Облекчения за наши сънародници, които кандидатстват за българско гражданство, днес ще бъдат внесени в парламента с промени в Закона за българското гражданство.
Етническите българи със степен "бакалавър" от наш университет ще получават българско гражданство в рамките на 3 месеца, обяви министърът без портфейл Божидар Димитров пред "Сега". В момента законовият срок за отговор на молбата е 6 месеца, но и той не се спазва.
"Бакалавърското обучение на сънародниците ни от чужбина се плаща от държавата и ректорите проверяват българския им произход. Т.е. отпада дългата проверка по доказване на произхода", заяви Димитров.
Статистиката сочи, че около 6000 българи от чужбина са завършили български университети през последните 20 години, но едва към 1000 от тях са се сдобили с гражданство.
Преди десетина дни Димитров съобщи, че ускорена процедура за получаване на българско гражданство се предвижда и за родените до 1944 г. в рамките на Царство България, които живеят в Македония и Сърбия.
Към момента 60 000 души чакат за гражданство, а администрацията смогва да удовлетвори към 7000 заявления годишно. Често за паспорт се чака по 6 години. Целта на правителството е да облекчи процедурите и за 2 години да изчисти чакащите, като разглежда по 600 молби на седмица. Председателят на Агенцията за българите в чужбина Райна Манджукова заяви, че забавените документи се разглеждат ускорено, като броят на служителите, които се занимават с този въпрос, е удвоен.
Напливът и затрудненията в издаването на български паспорти се появиха след влизането на България в ЕС, когато страната ни бе залята с хиляди молби. Най-вече македонските граждани видяха лесен път, за да заминат на работа в страните от ЕС, в условия, когато в страната владее постоянна икономическа криза с висок процент на безработица.
В Скопие обаче вече отчитат спад на исканията за български паспорти, тъй като ЕС въвежда визова либерализация за македонски граждани от догодина.
Опозицията в българския парламент посрещна предпазливо идеята на Божидар Димитров. От БСП заявиха, че още не са запознати с нея и ще представят официалната си позиция, когато цялата им група в парламента вземе решение. От ДПС коментираха, че според Конституцията и по закон лицата с български произход по принцип имат право да получат българско гражданство по облекчена процедура. "Проблемът е не толкова законов, колкото административно-процедурен - дали държавата ще има нужната организация, за да издаде в кратки срокове толкова паспорти", заяви Четин Казак от ДПС.
Представители на "Синята коалиция" също поискаха време, за да се запознаят с идеята и да я коментират с министъра без портфейл. Само "Атака" изрази безусловна подкрепа. "Още от 2005 г. поставяме въпроса за ускорено получаване на българско гражданство от етническите българи и затова подкрепяме въпросното предложение на ГЕРБ", заяви атакистът Павел Шопов. По думите партията му винаги е критикувала мудното издаване на български паспорти, заради което трябва да се предприеме и следваща крачка - чрез законодателни промени да се намали срокът и да се облекчат самите процедури за получаване на българско гражданство.
АПЕЛ
Междувременно вчера Световният парламент на българите в чужбина, който заседава във Варна през уикенда, излезе с искане за бързо издаване на гражданство за сънародниците ни от Молдова, Русия, Украйна и бившите съветски републики от Централна Азия. Организацията бе учредена миналата година от проф. Григор Велев. Особено внимание бе обърнато на диаспората в Централна Азия, за която не се знае много, но по неофициални данни достига 100 000 души. В Казахстан например българите са около 10 000, а един от депутатите в парламента е етнически българин.
|
|