:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,352
Активни 632
Страници 25,917
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Европейските бунтари - от идеализъм към прагматизъм

Преминаването към системата "бакалавър-магистър" и високите такси предизвикаха студентски стачки във Франция, Италия, Гърция, Германия, Австрия и дори в богата Швейцария
СНИМКИ: сп."Шпигел"
Студентите са убедени, че те са само цифри в очите на политиците и затова протестират с маски с номера, както и с плакати "Университетът гори".
През последните години в Европа се извършва масова образователна реформа в рамките на т.нар. "реформа от Болоня", която предвижда разделяне на обучението на бакалаври и магистри, при което висшите учебни заведения все повече губят своята автономия и държавна подкрепа. Това обаче бе посрещнато на нож в страни като Франция, Италия, Гърция, Германия, Австрия, Швейцария, Холандия и Полша. Все повече закони в тези страни орязват парите за държавните университети, където навремето имаше имаше финансова и образователна независимост. Преди 10 години под натиска на ЕС, Берлин и Виена намалиха четиригодишния курс на обучение за бакалаври на три години. Студентите обаче се оплакват, че преподавателите, които не са съгласни с това, отказват да реформират учебните програми. По този начин студентите трябва да взимат повече изпити за една година, което



влошава качеството на образованието



Разделянето на бакалавър и магистър беше проведена и у нас още преди 10 години, доста преди присъединяването на България към Евросъюза през 2007 г. За да няма спонтанен протест срещу преминаването към двустепенната система на висше образование, страните проведоха по различно време образователните си реформи, но сега се вижда, че тази практика не помогна много. От няколко седмици десетки хиляди ученици и студенти протестират из цяла Европа срещу тези промени. Според някои анализатори този протест може дори да се сравни с революционната 1968 г. в западната част на Стария континент.

Първоначално стачките започнаха в австрийската столица Виена, после обхванаха градовете Грац, Залцбург, Линц и Инсбрук. Малко по-късно към тях се присъединиха техните колеги в Германия, които окупираха вузовете в Берлин, Майнц, Хесен, Хайделберг, Мюнхен, Фрайбург и други градове. Почти по същото време се надигнаха и студентите в богата Швейцария, които протестират вече в Базел, Цюрих, Женева, Берн и други градове. Спонтанни акции на солидарност с тях вече има в Италия, Холандия и Полша.



Хиляди младежи окупираха аудиториите



и залите на висшите учебни заведения в тези страни, за да обърнат внимание на политиците върху проблемите в образователните системи. Исканията на младежите са еднакви. Те протестират срещу високите такси за образование, повече изпити заради новата система "бакалавър-магистър", социалното неравенство в процеса на обучението и едновременно с това срещу огромния недостиг на финансови средства в университетите. Най-масови са вече проявите в Германия, където студентите стачкуват в 100 университета в 50 града. Няколко хиляди студенти окупираха двата най-големи университета в германската столица - Хумболтовия и Свободния университет. В Мюнхен пък стотици удържат аулите в най-големия университет на Бавария - "Лудвиг-Максимилиан". Според свидетели навсякъде полицията присъства, но засега не се намесва. Германските студенти масово са издигнали плакати с искания за отмяна на таксите за обучение и за солидарност със своите колеги в Австрия. В двете държави преподавателите и част от ректорите подкрепят стачкуващите, защото също отдавна призовават за истински реформи в образованието

Студентите са решени да стачкуват, докато властите не изпълнят всичките им искания. Това показаха и масовите им демонстрации из цяла Германия на 17 ноември, в които участваха над 85 000 ученици и студенти в 50 града. В Хесен демонстрациите прераснаха в безредици, след като стотици студенти блокираха няколко улици, а полицията арестува 154 протестиращи. В Мюнхен в протестното шествие се включиха 7000 души. В Берлин демонстрациите преминаха мирно с участието на 13 000 студенти. Полицията в югозападния град Фрайбург съобщи за протест на 5000 студенти и ученици. Те издигнаха плакати с надписи



"Добре дошли в обучението на конвейер"



и "Не мога си позволя образование, но не мога да си позволя и глупост". Като цяло младежите най-много са разгневени от реформата, предприета през 2005 г., когато германските университети въведоха такси за обучение от 100 до 500 евро на семестър, които бавно продължават да се увеличават. Дотогава обучението в по-голямата част от вузовете беше безплатна.

