Поредният данък след акцизите, който ГЕРБ смята да вдигне от догодина, е данък сгради. Повишение се очаква и за налога, който събират общините при покупка на имот. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, предложени от финансовия министър Симеон Дянков.
Таванът на данък сгради се вдига от 2 на 2.5 на хиляда върху данъчната оценка на имота. В момента общините определят налога в границите между 0.5 и 2 промила. За апартамент в голям град с оценка от 70 000 лв. например, догодина собственикът ще трябва да се бръкне със 175 лв., ако неговата община гласува най-високия размер на данъка. Това означава повишение с 35 лв., ако тази година общината прилага максимума, и със 140 лв., ако събира минималния размер на налога. Възможно е местният парламент да не реши да вдига ставката, което означава, че размерът на данъка ще остане същия.
"Идеята е да има по-широк диапазон между долната и горната граница особено предвид факта, че в някои общини данъчните оценки все още значително се разминават с пазарните", обясни пред "Сега" изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. Тя каза още, че повечето от измененията в закона се правят по предложение именно на общините.
Горната граница на налога върху сделките с имоти ще се вдигне от 2.6 на 3% върху оценката на прехвърляното имущество, предвиждат още промените. В момента данъкът е в границите от 1.3 до 2.6%. Ще се свали летвата, под която имотите не се облагат. Сега това е данъчна оценка в размер на 2520 лв., но Дянков настоява налог да се начислява, ако оценката на сградата е над 1680 лв.
През последните години налозите върху имотите непрекъснато се вдигат. Тази година например доста общини се възползваха от възможността да качат данъците с 50% заради вдигането на данъчната оценка в същата пропорция.
"Догодина София няма да вдига такса смет или други местни данъци и такси", коментира и.д. кметът Минко Герджиков. Според него в условията на криза не е реалистично общината да разчита на повече приходи в бюджета от повишаване на такси и данъци. За сметка на това обаче местната власт ще се стреми към по-висока събираемост.
|
|