:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,547
Активни 561
Страници 14,112
За един ден 1,302,066

Кабинетът вдига и данък сгради

Снимка:БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Симеон Дянков
Поредният данък след акцизите, който ГЕРБ смята да вдигне от догодина, е данък сгради. Повишение се очаква и за налога, който събират общините при покупка на имот. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, предложени от финансовия министър Симеон Дянков.

Таванът на данък сгради се вдига от 2 на 2.5 на хиляда върху данъчната оценка на имота. В момента общините определят налога в границите между 0.5 и 2 промила. За апартамент в голям град с оценка от 70 000 лв. например, догодина собственикът ще трябва да се бръкне със 175 лв., ако неговата община гласува най-високия размер на данъка. Това означава повишение с 35 лв., ако тази година общината прилага максимума, и със 140 лв., ако събира минималния размер на налога. Възможно е местният парламент да не реши да вдига ставката, което означава, че размерът на данъка ще остане същия.

"Идеята е да има по-широк диапазон между долната и горната граница особено предвид факта, че в някои общини данъчните оценки все още значително се разминават с пазарните", обясни пред "Сега" изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. Тя каза още, че повечето от измененията в закона се правят по предложение именно на общините.

Горната граница на налога върху сделките с имоти ще се вдигне от 2.6 на 3% върху оценката на прехвърляното имущество, предвиждат още промените. В момента данъкът е в границите от 1.3 до 2.6%. Ще се свали летвата, под която имотите не се облагат. Сега това е данъчна оценка в размер на 2520 лв., но Дянков настоява налог да се начислява, ако оценката на сградата е над 1680 лв.

През последните години налозите върху имотите непрекъснато се вдигат. Тази година например доста общини се възползваха от възможността да качат данъците с 50% заради вдигането на данъчната оценка в същата пропорция.

"Догодина София няма да вдига такса смет или други местни данъци и такси", коментира и.д. кметът Минко Герджиков. Според него в условията на криза не е реалистично общината да разчита на повече приходи в бюджета от повишаване на такси и данъци. За сметка на това обаче местната власт ще се стреми към по-висока събираемост.
 Гинка Чавдарова
76
3060
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
76
 Видими 
05 Октомври 2009 08:03
Ей, Дянков и ти си голям некадърник!Вдигане на данъци, акцизи.... съдиране на няколко ризи от данъкоплатеца Само така ли знаеш да пълниш бюджета?!
05 Октомври 2009 08:27
Ще го духаме май с тоя ГЕРБ....
05 Октомври 2009 08:34
...а, някой да знае друг начин, или да е видял някое наше правителство да сваля цени?
Преоблякъл се Илия, огледал се-пак в тия...
05 Октомври 2009 08:43
2.5 промила от данъчната оценка/няколко пъти по-малка от реалната цена/ и това било много? Да имаш имот е отговорност. На всякъде по белия свят данъкът е 1% от пазарната цена

Така, че стига оплакване. Данък сгради е направо символичен.
05 Октомври 2009 08:48
Е стига де.За цигарите разбирам и ако съм пушач.Ама и това ли.Спрете се ей!!!
05 Октомври 2009 08:54
Ми, не знам, ама моята кошара в Стрелбище е с данъчна оценка 147 000 BGN, което още преди батака беше над пазарната цена.Със съответствуващите данъци, болезнени те.За 100-тина квадрата?Щото била нова.А че е строена с краката и акт 16 очевадно е купен?По-добре да наблегнат на контрабандата и дедесарите, нежели пак да гърбят нас.Или поне така ми се иска.
05 Октомври 2009 08:59
Това е само секирчето.
Брадвата идва господа съдеибни заседатели, брадвата идва!
05 Октомври 2009 09:09
алабала, прав си, ама нека първо да влезем в "белия свят" не само по данъци, такси и цени, а?
05 Октомври 2009 09:20
аман бе - Значи първо да ми дадат мерцедес, пък после ще го плащам Освен това вече разходите навсякъде са почти едни и същи освен за заплати.
05 Октомври 2009 09:25
Знаете ли какво е педал ?
Не, не питам велосипедистите.
Защо, след като можеш да събереш милиони от десетина големи фирми , не го правиш, а събираш всичките тези милиони от целия български народ ?
Не е ли по логично, десетина новобогаташи и незнамкакзабогатели, да платят вместо народа ?
Народа в такъв случай казва:
"На умряло куче, нож вади"
Дянков, не е мъжка постъпка.
Дянков, не си мъж.
Напъни се и обложи както трябва минохвъргачките, хероина, проституцията и т.н.
05 Октомври 2009 09:26
Да допълня, че този данък е виновник за "хубавите" ни улици и квартали в София и другите градове. С този данък би трябвало да се изграждат и поддържат улиците, градинките, троторарите и т.н. И тъй като е символичен и поддръжката на улиците ни е символична. Така, че ниският данък просто приближава с голяма скорост момента в който без джип 4х4 или верижна машина няма да може да се придвижва човек в луксозните квартали в София да не говорим за крайните
05 Октомври 2009 09:29
За нас само КОМУНИЗЪМ – няма данъци, такси, няма закони…Работиш КОЛКОТО ИСКАШ, ядеш КОЛКОТО МОЖЕШ!!!.... КЕЕЕЕФ, мама му стара…..Де ги камуняките???....Едни станали СОЦИАЛИСТИ и ОЛИГАРСИ, други се припознават за СОЦИАЛДЕМОКРАТИ, трети се мъчат да обсебят и ХУМАНИСТИТЕ….Има да се обръщат в гробовете си д-р Атанас Москов, д-р Дертлиев и загиналите им другари из комунистическите затвори и лагери…..
05 Октомври 2009 09:42
Шимон Дянков - министър на финансите на МВФ за България.
05 Октомври 2009 09:52
Г-н. Хинин,
потрай още малко и ще станеш социалист/ не член на БСП /. Някъде към февруари ще втасаш.
Гласувахте за ГЕРБ , но знаете ли , че Вожда ви ББ има негласно споразумение с Доган да не го закача за имотите и доходите му , както и на неговите рязани и недорязани амуджи. И запомнете, някои дребни далавераджии може да бъдат осъдени , но 99% ще си останете с обещанията Му. И ще духате супата. Но лошото е , че и аз ще я духам.
05 Октомври 2009 09:53
Някои май почват да отрезвяват... Естествено, че ще го духаме... Първо ни вдигнаха данъчната оценка, сега и самия данък... Този с нежния глас ще ни работи, просто щото му се удава, а и ние доброволно сме му се надупили. С вота си естествено...
05 Октомври 2009 10:07
alabala12,
Много се лъжеш, ако смяташ, че точно с тези пари се правят улици тротоари и градинки. Данък сграда отива в общия куп на приходите към бюджета на общината. А горепосочените атрибути на естетизиране на градската среда и комуникационни транспортни връзки се правят по предварителна заявка от районите от предишната година. Но има нещо, което се нарича приоритети (далавери от които може да се взима комисионна на куп). Градинките и тротоарите не са сред тях, така че могат да ти дигнат и десет пъти данък-сграда, а ти да джапаш из калта докато си жив. Пример - уличката пред нашия блок беше асфалтирана за последен път 1985 г., шахтите ги чистеха по времето на Янчулев веднъж, а тротоарът - ако така може да се нарече, не е поправян от времето на Вълко Червенков. При първия дъжд трябва да се прибираш с галоши. И на подскоци - като кенгуру!!!!!
05 Октомври 2009 10:09
Из програмата на ГЕРБ "Новият десен договор за България", Част V "Данъчно облагане" 10. Премахване на данъците върху наследствата, даренията, възмездното придобиване на имущество, като се запазват само нотариалните такси, които да бъдат определяни на пазарен принцип при конкуренция между нотариусите, както и с отпадане на нормативно определените нотариални такси
05 Октомври 2009 10:10
алабала, не да ти "дадат", а да можеш да си го купиш. По времето на социализма "даваха" - апартамент, кола и т.н. Но това е малко по-друга тема, която е "дъвкана" във форума достатъчно дълго.
Не само "този" данък е виновен за "хубавите" улици в София (пък и не само там). Според мен много "по-виновни" са формално провежданите конкурси за възлагане на съответните "обществени поръчки" (ако не се лъжа така му се викаше) и съпътстващата ги корупция, липсата на последващ контрол вследствие на същата тази корупция, чувството за безнаказаност в новата "демократична" номенклатура от всякакво ниво (независимо от името на управляващата в дадения момент политическа партия и/или коалиция), подхранвано от липсата на съдебно преследване и съответното правораздаване..... И още много, много подобни неща, които не са пряко свързани с размера на данъка - този или някой друг.
Апропо, какво стана с некачествената настилка на Цариградско шосе? Наказани има ли или и там си останаха на ниво "много шум за нищо"?
05 Октомври 2009 10:37
2.5 промила от данъчната оценка/няколко пъти по-малка от реалната цена/ и това било много? Да имаш имот е отговорност. На всякъде по белия свят данъкът е 1% от пазарната цена
Така, че стига оплакване. Данък сгради е направо символичен.


алабала 12,
а така да ти е направило впечатление, че заплатите и пенсиите на огромното мнозинство българи са също направо символични спрямо белите държави държави?
Прав си, че стига оплакване. Налага се рязък и категоричен протест.



05 Октомври 2009 10:43
"Догодина София няма да вдига такса смет или други местни данъци и такси", коментира и.д. кметът Минко Герджиков."
И.д. кметът не е наясно що е данък и що е такса.Такса е стойността на услугата.За такса смет се изготвя план-сметка на разходите необходими за тази дейност и получената сума се разпределя справедливо между ползувателите на услугата.В никой случай не може да бъде процент върху данъчната оценка.
05 Октомври 2009 10:45
Тази "игра" с данъчните оценки и промилите край няма - всяко ново правителство я подхваща... На практика измислицата "данъчна оценка" няма смисъл - тя не се основава на реалността, а създава възможност на чиновници и управляващи да скубят по "необясним" начин... Ето, колегата Ачо пише, че данъчната оценка е над реалната цена - в такъв случай гражданинът трябва да може да каже на чиновника, съответно на общината - веднага ви я продавам на тази цена и те да са длъжни да я купят!...
Има много прост начин за определяне на данък сгради - ясна сума върху площта, е, с коефициент за населеното място... Пример - София център - х2Е на кв.м, широк център - х1, 5 Е на кв.м, крайни квартали - х1Е на кв.м...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 05/10/2009 г/ 10:49:06

05 Октомври 2009 10:51
Penu, -
Писали сме едновременно - същото мислех да пиша за такса смет...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
05 Октомври 2009 11:03
Честито на електората, друг път пак така да гласува. И това е само началото. Междувременно достъп до лични, данъчни, банкови и прочие тайни получават нотариуси - най-мощното от всяка гледна точка лоби напоследък, прокурори, полицаи, агенцията по вписванията, където всеки може да гледа брачния договор на съседа, следят се интеренет и телефоните. 1984
05 Октомври 2009 11:04
Друг въпрос е що за данък е данък сгради - всеки собственик е платил земята и сградата и всички безумни проценти при покупката - та на какво се основава този данък - просто няма логично обяснение - жилишето нищо не произвежда, а хората в него си почиват от работа и отглеждат децата си...
Ясно ми е, че на общината й трябват пари за пътища и тротоари примерно, но в София идват на работа всеки ден стотици хиляди работници от околната провинция и те нищо не плащат за улиците, т.е. софиянци поемаме техните разходи... Да де, ама аз не съм ги канил - защо да плащам с все по-големи данъци?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
05 Октомври 2009 11:04
Mitev - направило ми е впечатление.. че уж много ниски заплати имаме, но пък ми е и направило впечатление, че и за най-малкия кимизарник в София искаха 50000 евро??? След като хората са готови дадат толкова пари за четири стени трябва да могат да дадат и пари за данъци.

Друг е въпросът, че нормалната цена на един апартамент трябва да е съразмерна със заплатите в страната. А данък сгради.. пак трябва да си е 1%... и трябва наистина да отива за поддръжка на инфраструктурата и за нищо друго. Както и да няма друго голямо финансиране - плащаш - получаваш това трябва да е принципа - имаш имот в хубав квартал, плащаш за поддръжката му.. иначе бягаш от там и отиваш в крайния евтин квартал където няма поддръжка и големи данъци.

Е разбира се за големите булеварди, паркове и метрото.. за там си трябват отделни пари но това е друга бира.

05 Октомври 2009 11:16
Друг въпрос е що за данък е данък сгради...

Ако го преименуват в "Данък комуникации и урбанизация" не е ли същото?
05 Октомври 2009 11:26
Ето как се пълни бюджет от непроизводство. С това се намалява покупателната способност на населението, откъдето вътрешния пазар страда и фирмите загиват. От там бюджета още повече изтънява. Така хем не се пълни бюджета хем се разоряват фирмите.
05 Октомври 2009 11:36
OLDMAD, Явно не четете дори по диагонал, а само първото изречение...
Толкова ли можете?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
05 Октомври 2009 11:51
Mitev - направило ми е впечатление.. че уж много ниски заплати имаме, но пък ми е и направило впечатление, че и за най-малкия кимизарник в София искаха 50000 евро??? След като хората са готови дадат толкова пари за четири стени трябва да могат да дадат и пари за данъци.


алабала 12,
...след като ХОРАТА са готови да дадат....
Кои хора имаш предвид. Изглежда всичките. Тогава си в голяма грешка. А иначе си прав, че НЯКОИ ХОРА могат много неща - да си имат и частни самолети, и претенции за летящи чинии.

ПП.
Не си обърнал внимание че аз писах за мнозинството заплати и пенсии на мнозинството българи.

Редактирано от - Mitev на 05/10/2009 г/ 12:00:24

05 Октомври 2009 11:58
Друг въпрос е що за данък е данък сгради - всеки собственик е платил земята и сградата и всички безумни проценти при покупката - та на какво се основава този данък - просто няма логично обяснение
Държавата ти извършва "услуга" като наглежда имота ти дали го ползваш по предназначение, дали не застрашава околните имоти и дали не загрозява околната страна. Прави ти още една "услуга" - дава ти предписание да го приведеш съобразно изискванията на предназначението и инфраструктурата, а не да се скътаваш кат тарикат дорде някоя стена не убие нечии девойчета.
Хайде, от догодина и данък върху земеделската земя! Няма всеки път пред ЕК да се чудим кой колко земя има - колкото е платения данък, толкова земята, съответно европейските субсидии.
Данъците, освен приход и регуляция, са и регулярните отчети за състоянието на държавата. Ако не иската да имате държава, не плащайте данъци. Е, Брайтмана е на път да ви предложи по един доброволен застрахователен договор и за здравето, и за сигурността, и за образованието, и за смъртта. Щом сте застраховани, светлина блика в тунела.
05 Октомври 2009 12:04

"Догодина София няма да вдига такса смет или други местни данъци и такси", коментира и.д. кметът Минко Герджиков."
И.д. кметът не е наясно що е данък и що е такса.Такса е стойността на услугата.За такса смет се изготвя план-сметка на разходите необходими за тази дейност и получената сума се разпределя справедливо между ползувателите на услугата.В никой случай не може да бъде процент върху данъчната оценка.


Penu,


05 Октомври 2009 12:07
Е, Брайтмана е на път да ви предложи по един доброволен застрахователен договор и за здравето, и за сигурността, и за образованието, и за смъртта. Щом сте застраховани, светлина блика в тунела.


Аполитичен,
само дето Брайтмана не може да посочи колко ще са доброволците и дали и той ще е сред тях.

05 Октомври 2009 12:42
И все пак най-великото капиталистическо изобретение е ДДС. (Акцизът - също, но все пак акцизите са само за определени стоки.) Като си купиш един хляб за 1 лев и автоматично чрез ДДС 1/5 за държавата. А преди малко повече от век сме вдигали въстания заради "десятъка".
05 Октомври 2009 12:43
При първия дъжд трябва да се прибираш с галоши. И на подскоци - като кенгуру!!!!!
05 Октомври 2009 12:45
Най-добрия данък е доброволния, доказано е.
Я вижте новобогаташите, пък и не само те, как примерно си плащат за охрана, градинари, чистачки и пр. "екстри" из "обособените" нови кварталчета...
05 Октомври 2009 12:47
Хе, какво се сърдите, ще се увеличи данъка с равностойността на 3-4 кутии цигари...
Вие в мизерия и кал ли искате да живеете или в европейски селища?
05 Октомври 2009 12:58
Всъщност не ми е толкова за данъка.
По-страшно е просташкото милиционерско управление.
05 Октомври 2009 13:02
Змейо,
Десятъка е бил сегашния плосък данък върху дохода. Не го смесвай с ДДС, който по своята природа е дълбоко несправедлив, тъй-като за почти еднакво потребление облага еднакво и богати и бедни.
И да си беден и да си богат ти трябва не повече от един хляб на ден , и в двата случая те облагат все с 20%.
05 Октомври 2009 13:11
И все пак най-великото капиталистическо изобретение е ДДС.
Не е капиталистическо, а присъщо на държавата, и е от преди римско време. Но те първи са вденали връзката данъци-инфраструктура-задоволство на гражданите-военна мощ.
А десятъкът (всъщност са били три десятъка до "пазарната" реализация на "стоката" е плод на "тъмните векове". Сега, във времета на интензивна "научно-техническа революция" и данъкът "революционно се интензифицира". Спомням си навремето една публикация за "бъдещето на услугите", където САЩ се оплакваха, че в Европа услугите не заемали подобаващо място (държавите нямали от тая работа достатъчно данъчни приходи), сиреч средният европеец не плащал (и ДДС) за готвене (катеринг), а си готвел; не плащал (и ДДС) за данъчни услуги; не плащал за говернатки и забавачки за децата, ами ползвал хем намалено работно време, хем дълги отпуски; не плащал за градинар, за хамали, за ремонти в къщи, за гладене на дрехи и лъскане на обувки, връзване на вратовръзка и др. ежедневни дейности. Затуй VAT-а у САЩ е десятък, а на "баш-майсторите" е два десятъка . Не е за друго, а за подобряване на качеството (няма смисъл "нещо" да се изкарва на пазара, а само качествено и търсено, що данъкът не прави разлика) и опазването на околната среда (Девет пъти мери, един път режи!).
05 Октомври 2009 13:25
Уикипедия:ДДС е създаден през 1954 от френския икономист Морис Лоре (Maurice Lauré, изпълнителен директор на френската данъчна администрация (Direction gé né rale des impô ts). Най-напред е обложил с ДДС (на френски: taxe sur la valeur ajouté e - TVA) големите френски компании през април 1954, а на по-късен етап - всички компании.
В България при общи приходи в бюджета за 2009 г. от 20 955 014 600 лева са заложени 9 320 500 000 лева приходи от ДДС, което прави 44, 5% от всички приходи.
05 Октомври 2009 13:54
На Дянков и дянковци им е нужен по един Андрешко. Тъпите ни пишман демократи изхвърлиха от учебната програма чудесния разказ на Елин Пелин и извратено обявиха героя му за антисоциален тип, който позори доброто име на българина. Ако не сте чели "Андрешко", прочетете го! Ако сте го чели препоръчайте го и го преразказвайте на децата си.
05 Октомври 2009 14:10
а, някой да знае друг начин, или да е видял някое наше правителство да сваля цени?

Ами предното правителство ги сваляше. И данъците и цените. Направи си справка, ако не помниш. Не бе толкова отдавна.
05 Октомври 2009 14:55
into, .Aндрешко е един от най-ярките образи в нашата литература. Андрешко е велик, защото е ЧОВЕК. Сегашната политическа измет по рефлекса на простака - новобогаташ отъждествява себе си с държавата. Поради това застава на позицията на уродливия образ на съдията-изпълнител, който не е ЧОВЕК, а е инструмент на управниците. Всичко си е на мястото. И никой не си задава елементарния въпрос "Защо се е стигнало дотам, че Станойчо да е принуден да хитрува и да се възползва от помощта на Андрешко". Всички смятат че Станойчо е мързелив и, подобно на Роналд Рейгън, смятат че си е получил заслуженото. А заслуженото, което си е получил, е че е беден.
05 Октомври 2009 15:30
Ами предното правителство ги сваляше. И данъците и цените. Направи си справка, ако не помниш. Не бе толкова отдавна.

Параметрите на управлението за последните 4 години от ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ показват, че няма никакво сваляне:

Година Вид Сума в хил. лв. Отношение спрямо данъчните приходи

2006 Данъчни приходи 10736037.6
2007 Данъчни приходи 12716624.5
2008 Данъчни приходи 16741302.0
2009 Данъчни приходи 18916010.4

2006 – 1.1. Корпоративен данък 978414.3 9.11%
2007 – 1.1. Корпоративен данък 1319796.6 10.38%
2008 – 1.1. Корпоративен данък 2128280.0 12.71%
2009 – 1.1. Корпоративен данък 2460730.3 13.01%

2006 – 1.3. ДОД 1039957.2 9.67%
2007 – 1.3. ДОД 1446045.6 11.37%
2008 – 1.3. ДОД 2150000.0 12.84%
2009 – 1.3. ДОД 2286513.5 12.09%

2006 – 1.4. ДДС 5509462.9 51.30%
2007 – 1.4. ДДС 6301000.0 49.55%
2008 – 1.4. ДДС 8190000.0 48.92%
2009 – 1.4. ДДС 9320500.0 49.27%

2006 – 2. Неданъчни приходи 1546339.4 14.4%
2007 – 2. Неданъчни приходи 1576183.1 12.39%
2008 – 2. Неданъчни приходи 1550370.9 9.26%
2009 – 2. Неданъчни приходи 1899577.9 10.04%
А за цените знаем, как румънците бяха виновни, че изкупили зарзавата И как няма никакви прокурорски търсения из Държавния резерв и някои топлофикации.
Явно някой друг не помни, че предното правителство си отиде не заради повишените данъци, а заради безотговорното харчене. Две години по милиард и половина излишък за ... стимулиране на родната икономика, опс потреблението, чрез закупуване на "високопроходими" опелчета и лади за полицията, джакузита и тям подобни "управленски" екстри.

Змея, формата и начина на облагане на имуществата, доходи и стока, са се променяли през вековете в зависимост от начина на производство и възможностите за контрол. Държавите, които ефективно са уползотворявали данъците, са се развивали. Тия, които само са ги потребявали за "все по-пълното задоволяване на нарастващите нужди" на елита, са се затривали.

А Андрешко е ярък образ не само в литературата, ами и в икономиката. Той е "граничното условие", откъдето нататък уравненията на Вебер за поносимостта на теглото нямат смисъл (Теглото, ако не е убило човекът, то е претъпило, убило усъщанията). Но тук ще изпаднем във философски разсъждания дали разумът (Андрешко) е водещ в икономиката или усещането за поносимост (модерност) пълни хазната и дожбовете на монополистите.
05 Октомври 2009 15:40
Длъжен съм да ги предупредя, че от непрекъснатите опити да вдигат, ще получат дискови, ингвинални и умбиликални хернии. Та ще се наложи да играе ножа...
05 Октомври 2009 15:49
Ами предното правителство ги сваляше. И данъците и цените. Направи си справка, ако не помниш. Не бе толкова отдавна.

Параметрите на управлението за последните 4 години от ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ показват, че няма никакво сваляне:
Година Вид Сума в хил. лв. Отношение спрямо данъчните приходи
2006 Данъчни приходи 10736037.6
2007 Данъчни приходи 12716624.5
2008 Данъчни приходи 16741302.0
2009 Данъчни приходи 18916010.4
2006 – 1.1. Корпоративен данък 978414.3 9.11%
2007 – 1.1. Корпоративен данък 1319796.6 10.38%
2008 – 1.1. Корпоративен данък 2128280.0 12.71%
2009 – 1.1. Корпоративен данък 2460730.3 13.01%
2006 – 1.3. ДОД 1039957.2 9.67%
2007 – 1.3. ДОД 1446045.6 11.37%
2008 – 1.3. ДОД 2150000.0 12.84%
2009 – 1.3. ДОД 2286513.5 12.09%
2006 – 1.4. ДДС 5509462.9 51.30%
2007 – 1.4. ДДС 6301000.0 49.55%
2008 – 1.4. ДДС 8190000.0 48.92%
2009 – 1.4. ДДС 9320500.0 49.27%
2006 – 2. Неданъчни приходи 1546339.4 14.4%
2007 – 2. Неданъчни приходи 1576183.1 12.39%
2008 – 2. Неданъчни приходи 1550370.9 9.26%
2009 – 2. Неданъчни приходи 1899577.9 10.04%
А за цените знаем, как румънците бяха виновни, че изкупили зарзавата И как няма никакви прокурорски търсения из Държавния резерв и някои топлофикации.


Аполитичен,
как може така, бе човеко? Ще поболееш Брайтмана! Той има алергия към конкретните неща. Я по-бързо му предложи някакво общо твърдение, че да дойде на себе си.

05 Октомври 2009 16:06
И все пак най-великото капиталистическо изобретение е ДДС.


Змей,
изненадваш ме!
Най-великото капиталистическо изобретение е да експлоатираш наемния работник, но да го правиш така, че работникът да си мисли, че продава труда си и получава заплата/еквивалент на вложения от него труд, тоест, че не е подложен на експлоатация.

05 Октомври 2009 16:51
"Да се готвят и МПС-тата и земите. Ако банките продължат да дават големи лихви по депозитите - и за тях мой да помислим."

40% данък на големите фирми, които не бачкат за износ, прогресивно подох. облагане
05 Октомври 2009 16:52
Не виждам защо подскачате като ущипана мома!? Данък сгради в България страда от един голям недостатък - не е по пазарни цени. Лошото е че правителствата досега вместо да намерят способ оценките на имотите да са по пазарни цени, правят все такива дивотии, като тази на Дянков, с които се опитват да имитират данък по пазарна цена, оставяйки тази оценка в ръцете на местната власт. Данък трябва да им и не е прав редник, който смята, че жилището нищо не произвежда и т.н. разбира се самото жилище не произвежда, но може да носи доходи - наема е доход, нали. Едно от основните правила при една пазарна икономика е, че собствеността трябва да носи доход и трябва да се облага. При това облагането може да стимулира собственика да използва собствеността си, а не просто да си стои без полза. Когато се използва само за живеене има две неща - едното е, че се облага на 50%, а второто е, че ако на някой му е много, ще си смени жилището с подходящо за него - примерно сам човек с жилище от 200 квадрата в центъра на София може да го замени с по-малко.
05 Октомври 2009 17:00
А защо трябва да си сменя жилището, а да не си живее на 200 квадрата. Мисля, че не е лошо да си живееш нашироко.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД