Стоян Мавродиев и депутатите от комисията "Анти-Станишев" разчитат кметове, областни и журналисти да им изпратят сигнали за незаконни сделки от последната година от управлението на предишния кабинет. |
Миналата седмица управляващите от ГЕРБ й дадоха тройно по-дълъг живот с пестеливото обяснение, че получените данни са обемни, сложни и комплексни и изискват "технологично време за обсъждане и анализиране". За това опозицията предупреждаваше още в началото, но по правило опозицията не се слуша. Пък и няма как да се произнесеш по конкретни неща, ако преди това не си ги набелязал. В случая с "Анти-Станишев" е още по-лошо - и към днешна дата в комисията нямат представа какво да направят извън протяжното чакане на сигнали от къде ли не - от кметове, областни управители, общини, ведомства.
Въпросният орган бе създаден да удоволетвори огромното обществено очакване най-сетне някой да бръкне в раната и да се види как властта сключва незаконни сделки, как кадрува - особено в последните дни от мандата на правителството, за да трудоустрои хората си. И най-важното - да има наказание за провинилите си.
Какво се случва на практика?
Шефът на комисията Стоян Мавродиев от 2 месеца чака сигнали. Чак после идва време за анализа. Което има двустранен ефект. Чиновниците не си дават зор. Депутатите - също. Ако има някой, който да се задейства, бяха журналистите. Те поне откликнаха на Мавродиевия призив да предоставят разследванията си. Никой обаче не очаква от тази трънка да изскочи заек. Схемата е проиграна от години и е безотказна. Ако искаш един въпрос да не се реши, създаваш комисия и се правиш на страшно зает. Докато на всички им писне. Или призоваваш премиера, ЕС, НАТО и който още се сетиш да се намеси.
Топ тема за комисията "Анти-Станишев" например беше бюджетният излишък и за какво са похарчени близо 4 млрд. лв. от него за 1 г. По нея депутатите спокойно можеха да са свършили това-онова. Финансовият министър Симеон Дянков им е на една ръка разстояние - всяка седмица е в парламента да им да разяснява маловажни проблеми. Има купища публикации то темата. Един въпрос да бяха задали в тая посока. Ами нарушенията, заради които бяха спрени еврофондовете? В интернет има богата информация по въпроса. В медиите - също.
Вместо това безсмислието на "Анти-Станишев" лъсна и по време на дебатите за удължаване на срока й. Въпреки многократните призиви от БСП Мавродиев нито веднъж
не каза колко сигнала е получил,
от кого и за какво са те, колко заседания е провела комисията му и т.н.
Шефът на другата временна комисия - за проверка на изборните нарушения - Явор Нотев от "Атака", даде подробен отчет кога и какви сигнали е разгледал. Човекът от ГЕРБ обаче бе категоричен, че не е длъжен да дава подобни обяснения. Задоволи се само да вметне, че бил затрупан от "стотици страници материали". А какво съдържат те, остана сюжет с продължение.
Може би защото читави сигнали, а не просто суха статистика, не пристигат. Вероятно затова и комисията не се е скъсала да заседава. Иван Иванов от "Синята коалиция" призна, че нужните данни ги няма, с изказването: "Ако не получим информация от изпълнителната власт, няма да можем да си свършим работата". Иван Костов пък директно призова да се вземат сериозни мерки, които
да накарат ведомствата да разкрият кирливите ризи
на предишните властимащи. Но кой ли шеф на служба или отдел, който и сега работи в същото ведомство, ще си признае без бой какви нарушения е допускал? И не на последно място - за да получиш нужната информация, трябва да знаеш как да я поискаш, а не просто да попиташ: "Има ли при вас нарушения в еди-коя си област".
Съмнявате ли се, че комисията "Анти-Станишев" ще продължи да бездейства? След 4 месеца най-много да осъзнаем, че се е сбъднало подозрението - тя е поредната пропагандна трибуна на ГЕРБ. Която, някак между другото, е поразтоварила управляващите от малко отговорност. Накрая може и да се посмеем, че отказвайки да се занимава с "дребноведомствени" (по думите на Мавродиев) харчения - като розовите БМВ-та във военното министерство, комисията се е докарала дотам да нищи сделките за два пилона на едно ГКПП. Нали един от сигналите й е именно по въпроса.