Лидерът на местната структура на БСП Милко Багдасаров обяснява разположението на силите в Кърджалийско. |
Всички в селото са убедени, че
уволнението на директора е политическо
Шиков е активист на БСП и костелив противник на ДПС в сърцето на Догановия вилает. Депесарите от години се опитват да направят пробив в помашкото селце с близо 1000 души население, но засега напразно. Половината от хората тук са българи християни, другата половина - българи мохамедани. Припек е известно като единственото българско село в общината. За което си плаща скъпо. Тук няма асфалтирани улици и нови тротоари, както в съседните турски села, покрай които криволичи пътят. Управляваната от ДПС джебелска община упражнява цял набор от административни коварства, за да накаже упорството на местното население.
Отстраняването на Боян Шиков също има сложна предистория. В място като това училищният директор е повече от кмета. Той е Учител, Просветител, човек с мисия. От неговите усилия и възрожденски плам зависи да не угасне искрата на българското самосъзнание. В ДПС по-добре от всеки друг разбират това. Когато Доган влиза във властта през 2001 г., е решено гимназиалният курс в Припек да бъде закрит и училището да остане основно като в повечето съседни села. Шиков повежда война за запазване на горната степен, учениците го подкрепят с протести и стачки. Общината в Джебел категорично отказва да плаща заплатите на четиримата гимназиални преподаватели. Стига се до намесата на президента Георги Първанов, който намира компромисното решение
гимназията да мине под крилото на държавата,
а общината да поеме издръжката само на основното училище. Така Първанов хем се показва патриот, хем не кърши хатъра на стратегическия си партньор. През 2002 г. училището е удостоено с наградата "Българи на годината", а Боян Шиков трайно засяда в гърлото на ДПС. Следват множество внезапни и планирани проверки в училището на с. Припек, но нередности не са открити.
През 2005 г. властта се сменя, но ДПС остава. С много упорство и непрекъснати молби пред БСП директорът успява да пробие инфраструктурната блокада на селото, наложена от ДПС, и издейства проект за водоснабдяване и канализация на селото. С което страшно опъва нервите на Догановите хора в общината. Но от коалиционна култура разправата с Шиков е отложена.
Така до лятото на 2009 г., когато властта пак се сменя, соцпартията е нарочена за боксова круша от победителя ГЕРБ и нейните кадри стават първите жертви на политическата метла. Предизборните закани срещу ДПС са забравени и в Кърджали метлата измита предимно хората на НДСВ и БСП в държавните учреждения. Сменени са всички полицейски шефове в Кърджали, пред уволнение са и директорите на ВиК и Инспекцията по труда - и двамата кадри на БСП. В същото време хората на Доган, които ръководят данъчното подразделение, горската агенция, здравната каса и фонд "Тютюн", остават непокътнати. "Няма съмнение, че ДПС и ГЕРБ са се договорили на най-високо равнище", категоричен е областният председател на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. Според него тази промяна в отношенията между доскорошните опоненти има връзка с предстоящите президентски избори. "Вероятно ДПС е обещало подкрепа на Борисов за президентския пост", гадае соцактивистът.
И други действия на ГЕРБ издавали тайния сговор
За уволнението на Шиков особено настоявала бившата просветна зам.-министърка от ДПС Мукаддес Налбант, с която Фандъкова активно се съветвала по случая. Можем да си представим усърдието, с което депесарката е насърчила кадровата чистка.
Боян Шиков е далеч от партийните договорки. Но му е обидно, че след 20 години неуморна работа за запазване и разширяване на училището в Припек не са му казали поне едно благодаря на прощаване. И на учителите не обяснили защо го махат. Даже не му предложили да остане като учител по география. От огорчение човекът вдигнал захарта и постъпил в болница. Чак като се вдигнал шум из медиите, от инспектората на МОМН му звъннали с няколко предложения за работа. Той приел, даже писмено потвърдил интереса си, но оттогава никой повече не го потърсил. Сега търчи по адвокати, за да си защити правата в съда.
"Аз го създадох това училище. Първо беше до VIII клас, после направихме ХI, Х, ХI. Изградихме ново крило само с доброволни дарения. Ходех да се моля на хората. Общината не е дала и стотинка. Постепенно създадох и кадрите. В началото учителите бяха приходящи. После някои от възпитаниците ни се върнаха като учители. И сега...", не успява да довърши Шиков, а очите му се пълнят със сълзи. "Трагедия! Това е едно физическо унищожение. Реваншизъм." После се гневи на приказките от ГЕРБ, че щели да назначават само хора с професионални умения. "Нима аз не съм професионалист?". И за доказателство изрежда дипломата си за висше образование, всички квалификационни курсове и не на последно място - уважението на колеги и ученици.
Още щом пристъпваме в двора на школото,
децата правят шпалир пред директора
и почтително го поздравяват.
Изучил е цялото село. Знае питомците си поименно. По страхопочитанието в очите им личи, че не е правил компромиси с дисциплината. Затова и училището е безупречно чисто, с детски рисунки по стените и стъклена витрина на славата, зад която са събрани спечелените през годините купи и отличия.
"Писахме протестни писма до министерството - глас без помощ, глас в пустиня", жалва се счетоводителят на училището Калин Димитров, също възпитаник на Шиков. През 2002 г. като ученик в ХII клас той оглавява бунта срещу закриването на гимназията. "Само ДПС печели от отстраняването на Боян Шиков. Заминава си един неудобен човек и това, което толкова години не успяха да направят, сега става", възмущава се той. Сега целият учителски колектив е притихнал, защото се чува, че пак ще закриват гимназията. Този път окончателно. Горните класове вече са слети, като в килийно училище. С директора си отива и част от училището.
В коридора спираме пред витрината на славата, в центъра на която стои наградата "Българи на годината"...