:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,167
Активни 636
Страници 25,732
За един ден 1,302,066
Реформа

Военните разведки и прокурори са излишни

ДАНС трябва да се отърве от ВКР-тата, които не успяха да хванат нито една далавера в МО
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Пред очите на контраразузнаването и прокуратурата Министерството на отбраната изля милиони в грандоманския проект "военно НДК", с който сега военният министър Николай Младенов се чуди какво да прави.
Много неща се правят срещу корупцията от новата власт. Даже прекалено много. Скоро до всяко едно същество ще застане по едно антикорумпе. ГЕРБ обмислят нова стратегия за борба с корупцията, която предвижда във всеки закон да има задължително антикорупционни мерки.

Мерките са толкова желани и бленувани, че военният министър Николай Младенов дори е склонен да се откаже от всичките си правомощия, за да е сигурен, че няма да се корумпира. Младенов предложи новите промени в закона за отбраната силно да го ограничат във взимането на решения за харченето на средства, а това да правят Министерският съвет и Народното събрание. "Страх лозе пази", е казал народът.

МО е ведомството, което през последните 10 години успя да изхарчи стотици милиони левове по различни схеми, и то за очевадно ненужни неща. Въпреки че сме в криза, догодина пак ще има пари за харчене, а корумпирани чиновници с дългогодишен стаж ще успеят да се адаптират бързо към новите условия и да измислят нови схеми за финансови благоденствия.



За да се стигне до антикорупционната чистка



обаче, държавата и МО трябва да се отърват час по-скоро от ВКР-тата, както и да се закрият военните прокуратури. Бившата служба "ВКР", която беше на пряко подчинение на министъра на отбраната, премина в ДАНС при нейното създаване. Откакто е там, топвоенните разведчици не успяха да хванат нищо нередно в работата на ведомството.

Да дадем пример само за една сделка. МО сключва договор за доставка на поточна линия за строеж на хангари на стойност 10 млн. лв. Парите за машината са взети от бюджета на ВВС. Същата машина може да се купи от Китай за половината пари. А пък ВВС няма пари за гориво за самолетите. В това време контраразведките наблюдават и мълчаливо се съгласяват. Идва на власт новото ръководство, възмущава се от свършеното и дава няколко сделки веднага на прокурор. Пред погледа на същите разведки са боядисвани и баварците в розов цвят, както са купувани и супниците за по 3000 лв.

През 2006 г. Полша направи най-умното - разпусна своята служба военно разузнаване и контраразузнаване, тъй като според управляващите тогава тя била "руина от комунистическата система, опасна за законовия ред в страната". А годините показаха, че Полша ги разбира тези неща.

Друг блюстител за нередности в сферата на отбраната са военните прокурори и съдии. Откакто армията стана професионална, тези магистрати под пагони се чудят какво да отчетат като свършена работа. Преди беше по-лесно - новобранец избягал да види любимата си или гологлав младеж в шинел заспал на пост. Големите удари се свеждаха до това да се уличи в липси някой старшина, който точел бензин или нафта за лични нужди. А в това, че бяха разграбени цели казарми, както и сключени неизгодни сделки за стотици милиони, военните магистрати не видяха нищо нередно.



Защо трябва да има военни прокурори и военни съдии?



Професионалната армия е изградена на базата на трудови взаимоотношения между държавата и военния. Те са строго определени в закон, трудов договор и Кодекса на труда. С какво е повече военният прокурор, съдия или следовател от цивилния си колега? С нищо.

Преди 20 години в обществото витаеше максимата, че най-строги са военните магистрати. Тези качества на тогите с пагони си отидоха още преди да бъде съборен мавзолеят на Георги Димитров.

134 са общо военните магистрати в страната, които се грижат за 30-хилядната ни армия. По най-прости изчисления на един военен магистрат се падат по 230 униформени. Да не говорим, че всяко решение на военните съдии стига до Върховния касационен съд, който е съставен от цивилни.

От военните магистрати би имало смисъл, ако в началото на годината не им бяха отнели делата срещу служители на МВР. Просто защото цивилните прокурори и съдии имат автоцензура, когато се стигне до полицаите, с които на практика работят по другите си дела.

В новите промени в Закона за отбраната и въоръжените сили се предлагат няколко неща, които да послужат за борба с корупцията и конфликта на интереси. След няколко обсъждания се стигна до идеята в закона да бъде вкарана забрана за сключване на договори за управление или контрол в търговски дружества, в които военнослужещ или цивилен служител е изпълнявал дейности по управление, разпореждане или контрол във връзка с изпълнение на служебните си задължения. Забраната е за една година от освобождаването от военна служба. Ще бъде забранено на военните и цивилните служители, които в последната година са участвали в провеждането на процедури за обществени поръчки или в процедури, свързани с предоставяне на средства от фондове, принадлежащи на ЕС или предоставени от ЕС, да участват или да представляват физическо или юридическо лице в такива процедури пред структурите, в които са служили за период от една година от освобождаването им от военна служба или от прекратяване на служебното им правоотношение.

Предлагат да се промени и редът при установяване на несъвместимост.

Има още доста неща, които евентуално биха пресекли някаква корупционна схема, но те засега са само на хартия, а и ще си останат написани. Съвсем друго е, когато се обяви сделка за 50 млн. лв. Тогава очите на много чиновници кръвясват, а законите отиват в небитието.
18
3278
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
12 Ноември 2009 00:30
Ако започнат съкращения в Армията, а под "Армия" уважаемият читател требе да сфащъ, че става уйдурма за Генщаба и ТРИТЕ Министерства на Отбраната, които съдържат повече личен, двуличен и безличен състав, отколкото самата АРМИЯ, то тогава - бъдете уверени(!) - пенсиите и уелфърите за безработни ще скочат с повече от 50%.
Но зрители в България разбират, че това е само хорална прелюдия към фантастична новела.
12 Ноември 2009 02:15
България е длъжна твърдо и неуморно да се бори за укрепването и утвърждаването на новоизвоюваният си колониалнен статут - колкото по-бързо се работи по премахването на ненужната и излишна собствена армия и по подмяната и с братските освободителни американски части, толкова повече ще бъдем ценени и давани като пример от целия демократичен свят. Не трябва по никакъв начин да се допуска страни като Полша или Балтийските републики, а най малко Грузия да ни отнемат едно евентуално лидерство в трудния и дълъг процес на демократизация.
12 Ноември 2009 05:43
ВКР да се занимава с далаверите на началниците си?Че това въобще в правомощията ли им е?Нали трябва по принцип да следят за чужди шпиони и т.н
12 Ноември 2009 06:19
***

Редактирано от - sybil на 12/11/2009 г/ 09:41:02

12 Ноември 2009 06:22
Фалшивите полковници и генерали са излишни.
Булгарбаши, момче! не мъ гледай с черното на очите, да не мъ погледнеш с бялото!
12 Ноември 2009 08:59
авторката да се извини на читателите за очевдино инсинуативния текст. ВКР, уважаема писателко, не се занимава с далаверите на МО, за които вие, ако сте знаела сте си мълчала през тези години. Или не ви е било удобно да драснете някой ред?! Или понеже сега вече под вещото ръководство на Биби всичко може, вие набрахте смелост?! Отвратителна история - знаели са, какви са безобразията, но едва сега - постфактум ни ги съобщават!
12 Ноември 2009 09:01
лелееее ква боза. Значи ВКР нема кво да гледа другите военни разузнавания кво праят да са учат в УНСС и да се комплектова състава със счетоводители. Чекай ВКР-то отдавна го нема в МО те са в ДАНС отпреди много време.
12 Ноември 2009 09:59
Защо изобщо требе да има прокурори и съдии?
Някой от клегите знае ли колко генерали и адмирали има в БА?
12 Ноември 2009 10:27
Моркин, Моркин, преди да напишеш някоя глупост, да беше направил справка.Няма не само в ЕС, а и в света армия без разузнаване и контра разузнаване/дори в паравоенните формирования/. Полша закри службата за военно разузнаване през 2006година и на нейно място създаде Агенция за военно разузнаване и Агенция за военно контраразузнаване/ти на това ако викаш закриване?/ За военните съдилища и прокуратури трябваше да направиш справка колко присъди имат издадени и съпоставка спрямо тези от цивилните съдилища./Мога и това да ти кажа, но и ти трябва да си заслужиш заплатата, а не да пишеш поръчкови статии, пълни с глупости/

P.S.Сетих се нещо, защо не си предложил да ликвидираме ВМФ, тъй като Унгария намат?
12 Ноември 2009 10:31
Войводо, генералите и адмиралите в МО и БА са 32, един в президентството, 3 в НРС, 3 в НСО.
12 Ноември 2009 10:43
*** Чичо Фичо е прав
12 Ноември 2009 10:57
Автора...защо да се закриват тези институции? В статията си си забравил да опоменеш и служба "Военна информация". ВКР-та та са на подчинение на ДАНС и изпълняват "шпионски" функции. Те разследват вътрешната сигурност, борбата с корупцията и далаверите на старшините. Военните полицаи имат разследващи и охранителни функции. Служба военна информация се занимава с външно разузнаване - там са шпионите зад граница. Автора...има един американски сериал казва се "Военна прокуратура" пусни си го и го гледай. В целия цивилизован свят има специализирана прокуратура и съд - военни.
12 Ноември 2009 11:06
Прави впечатление, че от известно време ББ и хора под него, в т.ч. и някои медии и журналисти като говорят за военното КОНТРАразузнаване (ВКР) непрекъснато използват термини като "военно разузнаване", "разведки"... Дали това е грешка на езика, обикновена неграмотност ...или може би някого просто там го "стяга чепика"?
kiiamat, q357
val engel - също

Редактирано от - аман бе на 12/11/2009 г/ 11:16:16

12 Ноември 2009 11:23
аман бе знаеш ли защо е така? Защото има дублиращи и припокриващи се функции на три служби. ВКР има агенти - старши, младши и т.н те се припокриват с дознателите от ВП и със следователите от военна прокуратура. Разликата е че ВКР-та та и дознателите от ВП си имат агентурен апарат или така наречените шпиони-боклуци.
12 Ноември 2009 11:36
val_engel, имах предвид, че набиването в масовото съзнание на "военно разузнаване" и то обикновено свързано с негативно по същността си послание, може да означава някаква подготовка да се "удари" и служба "Военна информация". Защото ТОВА всъщност е ВОЕННОТО РАЗУЗНАВАНЕ.
А за идеята една разузнавателна/контраразузнавателна служба да се остави без оперативен/агентурен състав под прикритие и да се обяви, че ще бъде "информационно-аналитична служба" (кое ще и е информационното в този случай - събиране на информация от Интернет и/или четене на пресата ли?) - направо нямам думи.
А за категоричността на заглавието .... Хайде да не дърпам sybil за опашката!

Редактирано от - аман бе на 12/11/2009 г/ 11:57:25

12 Ноември 2009 13:04
ru май са малко, повече за малка армия, като Българската!!!!
12 Ноември 2009 17:00
Нямате, ама наистина нямате представа колко боси са журналята! Просто не ми се мисли за това!!!
12 Ноември 2009 17:29
ВКР да се занимава с далаверите на началниците си?Че това въобще в правомощията ли им е?Нали трябва по принцип да следят за чужди шпиони и т.н

Проблемите на ВеКеРетата и Просекютърите на НРБ, се състои във факта, че през цялата си 45-по-бедоносна годишнина НЯМАТ задържан НИТО един шпионин, което съвсем не означава, че имало дефицит на подобни индивиди в нашата любима армия.
От само себе си се налага заключението, че този вид овенна полиция требе да бъда премахната немедлено, защото е жалък консуматор.
Само да добавиме, че ние знаеме интИликтвалното ниво на "обречените на победа", а това е достатъчен критерий за тяхното изчезване от армията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД