:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,261
Активни 639
Страници 25,826
За един ден 1,302,066
НАБЛЮДАТЕЛ

Кремъл избра Пекин за по-голям брат

Оптимистите се надяват Китай да издърпа азиатската част на Русия, скептиците вещаят, че Москва сама стъпва в капана на китайската инвазия
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
В нюйоркския хотел "Уолдорф Астория" Дмитрий Медведев и Ху Цзинтао не криеха задоволството си от току що одобрената 10-годишна програма за сътрудничество в азиатската част на Русия. Снимката е от годишната сесия на Общото събрание на ООН в края на септември.
Русия избра стратегическия партньор за развитието на близо половината си и почти цялата си азиатска територия. Тя заложи на локомотива на световната икономика Китай да издърпа Източен Сибир и Далечния изток. Общо взето, така би трябвало да гласи безпристрастният прочит на 10-годишната програма за сътрудничество между тези региони на Русия и съседния Североизточен Китай, приета миналия месец от президентите Дмитрий Медведев и Ху Цзинтао. Одобрените 205 проекта за периода 2009-2018 г. предвиждат съвместна разработка на руските суровини в двата региона - въглища, желязна руда, скъпоценни метали, дървесина. В същото време всички предприятия, които преработват тези суровини и произвеждат крайния продукт, ще се намират в Североизточен Китай. Там китайците ще изградят производства на олово, калай, мебели, огнеупорни врати, различни видове техника, медни листове, строителни материали. Китайски компании обаче са готови да строят в двата руски региона заводи за стъкло, цимент, локомотиви за влакове стрели и магистрали за подобен тип влакове. Предвижда се и прокарване на магистрални оптични кабели за бързо предаване на данни. С участието на китайски инвеститори ще се изгради уникална корабостроителница за плаващи нефтени и газови сонди. Освен това Русия е предложила в дървообработващите заводи на нейната територия да работят китайци, за които ще се създадат специални митнически коридори и визови облекчения, за да могат те да се връщат у дома всяка вечер, всяка седмица или всеки месец. Подобна схема се обмисля и в сферата на земеделието. Не е изключено тя да бъде приложена и в други сектори.

Програмата обаче бе приета нееднозначно от руското общество. "На първо четене" тя изглежда противоречива. От една страна, Русия се стреми да се отърси от суровинния характер на икономиката си и да развива високотехнологични производства - това десетилетие управляващите й са вземали не едно решение в тази насока. От друга страна, в случая с Китай тя сама предлага да си остане "суровина" за неговата икономика. Въпреки противоречието поддръжниците на програмата смятат, че плюсовете на схемата "наши суровини - ваши технологии" са повече от минусите.



Първият плюс е инвестиционният



"За разработването на труднодостъпната суровинна база са необходими мащабни инвестиции, ние няма да се справим сами", сподели пред в. "Ведомости" директорът на Института по икономика на преходния период Сергей Приходко. Не е тайна, че въпреки кризата Китай разполага с пари, които инвестира по целия свят. Според директора на Института за Далечния изток акад. Михаил Титаренко двата региона имат шанс, ако разчитат не само на капиталите, но и на работната ръка на Китай. "Ние имаме недостиг на работна сила, не ни стигат и капитали." Вторият плюс е технологичният. Според зам.-директора на Института за социални системи Дмитрий Бадовски Русия ще може да се поучи от китайския опит в модернизацията на производството. Третият плюс е социалният - програмата ще доведе до създаването на нови производствени мощности, до разширяване на сектора на услуги, до нови работни места. Москва разчита и на демографски плюс. Източен Сибир и Далечният изток са не просто изостанали, но и слабо населени територии - в тях живеят 3.5-4 млн. население. При това все повече китайци се заселват на бизнес основа в тези територии. Местното население се чувства застрашено от тихата китайска експанзия. Ясно е, че при един икономически бум руското население в двата региона ще се увеличи, а това ще бъде демографски щит срещу експанзията. Икономическият наблюдател на сп. "Големият бизнес" Максим Блант предполага, че увеличените постъпления в бюджета могат да отидат и за засилване на сигурността по границата и в граничните райони, а това също е елемент на демографския щит.



Евро-азиатска Русия разчита и на геополитически плюсове



Въпросната програма бе приета само седмици преди посещението на премиера Владимир Путин в Китай, където двете страни подписаха нови договори за доставка на руски суровини. Москва показва на твърде подозрителната към нея Европа, че занапред ще прави бизнес не само с нея, но и с Азия. Ясно е, че така тя се надява ЕС да стане по-сговорчив бизнес партньор. Но ясно е също, че едновременният бизнес на Запад и Изток й дава повече икономически опции.

В програмата може да съзрем и сериозни размествания на пластовете в политическата психология на Русия. Показателно е, че Москва сама приема ролята на суровинен придатък за Китай. За съвременното високотехнологично производство това е нещо като "поддържаща роля". От свръхсила допреди 20-ина години до младши партньор, при това не за първата, а за третата икономическа сила (каквато е Китай днес) - такава е трансформацията на Москва. Програмата обаче показва, че елитът там приема без истерия смъкването на страната му в класацията на историята. Това израз на трезвост ли е, на безизходица ли или на прагматизъм? Вероятно на всичко по малко, но и на още нещо. От времето на социализма Москва и Пекин имат съперничество кой е по най за "прогресивното човечество".

Ето обаче какво казва пред "Независимая газета" омбудсманът на Русия Владимир Лукин, бивш парламентарист и дипломат: "Китай е твърде важна за нас държава, за да я поучаваме.



Всъщност защо трябва да даваме акъл на Китай?



Да не би да сме преуспели повече от него? Да не би да развиваме страната си по-добре и по-успешно от Китай?" Русия често е обвинявана в геополитическо месианство. Чрез съседния Китай тя явно се отърсва от това си историческо наследство и преосмисля мястото си в света.

Доводите на противниците са по-малко на брой, но пък са с високо качество. Демографският прираст в Китай е 0.6 %, докато в Русия има срив от 0.4 %. По последни данни Китай разполага със 754-милионна работна ръка - 66% от 1.3-милиардното население на страната. Китай се отказва от политиката на "едно семейство - едно дете", а според официални данни до 2020 г. трудоспособното население ще достигне 1 милиард души. Ясно е, че част от тях ще си изкарват хляба именно в Източен Сибир и Далечния изток. Докато днес Русия не може да събере там повече от 600-хилядна работна сила.

Всъщност дали с програмата Русия сама не стъпва в капана на китайската експанзия? "Трябва да бъдем внимателни с привличането на китайска работна сила. Трябва да има разумни ограничения, които биха запазили регионите руски", смята Сергей Приходко. Дали обаче през 2018 г. тези ограничения биха върнали няколкото милиона китайци, работещи в Русия, или биха спрели още няколко милиона, готови да отидат там. Рискът се вижда дори на Запад: "Слабо населеният руски Далечен изток е желана плячка за Китай", смята британският в. "Гардиън".

Други пък се съмняват в качеството на китайския продукт. "Не във всички сектори Made in Chinа означава качествено", предупреждава в сп. "Огонек" научният ръководител на Висшата школа по икономика Евгений Ясин. Според него страната му трябва да прилага схемата "наши суровини - ваши технологии" повече с Япония и Южна Корея, отколкото с Китай.

Други пък се съмняват, че приходите от новата програма ще отидат в нечии джобове, а не примерно за възраждането на двата региона и в крайна сметка за демографска защита от по-мощния съсед.
Снимка: ЕПА/ БГНЕС
Премиерът Путин се ръкува с китайския си колега Вън Цзябао в Пекин. Голяма руска правителствена и бизнес делегация бе преди 10 дни там за руско-китайски икономически форум, на който бяха подписани договори за 3 милиарда долара. "Това е особено важно днес, когато глобалната икономика преживява трудни времена и едва напипва траекторията на следкризисното развитие", каза Путин. По думите му Русия и Китай са достигнали видими резултати в такива области като атомната енергетика, използването на космоса за мирни цели и др. Путин заяви, че Русия е заинтересувана от активното привличане на китайски инвестиции в икономиката на Сибирските и Далекоизточните региони на РФ.
116
4594
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
116
 Видими 
26 Октомври 2009 22:32
26 Октомври 2009 22:37
Руснаците не са от тия дето лесно се плашат, но ми се струва, че последните китайски маневри по общата граница са посочили на кремълските лилипути мирния път към собственоръчно сваляне на гащите в посока към новия по-голям брат. Ако съм прав, горко и на световната цивилизация. Да ме прощават някои тук, но не визирам хилядолетната китайска култура.
26 Октомври 2009 22:42
Показателно е, че Москва сама приема ролята на суровинен придатък за Китай.

