Съдът да разрешава образуването на разследвания след изслушване на прокурора и защитата. Това е една от радикалните идеи за промяна в наказателния процес, които лансира ръководството на Върховния касационен съд. Ако тя се реализира, прокурорът ще може да образува дела само при заварените тежки престъпления.
"Така системата ще се разтовари от многото необосновано образувани наказателни производства", обясни зам.-председателят на ВКС и ръководител на Наказателната му колегия Гроздан Илиев. "Не са едно и две делата, които се образуват без достатъчен материал. После разследването години наред не се откъсва от кота нула. Страшната държавна машина се завърта, без да е ясен изходът, а рестрикциите за обвиняемия са големи", допълни още съдията.
Друга екзотично звучаща идея на ВКС е прокурорът и разследващите органи да бъдат освободени да посочват правната квалификация на престъпленията и само да събират доказателства. Така ще се облекчи развитието на процеса и ще отпадне едно от най-честите основания за връщането на делата на прокуратурата. Зам.-шефът на ВКС бе категоричен, че настояването на обвинителите да се възстанови инстанционния контрол върху връщането на делата не е добра идея. Отварянето на процес в процеса допълнително ще го натовари и забави.
Гроздан Илиев лансира и предложението да се въведе т.нар. принцип на изчерпателност на възраженията. Това означава адвокатите да нямат право да се позовават на нарушения на съдопроизводствени действия, на които са присъствали. Тези идеи не са представени пред магистратския съвет към Министерството на правосъдието, който събираше предложения за спешни промени в НПК. Върховните съдии обясниха, че те биха могли да бъдат възприети при писането на концепция за наказателната политика на държавата.
Председателят на ВКС Лазар Груев за пореден път призова за системен подход към промените в НПК, защото иначе няма смисъл от тях. Първо трябва да се направи основна ревизия на НК и след това да се реформира и НПК. Процедурите по делата за дребната битова престъпност трябва да се опростят. Законодателят трябва да изясни и "дали ще имаме добро досъдебно производство, или ще прави още реформи, които ще го превърнат в неработещо", посочи Илиев.
ПИТАНЕ ДО ЛЮКСЕМБУРГ
Софийският градски съд още не е подготвил питане до Съда на Европейските общности (СЕО) по делото за пране на пари срещу Людмил Стойков и Марио Николов, обявиха от ВКС. Груев и Илиев не отговориха директно дали по това дело изобщо може да има питане. Груев обясни, че СЕО се грижи за еднаквото прилагане на общностното право в държавите-членки. Актовете, които действат директно, обаче са свързани с гражданското право. В наказателното няма общовалидни регламенти. Освен това страната ни не е приела декларация, че приема компетентността на съда в Люксембург по наказателни дела. Ръководството на ВКС обаче нямаше как да предположи какво евентуално може да съдържа питането на съдия Румяна Ченалова.
Това ми звучи като голяма тъпотия.
Съдът да се произнася преди да са събрани доказателства за вина, дали въобще да ги събират.
Някой някъде го сърби.