Пред очите на контраразузнаването и прокуратурата Министерството на отбраната изля милиони в грандоманския проект "военно НДК", с който сега военният министър Николай Младенов се чуди какво да прави. |
Мерките са толкова желани и бленувани, че военният министър Николай Младенов дори е склонен да се откаже от всичките си правомощия, за да е сигурен, че няма да се корумпира. Младенов предложи новите промени в закона за отбраната силно да го ограничат във взимането на решения за харченето на средства, а това да правят Министерският съвет и Народното събрание. "Страх лозе пази", е казал народът.
МО е ведомството, което през последните 10 години успя да изхарчи стотици милиони левове по различни схеми, и то за очевадно ненужни неща. Въпреки че сме в криза, догодина пак ще има пари за харчене, а корумпирани чиновници с дългогодишен стаж ще успеят да се адаптират бързо към новите условия и да измислят нови схеми за финансови благоденствия.
За да се стигне до антикорупционната чистка
обаче, държавата и МО трябва да се отърват час по-скоро от ВКР-тата, както и да се закрият военните прокуратури. Бившата служба "ВКР", която беше на пряко подчинение на министъра на отбраната, премина в ДАНС при нейното създаване. Откакто е там, топвоенните разведчици не успяха да хванат нищо нередно в работата на ведомството.
Да дадем пример само за една сделка. МО сключва договор за доставка на поточна линия за строеж на хангари на стойност 10 млн. лв. Парите за машината са взети от бюджета на ВВС. Същата машина може да се купи от Китай за половината пари. А пък ВВС няма пари за гориво за самолетите. В това време контраразведките наблюдават и мълчаливо се съгласяват. Идва на власт новото ръководство, възмущава се от свършеното и дава няколко сделки веднага на прокурор. Пред погледа на същите разведки са боядисвани и баварците в розов цвят, както са купувани и супниците за по 3000 лв.
През 2006 г. Полша направи най-умното - разпусна своята служба военно разузнаване и контраразузнаване, тъй като според управляващите тогава тя била "руина от комунистическата система, опасна за законовия ред в страната". А годините показаха, че Полша ги разбира тези неща.
Друг блюстител за нередности в сферата на отбраната са военните прокурори и съдии. Откакто армията стана професионална, тези магистрати под пагони се чудят какво да отчетат като свършена работа. Преди беше по-лесно - новобранец избягал да види любимата си или гологлав младеж в шинел заспал на пост. Големите удари се свеждаха до това да се уличи в липси някой старшина, който точел бензин или нафта за лични нужди. А в това, че бяха разграбени цели казарми, както и сключени неизгодни сделки за стотици милиони, военните магистрати не видяха нищо нередно.
Защо трябва да има военни прокурори и военни съдии?
Професионалната армия е изградена на базата на трудови взаимоотношения между държавата и военния. Те са строго определени в закон, трудов договор и Кодекса на труда. С какво е повече военният прокурор, съдия или следовател от цивилния си колега? С нищо.
Преди 20 години в обществото витаеше максимата, че най-строги са военните магистрати. Тези качества на тогите с пагони си отидоха още преди да бъде съборен мавзолеят на Георги Димитров.
134 са общо военните магистрати в страната, които се грижат за 30-хилядната ни армия. По най-прости изчисления на един военен магистрат се падат по 230 униформени. Да не говорим, че всяко решение на военните съдии стига до Върховния касационен съд, който е съставен от цивилни.
От военните магистрати би имало смисъл, ако в началото на годината не им бяха отнели делата срещу служители на МВР. Просто защото цивилните прокурори и съдии имат автоцензура, когато се стигне до полицаите, с които на практика работят по другите си дела.
В новите промени в Закона за отбраната и въоръжените сили се предлагат няколко неща, които да послужат за борба с корупцията и конфликта на интереси. След няколко обсъждания се стигна до идеята в закона да бъде вкарана забрана за сключване на договори за управление или контрол в търговски дружества, в които военнослужещ или цивилен служител е изпълнявал дейности по управление, разпореждане или контрол във връзка с изпълнение на служебните си задължения. Забраната е за една година от освобождаването от военна служба. Ще бъде забранено на военните и цивилните служители, които в последната година са участвали в провеждането на процедури за обществени поръчки или в процедури, свързани с предоставяне на средства от фондове, принадлежащи на ЕС или предоставени от ЕС, да участват или да представляват физическо или юридическо лице в такива процедури пред структурите, в които са служили за период от една година от освобождаването им от военна служба или от прекратяване на служебното им правоотношение.
Предлагат да се промени и редът при установяване на несъвместимост.
Има още доста неща, които евентуално биха пресекли някаква корупционна схема, но те засега са само на хартия, а и ще си останат написани. Съвсем друго е, когато се обяви сделка за 50 млн. лв. Тогава очите на много чиновници кръвясват, а законите отиват в небитието.