*
Имаше преди време едно предаване за пристанището в LA. Какво внася Америка през него - всичко: машини, електроника, гащи, етц. Какво изнася - скрап, жито, предимно суровини. Въпросът на журналиста беше - станахме ли страна от Третия Свят*
*
Всъщност нито Америка е страна от Третиям Свят, нито Русия има проблеми да си усвои природните богатства. За пръв път в човешката история е по-евтино да се закарат суровините до работната ръка, отколкто обратното. Благодарение на мъдрата политика на ККП, която продаде в робство народа си на собствената си територия. Затова и се отменя политиката за едно дете в семейството. Защото единственото конкурентно предимство на Китай е евтината робска ръка. Трябват нови роби съгласни да бачкат не за долар на ден, а за долар на месец.
*
Благодарим ти Партийо любима!
26 Октомври 2009 22:59
Това е сделка на столетието...опасения много, даже в предупреждението на Гардиан се чувствува ревност, но руснаците явно си мислят: по добре да ги пуснат контролирано, отколкото те след 30-40 години да влязат със "жълта революция"...Голямо предизвикателство, че и за нас...К, во пишеше в библията за жълтата раса...дето щяла да завладее света?!, приблизително по същите пътища са дошли и прабългарите...?!
26 Октомври 2009 23:04

26 Октомври 2009 23:25
"За пръв път в човешката история е по-евтино да се закарат суровините до работната ръка, отколкто обратното."

My, my bylgerian - my, my. За да не те обидя, приемaм че не си наясно за какво става дума. СТАВА‌ ДУМА ЗА ЗАКАРВАНЕ НА РАБОТНАТА РЪКА (China) ДО СУРОВИНИТЕ (Russia)!!! И в това е фатализмът на тази руска грешка, която не ще бъде пропусната от китайците. Просто има един критичен минимум, след това оди гони михаля. Същото става и у нас с действуващо лице туркие. Аз си мислех, че руснаците са не само по умни, но и по-патриоти от нас. Очевидно съм се заблуждавал разсъждавайки с исторически категории...
26 Октомври 2009 23:38
Напротив, суровините ще се карат от Раша в Чайна. Възможно е китайските скакалци да ги събират, но отиват в Чайна. Иначе, разумното нещо е да построиш завода близо до суровините. Защо Америка изнася скрап за Китай, да не би да няма заводи за преработка? Има, само че трябва да се плащат дорби заплати и осигуриовки, защото не можеш да накараш американеца да живее като роб.
26 Октомври 2009 23:45
Одобрените 205 проекта за периода 2009-2018 г. предвиждат съвместна разработка на руските суровини в двата региона - въглища, желязна руда, скъпоценни метали, дървесина. В същото време всички предприятия, които преработват тези суровини и произвеждат крайния продукт, ще се намират в Североизточен Китай.
26 Октомври 2009 23:47
A Bulgarian in the USA "Напротив, суровините ще се карат от Раша в Чайна. Възможно е китайските скакалци да ги събират, но отиват в Чайна."
***
Брато ти ми събра очите! Дали ще ги събират или ще ги преживят няма значение. Златната орда бе пусната в Троя дори и без да използува кон. А за аутсорсинга на Хамерика - всяко нещо е до време - и големия "келипир" от него вече се чувствува. Стискай зъби, щото следващия президент ще бъде китаец.
27 Октомври 2009 00:08
Къде е Душко? Къде са блондинките? Къде е хайвера? КПСС-БКП! КПСС-БКП!
27 Октомври 2009 00:34
Всичкото пиндоси-акълии зяпа в замешательство - не успяват да анализират международното положение и се маят накъде да насочат демократичния откос - по тъпите рашки или по гадните кинези
27 Октомври 2009 01:18
"Източен Сибир и Далечният изток са не просто изостанали, но и слабо населени територии - в тях живеят 3.5-4 млн. население. При това все повече китайци се заселват на бизнес основа в тези територии. Местното население се чувства застрашено от тихата китайска експанзия".


"Трябва да бъдем внимателни с привличането на китайска работна сила. Трябва да има разумни ограничения, които биха запазили регионите руски", смята Сергей Приходко. Дали обаче през 2018 г. тези ограничения биха върнали няколкото милиона китайци, работещи в Русия, или биха спрели още няколко милиона, готови да отидат там. Рискът се вижда дори на Запад: "Слабо населеният руски Далечен изток е желана плячка за Китай", смята британският в. "Гардиън".


Caravaggio, къде си, друг ? ... а ми се подиграваше, когато посочих тези рискове за Русия
27 Октомври 2009 01:42
Пъзелът е сложен... Ще спечели по-силният и това няма да бъде играч от запада.
27 Октомври 2009 01:43
Drug, не можеш ли да четеш? Ясно пише, че заводите ще бъдат в Китай, а Русия ще дава суровините. Какво по-ясно от това?
27 Октомври 2009 01:49
Bulgаrian, проблемът не е къде ще бъдат китайските заводи, а къде ще бъдат самите китайци. Впрочем явно и братушките ги тресе дива идиотия, щом се налага собствените им ресурси да се изнасят в Китай за да се преработват там. Русия започва все повече да заприличва на арабска страна - само дето си нямат арабските парици и арабския стандарт.

27 Октомври 2009 02:00
Повечето китайци, ще бъдат при китайските заводи, в Китай, да бачкат за долар на ден. Тези дето успяват да се измъкнат в друга държава и се устроят там, хабер нямат да искат да присъединяват територии към Китай. Защото знаят какво ги чака, ако пак се "върнат в Китай" - бач за един долар на ден.
27 Октомври 2009 02:08
Руският североизток е богат, но ненаселен. Глобалното затопляне ще промени коренно условията за живот там. Дотогава ще представлява само богатство, от което руснаците няма да забогатяват. Това, че нещо ще се прави, дори съвместно с китайците е по-добре от нищо. Защо с китайците - питате? Ще ви се да не е с китайци, а с бели. И на мен така ми се ще, ама белите живеят на запад, а западът винаги е бил враждебен към Русия. Някои вече ще печелят от Сибир. Ще са жълти. И чат-пат руснаци. Християнският свят отново е жестоко разделен.
27 Октомври 2009 02:23
Ако беше останал старият Буш на власт, Западът можеше да има богатствата на Русия без проблеми. Дойде обаче Клинтън, пусна напред Бжежински и ето на сега, китайците кярят.
27 Октомври 2009 05:05
Напразно чакате душето с блондинките. Той човека вече е заквасил здраво по този повод, само дето не е нясно дали от радост или от мъка.
Как е душе, учиш ли китайски? Подговяйте партидата блондинки за верните китайски другари дето ще дойдат на покажат на местното население къде зимуват раците
27 Октомври 2009 06:15
My dear softwind,
***
Макар и да намирам саркастичния ти постинг относно спора на двама българи в САЩ закахърени за будещето руско за особено находчив, определението пиндос е определено неточно и несправедливо отнесено към мен. Държа да ти поясня, че неведнъж съм печелил русофобската форумна омраза и прозвището комуняга точно заради симпатиите си към Русия и руснаците въобще. Надявам се че постингите на Бългериана са ти открили незначителния секрет, че него не можеш да причислиш към тази категория. Бих накратко обяснил поведението си с разбирането, че смятам България за славянска държава и като член на голямото славянско семейство съдбата на никоя славянска държава не ми е безразлична. Макар и да съчувствувам на останалиуте славяни обаче си оставам българин на първо място.
***
Забелязвам също че жаргона на шпаната не ти е чужд. По този повод бих ти препоръчал като четеш да го правиш малко по задълбочено, независимо дали се отнася до руската преса или постинга на някой Drug.
[/u][/b]
27 Октомври 2009 06:42
После да няма неразбрали:
ПЕКИН - Дисциплинарни мерки заплашват всеки член на Китайската комунистическа партия, заловен да ползва услуги на проститутки или да участва в други “вулгарни мероприятия”, предаде АФП.
Заплахата отправи членът на Политбюро Ли Юанчао. Провиненията ще бъдат записвани в характеристиките на партийците, което ще направи трудно и дори невъзможно издигането им в кариерата.

Натиснете тук
27 Октомври 2009 07:02
Явно Западът яко го тресе от Великия Пакт между двата ГИГАНТА - Китайската Народна Република и РУСИЯ
Не се безпокойте бе нещастници за Русия.
Китайците не са толкова ограничени както немци, франсета , шведи или британци, та да тръгнат срещу РУСИЯ.


ДРЕВЕН ВЕЛИК КИТАЙ 5 000 години граничи със СИБИР и не го заселва.
Помислете си защо, вместо да бълвате глупости
27 Октомври 2009 07:18
Душко, с най-приятелски чувства заявявам, че оптимизма ти граничи с шизофрения. Дали се дължи само на незнание и твърдоглавост или ена нещо по-сериозно само ти самия можеш да решиш.
***
Съвсем сериозно за добронамереността ми. Нямам нищо против теб. Други бих псувал с удоволствие.
27 Октомври 2009 07:24
E6 случаи като твоя се налага глоба за стари новини. Май обаче си пропуснал, че китайците дето отиват да бачкат в Русията няма да бъдат скопявани. А какъвто е недостиг с материала по Китайско и каквито са работливи и послушни, леле мале как ша обърнат популацията.
27 Октомври 2009 07:32
Недейте се безпокоя за такива Огромни т Велики Цивилитзации,
както тия на Русия и Велик Китай.


Колко пъти Хитлеристи, Англо- Саксонски Империалисти,
диви Моногли и още по диви Кръстоносци,
бесни Поляци и велики Литовци,
Наполеоновци велики императори и Шведски Кралие ,
като бесни кучета са напладали Русия и Велитк Китай.


Всеки път са обявявали, че се ПОБЕЛИЛИ и Подчинили нещкастна Русия и Китай.
И всеки път са получавали по зъбите при Грюнвалд,
Станинград, Яш , Курск, Полтава, Бородино, Березина,
Дуен Биен Ху, Хо Ши Мин и къде ли не.


Владимир Владимирович и Ху Дзин Тао са ВЕЛИКИ Дипломати и
и подобно на горосмайстори обмислят и играят с няколко хода напред пред
примитивните дипломати от много други страни.


Абе все се радвате докато не получите някоя нова Полтава, Яш, Курск или нещо друго.
27 Октомври 2009 07:53
Вярно е Душко. Русия винаги може да ти натресе един неотразим по мордата. Ама ако очакваш сносен автомобил или приличен телевизор да речем, никога няма да получиш.
27 Октомври 2009 08:14
Статията навява тъжни мисли за отношенията Б-я Турция, особено ако азиатците влязат в ЕС.
27 Октомври 2009 08:21
Някои хора си мислят, че Сибир е като България, само дето е малко по-голям А всыщност ...
Да се абстрахираме от разстоянията (1000 км. са "недалеко" ) Да поговорим малко за климат и природа ... Та значи Красноярск е на ширината на Москва , за по-на север ще мылчим
1.Зима ами..."Младите се разглезиха -35 и вече им е студено" , да не говорим, че няма високи планини които да спират циклоните от север, та единият ден е -15 , на другият -35.Там никой през цялата година не излиза без да е видял прогнозата за времето сутринта. Снегыт започва от ноември като си се трупа до края на март. Работещ в "Газпром" ми разказваше выв влакыт , как като изпуснеш чукыт на земята и той се троши (става выпрос за 10 кг стомана) .Подготовката за зимата там започва през май (когато свыршва отоплителният сезон)
2.Пролет - март месец си е като нашата зима , само дето в Былгария -28 няма (говорим за равнини , а не на врых Мусала) .Като единият ден е + 8, на другият -5 например.През деня ледыт се топи, на сутринта всичко е стыкло - "гололедИ или "Black Ice".През април всичкият натрупан сняг започва да се топи, по улиците по една педя реки , по Енисей кысове лед, дырвета.Стават наводнения по стотици километри.Красноярск редовно го наводнява.Подготвени са взривове за да предотвратят затлачването по реките.През май месец започва да се размразява земята.Трыгват кырлежите- огромна напаст, в градыт прыскат, но в горите ... Една трета от тия гадиинки носят енцифалит.Местните са маниаци на тема туризым, но в горите ходят само най-смелите и то с ваксини.
3.Лятото - кым кырлежите се присыединяват огромни тылпи комари , я градовете се трае, но в гората -добре намазан с репилент. В краят на август, началото на септември пада пырвият сняг , много дыждове.
4.Есента е най кроткият сезон-вали често и в средата на септември пускат парното - темпертурите веюе са около 7-8 градуса през денят.

Кым интересният климат се прибавя и природата - огромни блата 200кв.км сым виждал аз.Непроходими гори , питищата са рядкост, а населините места са около тях .Нормалните села са с по около 20-30 кыщи, често от двете страни на пытят.За това какво се выди по горите и в какви количества няма даже и смисыл да говорим
И така : китайците влизат с визи и в моментыт който руснаците им кажат "Довиждане" какво ще правят ? Прекысват им тока и 1-2 моста.Стига само репилент против комари да не им докарат и ще изпукат.
КНА ? То хубаво, ама най-боеспособните и модерно выорыжени руски сыединения са на границата, да не говорим и за новата военна доктрина
27 Октомври 2009 08:59
Хайде след Европа и Китай вече имат само една печеливша позиция.
Ние дали го разбираме това? В Европа ли сме, или сме кандидат за щат на САЩ?
27 Октомври 2009 09:11
Уви, но малцина от изказващите се разбират за какво става дума. Иначе казано, защо 95% от населението на Канада е по-границата със САЩ? При общ език, етническа и културна близост, десетилетна политическа и икономическа интеграция, неизмеримо военно превъзходство на южния съсед - все неща, дето в Източен Сибир нито ги има, нито ще ги има. Т.е. "предпоставки" за заселване на широките пиндостански маси по бреговете на Голямото Робско езеро колкото щеш, ама пространствата са безлюдни. А "качествените аргументи", на обикновен български - глупостите, от рода на милионите китайци в днешна Русия ... 0.5 млн. по едни оценки, 0.65 млн. по други, от които голямата част са извън Източен Сибир ... или колко е по-добре да набогатяваш руди и да добиваш тежки метали от тях, като си унищожаваш средата за обитаване, отколкото кротко да ги копаеш, просто не ми се коментират.
27 Октомври 2009 09:11
СССР ТАЙШОУ ЧЖУАН или затова как селянинът Чжан Седми в пияно състояние станал важен велможа в далечната страна СССР:
Натиснете тук
И после Виктор Пелевин не бил пророк, а?
27 Октомври 2009 09:11
"СССР ТАЙШОУ ЧЖУАН или затова как селянинът Чжан Седми в пияно състояние станал важен велможа в далечната страна СССР":
Натиснете тук
И после Виктор Пелевин не бил пророк, а?
27 Октомври 2009 09:19
Тука има няколко екземпляра, които реагират първосигнално и еднозначно к, вот и да им напишеш...Споко бре момченца на всички ни е ясно, че американските яйца са най-големите яйца на света...Ха Ха.
27 Октомври 2009 09:31
Хм, интересно.
Но познатоооооооо...Странно, какво съвпадение - подобни мисли прозвучаха миналата събота в "Пострскриптум" на Алексей Пушков /изтеглих го на диск, нямам възможност иначе да го гледам, записът е в мен/ по ТВЦ. Че и близки идеи - Русия като евентуален суровинен придатък на Китай!
Цитирам някои мисли:
"Дружба навеки, бизнес без компромиси", "Емоциите в междудържавните отношения са излишни", "Китай е готов да инвестира в добива на ресурси, но е доста студен към идеята за големи съвместни предприятия и ангажирането на руска работна ръка", "Китай като черна дупка поглъща всякакви суровини - дори руските брези отиват за китайски пръчици за хранене" и т.н.
Боже, колко общи мисли имат хората!
Само дето времето ги разделя...
27 Октомври 2009 09:34
Явно Западът яко го тресе от Великия Пакт между двата ГИГАНТА - Китайската Народна Република и РУСИЯ
Дусята да не преписва от вестник "Правда" 1939-1940, а?
27 Октомври 2009 09:44
Мдаа - ясно е че сьотношението 3, 5 млн срещу 100 млн китайци готови да се преселят в Сибир в историческа переспектива е повторение на историята на Американските индиянци.
27 Октомври 2009 09:55
Сменят се полюсите.Нито Русия, нито Америка са това което бяха едно време.
27 Октомври 2009 10:02
Споко форУмници!
Става въпрос за 10-годишна програма за сътрудничество , вид симбиоза са си направили рашките и кинезите за 10г. Така ще се справят с кризата.
Сега кой колко ще спечели или набута зависи от тях и как ще си изиграят картите.
10г. не са дълъг срок, ако и след това 2-те страни са доволни могат и да продължат така. По-между другото, Лянча правилно спомена Канада.
Канада е също суровинен придатък на САЩ. Да не говорим, че са 2-ри по територия след Русия, а с население само от 30млн.
Имат повече кинези от Раша и какво от това?
27 Октомври 2009 10:03
My dear Drug,
не се обиждай толкова насериозно, все пак, из форумите си общуват с известна доза ирония, тва не е партийно събрание. Думата "замешательство" не е от речника на "шпаната".
Относно темата. Става въпрос за руски ресурси и китайска работна ръка, а не за руски ресурси и китайски технологии - както малко погрешно се опитват да изместят фокуса на събитията някои остри противници на руско-китайското икономическо сътрудничество.
Та? цялата статия на автора е поставена на грешен фундамент (според незначителните ми вчепетления от прочетеното). А би било добре да се коментират тези събития по-адекватно и с по-малко пяна на уста.
Относно посещението на Путин в Китай миналата седмица. Подписаха се споразумения за строителството на над 10 завода и инфраструктурни проекта на руска територия и повече от десет на китайска. Тези, проекти, които предполагат поввече работна ръка, ще са на китайска територия. Китай много иска да развива своя север, затова се решиха и да стартират мега-водните си проекти по обръщането на реки на север. Лафиха си и за атомно сътрудничество. в Китай ще се стрят в близките десет години 11 АЕЦи, няколко от които ще са руски. И много друго...
27 Октомври 2009 10:05
И докато УСА-та и европейските им лакеи трошат милиарди по чукарите в Афганистан и пясъците на Ирак,
то
Китай и Русия ще правят пари и бизнес.
Е, и бебета може да си правят, па нема лошо. Все хубави работи.
27 Октомври 2009 10:12
Преди казвах "Май Душето ще излезе прав", сега казвам " Душето излезе прав".
27 Октомври 2009 10:17
100 млн китайци готови да се преселят в Сибир

Тимбе, 100 млн беха миналия месец. Сега са 118 млн, лично съм ги интервюирал. Питам ги: "Аве, шо тъй? Вие, за векове емиграция не можахте да добутате до 50 млн хуацяо в цел свет. Кво не им харесвате на Щатите, да кажем? Там сте 4-5 млн, махимум 12, с женорята и родата, а за Сибир ще се изтепате?" И знаеш ли какво казват? "А-а-а, в Щати живот лесен. Там 12 млн стигат. Ама за Сибир требе да ходим поне 120 млн, та да останат 2-3"
27 Октомври 2009 10:29
...Кремъл избра Пекин за по-голям брат...

За "по-голям"...или за "по-едър"

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
27 Октомври 2009 10:36
Аз лично съм разочарован от руснаците. За пореден път управляващите в Москво показаха, че мислят само за себе си, а за обикновените руснаци - водката им е достатъчна.
27 Октомври 2009 11:25
НАСО -


(Явно и ти си мръзнал яко из Матушка Русь, да ? )
27 Октомври 2009 11:31
Какво да умуваме, щом и двете страни виждат изгода? Може би ние виждаме малко изкривено нещата. Обективно погледнато това сближаване даже закъсня. Може би защото Русия повече я привлича Европа. Но тя се прави на обидена, неизвестно защо. Обстоятелствата се променят, времето е скъпо ...и така. Европа да си гони диверсификацията. Пък и ний да не останем назад.

Редактирано от - dabedabe на 27/10/2009 г/ 12:09:49

27 Октомври 2009 11:47
Преди време гледах документалка за отношенията по китайско-руската граница. Беше ми интересно да чуя от устата на китайците , че гледат на руснаците като на мързелив народ , профукващ бързо изкараните пари без желание за спестовност. А бе нещо като северни цигани.
27 Октомври 2009 11:49
Душе стягай се, китайските рабочие издигнаха първите си искания :

我 们 要 金 发 碧 眼 的 女 孩 和 卡 维 耶 !

27 Октомври 2009 11:54
Беше ми интересно да чуя от устата на китайците , че гледат на руснаците като на мързелив народ , профукващ бързо изкараните пари без желание за спестовност.

Толи те така гледат на всички . Според китайските стандарти всички сме марзели. Та може би не е далеч времето когато ще решат че е време да ни научат да работим
27 Октомври 2009 12:00
Русия и Китай по-добре да разработват заедно далеко-източните ресърси на Русия, отколкото да дрънкат оръжие и разпалват конфликти тук-таме по света. Вярвам печалбата им ще е взаимна. Китай има пари и хора. Русия има територия и залежи в нея. Техни са си.
Ние в тази игра никак не се вписваме, което е жалко. Именно.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД