:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,409
Активни 417
Страници 6,974
За един ден 1,302,066
ЕКСПЕРИМЕНТ

Слабите ученици във Франция ще получават премии, за да влизат в час

В Париж започна пилотен проект, в който държавата плаща до 10 000 евро бонус на година на клас, който си е подобрил успеха. Парите могат да се харчат само за училищна дейност
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френският министър на образованието Люк Шател (в средата) засега не смята да мотивира всички ученици финансово.
Малко неща във Франция могат да предизвикат разгорещени дискусии по-бързо от въвеждането на промени в прехвалената обществена образователна система, която въплъщава републиканските ценности, установени още от времето на Френската революция. Идеята е слабите ученици, които са най-склонни да се провалят на изпитите и да отпаднат от училище, да получават заплати, за да присъстват редовно в часовете и да изкарват добри оценки.

Това предвижда пилотна програма, която стартира този месец в три професионални гимназии в изостанали райони в покрайнините на Париж. Банкови сметки ще бъдат направени на два класа от всяко от училищата и те ще съдържат по 3000 долара (около 2000 евро). Ако учениците редовно посещават часовете и постигнат предварително поставените цели от учителите, то финансови възнаграждения ще бъдат превеждани по сметката на всеки клас. Но има и уловка, защото учениците не могат да отидат и да похарчат парите за нов iPod или Xbox в края на годината. Всяка сметка, в която максималната сума може да достигне 15 000 долара (10 000 евро), трябва да бъде използвана само за финансиране на проекти, свързани с училището или за усъвършенстване на младежите - като пътувания в чужбина на класа, за да подобрят познанията си по чужди езици, за снабдяване на класните стаи с модерни компютри или за шофьорски курсове.



Експерти смятат, че идеята като цяло изобщо не е лоша



Целта на правителството е ясна - да се повиши мотивацията на учениците и присъствието им в часовете, както и да се намали броят на френските тийнейджъри, които отпадат от училище, без да са взели диплома. Годишно тези ученици са приблизително между 120 000 и 150 000. Програмата пилотно е въведена в професионални училища, особено в такива, които се намират в отдалечени райони, населени с много имигранти, тъй като точно там учениците показват най-лоши резултати. Много от тях се чувстват като неудачници, след като завършат професионалните училища. Някои от тях губят интерес, когато са принудени да се запишат в паралелки с разширено изучаване на предмети, които не са им интересни заради липсата на места в класовете, в които те искат. Бягствата от часовете и отпадането от училище в тези райони са с много висок процент.

Естествено,



вълна от несъгласни с подобна спорна идея



веднага се надигна във Франция. Организации, в които участват родители, учители и ученици отхвърлят предложените мерки с мотива, че те изпращат неприемливи послания към учениците за смисъла на образованието. "Силно се противопоставяме на идеята учениците да получават парични награди за това, че са изпълнили основното си задължение - да ходят на училище", казва Филип Вран, който е председател на организацията, обединяваща родителите на учениците в държавните училища.

"Трябва да похарчим тези пари за подобряване на ситуацията в училищата и да се уверим, че учениците в професионални гимназии, които искат да учат готварство, наистина могат да посещават тези часове, а не да са принудени да се запишат в класове за автомонтьори, защото в тези по готварство просто няма свободни места. Не трябва да плащаме на учениците обезщетения за това, че са скучали в час", допълва Вран. Другите опоненти на идеята смятат, че програмата е удар срещу френските идеали в образованието, които се основават на равенството. Учениците са възпитавани, че са граждани с равни права, независимо от техния произход и те трябва да приемат отговорностите, които произлизат от това.

"Учим децата, образоваме ги и ги отглеждаме в училище, но не им плащаме", казва Албер-Жан Мужен, вицепрезидент на профсъюза на учителите в средните училища и гимназиите. "Не трябва да превръщаме образованието в стока, нито да превръщаме поемането на отговорности в банкови транзакции между ученици и учители", допълва той.



Подобни мотивационни схеми обаче действат на много места по света



В САЩ например повече от 12 щата прилагат програми, при които учениците получават заплати за това, че подобряват резултатите си и се записват в курсове за напреднали. Във Великобритания, организацията Education Maintenance Allowance, която помага на деца от семейства с ниски доходи, награждава ученици с месечни възнаграждения, ако изпълнят предварително поставени цели - редовно посещават учебните часове и постигат добри резултати. Подобно на американските си колеги, тази организация директно плаща на учениците, а те харчат парите както намерят за добре. Програмата започна преди 10 години и оттогава е установено, че процентът на отпадналите от училище годишно намалява с повече от 2%.

Служители във френската образователната сфера отблизо ще следят за присъствията на учениците и оценките им в следващите две години, докато програмата тече в училищата в Париж. Експертите казват, че дори и ако проектът се окаже успешен, нямат намерение той да се прилага в цяла Франция, особено след като обществото не я приема. Ако програмата бъде премахната в бъдеще, правителството вероятно ще бъде изправено пред друг проблем, как да отговори на оплакванията на ядосаните ученици, че вече не им се дават месечните възнаграждения, за да ходят на училище. Бъдещето ще покаже.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френският президент Никола Саркози покани в Елисейския дворец гимназисти, с които обсъди реформите, които планира в сферата на образованието.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пилотният проект няма да обхваща малките ученици, а само младежи от професионалните училища.
8
3546
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
19 Октомври 2009 22:27
.... абе тия улави ли са???? ... аде и ние да подкараме с мангалчетата така, а

Редактирано от - Старшината на 19/10/2009 г/ 22:30:11

19 Октомври 2009 22:59
Преводи от американски списания за френската образователна система ??? Все едно аз да си черпя информация за българската образователна система от това което више македонската преса за България. Срам, срам ...

Ето докъде води незнаенето на езици. Разбира се, това дето пише в статията е толкова тенденциозно, че няма смисъл да се чете.
учител във Франция
19 Октомври 2009 23:19
Че нашите ученици какво повече да искат. Получават безплатни учебници до 7 кл, безплатни закуски до 4 кл и служебни тройки, който не учи разбира се, до края на средното си образование. Е, по време на стачката във френската раздаваха и пълни шестици. Натиснете тук
20 Октомври 2009 02:09
Слабите ученици във Франция ще получават премии, за да влизат в час.
Следвайки таз логика предлагам даскалиците да правят свирка за всеки отличен отговор.
20 Октомври 2009 10:49
А, отдавна е известно как се постигат добри резултати в обучението: престижни колежи с пълен пансион, униформа и дисциплина. Разбира се, и стимули, предимно морални.
А да плащаш на някого пари да учи... умряла работа. Защо му трябва да се хаби, след като държават ще му плаща социални помощи и без да прави нищо.
20 Октомври 2009 12:12
Но има и уловка, защото учениците не могат да отидат и да похарчат парите за нов iPod или Xbox в края на годината. Всяка сметка, в която максималната сума може да достигне 15 000 долара (10 000 евро), трябва да бъде използвана само за финансиране на проекти, свързани с училището или за усъвършенстване на младежите - като пътувания в чужбина на класа, за да подобрят познанията си по чужди езици, за снабдяване на класните стаи с модерни компютри или за шофьорски курсове.

Ето това е смисълът на проекта... а не драсканиците на преждепишещите!!!
20 Октомври 2009 12:30
Идеята ми допада, ако така нашенските цигани ще се изучат и ще могат да работят. Парите няма да им се дават на ръка! Ще се научат да работят с компютър - или дори просто да четат. Ама като знам, че в нашенски вариант ще се народят едни комисии, едни регулаторни органи, едни чудесии - стотинка няма да стигне да самите училища и класове.
20 Октомври 2009 12:31
Пак да изпълня една молба на приятеля генек:
Моето мнение е тук, първата статия

Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД