Китайци играят с децата си в парк в Шанхай. Засега малко млади семейства си позволяват да имат по повече от едно отроче. |
Само преди година и половина китайският министър по въпросите на семейство и семейното планиране Чжан Вейуин обяви, че политиката "едно семейство - едно дете" ще действа поне до 2018 г. Решението на властите в Шанхай обаче категорично опровергава думите му.
Базираният в САЩ Център за стратегически и международни политики прогнозира, че до 2050 г. за издръжката на един пенсионер в Китай ще се грижат 1.6 работещи. За сравнение през 1975 г. 7.7 души в активна възраст са издържали един пенсионер, отбелязва Би Би Си. В момента населението на Китай е над 1.3 млрд. души (данните са от юли 2008 г.).
В Шанхай вече стартира кампания, чиято основна цел е да запознае младите семейства, отгледали първо дете, с възможността да имат и още едно отроче.
Експерти по семейно планиране
и доброволци обикалят домовете, за да разпространяват специално направени листовки, чиято цел е да насърчат раждаемостта. Властите предвиждат и финансови стимули, което е коренно различна политика от тази, която досега стриктно се прилагаше в най-многолюдната държава в света. На семействата с повече от едно дете се налагаха солени глоби или пък работодателите наказваха "многодетните" си служители, като напълно им отрязваха финансовите бонуси или не им разрешаваха повишения.
Оказва се обаче, че информационната кампания не може да убеди младите семейства да имат второ дете. "Не мисля, че ще се решим на още едно дете", казва 26-годишният Сяо Чън пред Би Би Си. "Освен всичко останало, много е стресиращо отглеждането на едно дете".
Провежданата политика за едно дете в семейството, разбира се, има и своите изключения, особено в селските райони. В 17 китайски провинции например се разрешава семейството да има второ дете, но само ако първото е момиче или е родено с увреждания. Второто дете обикновено се ражда 3-4 години след първото. А в богатите южни провинции Гуандун и Хайнан властите са позволили на семействата да имат по две отрочета, независимо какъв е полът на първото. В Гуандун обаче е масова практика фамилиите да се радват на 4-5 дечица, тъй като родителите могат да си позволят да платят еднократно налаганите
глоби за нарушаване на закони
Политиката на семейно планиране крие множество изключения и вратички, дължащи се главно на масовата съпротива срещу ограничението. По-изобретателните семейства успяват да пренебрегнат правилото за едно дете и да се сдобият с две отрочета благодарение на специални стимулиращи лекарства. Заможните китайски двойки обикновено имат по две деца, но това не е незаконно, тъй като те обикновено са близнаци. Жените взимат лекарства, благодарение на които често се раждат близнаци, а това не е нарушение на закона. Китайска болница съобщава, че в последните години рязко е скочил броят на жените, които раждат близнаци или тризнаци.
В Китай има и много деца, които родителите им официално не записват и те са без акт за раждане. Това, разбира се, им създава сериозни проблеми като пораснат - деца без документи не могат да се запишат в училище, нито да работят и др. Смята се, че в азиатската държава има поне
6 милиона деца без документи,
като повечето от тях са момичета.
Наскоро Пекин издаде специално разрешение на родителите, чиито деца загинаха или тежко пострадаха при опустошителното земетресение в провинция Съчуан през май м.г., да имат по още едно дете. Според официални данни 74% от пострадалите семейства искат да си родят по още едно дете.
Прилаганият от Китай контрол върху раждаемостта е остро критикуван не само в страната, но и чужбина. Около 13 млн. аборта се правят в Китай всяка година, показват официално разпространени данни, цитирани от световните информационни агенции. Жените правят аборти не само в началото на бременността, особено когато разберат, че ще родят момиче. Смята се, че момчетата остават да се грижат за родителите си, когато те остареят, а дъщерите напускат семейното гнездо след като се омъжат.
В резултат на това в страната се наблюдава дисбаланс сред половете и младите мъже са с около 18 млн. повече от девойките. На 119 новородени момчета се падат по 100 момичета, а в провинциалните райони съотношението е 122 към 100, обясняват от китайската Националната комисия по населението и семейното планиране. Очаква се до 2020 г. младежите да станат с 30 милиона повече от девойките. Анализатори от доста време предупреждават, че тази диспропорция между половете ще засили рисковете от антисоциално и агресивно поведение сред мъжете, които не могат да си намерят съпруги.
Политиката на едно дете обаче постига желаните резултати за намаляване на населението, особено в големите градове. През 1970 г. китайките има средно по 5.8 деца, а днес - по две. Най-голяма промяна е отчетена в периода 1970-1980 г., в първите години от въвеждането на закона. Тогава раждаемостта спада от 44 на 1000 души до 18 на 1000. Според демографите най-добрата раждаемост за Китай е 16.7 на 1000.
Високопоставени държавни служители обясняват, че политиката на едно дете е предотвратила 300 млн. раждания, което е равно на половината население в Европа. Те са категорични, че политиката на семейно планиране е дала положителни резултати. Застаряващото население обаче принуждава властите в най-многолюдната страна в света да предприемат мерки за стимулиране на раждаемостта.