Студентските протести са посрещани с разбиране от някои ректори и представители на икономиката. Шефът на Обединението на германските вузове Бернард Кемпен подкрепи критиката срещу двустепенната система "бакалавър-магистър". Оплакванията за прекалено напрегната програма и прекалено големия брой изпити са оправдани, смята Кемпен. С призив към висшите заведения за разбиране на проблемите на студентите се обърна и ръководителят на Федералното обединение на търговско-промишлената палата Ханс Хайнрих Дрифтман. Според него много компании са съгласни с младите хора за опростяване на процеса за прехвърляне от един вуз в друг, както и желанието им да получат повече практични занятия и навици. Германският бизнес постоянно се оплаква, че има недостиг на квалифицирани млади кадри заради това, че много студенти се отказват от обучението си или учат в чужбина, където после остават да работят. Германският министър на образованието Анет Шаван заяви, че разбира някои от грижите на студентите. "Съгласна съм с искането за реформиране на учебните програми", каза тя и допълни, че новото федерално правителство ще отдели 12 млрд. евро за образованието през следващите четири години. Това обаче засега не трогва младите хора, които са планирали за края на месеца нов голям протест в студентския град Лайпциг, където ще има конференция на преподавателите във вузовете, а на 10 декември те ще демонстрират в Бон, където ще има среща на образователните министри от 16-те провинции на ФРГ.

Подобна решимост изказват вече и студените от другите европейски страни, които явно искат да се стигне до един



общ европейски протест на учениците и студените



срещу "некадърните промени" в образованието. Сравняването с 1968 г., когато по улиците на Германия, Италия и Франция сблъсъците между студенти и полицията бяха ежедневие, са малко пресилени, защото днес не става дума за толкова различни идеологии. Общото е, че както тогава, така и сега младите искат политиците да чуят гласа им. През 60-те години те протестираха предимно срещу войната на САЩ във Виетнам, правата на жените, на народите от бившите и все още съществуващите тогава колонии в Африка и Азия и виждаха в социализма по-развито общество, без да се запознати с него отблизо. Днес студентите се обявяват предимно срещу високите такси в учебните заведения, загубата на тяхната автономия и все по-трудното намиране на работа, след като се дипломират. Не може да се отрече, че различни политически течения - на левите, десните или на анархистите, присъстват в доста студентски среди, особено в Италия и Гърция, но те вече нямат това ключово значение като през миналия век. На младите европейци им писна да са опитни зайчета в ръцете на политиците, които по стара традиция често действат по свое усмотрение, без да попитат младите поколения какво искат и сега могат да пожънат посятото преди 10 години.
 Сблъсъците между студенти и полиция в Гърция са вече нещо обичайно.
 Студентите в Европа не спират да дискутират в завзетите аудитории нужните промени в образованието.
 В Германия младежите поискаха да се отпуска държавна помощ за вузовете вместо за закъсалите банки.
17
2380
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
20 Ноември 2009 01:48
Щом вече и в Германия се оплакват от липсата на кадри и изтичането на мозъци - какво да кажем за България ? Тука се караме за 200 милиона ЛЕВА, а Германия излива 3 милиарда евро на година (средно) за висшето образование ... и пак няма кадри.
20 Ноември 2009 07:54
Тук ние нямаме липса на кадри, защото не ни трябват, нямаме ни промишленост ни селско стопанство.
20 Ноември 2009 08:22
Днес на власт е меркантилизмът.
Не, че някога не е бил. Къде са ония от 68-а?
В офисите си.
Днешните също искат богати офиси и всички екстри. Та - искат не революция, искат условия за еволюция. Лична!
----------------------------------
Блогът на Генек
20 Ноември 2009 09:51
Образованието не може да се изолира от промените в обществото. Глупаво е да се правят сравнения във времето. Някои не помнят, други не знаят какво е било образованието в Германия, например, по времето на Ерих Кестнер. Когато една икономика расте и се развива има потребности от един вид специалисти и съответно от един тип обучение на тези специалисти. Когато е в преход или в състояние на криза - това рефлектира, както върху потребностите от специалисти, така и върху възможностите за финансиране на обучението им.
Ако се вгледаме в родната картина - България сигурно е на първо място в света по дипломирани културолози. И ще задам въпроса - кой има полза от това място?
20 Ноември 2009 10:10
...нямаме ни промишленост ни селско стопанство...
Вие може да нямате, но България има.
20 Ноември 2009 11:24
Браво на студентите, въпреки че нищо няма да постигнат. Но все пак - браво.
При въвеждането на таксите преди няколко години в Германия се тръбеше на висок глас, че те ще бъдат изразходвани само за цели, ПРЯКО и ЕДИНСТВЕНО свързани с подобряване качеството на образованието. Какво се получи обаче? Много малка част от парите отиваха реално за образование като например финансиране на изследователски разработки към катедрите на професорите. С голямата част от средствата се запълваха дупки в бюджетите на университетите - харчеше се за отопление (?) или пък подобряване на санитарните възли (?). Което си е чисто безобразие, защото тези разходи и след реформата трябваше да се покриват от държавната субсидия за съответния университет, а не от студентските такси.

Редактирано от - geiler Bock на 20/11/2009 г/ 11:28:53

20 Ноември 2009 12:26
Виждате ли докъде са ни докарали. Мненията по толкова съдбовно-важен дъпрос са почти нулеви, за разлика от интригантски поднесените елементарни житейски казуси. Как после да има нормални и мислещи хора? Нали образованието ни създава такива? Водят ни дружно към елементаризъм и битовщина на най-ниско ниво - всякакви партпобеди!
20 Ноември 2009 12:50
А къде са нашите льохмани? Сигурно се скъсват от четене в чистак новите кампуси без кръчни и дискотеки, които главният архитект им очерта, и нямат много време за протести. Бравос! Златна младеж, не като хуните.
20 Ноември 2009 14:54
А на мен ми прави впечатление , че когато се изгуби котката на Тони Блеър, по нашите електронни медии през няколко часа имаше редовни "комюникета", пък студентските вълнения в Европа като по-маловажни, почти не присъстват в новините.
Та какво й е по-доброто на системата "бакалавър-магистър", че не разбрах?

Редактирано от - Zmeja на 20/11/2009 г/ 15:36:51

20 Ноември 2009 16:03
Та какво й е по-доброто на системата "бакалавър-магистър", че не разбрах?


По-добро има, но то е само за държавата... По този начин тя си измива ръцете - тихомълком отпусканите пари за университетите стават все по-малко и по-малко, защото видите ли, те се самофинансират. А на всеки му е ясно, че събираните по 500 Ойро на семестър (6 * 500 = 3000 евро за цялото следване, само бакалавър или 10 * 500 = 5000 евро за магистър) на калпак в никакъв случай не покриват дори и част от разходите на университета по обучението на един студент. Оттук следва, че университетите ще се стремят да записват колкото се може повече студенти, за да могат да си запълват бюджетните дупки. Те това го и правят вече... Разбира се пари за строителство на нови зали например, няма да има. Така се стига до абсурдни ситуации, като например 200 човека се опитват да си намерят място в зала за 80. И другата тенденция ще е постепенно, но константно покачване на въпросните такси. Кой учил - учил. Деца от социално по-слаби семейства ще видят висше образование през крив макарон. Ма що пък всички трябва да са учЕни? В България как може - момичетата стават чалга певици, манекенки, продавачки в бутици, момчетата - охрана или бармани... Работи ли системата? Работи. Еми що да не я приложим и на Запад?
20 Ноември 2009 17:30
Напълно съм против три годишен курс на образование за бакалавър.
Не може след три години да излизаш вишист.
Да, има много проблеми в програмите.
Да, учат се много щуротии (аз самия съм учил много напълно излишни според мен предмети)
Да, преподавателите преподават с разбиране за състоянието на предметите от преди 20-30 години.
Но, въпреки това е необходимо време материала и което е по-важно - умението да учиш и д а се самообучаваш, когато се налага, да се приидобият.
Какво значи "магистър" ?
Значи Майстор.
Не може да си майстор по нещо, което не си виждал до сега.
В момента се позволява записване на магистратури по специалности много различни от бакалавърската.
Това не бива да става.
Образованието трябва да е достъпно и държавно.
Това е нещо важно.
Не може университетите да разчитат на финансиране от студентите си ( които на този етап от живота си нито имат време нито знания да работят и да си плащат таксите)
Не може да разчитат на финансиране от частни фирми, които налагат политика на обучение на кадрите на конвейер за да запълнят конкретни работни места с посредствени, макар и не чак лоши работници.
Не е това начинът.
20 Ноември 2009 17:56
Бих искал да споделя мнението за двустепенната система за придобиване на висше образование. Аз съм за! При едно условие - между бакалавърската и магистърска степен по дадена специалност да има задължително практикуване на професията (мининум една година) като входящо условие за магистратурата. Иначе примерите ги имаме - магистри по мениджмънт, които не са имали нито един подчинен през живота си, магистри по маркетинг, които не са продали дори една баничка, магистри по международен бизнес, които не прекрачвали границата на България.
20 Ноември 2009 18:36
Аз имам едно въпросче, което съм задавал на много хора, включително и в чужбина: каква е разликата между бакалавъра и магистъра? Т. е. какво трябва да знае и може всеки един от тях на изхода на обучението си. Досега нямам никакъв отговор на този въпрос.
А той е в основата на всяка обучение.
20 Ноември 2009 18:47
Su38
Нямам претенциите да знам отговора на въпроса за всяка научна област. Но за областта, в която съм компетентен (мениджмънта) отговорът, най-кратко, е следният:
1. Бакалавърът трябва да знае как да решава структурирани проблеми (да ги идентифицира и избере най-подходящия според ситуацията предварително научен подход и да го приложи успешно); Тоест, да се справя с известни проблеми, прилагайки известни решения;
2. Магистърът трябва да умее да разрешава слабоструктурирани или неструктурирани проблеми; сам да разработи (често за първи път) подходи и методи за решаване на подобни проблеми; или - да се справя с нови за практиката проблеми, прилагайки нови решения.

За това и на магистрите им е необходим практически опит преди да се опитат да синтезират ново знание.

По-опростенчески - бакалаварът трябва да знае как да върши нещата правилно, а магистърът - кои са правилните неща.
20 Ноември 2009 19:19
>>><<<
Бакалаврите трябва да знаят да правят баклава, а магистрите - магии! Тва е!
20 Ноември 2009 22:16
Тук май не са казали главните причини.
1. Че следването по бакалавърските/мастърските програми заприличва повече на училище - с много повече упражнения и клаузури, и много задължително присъствие. Това пречи на самофинансирането на следването чрез работа - келнерстване например. Докато досега беше всеки да си ходи когато иска и да си избира и курсовете както и които си иска - сега всичко е строго предначертано и някои дисциплини, които биха могли да интересуват студента, но не са в програмата, вече няма защо да се вземат, защото не се признават.
2. Работодателите не вземат на сериозно "вишис" с тригодишно обучение. И nincs munka. Поне в Австрия и Германия. Работодатрелите търсят диплом-нещо. Или после ще търсят магистър до година-две.
3. На много хора, които започнаха по програма диплом-нещо, в университетите на бърза ръка програмите им бяха премодулирани на бакалавър по ...
4. Напливът за магистърски курс поради 2. и 3. става много голям и среден успех от 1, 9 вече не върши работа, а трябва поне 1, 6 и повече (в случая по-малко). А как се взема такъв успех всеки който е следвал нещо в тия страни може да си го представи. Никак.

Иначе таксите не са такъв чак проблем - защото в повечето университети са за семестер-тикет, което е за градския транспорт, такса-вход за библиотеките, безплатен интернет в същите и няколко други услуги според университета/университетския град и се свалят от данъците на родителите. Но то пък и родителите не са готови да ходят в годината 9 месеца със сандали и 3 месеца с вълнени чорапи и галоши и/или да ядат карантия и кокали с картофи 6 години като се нареждат в 6 сутринта да чакат да пуснат в месарницата нещо - или именно както някои българи си изучиха децата да станат хора. И те станаха де. Някои от тях поне. Сега са други времена. Други родители. Други деца.

Голям проблем е пренаселването на университетите и тук особено Виенският Университет, и ТУ Берлин, където студентите седят по стъпалата и гледат/слушат преподавателя на монитори. Допълнително австрийските университети са обременени с германски студенти, които се записват без ограничения за специалности, за които в Германия биха чакали до 5 години за място заради нумерус клаузус-а, което място и без това няма да е в град като Виена, например. Затова само във Виена в момента има 17.000 германски студенти, а и няма как да им се каже ачик - германи, ите домум.


Редактирано от - Nickolas на 20/11/2009 г/ 23:34:28

20 Ноември 2009 23:59
Ха, че това с бакалавърските програми за 3 години си е хас като наште полувисши институти едно време, дето толкова ги подигравахме, че произвеждат полу-специалисти. Значи Европата се е поучила от соца. Ми така де
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД