Жените в Столник масово се оплакват от миризмата на утайките на "Софийска вода", които според тях са причината за болести сред деца. |
Седмици наред жителите на селото се оплакват от задушлива миризма и от свързаните с нея, поне според тях, болести на децата им. Няма нито един фатален случай, но медицинските оплаквания определено зачестяват. Хората бързо се ориентират за евентуалната причина - оказва се, че в нивите край селото от години насам "Софийска вода" депонира утайките от пречиствателната станция в Кубратово. Това лято обаче работниците на фирмата са свършили работата си през пръсти - просто изсипали утайките и ги оставили, без да ги покрият с почва. На всичкото отгоре и сбъркали мястото.
Фирмата извозва утайките и ги депонира в нивите на местния фермер Калоян Чернев по силата на договор с него. Утайките се получават предимно от един от басейните на пречиствателната станция - този, в който отпадните води на столицата се пречистват по биологичен път. В тях се съдържат голямо количество микроорганизми и поне според твърденията на "Софийска вода" - това подхранва почвата.
В края на лятото обаче кметицата на Столник Мариана Гешева повежда истинска война. Тя започва да подава жалби до много инстанции, на които все още никой не е откликнал - до община Елин Пелин, до местната РИОКОЗ, до местното РИОС, до полицията.
"Това, което аз наричам "вредни" вещества, може и да не са вредни, съгласна съм. Ама ако утайките се изсипват в позволените количества от максимум 4.8 тона на декар. А това лято край селото се изсипаха около 1000 камиона", твърди пред "Сега" кметицата. Освен това в разрешителното, което "Софийска вода" си е издействала, пише "депониране" на утайките, което означава поне да се покрият отгоре с почва. А камионите това лято просто изсипали съдържанието и си заминали. "И това е моята война в момента - да разбера дали е вредно така или не. Затова искам институциите да направят експертиза на мястото и да знам какво да кажа на хората", обяснява тя. Междувременно - тъй като не получава съдействие отникъде, Гешева подава сигнал и в ДАНС.
Едно от първите неща, които Гешева сторила, е да уведоми полицията. Но полицията не откликнала веднага и почти всички стотици камиони вече били изсипали товара си. Тогава Гешева тръгва сама да проверява и с ужас установява, че отпадъците са изсипани не в парцела, където трябва, а в съседни. Освен това не са депонирани, а просто са стоварени.
"Иска ми се да вярвам, че закъснялата реакция на общината в Елин Пелин е просто некомпетентност и безхаберие, а не корупция", каза тя. Но все повече се убеждава, че мащабът на бедствието е огромен, тъй като напоследък чува от свои колеги в близките села Брамак и Лешница за същия проблем - стотици камиони на "Софийска вода", които изсипват товара си на нерегламентирани места. Още през 2006 г. подобни проблеми е имало в селата Петково и Мусачево, също и в Нови хан.
Хората в селото, разбира се, нямат как да имат доказателства, че точно тези изсипани утайки тровят въздуха и децата ми. "Миризмата не може да се търпи, на децата им се подува коремът, главата ги боли, затова почти цялото село се подписа под обща петиция", обяснява Милена Атанасова, жена на средна възраст. Тя няма доказателства, че причините за неразположенията са именно в утайките, просто е чула, че така се говори по кафенетата. Друга жена от селото пък е категорична, че именно това е причината, защото "като духне вятърът, почва да мирише".
Според жителите на Столник хронологията е горе-долу следната - през април "Софийска вода" получава разрешителни за депониране на утайките, през май пристигат първите камиони и продължават да изсипват товара си до към юли. Горе-долу по същото време жителите на селото почват да получават стомашно-чревни разстройства, с първите горещини се появяват нашествия на мухи и се наложило РИОКОЗ да пръска с препарати. През това време едно бебе от селото е хоспитализирано.
Детската учителка Сашка Кръстева хвърля малко повече светлина върху проблема - според нея още през април-май в селото е избухнал скандал между собственици и арендатори на ниви. Причината е да дадат ли разрешение на "Софийска вода" за приемане на утайките в своите ниви или не.
Потърсен от "Сега", фермерът Калоян Чернев представи доста странна трактовка. Той твърди, че жалбите срещу утайките са подадени от братовчедката и от снахата на кметицата, които имали интерес към нивите край селото. "Аз съм уведомил хората още през май, че тук ще се изсипват утайки. Защо чак сега се сетиха за миризмата?", възмущава се той. А на въпроса дали знае, че според хората децата им боледуват заради миризмата, обяснява, че сме попаднали на "неподходящи" хора. "Кои деца? Нека ми кажат какво не е наред. Тези, с които сте говорили, са избирателите на Гешева", осветлява той по своему местната политическа интрига.
Разрешителните за превоза и депонирането на утайките на "Софийска вода", с които "Сега" разполага, са издадени през април т.г. от генералния директор на Национална служба за растителна защита към Министерство на земеделието и храните Венцислав Тодоров. На запитването на "Сега" от министерството отговориха, че Тодоров е уволнен от новия министър. Но иначе разрешителните са издадени на напълно законно основание, защото експертизите не са установили вредни вещества.
От "Софийска вода" признаха в писмо до "Сега", че в случая с изсипването на утайки в землището на с. Столник "се породи известно объркване". Според тях отговорен за създалата се ситуация бил земеделският арендатор Калоян Чернев, който посочил на шофьорите на камиони съседни площи на тези, за които е бил сключен договор. От компанията обаче отрекоха за каквато и да било вреда за околната среда от въпросните утайки, като подчертаха, че земеделските производители сами търсели начин да сключат договори, тъй като утайките подобрявали почвата. Според "Софийска вода" преди да бъдат продадени, утайките минават щателна обработка, след което се правят експертизи и разрешителните се издават чак след това от съответните служби. И накрая се сключва договорът между компанията и фермера.
В община Елин Пелин реагират на случая с обяснението, че "прекалено много внимание се обръща". И.д. кмет Йордан Йорданов заяви пред "Сега", че общината реагирала светкавично. "Изпратихме еколози заедно с полицията, хванахме ги на място, спрели сме камионите за два дни, за да предоставят документите. Но според разрешителните това не е опасно", обяснява Йорданов. Едва след като кметицата на селото вдига скандал, общината праща сигнал в прокуратурата, че изсипването на утайките продължава, и то съвсем не на местата, за които са издадени разрешителните. Това според Йорданов е просто грешка на работниците на "Софийска вода". Все пак той призна пред "Сега", че за да няма повече протести, е решил в края на септември да занимае общинския съвет на Елин Пелин с казуса. Такова заседание на общинския съвет се е състояло на 24 септември и съветът препоръчва на кмета да сезира РИОКОЗ и МОСВ да направят нова експертиза на утайките и ако има опасност за населението - да прекратят разрешителните.
А "Софийска вода" може спокойно да си изкара нови разрешителни за друго село, за други парцели. Дано върху тях да пише с по-голям шрифт, че става въпрос за "депониране", а не за изсипване на утайките. Защото иначе просто жителите на поредното село около София ще пропищят.