Хора с неплатени сметки за парно, ток и вода може да останат без кредити, ако банките получат данните за дълговете им. |
"Банките всъщност се опитват да водят преговори с БНБ за вкарването на тази информация в Централния кредитен регистър, за да може да проверяват дали кандидатстващите за кредит имат неплатени сметки", уточни пред "Сега" шефът на "Външни връзки" в софийското дружество Стефан Дочев. Ако клиентът има големи дългове за парно, вода, ток и др., това означава, че той не е редовен платец и банката най-вероятно ще му откаже заем заради твърде високия риск.
"Това го има по цял свят и у нас ще бъде първата стъпка към повишаване на събираемостта на задълженията към "Топлофикация", обясни обаче Дочев. Според него няма колизия, ако някой реши да кандидатства за кредит, с който да си погаси старите сметки. В този случай банката ще преведе парите директно на топлофикационното дружество.
Вероятността данните за неплатените сметки за парно и други комунални услуги да влязат в кредитния регистър към БНБ обаче се оказва нищожна. Причината е, че по закон централната банка има право да събира информация за задлъжнялостта на фирми и граждани само към институции, които са й поднадзорни, т.е. от банките и техните дъщерни дружества. От 1 октомври и фирмите, които отпускат т. нар. лесни заеми, също са задължени да подават редовно информация в регистъра. "Ако БНБ започне да събира данни за задлъжнялостта в цялата държава, това ще излезе доста извън философията на нейните надзорни функции в момента", коментираха финансисти.
Нищо не пречи обаче искането на банкерите да се реализира чрез частни кредитни бюра, където фигурират дълговете на гражданите за парно, ток, телефон и др., а също и задълженията на фирмите. Тези бюра у нас обаче се броят на пръсти.
ПРИВАТИЗАЦИЯ
София отстъпва от искането си местната "Топлофикация" да стане отново 100% общинска собственост и вече иска само приходите от евентуалната й бъдеща приватизация. "Независимо какво ще се случи с "Топлофикация" - дали цялото дружеството ще бъде приватизирано, или част от него, е логично част от приходите да постъпят в столицата, а не само в държавата", заяви председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов. Според него изобщо няма опция "Топлофикация" да се върне изцяло към общината, защото има държавни гаранции срещу кредитите на дружеството и едва ли банките биха се съгласили с това решение. Преди няколко седмици Иванов твърдеше, че е получил утвърдителен отговор на писмото си до премиера Бойко Борисов на настояването "Топлофикация" да се върне отново на Столична община.