:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,083
Активни 368
Страници 27,493
За един ден 1,302,066

Не плащаш данъци - не гласуваш!

Правото на вот е основополагащо, но дори и то е свързано с определени условия
Петьо Цеков
Дали гласуването на турска територия за депутати в Народното събрание е било фалшифицирано, или не - това е въпрос за прокуратурата.

Секционните протоколи се мотали над 2 месеца из Външно преди да стигнат до ЦИК; голяма част от тях били абсолютно неграмотно написани; на места гласували 150 души на час, което физически е невъзможно; на други места в списъците имало 100 избиратели, а за ДПС били дадени 200 гласа.... Ако има драма във всичко това - тя е криминална и във всеки случай не е уникална. Ако се зарови човек в изборните резултати, със сигурност ще открие, че секционни абсурди съществуват и при гласуването за български парламент в Холандия, в Испания, в Германия - да не говорим и за самата България.

Истината е, че от 1990 г. насам гласуването в чужбина никога не е било решаващо за крайните резултати от изборите в България. ДПС печели 3-4 мандата от Турция, но с тях или без тях партията отдавна е трета политическа сила в страната ни. При пълно или частично касиране на вота в югоизточната ни съседка най-потърпевшата партия ще е ДПС, но това едва ли ще повлияе по какъвто и да е начин на разпределението на властта в София.



По-важният въпрос е как се провеждат избори без контрол -



и от страна на държавата, и от страна на независими наблюдатели. В много от 123-те секции, които бяха разкрити на територията на Турция, изборите се правят категорично без наблюдатели, а ролята на държавата е сведена до организационна и кореспондентска.

Истинският въпрос, който остава да виси без отговор години наред, е: "Защо въобще се гласува в чужбина?" Не само в Турция, но въобще зад граница.

Твърдо смятам, че право да гласуват за български парламент и за местни органи на властта би трябвало да имат само българските граждани, които живеят трайно на територията на България и плащат данъците си върху доходите си тук. Демокрацията е скъпо удоволствие и няма как да се възползваш от него, без да плащаш. За да изберем няколко политици, плащаме по около 20 млн. лв. - тези пари не идват от нашите сънародници в САЩ или Испания. Парите, които идват от тях, са много - и това е похвално, но част от тях не влизат във фиска като данък общ доход, а в джоба на лелинчо им и другите им роднини. Част от тия пари влизат във фиска като ДДС, но така е с парите на всеки турист.

Който иска да се лекува в България - плаща здравна осигуровка. Който иска да гласува - да плаща данък върху доходите си.

В цивилизованите страни правото на глас не е свързано с данъците. Т.е. независимо какъв е твоят принос за общността, ти имаш същите права като всеки друг. Но как трябва да стоят нещата, когато твоят принос е нулев? Когато си извън системата?

Гласуването е право. Но всяко право е свързано с отговорности. Как трябва да стоят нещата за хората, които имат права, но нямат отговорности?



По конституция избирателното право е общо, равно и пряко



Но конституцията е основен закон, който се развива в специализираните норми. Забележете - в момента всеки има право да гласува (т.е. - правото е общо), но той трябва да отговаря на дадени условия, за да осъществи това свое право. Затова в края излиза, че правото не е чак толкова общо (ако си под 16, не може да избираш, ако си под 21, не може да станеш депутат, ако си под 40 - не може да си президент, ако си в затвора, нямаш права...) Щом не е общо, то не е и равно. С две думи - може да бъдат въведени ограничения на това първостепенно право и едва ли конституционният съд би бил против.

Конституцията ни прокламира, че депутатите представляват целия народ. Но "представляването" не е обвързано с пряк избор от целия народ. Т.е. това, че представляваш всички, не значи, че всички трябва да те избират. То въобще не е обвързано с гласуването - депутатът представлява и тези, които са гласували, и тези, които не са.

При избора за местни органи на властта ситуацията е още по-недвусмислена. Не би трябвало да определяш с гласа си от Холандия този, който ще взима решение от името на съгражданина ти в Радомир. Още по-абсурдно би било хора, които трайно живеят в чужбина, да гласуват на местен референдум.

Президентът "олицетворява нацията". Това и второто му основно задължение - да представлява България в чужбина, го правят по-специална фигура, която задължително трябва да продължи да се избира от всички българи, независимо къде живеят. Българският президент има малко правомощия, но дори и те да бъдат разширени, дори той да има право да влияе върху отделните власти - той пак трябва да бъде избиран от всички с валидни лични карти.

Ние сме част от Европейския съюз и като граждани на ЕС позволяваме на англичанин, живеещ в Миндя, да гласува за местни органи на властта и за евродепутати.



Но забележете - това е право по пребиваване



Ако той е живял 3 месеца в община Велико Търново - гласува. Ако не е - не може да упражнява това право на вот. А ако живее в Лийдс пък няма въобще начин да гласува за когото и да е било в България. В този смисъл - като живееш във Валенсия, дори и да си българин, не би трябвало да гласуваш за кмет и депутат на Видин.

Сега, когато новото управляващо мнозинство обяви, че има желание бързо да кодифицира изборното законодателство, е време за осъществяване на онези промени, които биха оптимизирали начина, по който гласуваме. Време е да се обсъжда видът на избирателната система; задължително или не да гласуваме; необходимостта от преференциални прагове; електронното гласуване; броят на депутатите...

В България е пълно с хора, които се дистанцират не само от политиците, но и от политиката. За все повече българи държавата е имагинерно понятие, а изборите - нищо незначещо упражнение. Но каквито и чувства да изпитваме към държавата си, ние, които все още сме тук, спазваме българските закони. За разлика от тези, които по една или друга причина, от добро или лошо, са принудени да живият в чужбина. Те спазват други закони, България е техен дом и родина, но за тях държавата е още по-имагинерно понятия.
Снимка: Борислав Николов
Пътят е избор. Можеш да отидеш и да се върнеш. Може и да останеш там, докъдето стигнеш
136
6293
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
136
 Видими 
05 Октомври 2009 02:46
НЕ, не съм аз автор на този материал!!!
Само ИДЕИТЕ на автора са мои- от преди мноооого години тук! Архивите говорят!
05 Октомври 2009 04:31
параграф здравей, липсваше на форума.
05 Октомври 2009 04:47
Ура-ааа! Декларирам, че не гласувам на български избори. Чекам бат Пешо реципрочно да ме освободи от плащането на данъци в България. Родината - офшор! Доктрината Цеков - конституция. Цеков президент!


Абе, не е ли по-добре да касирате както е по сегашния закон 3-4 мандата от изборите в Турция, пък нека бълха ги ухапала ДПС-то. 3-4 лютфита и емелки по-малко, все кяр. Пък после отворете уста за големата лъжица с конституцията.
05 Октомври 2009 05:29
Параграф къде беше се загубил? Да не си станал депутат?
05 Октомври 2009 06:55

Последният параграф синтезирано обобщава и моето мнение по въпроса.
05 Октомври 2009 07:22
Твърдо смятам, че право да гласуват за български парламент и за местни органи на властта би трябвало да имат само българските граждани, които живеят трайно на територията на България

...
В този ред на "мисли", следващият бисер от поредицата е:
Каквито и да е задължения към БГ би трябвало да имат само тези граждани, които живеят трайно на територията на страната.
05 Октомври 2009 07:24
Съгласен със заглавието!
05 Октомври 2009 07:51
Дрън-дрън, лелина!
Да не би да съм гласувал, че ми мелите сол на главата?
Ако някой е гласувал накриво, хванете него. С общи лафове и обобщения не става. И без това гласуващите ни докараха за управници най-хитрите, лакоми и мазни управници, предали и род и родина само и само да натъпчат в джобовете на избраните за богаташи аркадаши де що имаше ОБЩА собственост. Няма умора мърморенето откъм омачканата ни майчица!
Ами взимайте им паспортите на границата на напускащите, бе, да се знае, че са безродници от тойзи същият миг! И без това държавата няма грижа за тях в чужбина.

05 Октомври 2009 08:18
Но как трябва да стоят нещата, когато твоят принос е нулев? Когато си извън системата?

Ами правилно - този подход е бил прилаган и в древния Египет, когато само фараонското семейство е било в системата.
-
Ако не е провокация (пък и да е) тезата е глупост. Това е просто имуществен ценз, който е отдавна отречен от развитието на демокрацията. Пък в България никога не е съществувал. Дори по времето, когато все още в повечето страни го е имало.
-
Да не говорим, че тезата не става и поради все по-голямото преобразуване на данъчната система от преки към косвени данъци. В момента основната част от бюджетните приходи са от косвени данъци. И тази част ще става все по-голяма.
05 Октомври 2009 08:23
Има и едно принципно неразбиране, какво в същността си е и защо съществува демокрацията. Не защото на имуществената или аристократична върхушка много им харесва, а защото за тях, това е по-малкото зло.
-
Демокрацията е просто вкарване в мирни правила и механизми на отношенията между хората, които живеят на една и съща територия, като съседи. Щото проблемите на взаимоотношенията между тях са си същите, само дето при демокрацията борбата е със слово и бюлетини, а при липсата на демокрация с куршуми и бомби.
05 Октомври 2009 08:54
По край гръцките избори, разбрахме доста неща, че там гласуват само живеещите в страната, задължително гласуване без правни последици, че партия, която вземе 43 на сто от гласовете взема цялата власт и не е необходимо да се коалира безпринципно и прочие...Така, че нашата демокрация е бамбашка...
05 Октомври 2009 09:08
Да се гласува само в страната е логично, тъй като се решават отношения върху една територия. Но това изисква промяна на Конституцията.
05 Октомври 2009 09:25
Ама и този Цеков почна да си дращи разни болните фантазии. Днес са данъците, утре ще стане образователният ценз, вдругиден само мъжете (или жените, зависи как ще се развият нещата ), сетне задълженията към топлофикациите и ЧЕЗ, изобщо щуротии отвсякъде. Другарят Цеков, като прави такива предложения как смята да реши проблема, например, с моряците? Или със студентите в чужбина, или със специализантите, тоже в чужбина? Или просто си пишем за хонорара?
05 Октомври 2009 09:26
Една от големите заблуди наследство от Соца е, че ние се вписваме в демократичните правила и изисквания. Не, не сме дорасли дотам като общество. Вижда се от онова в което превърнахме държавата си. Грешката ни е, че оставихме България в ръцете на устати тарикати и прикрити бандити и нехранимайковци и живеем в заблудата, че можем бъде като другите без да сме като тях.
И защо непрекъснато ни се натяква, че с гласа си решаваме нещо? Нима не се нагледахме на подмяна на волята ни? Не беше грешката със СДС пропиляло синята идея, с царя, с коалирането на БСП, царя и ДПС. Каквото и да "избере" Гласоподавателя, все се оказваше "не това"!
Не е нужно да хленчим зарад грешките си. Но не бива да редим нови грешки до старите. Можем да лишим 1-2 милиона българи от глас, колко му е. Но каква е гаранцията, че останалите са способни да изберат катър сред калпавите и крастави магарета, ревнали на мегдана?!
Бат'Бойко има още 1 месец лабаво и след това ще наскачат и сакатите да го питат какво стана с обещаната Ревизия.
Дотогава нека си чешем зад ушенца, може и да ни помогне някакси...

05 Октомври 2009 09:34
Който иска да гласува - да плаща данък върху доходите си.


Ами ако имам имоти в България, а всички имаме, и плащам на държавата данъци за тези имоти?!
05 Октомври 2009 09:42
В цивилизованите страни правото на глас не е свързано с данъците. Т.е. независимо какъв е твоят принос за общността, ти имаш същите права като всеки друг. Но как трябва да стоят нещата, когато твоят принос е нулев? Когато си извън системата?

Това е логичен, но половинчато поставен въпрос.
А как стоят нещата, когато твоят принос не е нулев, а отрицателен? Ако Цеков се опитва да логически да обоснове щението си, не трябва да си позволи пропусне и този въпрос. Няма никаква логика държавата да лиши от право на глас Иван понеже отишъл на гурбет в Испания или Гърция, а получаващият социални помощи Георги и деклариралият доход от нула лева Петър (който иначе удря нещо на черно) да избират управляващото мнозинство.
Принципно погледнато, спирането на изборателните права само на Иван няма с нищо да подобри качеството на избраните управници. Склонен съм да се съглася обаче че има хляб в идеята Иван, Георги и Петър да не могат да гласуват докато не внесат ДОД в България на стойност по-голяма от получените от тях помощи.
Макар че и това може да не помогне- в този случай цената на гласовете на държавните и общински служители ще се покачи неимоверно и сигурно те ще бъдат подложени на жесток натиск да гласуват правилно.

Що се отнася до разходната част - изборите секции в чужбина струват по-скъпо, но не чак толкова скъпо. Стига разбира се откриването на изборателни секции да става само в българските дипломатически представителства.
05 Октомври 2009 09:46
Освен това да не забравяме че в някои цивилизовани държави може да се гласува и по пощата. Защо да не може и през интернет?
05 Октомври 2009 09:51

Brightman:
Да не говорим, че тезата не става и поради все по-голямото преобразуване на данъчната система от преки към косвени данъци. В момента основната част от бюджетните приходи са от косвени данъци. И тази част ще става все по-голяма.


Тцъ! Аз съм на точно обратното мнение. Косвените данъци (като ДДС) трябва да стават все по-малки и по-малки, а преките обратно - да растат. Поради две фундаментални причини:

1. Поради достигането на тавана на задлъжняването и разширяването, кредитирането (и свързаното с него разширяване) вече не могат да служат като стимул на потреблението и търсенето. Като такъв стимул остава намаляването на данъците. Косвените.

2. Високите косвени данъци са антисоциални, защото са еднакви за всички. Те не отразяват съвременното разделение на труда, което дава по-добри шансове за по-високи доходи на едни спрямо други (поради специфичното им място в пазарните вериги). Да не говорим и за останалите, известни и досега фактори, влияещи на социалното неравенство.

ПП
Ако някой се дразни от термина "социално (не)равенство", моля да го чете като покупателна способност. Тази същата, която е необходима на всеки производител за да реализира продукцията си.



____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
05 Октомври 2009 09:53
Който внася повече в бюджета отколкото получава - той гласува и точка :-)
както се казва: Който плаща - той поръчва музиката, това е най-справедливо ...
В другия случай се получава - отиваш на кръчма без пари и искаш да ядеш и пиеш без пари - ми просто не става...
05 Октомври 2009 10:02
Искам да се откажа да гласувам официално. Това ще ме освободи ли от данъци?
05 Октомври 2009 10:05
Оракъл !
Много добре казано! От цялата статия следва, че би трябвало правото на глас се делегира само на икономически активните граждани. Произвеждаш национален продукт - гласуваш!
Е, аз бих доразвила мислите на автора в смисъл, че ако Иван плаща ДОД върху 5000 лв, а Стоян върху 500 лв би следвало Иван да има право на пет гласа, а Стоян - на един.
Т.е. ако определим минималната работна заплата за един глас, би следвало всеки да се впише в регистъра за гласуване с документ от данъчните и да получи полагаемите си глас (гласове).
05 Октомври 2009 10:07
Забравих да кажа, че подобна система е съществувала в Белгия през 19 век. От което белгийците не са загинали, а тъкмо напротив - развили са се като държава.
05 Октомври 2009 10:20
А може ли едно допълнение към "проекта Цеков" - който плаща повече данъци да има повече гласове (оставям на вас да определите пропорцията).
Приемете го като скромен принос към борбата със сивата икономика >излизаш на светло > плащаш повече данъци > имаш повече гласове > натриваш носа на съседа, братовчеда или конкурента.
Толкоз.
05 Октомври 2009 10:23
аа, немой така само с единия данък. може още:

немаш имот в българия - не може да гласуваш. какъв си българин, ако немаш земя?
не играеш хоро - не може да гласуваш. какъв си българин, ако хоро не играеш?
спазваш стриктно ЗДП и не буташ подкупи на полюцаи - не може да гласуваш. къв си българин такъв?
не псуваш като хамалин на път и под път - я си ... ..... - къде си тръгнал да гласуваш бе?

и така докато дефинираме целата българщина.
05 Октомври 2009 10:25
Оракле, като знам, че половината фирми в България, в крайна сметка излизат на загуба, хич не е весела картинката.
А най много излизат на "загуба", фирми, които всеки ден виждаш и чуваш, навират ти ги в очите.
Горките. Искам да кажа, горките им собственици.
Въпросът принципен.
Забранява се въобще гласуването навън и толкоз.
Тъкмо няма да се краде, щото те и от парите за избори крадат.
05 Октомври 2009 10:25
през 19 век

А как е в Белгия през 21 век ?
-
Или назад към пещерите ?
05 Октомври 2009 10:26
sencko,
"...В другия случай се получава - отиваш на кръчма без пари и искаш да ядеш и пиеш без пари - ми просто не става..."

Ааа, става, ставааа!
Я да вземат да проверят фирмите и далаверите на всичките 240 депутати, та да видим колко са били изрядни, преди да ги прехвърлят на баби, жени, дъщери и шуранайки.
Ама това не им пречи и да поръчват музиката, и да пият, и да ядат - без да плащат.
05 Октомври 2009 10:29
Аз съм на точно обратното мнение.

Не става въпрос кой на какво мнение е, а за обективни тенденции. Скоро преките данъци може и напълно да изчезнат, по простата причина, че има нещо наречено фискална рационалност - колко ресурс пилееш за да събереш единица данък. И този ресурс не е само чиновниците, които са заети да ти обработват декларациите, а разсейването, времето и усилията, които губиш за да ги попълваш, представяш и т.н.. И това умножено по милиони.
-
Освен това преките данъци са крайно неефективни и генерират корупция. Няма нищо по лесно от това да намалиш до минимум или дори да избегнеш плащането им. И това всеки счетоводител го знае. Особено в отворен свят оплетен от споразумения за избягване на двойното данъчно облагане.

Редактирано от - Brightman на 05/10/2009 г/ 10:34:23

05 Октомври 2009 10:32
Абсолютно точна статия! ДРУГОТО СА АЛАБАЛИЗМИ И УПРАЖНЕНИЯ НА ТЕМА ПСЕВДОДЕМОКРАЦИЯ! Гласуването е ПРАВО, а не функция на всеки български гражданин, който обаче СИ ПЛАЩА ДАНЪЦИТЕ ТУК, в България, а не работи само на полза роду и родата на родата...Същото важи и за т.нар.двойно гражданство в Турция- които са заминали там от България-остават там и гласуват там за ТУРСКИ ПАРЛАМЕНТ И ПРЕЗИДЕНТ, а не за БЪЛГАРСКИ.!! Време е целият този цирк с изборните екскурзии да се спре, ДПС няма да рипат, щото първо-те са антиконституционна партия, колкото и да си затварят очите властимащите ни през последните 20 години, и второ- не може да има ИЗКЛЮЧЕНИЯ за двойно гражданство- или си американски, немски, френски гражданин, и съответно-български, или не!!Конституционният съд да не се прави на неразбиращ проблема, щото след години ще берем още по-големи ядове с това полудвойно и нерегламентирано българско и турско гражданство в полза на шепа нелегитимни политици и партията ДПС!!
05 Октомври 2009 10:38
Най порочното е да се говори за избирателната система с конюнктурни мотиви.
-
Единственото, което има логика е да се гласува само в България, от живеещите в България, понеже става въпрос за управлението на България.
05 Октомври 2009 10:39
Всяко ПРАВО трябва да се обвързва и със ЗАДЪЛЖЕНИЯ, защото от консумирането на права се пораждат последици за обществото, а за тези последици трябва да се носи отговорност. Ако някой има само права, а живее извън държавата и не понася последиците от упражненото право, как ще носи отговорност?
05 Октомври 2009 10:42
А индивидите, които не плащат на здравната каса хем ще стоят насила в България, хем няма да гласуват. Хак да им е.
05 Октомври 2009 10:50
Benedicta,
демокрацията е ниво над правата. Над имуществата. Над икономиката. Тя е начин за мирно взаимодействие и решаване на проблемите в междусъседските отношения на една територия. За да не се решават със стрелби. Правото на мирно участие на всеки гражданин живеещ на тази обособена територия е над всички други права. И то не може да бъде обвързвано със задължения, освен за участие в тази система, чрез гласуване. Участие при които всички, с имущество или без, с доходи или без да решават как да живеят заедно и мирно, с уважение към личността, разбиранията и интересите на всеки, така, че никой да няма нужда да прибягва до насилие, като реакция на физическо или морално насилие над себе си.
05 Октомври 2009 10:51
Брайти,
На мене ми е ясно, че тази статия е само заради идеята да се забрани на българите в чужбина да гласуват. Но да се носят от девет кладенеца вода и да се свързва гласуването с плащането на данъци... Затова и доразвих творчески идеята за да се види до какви абсурди може да се стигне на такава база.
И Бенедикта е права за правата и задълженията. Вчера го писах: вписването на правата като абсолютни и неотменни без да се свързват със задълженията за мене е тотално погрешен подход. Задълженията към обществото трябва да предхождат правата и да произтичат от тях. Защото една част от обществото се превръща в консуматори на права, като прехвърла задълженията си на всички останали.
05 Октомври 2009 10:55
Точно изискването за плащането на преки данъци в България няма да засегне мнозинството българи в чужбина и почти никак изселниците в Турция. Почти всички от тях имат къщи и имоти по кърджалийските и разградските села и дори редовно им плащат данъците, които поради разположението (стойността) на имотите, може и да нямат и 10 лв. на година. Няма да бъде никакъв проблем за ДПС да им организира или дори плати данъците.
-
Само за сравнение - най-ниската цена на купен глас е 20 лв..
----
Ще се развие и бизнес от другите партии за косвено купуване от гласове. Циганите ще пеят - "те ми платиха данъка и затова ще гласувам за тях".

Редактирано от - Brightman на 05/10/2009 г/ 10:58:34

05 Октомври 2009 10:57
Мани, мани!
Като ви гледам идеите, ще излезе, че Бил Гейтс трябва самостоятелно да избира президента на САЩ.
(Е, може и в комбина с още двама-трима апапи.)
05 Октомври 2009 11:02
А, ние не сме виновни. Той авторът пръв започна, моля другарко!
05 Октомври 2009 11:19
Плосък данък - плосък глас.
05 Октомври 2009 11:20
Абе то и другаря Волен не си плащаше здравните вноски и вкара цяла хАтака в парламенто, и отрицателят на това г-н Параграфа му е най-верния фен.. Абсурдистан!
05 Октомври 2009 11:21
Е то к'во излиза - че ако си безработен не можеш и да гласуваш. Ами ако не работиш в България, но харчиш тук - плащането на ДДС конкретно? Нали то е най-големия приход за държавата? Въобще идеята е първична и наистина напомня имуществен ценз. И е своеобразно бягство от истинското решение - а именно българското гражданство.
*
Просто е необходимо да бъде забранено чуждото гражданство и да се отнема паспорта и българските права (и задължения) на всички, които придобият друг паспорт. Така всеки може да си живее където иска - я в Туркие, я в ЮЕсЕй, я в антична Македония и да си идва в България по каналния ред като турист, без да се меси в управлението на държава, на която е обърнал гръб.
05 Октомври 2009 11:29
Параграфът се клонира!
Тук се изредиха толкова малоумни (по един министър) идеи, че е безмислено да им възразяваш поотделно. За щастие имаме Конституция която ни пази от такива "реформи".
Накрая да добавя една идея която според мен би оправила много неща. ДА СЕ ПРЕМАХНЕ ДВОЙНОТО ГРАЖДАНСТВО! Какво значи "гражданин на БГ и да речем Холандия"? Коя е твоята страна за която милееш и гласуваш? Чии интереси защитаваш с гласа си? И, ако не дай Боже, сме във война с Холандия (както сме били във война с Англия и Русия), в коя армия щете мобилизират?
05 Октомври 2009 11:59
ДА СЕ ПРЕМАХНЕ ДВОЙНОТО ГРАЖДАНСТВО!

А к'о шъ ги праим макетата? Др. Божидар Димитров си е поставил амбициозната задача да снабди всеки македонец с български паспорт. Тамън сме ги раздали, сега да си ги прибираме обратно.
05 Октомври 2009 12:06
Кру, не се прави на ударена!
Макетата и прочее сволоч трябва да изберат едно гражданство. Не може (или не трябва) да бъдеш хем потомък на Сандо Велики, хем черен татарин.
05 Октомври 2009 12:12
Неверния Тома ме подсети - крайно време е да въведем мерна единица за малоумие.
Примерно...1(един) министЕр.
05 Октомври 2009 12:18
Е да де, но идеята на др. БД не е да се лишат от македонско гражданство, а да им се даде българско в добавка. Демек, да се приобщят към България.
Досега България никога не е поставяла въпроса за отказ от другото гражданство при придобиване на българско. Или какво, ще отнемаме гражданство, ама ще има и изключения? За македонците, българите в Молдова и Украйна - един закон, за тези в Турция, в Европа и Америка - друг.
05 Октомври 2009 12:22
А когато плащаш един данъци , а други не?Значи ли това, че имаш право на половин глас? Или си половин човек!?А освен това, неплащането на данъци също е форма на протест!Аман от форумни умници
05 Октомври 2009 12:37
Още една идея, която на автора май е убегнала: да се забрани на всички м/у 18 и 22-23 години да гласуват!! ще попитате "защо", ами много просто: около 70-80% от тях живеят при родителите си (т.е. наем или ипотека не плащат, което означава, че и от данъци в хазната не влиза нищо), харчат парите на родителите си (понеже голяма част от тях не работят), което е пак НЕплащане на данъци от техния личен джоб (все пак те са непродуктивна сила в обществото), на всичките тия студентчета също трябва да бъде забранено да гласуват, и те не произвеждат нищо и те не плащат данъци, да не говорим за военните (който са с данъчни облекчения) и т.н. и т.н. Предлагам даже на целият държавен апарат да се забрани да гласува, защото той все пак не генерира нови приходи за хазната, ами само харчи това което вече е събрано от генериращите доходи за държавата. И не само това !! Да извадим България от европейският съюз!! - как така англичани ще могат да гласуват у нас, да забраним да влизат чужденци в милата ни, сладка, прекрасна родина!! да издигнем отново телени заграждения по границите, за да сме сигурни, че никой няма ей така да си влезне и да почне да гласува или пък видиш ли урна да прелитне над границата и да донесе 0, 001 парламентарно място на някоя "политическа сила"!!
Другото: автора казва, че видиш ли българте в чужбина не плащали данъци и за това не можели да гласуват. Не съм много съгласен. Няколко мой познати (българи) са вкарали инвестиции в БГ на стойност около 1-2 млн. евро. Тези ми познати разбира се живеят в чужбина. Е, хайде тогава да мерим по тоя аршин: ако автора на статията не може да докара инвестиции на стойност 200.000 евро в България, то нека да му се отнеме правото да гласува, все пак се класира директно в графата на "непродуктивните". Мисля че е справедливо.
Трето: българите в европейска чужбина, г-н Цеков (харесвам и уважавам статиите ви, но това е меко казано простотия), имат право да избират дали ще гласуват за (примерно) немски, френски или холандски евродепутати или български. Т.е. имат право на избор. Докато вие не предоставяте такъв. И не забравяйте- за всеки долар/евро изкаран/о в чужбина и преведено в България, Българската държава (или по-скоро цирк), печели чисто най-малко 20 цента. Независимо дали този/това долар/евро е похарчен от лелинчото, стринката, таткото или някой друг. И ако на месец един живеещ в чужбина българин превежда средно по 300-350 евро на роднините си, то това са около 700лв или около 140лв на месец приход за държавата. Е един студент определено не внася 140лв, да не говорим за един работещ на минимална заплата, пенсионер (или дори хора от вашата редакция) или разносвач на пици. Т.е. и на тях трябва да им се отнеме правото на гласуване. Абе дайте направо да го направим както е било преди: само 10-20% от хората в страната да гласуват, т.е. тези който явно имат плащания за хазната надвишаващи поне 300-400лв на месец (преки данъци).
05 Октомври 2009 12:40
Круела - БД не е мерилото. На всички им е пределно ясно, че българско гражданство не се търси от патриотични подбуди. И българите в Македония, и тез в Молдова се опитват да се спасят от мизерните си държави с паспорт за ЕС. Така, че отмяната на двойно гражданство ще елиминира голяма част от тоз изкуствен наплив на македонци и молдовци.
*
Приобщаването на маке-ланд няма да стане с раздаване на паспорти. Отделен е въпроса необходимо ли е въобще приобщаване.
05 Октомври 2009 12:41
И жените, и жените...и на тях тряба се забрани да гласуват!
Пуста сопа...
05 Октомври 2009 12:47
бе както сте тръгнали, що не се забрани направо гласуването, а всички държавни проблеми да се решават от тройната коалиция в "После" ...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД