:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,683
Активни 736
Страници 15,586
За един ден 1,302,066
Съдба

Берлускони се връща на подсъдимата скамейка

Конституционният съд остави премиера без имунитет срещу съдебно преследване
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Италианският премиер Силвио Берлускони заедно с помощника си Джани Лета излизат от двореца "Грациоли", след като стана ясно решението на Конституционния съд. Министър-председателят бе категоричен, че няма да подаде оставка.
Никой не е над закона, дори и един министър-председател. Това е заключението след едно от най-очакваните съдебни решения в съвременната история на Италия.

Конституционният съд реши в сряда късно вечерта, че Силвио Берлускони и още трима най-високопоставени държавници - президентът и председателите на двете камари на парламента - не трябва да имат имунитет срещу съдебно преследване, докато са на власт.

Въпреки това изглежда, че съдиите, както и цялото население, нямат обща позиция по въпроса и са разделени в мненията си. Девет от 15-те конституционни съдии се обявиха срещу закона, даващ имунитет на президента, премиера и председателите на двете камери на италианския парламент.

До какво може да доведе това? Най-добре е последствията от решението на Конституционния съд да бъдат разгледани в два аспекта - правен и политически.



Първо, ще има правни усложнения



На теория, въпреки че все още никой не е потвърдил, решението означава, че най-малко три съдебни дела срещу Берлускони ще бъдат възобновени. Те бяха временно спрени миналата година, след като бе приет спорният закон, даващ на министър-председателя имунитет срещу съдебно преследване.

Сред правните казуси е и този, при който премиерът е обвинен, че е дал подкуп в размер на 600 хил. долара на бившия си адвокат Дейвид Милс, за да лъжесвидетелства в полза на Берлускони по две отделни дела. Милс вече бе осъден на четири години и половина затвор. В момента той обжалва присъдата си.

Възможно е Силвио Берлускони да се опита да промени конституцията на Италия, за да възстанови имунитета от съдебно преследване на четиримата най-високопоставени държавници. Това обаче би била сложна парламентарна процедура и дори може да изисква свикването на референдум. И в най-добрия случай би отнело поне една година.

Политическите последствия от решението на Конституционния съд обаче са доста по-неясни. Самият Силвио Берлускони заяви, че



няма да подаде оставка



и определи Конституционния съд като "инструмент на левицата". И така казусът отива в ръцете на неговите политически съюзници, коалиционните му партньори и опозицията. Някои от съюзниците на Берлускони вече обявиха, че застават зад него.

Сенатор Лусио Малан от партията на Берлускони "Народ на свободата" казва, че не е необходимо министър-председателят да се оттегля от поста и да се провеждат нови избори, тъй като всички проучвания на общественото мнения показват, че премиерът се ползва с голяма подкрепа. Това е вярно, но само в известна степен.

Рейтингът на Берлускони вече падна под 50% и това се случва за първи път, откакто той се върна на власт. Това потвърждава тенденцията на понижаване на рейтинга му, който обаче все още е далеч от опасните нива.

Що се отнася до коалиционните му партньори, особено до Северната лига, те също изглежда са загубили интерес от провеждането на нови избори, което може да се случи, ако министър-председателят бъде свален от власт. Колоритният лидер на Северната лига Умберто Боси се срещна с Берлускони и заяви: "Според мен той е силен и това ме удовлетворява. Смятам, че е решен да се бори". Решението на партията на Боси да продължи да подкрепя Берлускони може да реши хода на събитията.

Преди дни левоцентристката опозиционна Демократична партия обаче призова Силвио Берлускони да подаде оставка, ако загуби имунитета си. Според демократите би било абсурдно Берлускони да се опитва да изпълнява официалните си задължения, докато



срещу него се водят редица съдебни дела



Но проблемът на Демократичната партия е, че тя няма власт и не е обединена, за да може по някакъв начин да повлияе на събитията.

Решението на италианския Конституционен съд е капакът на последните няколко нещастни месеца, които Берлускони преживя. След като през април съпругата му Вероника заяви, че той се нуждае от помощ заради вредния си интерес към млади жени, премиерът се забърка в серия от скандали. Твърденията, че е прекарал нощ с проститутка, е едно от най-разпространените обвинения.

Берлускони никога не е отричал професията на жената, но настоява, че не е прахосвал и цент от богатството си, което възлиза на милиарди евро.

Заради необичайния си личен живот премиерът си спечели гнева и възмущението на всички - от опозицията до Католическата църква. Но това все още не е довело до срив в обществената подкрепа.

В Италия скандалите, свързани с личния живот, влияят на обществото по доста по-различен начин, отколкото във всички останали държави. Берлускони дори се гордее с някои от тях, като добре разбира толерантността на обществото към него и се възползва от факта, че никоя политическа партия реално не може да му бъде опозиция. Въпреки това 73-годишният Силвио Берлускони е мъж, който продължава да търси признание.

През по-голяма част от миналата година той се опитваше да си изгради репутация на световен политик в чужбина - като помогне да бъде реабилитиран либийският лидер Муамар Кадафи - и на благородник в родината си - като лично се зае с възстановяването на щетите от тазгодишните земетресения в Абруцо и наводненията в Сицилия. Но повече от тези действия вече бяха заличени от разразилите се скандали.

Сега Силвио Берлускони навлиза в нов период без имунитет срещу съдебно преследване. Неговата броня вероятно няма да бъде прободена, но огромна пробойна ще зейне в нея.



--------------------

МОНОПОЛ



По време на вчерашната пленарна сесия в Брюксел Европейският парламент започна дебати, посветени на влиянието на италианския премиер Силвио Берлускони върху медиите в неговата страна. Представители на левите, зелените и либералите призоваха ЕК да излезе с директива срещу прекалената медийна концентрация, предаде "Дойче веле".

"Италия е единствената демократична страна в Европа, в която най-могъщият медиен предприемач е и министър-председател", заяви шефът на социалистическата фракция Мартин Шулц. "Зелената" холандка Юдит Саргентини пък обяви, че 80% от италианците се информират основно от телевизията, контролирана в голяма степен от Берлускони. Консерваторите в ЕП обаче отхвърлиха отправените критики. Италианецът Марио Мауро обяви, че целта на дебатите била да се навреди на имиджа на родината му.

Евродепутатите ще гласуват резолюция за свободата на информацията в Италия на следващата пленарна сесия, която ще бъде от 19 до 22 октомври и ще се проведе в Страсбург.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Италианският конституционен съд отне имунитета срещу съдебно преследване на премиера Берлускони. Той определи съда като "инструмент на левицата".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Малко преди Конституционният съд да обяви решението си италианци протестираха в Рим срещу имунитета на премиера. Демонстрантите носеха плакати с надписи: "Всички са равни пред закона".
8
1254
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
09 Октомври 2009 00:40
Силвио стана прекалено самостоятелен, а и се заиграва с руснаците, време беше англосаксите да го ударят през ръцете по стара и изпитана традиция.
09 Октомври 2009 01:36
http://www.youtube.com/watch?v=99OLQf1BmDc &feature=related

Редактирано от - Liberta на 09/10/2009 г/ 01:38:41

09 Октомври 2009 03:35
Този е вече осъден два пъти престъпник и не е в затвора само заради давност. Така че реално е престъпник, само формално не е. Това показва, че има и по-зле от България, или поне сходно зле.
09 Октомври 2009 06:41
Натиснете тук
09 Октомври 2009 08:40
на този нищо човешко не му е чуждо
ако го осъдят - добре, ако се измъкне и този път - респект
стягай се Силвио, не оставяй Сарко сам с всички тези манекенки!!!
имай милост!
09 Октомври 2009 09:28
Ето, на това му се казва независима съдебна власт. Това е и смисълът на независимостта на власттите - да може, когато едната се самозабрави, другата да я потиска и възпира. Най-добре този механизъм на взаимен контрол и спирачки работи в САЩ, благодарение на тяхната кратка и ясна конституция. За разлика от нея Европейската конституция е една безполезна тухла, сътворена от френските пишман професори по право.
09 Октомври 2009 10:19
Никой не е над закона, дори и един министър-председател.

Само така - щом е нарушил Закона, да си нови последствията .....
09 Октомври 2009 10:23
благодарение на тяхната кратка и ясна конституция
Дж. Буш извърши незаконна агресия срещу независима държава на базата на лъжи и екзекутира лидера й. след това я хвърли в кървава гражданска война, а прди това наля милиярди в тази военна авантюра, задави америакнската икономика и причини световна икономическа криза. въобще кърти американската система за самоконтрол


П.С. са да не ме пленеш през ръцете, че съм комуне - просто факти
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД