:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,464
Активни 728
Страници 15,367
За един ден 1,302,066
ДЕМОГРАФИЯ

Китай се отказва от контрола върху раждаемостта

Краят на кампанията "Едно семейство - едно дете" е предопределен от застаряването на населението в най-многолюдната държава
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китайци играят с децата си в парк в Шанхай. Засега малко млади семейства си позволяват да имат по повече от едно отроче.
Бавно, но сигурно Китай започва да загърбва провежданата в продължение на 30 години политика, според която всяко семейство трябва да има по едно дете. Първи да насърчат родителите да имат второ отроче се осмелиха властите в Шанхай - най-населения град в страната. Основната причина за този рязък обрат в прилаганата политика за стриктен контрол над раждаемостта е застаряващото население. В момента жителите на Шанхай, които са навършили или са на 60-годишна възраст са 3 милиона души от общо около 20-те млн. население на града. До 2020 г. демографите очакват в най-населения китайски град 1/3 от хората ще бъдат на възраст на 60 години. Тази тенденция силно безпокои държавното ръководство на страната, което се е разпоредило за спешно предприемане на мерки са стимулиране на раждаемостта.

Само преди година и половина китайският министър по въпросите на семейство и семейното планиране Чжан Вейуин обяви, че политиката "едно семейство - едно дете" ще действа поне до 2018 г. Решението на властите в Шанхай обаче категорично опровергава думите му.

Базираният в САЩ Център за стратегически и международни политики прогнозира, че до 2050 г. за издръжката на един пенсионер в Китай ще се грижат 1.6 работещи. За сравнение през 1975 г. 7.7 души в активна възраст са издържали един пенсионер, отбелязва Би Би Си. В момента населението на Китай е над 1.3 млрд. души (данните са от юли 2008 г.).

В Шанхай вече стартира кампания, чиято основна цел е да запознае младите семейства, отгледали първо дете, с възможността да имат и още едно отроче.



Експерти по семейно планиране



и доброволци обикалят домовете, за да разпространяват специално направени листовки, чиято цел е да насърчат раждаемостта. Властите предвиждат и финансови стимули, което е коренно различна политика от тази, която досега стриктно се прилагаше в най-многолюдната държава в света. На семействата с повече от едно дете се налагаха солени глоби или пък работодателите наказваха "многодетните" си служители, като напълно им отрязваха финансовите бонуси или не им разрешаваха повишения.

Оказва се обаче, че информационната кампания не може да убеди младите семейства да имат второ дете. "Не мисля, че ще се решим на още едно дете", казва 26-годишният Сяо Чън пред Би Би Си. "Освен всичко останало, много е стресиращо отглеждането на едно дете".

Провежданата политика за едно дете в семейството, разбира се, има и своите изключения, особено в селските райони. В 17 китайски провинции например се разрешава семейството да има второ дете, но само ако първото е момиче или е родено с увреждания. Второто дете обикновено се ражда 3-4 години след първото. А в богатите южни провинции Гуандун и Хайнан властите са позволили на семействата да имат по две отрочета, независимо какъв е полът на първото. В Гуандун обаче е масова практика фамилиите да се радват на 4-5 дечица, тъй като родителите могат да си позволят да платят еднократно налаганите



глоби за нарушаване на закони



Политиката на семейно планиране крие множество изключения и вратички, дължащи се главно на масовата съпротива срещу ограничението. По-изобретателните семейства успяват да пренебрегнат правилото за едно дете и да се сдобият с две отрочета благодарение на специални стимулиращи лекарства. Заможните китайски двойки обикновено имат по две деца, но това не е незаконно, тъй като те обикновено са близнаци. Жените взимат лекарства, благодарение на които често се раждат близнаци, а това не е нарушение на закона. Китайска болница съобщава, че в последните години рязко е скочил броят на жените, които раждат близнаци или тризнаци.

В Китай има и много деца, които родителите им официално не записват и те са без акт за раждане. Това, разбира се, им създава сериозни проблеми като пораснат - деца без документи не могат да се запишат в училище, нито да работят и др. Смята се, че в азиатската държава има поне



6 милиона деца без документи,



като повечето от тях са момичета.

Наскоро Пекин издаде специално разрешение на родителите, чиито деца загинаха или тежко пострадаха при опустошителното земетресение в провинция Съчуан през май м.г., да имат по още едно дете. Според официални данни 74% от пострадалите семейства искат да си родят по още едно дете.

Прилаганият от Китай контрол върху раждаемостта е остро критикуван не само в страната, но и чужбина. Около 13 млн. аборта се правят в Китай всяка година, показват официално разпространени данни, цитирани от световните информационни агенции. Жените правят аборти не само в началото на бременността, особено когато разберат, че ще родят момиче. Смята се, че момчетата остават да се грижат за родителите си, когато те остареят, а дъщерите напускат семейното гнездо след като се омъжат.

В резултат на това в страната се наблюдава дисбаланс сред половете и младите мъже са с около 18 млн. повече от девойките. На 119 новородени момчета се падат по 100 момичета, а в провинциалните райони съотношението е 122 към 100, обясняват от китайската Националната комисия по населението и семейното планиране. Очаква се до 2020 г. младежите да станат с 30 милиона повече от девойките. Анализатори от доста време предупреждават, че тази диспропорция между половете ще засили рисковете от антисоциално и агресивно поведение сред мъжете, които не могат да си намерят съпруги.

Политиката на едно дете обаче постига желаните резултати за намаляване на населението, особено в големите градове. През 1970 г. китайките има средно по 5.8 деца, а днес - по две. Най-голяма промяна е отчетена в периода 1970-1980 г., в първите години от въвеждането на закона. Тогава раждаемостта спада от 44 на 1000 души до 18 на 1000. Според демографите най-добрата раждаемост за Китай е 16.7 на 1000.

Високопоставени държавни служители обясняват, че политиката на едно дете е предотвратила 300 млн. раждания, което е равно на половината население в Европа. Те са категорични, че политиката на семейно планиране е дала положителни резултати. Застаряващото население обаче принуждава властите в най-многолюдната страна в света да предприемат мерки за стимулиране на раждаемостта.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китайските дечица вече ще могат да се радват на братя и сестри, след като Пекин разхлаби стриктно провежданата политика на "едно семейство - едно дете".
Снимка: Интернет
Застаряващото население в Китай принуди властите да предприемат мерки за стимулиране на раждаемостта.
22
7283
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
13 Октомври 2009 00:53
Цивилизоват се!
13 Октомври 2009 01:45
КНР‌ е първата страна, която застаря, без да е забогатяла.
13 Октомври 2009 02:11
Какво да гледаме в чуждата паница, като нашата е съвсем празна ?
Това е статията за България
Натиснете тук
13 Октомври 2009 03:44
Прави са, щом руснаците им отпускат Сибир, требва да почне работа по заселването му
13 Октомври 2009 05:58
Ау и те почнаха да изпълняват тезисите на бай Тошо...Виц.В парка млада двойка це целува.Минава милиционера и ги глобява 5 лева.Те протестират че на съседната пейка се е бат и никой не ги глобява.Така е те изпълняват тезисите на др. Живков а вие само ги лигавите....
13 Октомври 2009 06:38
Хъша!
13 Октомври 2009 08:36
Сега ще подмладят целия свят за отрицателно време...
13 Октомври 2009 09:32
Това ограничаване на раждаемостта беше и е голяма глупост от страна на китайците. Хората са най-голямото богатсво за една държава. Сега едва ли скоро ще успеят да възстановят някакви нормални пропорции по възраст.
13 Октомври 2009 09:55
Прилаганият от Китай контрол върху раждаемостта е остро критикуван не само в страната, но и чужбина.

хубаво е че има такъв закон и успяват да ограничават раждаемостта. Дано да продължи и след 2018г.

Редактирано от - softwind на 13/10/2009 г/ 10:06:49

13 Октомври 2009 10:34
Абе не знам, но Земята стана едно твърде пренаселено място, а ресурсите намаляват. Разните му там световни организации си затварят очите пред този сериозен проблем.
Нормално е семействата да имат средно по две деца.
13 Октомври 2009 12:05
как по друг начин можеда се казва един министър по въпросите на семейство и семейното планиране Чжан ВейУин... [/b]
13 Октомври 2009 12:32
Тия китайци ***. Няма нищо по-хубаво от това да си имаш момиченце! Ама де мозък, де?

Редактирано от - sybil на 13/10/2009 г/ 14:17:37

13 Октомври 2009 13:14
Абе това за абортирането на момиченцата е дело опасно. После младежите им гейове ли ще стават, що ли?
13 Октомври 2009 14:02
Кога ще настъпи световния глад?
Когато китайците разберат, че се хранят само с гарнитурата!

Иде!!!!
Те са като циганите, разселени навсякъде....
13 Октомври 2009 15:15
А аз като в оня стар виц, вече крия на село в плевника двама китайци и чакам пенсия за активен борец
13 Октомври 2009 16:22
XYZxyz:"Това ограничаване на раждаемостта беше и е голяма глупост от страна на китайците. Хората са най-голямото богатсво за една държава. Сега едва ли скоро ще успеят да възстановят някакви нормални пропорции по възраст"


Абе то хубаво, но ако не бяха се самоограничавали, сега ти щеше да се казваш... "Хи Игрек Зе" и щеше да набиваш ориз сутрин, обед и вечер !
13 Октомври 2009 16:39
Когато всеки прави по 12-14 деца без да мисли как ще ги изхранва , а често без да им знае имената , че и да ги познава , редно е да има един такъв закон .
Бедата не е в това , че имат по едно дете , а в това , че изкуствено и глупаво са нарушили равновесието между мъжете и жените .
13 Октомври 2009 16:53
Аз виждам нещата по друг начин. Ще трябват хора за Сибир.
13 Октомври 2009 18:48
dabedabe
" Аз виждам нещата по друг начин. Ще трябват хора за Сибир. "

Дабедабе, учи ГЕОГРАФИЯ и ИСТОРИЯ бе момче.
Велик Китай 5 000 години граничи със СИБИР но не го заселва.
СИБИР е неподходящ даже за немци , а камо ли китаец там да вирее.
Виж - Калифоорния, Сиатъл, Торонто - тъкмо място за кинезите.
13 Октомври 2009 21:07
Душко, няма нищо вечно, приятелю. Трябва да свикваме с това.
13 Октомври 2009 22:32
КНР‌ е първата страна, която застаря, без да е забогатяла.

Ами, първата! Всички бивши соц-страни в Европа, включително и руснаците, се борят за първото място по застаряване, без да са забогатяли. България е много сериозен претендент за първото място.
13 Октомври 2009 23:49
Отнова ви моля най- сърдечно- гледайте някоя серия от поредицата
"The Arrivals"! Поразена съм от историите и интерпретациите на познати и непознати факти и събития. Не мога да намеря оборващи аргументи и всичко си е много логично, макар и трудно за възприемане. Разбива всякакви клишета и общоприети схващания, с които сме свикнали до болка и въобще не се съмняваме. А трябва да се събудим и да видим очевидното! Именно това прави филма! Вижте го, поне от любопитство, ей така- една нова версия за познатия свят...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД