:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,305
Активни 734
Страници 24,870
За един ден 1,302,066

Здравната каса се одържавява. За добро или зло

По тази логика управляващите могат направо да отменят задължителното осигуряване. Вместо това те вкарват частните фондове на пазара
Снимка: Борислав Николов
Здравната каса - символът на прехода.
Българите обичат да мразят здравната каса. Тя е удобно и пряко въплъщение на целия държавен гнет, символ на 20 години преход. НЗОК беше инструментът, с който окончателно си отиде социалистическото здравеопазване, чрез нея бяха въведени нови принципи на плащане на медицинската дейност, които за по-малко от 10 години доведоха до невероятна комерсиализация на медицината и още изумителен спад в качеството на лечението. Касата е и символ на корупция, бюрокрация и чиновнически гнет. Тя е източникът на беди и зло и за пациенти, и за лекари.

-------------

От друга страна, никой не се сеща, че твърде много неща не зависят от касата. Например бюджетът й се определя от държавата, а също така и сериозна част от правилата, по които тя работи. Никой също така не се сеща, че тази година, в разгара на кризата, НЗОК е една от малкото институции, които нямат дефицит. Което осигурява на почти цялата здравна сфера относително спокойствие. Реално по болници и лекарски кабинети криза няма. Касата плаща редовно, и то на цените, на които е обещала. Съкращения на заплати и щатове не се налагат, а ако болниците са натрупали дългове, които ще наложат рестрикции - за това не е виновна касата, а собственикът им - Министерството на здравеопазването или общината.

Но в основата си НЗОК е точно това - каса, която разпределя пари от вноски. Тази година в нея влизат над 2 млрд. лв. обществени пари и няма политик, когото тази сума да не вълнува - користно или не. Те са обект на обилен интерес - кой ще ги разпределя, как и към кого. Колко силна да е ролята на държавата, т.е. управляващата партия, в управлението на касата, по какви правила - да има ли възможност за източване или не; да се прехвърлят ли тези средства към частни фондове и до каква степен и т.н. Затова и в желанието си да овладее максимално парите от здравни вноски, всяка нова власт прави "реформа" в здравеопазването. С други думи - вместо да опита да осигури по-качествено лечение, държавата обикновено се чуди как да употреби парите на НЗОК за партиен, корпоративен или просто популистки интерес.



Сега започва реформата на ГЕРБ



Тя съвсем спокойно може да се нарече национализация или одържавяване на здравната каса. Това правеха и предишни управляващи, но поне на хартия и закон НЗОК си оставаше независима институция и основен изпълнител на здравноосигурителния солидарен модел. Касата беше основана през 1999 г. от правителството на СДС. Независимостта й би трябвало да се гарантира от начина й на управление и вземане на решения. В основата на ръководството е общото събрание от 37 души, представители на държавата, общините, синдикатите, работодателите. Функциите му са формални, а единственото важно решение, което взема, е изборът на управителен съвет от 9 души, отново представители на държава, общини, синдикати и работодатели. УС пък избира директор на касата след конкурс.

Бюджетът на касата е отделен закон. Макрорамката му се спуска от Министерството на финансите, но извън това има национален рамков договор между здравната каса и съсловните организации на лекари и стоматолози. В него след преговори ежегодно се определят цените на всяка медицинска дейност, плащана от касата, условията, на които трябва да отговарят и при които да работят изпълнителите на медицинска помощ, както и контролът, който ще упражнява НЗОК над тях. Това би трябвало да гарантира независимостта на касата, а обяснението за изземането на тези функции от държавата е фактът, че касата борави със здравни вноски, събирани целево за лечение. С годините моделът се поизмени, рамков договор не се сключваше с години, а за да няма дефицити, касата въведе различни регулации - лимити за дейност. Основата на здравното осигуряване обаче остана - касата плаща за отчетена дейност на цените, определени от нея.

Преди появата на този модел у нас здравеопазването се финансираше от общите данъци, а държавата в лицето на кабинета и Министерството на здравеопазването разпределяше парите, определяше правилата на работа и заплатите на работещите в системата и осъществяваше контрола. Болниците разполагаха със спуснат от МЗ годишен бюджет, а не отчитаха срещу заплащане от касата всяка извършена дейност. Лекарите бяха на държавна заплата, частни лечебни заведения почти нямаше, тъй като нямаше кой да ги финансира освен пациента в кеш. Тази система беше отхвърлена като



социалистическа, корупционна, неработеща и непазарна



Сега ГЕРБ иска да върне държавата в прякото управление на здравната система. Касата вече ще има само надзорен съвет с представители на пациентите, синдикатите, работодателите и държавата. Той ще има по-малко функции, а управлението на касата ще лежи на плещите на директора, избиран директно от парламента, т.е. от ГЕРБ. Рамковият договор отпада, касата и лекарите ще договарят само условията за работа. Цените, на които ще се плаща, ще се определят от Агенцията за икономически анализи към Министерството на финансите. Контролът пък ще се осъществява от одитна агенция към здравното министерство. Болниците ще имат делегирани бюджети, определени на исторически принцип и спуснати от НЗОК. Т.е. ако тази година клиниката е получила 1 млн. лв. от касата, догодина й се полагат около 80% от тази сума (заради орязването на парите на касата) и нито лев повече, колкото и дейност да отчита. След като лекарите заплашиха с протести, управляващите набързо обещаха повече пари, макар и незаписани в закона за бюджета. При изчерпване на делегираните бюджети болниците, които работят качествено, ще получават допълнително от държавата, т.е. от МЗ, а не от касата, обеща министър Божидар Нанев. Изобщо обаче не е ясно как МЗ ще оценява кой работи качествено и кой не, тъй като това е един от най-трудно измерваемите критерии.

С други думи - вече не касата, а парламентът и министерствата на финансите и здравеопазването ще администрират и управляват парите от здравни вноски. Касата ще е просто един банкомат. Не е ясно доколко е редно МФ да определя цените в здравеопазването. Ясно е обаче, че отчитането на дейност вече няма да е принцип на плащане, а само форма, тъй като държавата връща с пълна сила социалистическия принцип на т.нар. исторически бюджет - колкото и да работиш, получаваш фиксирани пари. Надписването ще спре, но с него може да спре и лечението на болни, защото излиза скъпо. Ясно е също така, че е безкрайно нечестно държавата да обсеби обществени пари при положение, че тя самата не изпълнява законовите си ангажименти към здравното осигуряване. Догодина касата ще разполага само с парите от вноските на работещите. За над 4 милиона души, които са осигурени от държавата - пенсионери, деца, адмнистрация, пари няма. Хазната на книга ще внесе 940 млн. лв. за тях, но на практика ще си ги вземе, тъй като 830 млн. лв. от тази сума отиват в резерва на касата в БНБ, т.е. във фискалния резерв и няма да бъдат харчени за здравно осигуряване. Въпреки това държавата ще поеме пряко ръководството на системата.



Несправедливо, но лошо ли е това?



В този си разкрачен вид - да. Колкото и еретично да звучи, не е задължително лошо държавата изцяло да сложи ръка на здравната каса и просто да я направи отдел в МЗ или МФ. Да отмени здравното осигуряване и вноските и да си поеме изцяло финансирането, контрола и отговорността за здравеопазването. Така може да излезе по-евтино, щом няма да се издържа адмнистрацията на здравната каса. Болниците няма да са търговски дружества, а държавни лечебни заведения под прякото ръководство на МЗ. Освен това настоящата система отдавна е показала, че има нужда от основен ремонт, защото плащането за дейност доведе единствено до свръхприем и свръхотчет на пациенти, а качеството остана на последен план. Плащаме все повече, а получаваме по-малко.

ГЕРБ обаче не прави това. Одържавява касата, но оставя здравното осигуряване. Нещо повече - кани се да въведе допълнителна задължителна вноска към частните фондове от 2011 г., макар че още не е ясно какво точно ще осигурява тя. Хем национализира част от системата, хем отваря пазара за частни осигурители, ползата от които на този етап е силно съмнителна. Ще плащаме още повече, но не е ясно какво ще получаваме.

