Корман Исмаилов е роден през 1972 г. в София. По образование е икономист. Повече от 10 години се занимава с младежка политика. Председател е на МДПС от 2006 г. В момента е депутат в 41-ото НС.
--------
- Г-н Исмаилов, Конституционният съд вече размести мандатите на ДПС в Русе и Добрич. В момента тече друго дело, по което съществува опция част от мандатите на движението да бъдат отнети. Това притеснява ли ви?
- Не знам откъде ви е информацията, че има възможност да бъдем лишени от мандати. Има опит да се втълпи на общественото мнение, че най-големите нарушения на парламентарните избори са били в Турция и зад това стои ДПС. Но може да се окаже, че най-големите нарушения са в други държави и в тях ДПС няма нищо общо.
- Но за другите държави няма дела в Конституционния съд, докато за Турция има.
- Дела могат да се заведат навсякъде от всеки с цел да се настрои обществото в определена насока. Според мен всичко това е подготовка за промени в изборното законодателство, които да са в ущърб на ДПС. Лично аз очаквам да бъде ограничено гласуването извън дипломатическите мисии в чужбина.
- Не смятате ли, че това би било правилна стъпка? Цялостното впечатление е, че изборите в чужбина се провеждат по съмнителен начин и са съпроводени с много нередности.
- За организацията на изборите зад граница отговаря външно министерство. Отговорност носят и политическите партии, които участват в тези избори и изпращат свои представители. Проблемът е в обучението на членовете на тези комисии. Става въпрос и за известен финансов ресурс. Всички нередности да се фактурират на една политическа сила е несериозно. Ограничаването на гласуването в чужбина е опит чрез политическо говорене да се създават внушения и да се хвърли вина върху една партия. Това го провокират някои наши политически опоненти.
- Факт е обаче, че имаше протоколи от Турция, в които беше записано, че е гласувал само един човек, а за ДПС бяха отбелязани 928 гласа. В много протоколи броят на гласувалите не е равен на сбора от гласовете, подадени за всяка партия.
- Нека да се преброят бюлетините отново. И аз с изненада виждам, че има грешки в попълването на протоколите. Моето очакване обаче е, че бюлетините са повече, отколкото е написано в протоколите. Питам се къде са били оторизираните представители на държавата, на външно министерство, които би трябвало да съдействат всичко да бъде коректно отразено в протоколите.
- Може би им е било трудно да огреят във всички 123 секции.
- На всички ни е трудно. Това не значи, че трябва да нарушаваме правилата.
- На частичните избори в Руен и Дулово ДПС се явява разединено. Бивши ваши кадри ще бъдат срещу вас като независими кандидати. Това не е ли обезпокоителен сигнал?
- Това е поредното доказателство, че ДПС никъде не може да реализира монопол. Често срещу нас има нападки дори за феодализация в определени райони. Демократичните избори показват, че това не е възможно. Нека да има и опозиционни тези, няма значение кой ги изказва. Това е естествен политически процес и не мисля, че това е голям проблем.
- Но ако все пак независимият кандидат спечели срещу кандидата на ДПС, каквито случаи имаше и преди 2 години, това няма ли да е сериозна загуба?
- Всичко се определя от урната. В една законова демокрация и правова държава всички трябва да се съобразяват с резултата. Ние няма да правим трагедии от това. Да, може да е проведена някъде грешна политика, може въпреки проведена успешна политика да се реализира по-нисък резултат. Важен е субективният фактор, защото това са мажоритарни избори. Ние винаги гледаме напред.
- Ще има ли някаква позиция ДПС за изборите в София? През последните години вие често дори издигате кандидат за кмет.
- На последните избори нашата софийска организация не можа да постигне целите, които си постави. Лично аз не съм сигурен дали ще издигнем собствен кандидат в София. Предстои областният съвет да вземе решение, но ми се струва малко вероятно. Дали ще подкрепим някой от кандидатите също е въпрос на решение - на областния съвет и на ръководството на партията.
- Пострадаха ли вече кадри на ДПС от метла на новата власт?
- Процесът на овладяване на властта в момента протича по начин, по който протичаше в първите години на демокрацията. Въпреки че има приети закони като този за държавния служител, политическият натиск е силен и правилата се нарушават. В секторите, които бяха под ръководството на ДПС, аз очаквам да има нови вълни, в които хората да се сменят само като им се видят имената, тъй като ще е ясно, че те са започнали работа по времето на нашето управление. Ще бъде жалко, ако това продължи като опит за изолиране на млади експерти.
Докато бяхме на власт, ние се стараехме да има качествени служители, които да отговарят на длъжностните характеристики и които да понесат техническата част на реформите в предприсъединителния и присъединителния период. На много млади хора се даде възможност да започнат работа, когато се изграждаха новите звена. Тези хора имат експертно образование и капацитет, който не трябва да се изхабява. В момента бихме искали пак да има подобни критерии. Виждаме обаче, че за 20 години демокрация не сме узрели в тази посока.
- Очевидно е обаче, че вашето управление не се справи с работата си, свързана с евроинтеграцията, защото ни спряха парите по всички фондове.
- Не съм съгласен, че всички пари са спрени, това е силно казано. Изживяхме трудности, които и другите държави са изживявали. Мисля обаче, че в България целите и процедурите вече са ясни. Има опит, има експертиза. Много неща бяха направени в регионалното развитие, бедствията и авариите, в земеделието.
- Наскоро се разбра, че прокуратурата ще се занимава с проекти на екоминистерството, за които се твърди, че са излезли два-три пъти по-скъпи от реалната им стойност.
- Една партия не трябва да се притеснява от това. Различните участници в тези процеси си носят своята отговорност. За това са институциите, които контролират тези процеси и трябва да проверяват сигнали, ако има такива. Никога не сме се опитвали да замажем сигнали и да спъваме работата на институциите. Това от политическа гледна точка е самоубийство за всяка партия. Избягваме дори да коментираме първите сигнали и нападки, докато няма документи и доказателства.
- Очаквате ли отлив на членове, след като ДПС вече не е на власт?
- Нормално е за всяка партия, която е в опозиция да има известен отлив от симпатизанти, не толкова от членове, в началния период. Във времето обаче грешките на управлението, които са неизбежни, прерастват в подкрепа за опозиционните партии. Няма да се изненадам, ако бъде упражнен натиск върху наши симпатизанти, които са в администрацията, да преминат към някоя от управляващите партии и те го направят, за да запазят работните си места в това време на криза. Засега нямам такива сигнали, но това е правено през различните периоди, а понякога се случва и без натиск.
- А очаквате ли по-голям отлив сред вашите членове, които са етнически българи?
- Не разглеждаме по различен начин едните и другите членове.
- Но винаги сте изтъквали, че не сте етническа партия, защото имате много членове етнически българи?
- Може би е отговаряно на въпроси, но в ДПС няма подобен проблем. Колкото повече се отваряме, толкова ДПС ще бъде по-силно. Нашите опоненти винаги ще се опитват да ни капсулират.
- Как ще коментирате формирането на т.нар. "Мюсюлмандемократичен съюз"? Не е ли опасно създаването на подобни формации, които открито афишират религиозна същност?
- Това беше една провокация, която на моменти беше малко като пародия. Аз не намерих обоснована идеологическа база за създаването на нещо подобно. Мисля, че обществото сравнително бързо разбра за какво става дума. Вдигна се малко повече шум, имаше опити и за прехвърляне на отговорността върху ДПС с цел да бъде вкарано в някакви обяснителни режими. Ние 20 години водим последователна политика и ще продължим с нея. Но това даде знак колко по-зряло е обществото и институциите за справяне с подобни провокации.
- От ДПС винаги сте изтъквали, че контролирате подобни радикални тенденции сред мюсюлманите. Това все още ли е така?
- Определено чувствителността в нашата партия в това отношение е голяма. Може да се каже, че ДПС е един буфер срещу подобни процеси. Ние сме много внимателни към формите на исляма и изповядването им в нашата страна. В основата на политическите ценности са заложени религиозните ценности. Когато те са рафинирани, прозрачни, ясни и контролирани от законите и институцията, се избягва залитането в крайности.
Още един от отбора на фичобрайтите, с малката разлика, че момчето явно е по-кадърно - станало депутат, не ходи немило-недраго
_______________________
Блогът на Манрико