За това шизофренично поведение има две възможни обяснения. Едното е, че настоящите здравни реформатори нямат представа какво точно правят. Другото - че умишлено се съсипва касата, за да се осигури почва и пазар за частните фондове. Което и от двете да е вярно - не е добро.
34
2697
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
20 Ноември 2009 02:25
Едно време в дивия запад, отива при доктора на белите един индианец, и казва:
- Голям вожд ла~но няма
- ?!?
- Голям вожд ла~но няма
Как да е, разбрал доктора, че вожда на индианците го хванал запека. Сипал в едно шишенце малко разслабително, колкото си трябва, и отпратил индианца. Нейде по пътя индианеца изтървал шишето, и пак се върнал при доктора:
- Голям вожд ла~но няма
Бре, рекъл доктора, малко съм дал, и сипал повечко в по-голямио шишенце. Индианеца и второто шише потрошил, и пак се върнал. И така няколко пъти. Накрая успял да занесе блогополучно една слонска доза. След което пак се връща при доктора и казва:
- Голямо ла~но, вожд няма.


Е те такова е положението у нас.

Редактирано от - Чарли Дарвин на 20/11/2009 г/ 02:25:39

20 Ноември 2009 03:49
/:/ "Здравната каса се одържавява. За добро или зло
По тази логика управляващите могат направо да отменят задължителното осигуряване.."
......................................... .....................................
НАПРОТИВ! Щом държавата задължава Гражданите й да се осигуряват, САМО държавата трябва да е тази, която да има задължения към задължените от нея!
20 Ноември 2009 05:37
Здравната каса е само механизъм, който прави така, че парите, заделяни за здавеопазване, да не се харчат за здравеопазване.
20 Ноември 2009 07:48
Абе що беше свършил седесариата по времето на Гаргамел и Фил Кенеди сега трябва да се връща обратно. Ясно е, че държавата има да играе огромна роля. Това им просветна и на политиците на Запад, докато обикновените хора там (с изключение на САЩ, където са яко объркани) отдавна говореха, че здравеопазването и образованието трябва да са грижа на държавата. Нещата от социализма ще бъдат върнати и наложени не поради разни идеологии, а поради изискванията на живата практика.
20 Ноември 2009 08:05
Статията внушава , че досега касата е била поне малко независима от държавата, което не е вярно. Тук плача иде за реформата в касата , която ще редуцира състава й. За добро или за лошо ще видим.
20 Ноември 2009 08:11
Българите МРАЗЯТ да обичат здравната каса, и не е вярно, че обичат да мразят здравната каса.
20 Ноември 2009 08:19
Здравната Каса е огромен паразит , който съсипва и без това съсипаното ни здравеопазване. Тя е абсолютно излишна структура , която само пречи на лекарите да лекуват. Касата е убежище на бездарници , некадърници и тюфлеци , които или изобщо не са работили МЕДИЦИНА през живота си , или са доказали собствената си несъстоятелност като специалисти. Касата е развъдник на корупция сред лекарите и терор над редовите пациенти.ЗК трябва да се закрие.Персоналът от лекари трябва да попълни незаетите селски практики за ОПЛ. Бюджетът за здравеопазване трябва да стане централизиран към МЗ , а стотиците милиони освободени средства от премахването на Касата да се върнат в средствата за ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ. Здравните осигуровки трябва да се удвоят , лекари и здравни работници трябва да работят на високи и твърди заплати.Бумащината трябва да се съкрати драконовски , и в центъра на вниманието да бъдат поставени БОЛЕСТИТЕ и ПАЦИЕНТИТЕ.
20 Ноември 2009 08:20
Одържавяване, за да има приватизация.
-----------------------------
Блогът на Генек
20 Ноември 2009 08:32
Авторът защитава паразитното образувание Национална здравна каса. Направете справка за здравното осигуряване в Холандия, Израел и САЩ. Там качеството на медицинските услуги се осигурява чрез конкуренция на осигурителите. Така трябва да стане и у нас. Вече много частни фондове предлагат качествено медицинско обслужване на приемлива цена. Гражданите трябва да могат да избират къде да се осигуряват.
20 Ноември 2009 08:42
Софиянеца,
В САЩ правителството заделя по 4000 долара за здравеопазване на човек. А у нас- по 4 лева. Няма защо да правим като тях, след като не можем да предвидим по 4000 долара за всеки един българин. тази каса е пълна с паразити, които скачахо по митингите и викаха"Кой не счака е червен". Там др. лостов набута всякакви неспециалисти и некадърници, подмазвачи " трета вълна демократи".
20 Ноември 2009 08:45
Здравеопазването трябва да е приоритет на Държавата и да бъде централизирано. То трябва да даде един минимум , един стандарт от безплатно обслужване за всеки поданник на страната. Частното здравеопазване не може да бъде алтернатива на Държавното , а само екстра към него / за по-състоятелните хора/. Здравеопазването е държавна дейност , а не бизнес. Бизнесът трябва да е строго регламентиран в допира си с държавното здравеопазване. Бумът на частни здравни заведения в момента има за цел само две неща 1 - Изпиране на откраднати милиони в "тъмните 90" 2 - Точене в момента на парите за здравеопазване през безумната система на клинични пътеки чрез имитиране на медицина , кипеж на безсмислен труд и откровенни измами.
20 Ноември 2009 08:58
Здравната каса се одържавява
20 Ноември 2009 09:18
Няма да плача за ТАЗИ НЗОК.
Винаги съм казвал, че трябва да има повече - четири, пет и т.н. Но не както електроразпределителните дружества - когато един монопол се подели между няколко. /Какво значение има ламята с колко глави е? Нали пак си ми яде ябълките/
Най-важното нещо, което не направи НЗОК е стриктен контрол на това, какво се прави с парите, които разпределя.
Колко са осъдените лекари надписвали процедури или лекували отдавна починали пациенти? Миналата ли по-миналата година под формата на награди върнаха всички глоби на уличените в грешки лекари.
20 Ноември 2009 09:34
Софиянец, прав си, но се сниши, щото много червените и много здрави селски сили няма да спрат, докато не почнеш да скандираш тезисите на Х-я конгрес на БКП.
20 Ноември 2009 09:47
Докато в тази държава се делим на комунисти, гербери, атакисти и не знам какви, а не на граждани и управляващи, ще е така.Кой попита сегашните по време на изборната кампания, как мислят да реформират здравеопазването, например.Над година вече ни разиграват цирка между Борисов и С танишев и ние, граждани и медии, се занимаваме с махленските им чичовски изпълнения ала Вазов, вместо да ги накараме да работят за нас.И след туй пискаме като ощипани госпожици, че вместо да ни улесняват живота, ни го втежняват и вгорчават още повече.
И не те, а ниската ни политическа култура и недоразвито гражданско съзнание , ни правят играчки в ръцете на всякакви авантюристи за власт.
И наче много знаем, правим се на интересни, а един нормален управник не можем да си изберем.Тъй се захласваме по зрелищата, че когато се сетим за хляба, обикновено сме безвъзвратно прецакани.
20 Ноември 2009 10:12
Добре би било да можеше всеки да си трупа здравните осигуровки в лична сметка. Лечебните заведения да обявят твърд ценоразпис примерно за период от 2 до 5 години. Реномираните лечебни заведения разполагащи с модерна техника да имат твърд ценоразпис със завишени цени, срещу което да гарантират по-качествено и бързо обслужване. Всеки да си прави сметка какво може да си позволи. А държавата да субсидира своя контингент и да помага при скъпо лечение, ако се налага. Не съм привърженик на солидарната система, щото е удобна за чиновниците и гарантира разхищения.
****************
По подобен начин разсъждавам и за пенсиите. Всеки да трупа за себе си, а държавата да мисли за своите служители и социално слабите. Ама се иска малко ред, а не да вземаш от един и да даваш на друг, макар че бюджетът прави нещо подобно. Разбирам, че много проблеми са натрупани, но от палиативни решения полза няма. Трябва да се гради на стабилна основа, т.е. да се вземат справедливи решения.

Редактирано от - dabedabe на 20/11/2009 г/ 10:38:18

20 Ноември 2009 10:35
А междувременно бременните в Бургас взеха да мрат като мухи.Няма ли някой да се стресне и да обясни какво всъщност се случва там.Извън мантрата с грипа.
20 Ноември 2009 10:37
Софиянец, да даваш САЩ като пример за здравеопазване е меко казано тъпо - или си гледал прекалено много "Спешно отделение"...


съвет: гледай Sicko на Michael Moore !!!



и аз съм адски много против социализма и комунизма, но здравеопазването е една от сферите, които твърдо трябва да останат държавни, какъвто и да е капитализма ни!!
20 Ноември 2009 10:47
Като говорим за САЩ и здравеопазване- Какви бяха тия битки на Обама с конгреса точно по тоя въпрос...И като как да разбираме шумът около неговата "победа"...Я някой от разбиращите пишещите да обясни?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Ноември 2009 11:04
Което осигурява на почти цялата здравна сфера относително спокойствие. Реално по болници и лекарски кабинети криза няма.
Леле мале, изкъртихме тъпотрона с тука. Ама така е, като някой пише по тема от която хаааааал хабер си няма. Тия пичове в НЗОК освен да пият кафенца и да си гласят клиничните пътеки по шуробаджанашки друго не попипват. Мине не мине - купят нови лимузини. На авторката (ако си прави труда да чете форума) силно препоръчвам да отиде до болницата в Радомир или лекарските кабинети в Кърджали. Да се завърти 2-3 часа, пък после да трещи малоумия за спокойствие и нямане на криза
20 Ноември 2009 11:31
Здравното осигуряване не е като пенсионното - там рИформата ще проличи след години - добра или лоша...
На рязко пускане на частните фондове не се осмелиха дори предишните, нищо че някои от тях бяха силно заинтересовани.
Ако държавата "одържави" касата, не е ли редно само държавни, дори не общински болиници да получават пари оттам? Т.е. - след като няма каса, не ли редно държавата да спази чл.52 от Конституцията буквално или просто да го отмени?
20 Ноември 2009 11:55
ГЕРБ иска НЗОК заради резерва, с който тя разполага. Ще бъде вложен подходящо, в познайте чия банка и ще напълни нечии джобове - пак може да познаете. Никой от експертите няма възможност да излага свои виждания, ако те се различават от тези в Банкя, или токъм Световната банка. А колкото до здравето, Бате вече каза: "За мерцедеса и БМВ-то си дава пари, а за здраве не дава" - става дума не за колегите-мутри, а за редовия българин - пенсионер, безработен, работещ за около 300-400 лв. Такива сме ние, данъкоплатците в очите на Вожда - с мерджани и прочие возила. Ама пази Боже, селянче да слезе от магарешка каручка - света ще обърне, ама няма да се качи обратно там. Е, сега обръща наопаки държавата - ние сме си виновни!
20 Ноември 2009 12:39
С други думи - вместо да опита да осигури по-качествено лечение, държавата обикновено се чуди как да употреби парите на НЗОК за партиен, корпоративен или просто популистки интерес.


е те тука е кучето - лешоядите гледат да се докопат до здравната каца, за да изкярят от човешките беди и болести

20 Ноември 2009 13:07
За това шизофренично поведение има две възможни обяснения. Едното е, че настоящите здравни реформатори нямат представа какво точно правят. Другото - че умишлено се съсипва касата, за да се осигури почва и пазар за частните фондове. Което и от двете да е вярно - не е добро.
оТ ТОВА ПО-ДОБЪР АНАЛИЗ ЗДРАВЕ МУ КАЖИ!!
20 Ноември 2009 13:13
Добре би било да можеше всеки да си трупа здравните осигуровки в лична сметка


Няма да стане по няколко причини:

1. Циганьора няма да има с какво да го лекуват - сега е с твоите пари.
2. Държавата няма да има от какво да краде и администрацията и (в лицето на здравната каса) ще трябва да се уволни.
3. Политическата класа няма да има с какво да основе частни здравни фондове и след това да се окаже случайно че са нейна собственост.

Просто е. Държавата почва да прилича на учебникарски пример за Теория на Хаоса.
20 Ноември 2009 13:29
Хич не мога да разбера? Тулумбаджията ми е през...скоростния лост...ама тия реакции:
Като гласувахте за селянина от Банкя , ТОВА ВИ СЕ ПОЛАГА , тъпаци такива ! На мутрата Бойко Борисов , на меките китки Дянков и визКУРтурника Цветанов , пространството между ушите е абсолютно празно!
ГЕРБ иска НЗОК заради резерва, с който тя разполага. Ще бъде вложен подходящо, в познайте чия банка и ще напълни нечии джобове - пак може да познаете.
За това шизофренично поведение има две възможни обяснения. Едното е, че настоящите здравни реформатори нямат представа какво точно правят.С други думи - вместо да опита да осигури по-качествено лечение, държавата обикновено се чуди как да употреби парите на НЗОК за партиен, корпоративен или просто популистки интерес.

Те ви нещо от архива на СЕГА:

Решението за демонополизация на здравната каса беше взето на заседание на Коалиционния съвет в "Катарино" преди няколко месеца, но по него още няма конкретни стъпки. От последния съвет на коалицията в Банско този уикенд стана ясно, че премиерът Сергей Станишев ще събере участниците в работната група, която подготви първоначалния проект - Антония Първанова, Йордан Цонев и Ивайло Калфин, за да изглади противоречията и да се стигне до общ проект. Според социалистите няма достатъчно време, за да се включат частните здравни фондове в осигуряването още от 2009 г. НДСВ и ДПС обаче настояват да се реализира договореният вече модел. Той предвижда през 2009 г. да се осъществи т. нар. преходен период, в който здравната каса и фондовете ще работят съвместно и ще си поделят парите от здравната вноска.


_____ _____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 20/11/2009 г/ 13:33:26

20 Ноември 2009 13:34
Никой също така не се сеща, че тази година, в разгара на кризата, НЗОК е една от малкото институции, които нямат дефицит. Което осигурява на почти цялата здравна сфера относително спокойствие.


че как ще има дефицит, като те не харчат парите, а ги дават за ползване на свои хора?! задачата на здравната каса е да плаща лечение, а не да осигурява стабилност или да дава шанс на някой да печели лихва от чужди пари, докато болните мрат и осакатяват

виждате ли проблема тука - системата не работи, но е стабилна

значи ролите са се сменили - вместо касата и болниците да съществуват, за да лекуват болните, се получава, че болните си плащат вноските, за да имат касата и болниците стабилен доход дори в криза и въпреки че правят все по-малко за болните.

Редактирано от - Pavlik Morozov на 20/11/2009 г/ 13:43:44

20 Ноември 2009 13:40
това е болест, от която се разболява всяка система щом забрави причината за съществуването си и се превърне в поредното бюрократично чудовище, което живее и тлъстее от проблема, който би трябвало да реши. когато се стигне този момент решаването на проблема значи загубен клиент, което на своий ред води до загубена важност и загубен приход за системата. бюрократичното чудовище има интерес проблема да се утежнява, защот тогава расте и бюджета, и щата, и славата му.
20 Ноември 2009 13:41
друг пример е правосъдието и охраната на реда в България - при безбройните, скъпоструващи и многолюдни правоохранителни служби сме най-бандитската и корумпирана държава в европа и региона. защо? защото тези които са призвани да решат проблема са станали главния проблем.


така е и с висшето ни образование.


така е и с всичките държавни чиновнически сърталища.

20 Ноември 2009 15:24
KaizerSoze, аз съм описал как би било най-добре според мен. Не смятам, че държавата заради хатъра на смотаните политици трябва да стимулира производството на лош материал и да задълбочава проблема. Защото нещата отиват на все по-зле. Основна функция на държавата според мен е съхранението на нацията. Ще спра до тук.
20 Ноември 2009 16:59
Няма друга страна в света, която и след най-голямо бедствие да не може да се оправи 20 гдини. Само България го може това. Защото се управлява от некадърници и мошеници.
20 Ноември 2009 19:04
Те тия 20 години са само началото ... Ако видиш какво израства , представи си след още 20 - какво ще е !
20 Ноември 2009 19:17
Не смятам, че държавата заради хатъра на смотаните политици трябва да стимулира производството на лош материал и да задълбочава проблема. Защото нещата отиват на все по-зле. Основна функция на държавата според мен е съхранението на нацията. Ще спра до ....

dabedabe, че политиците са смотани, смотани са обаче държавници да виждаш в Бг-то?
20 Ноември 2009 21:52
Мисля, че знам един, но той напредна с годините и е недолюбван (от ченгетата) в България. Животът не предлага много шансове.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД