:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,481
Активни 869
Страници 3,411
За един ден 1,302,066
Вяра

Новият ислям създава средна класа

Масовият капитализъм разчиства пътя за демокрацията, която се подкрепя дори от радикално настроени мюсюлмани. Умерените духовници се надигат срещу екстремизма на саудитските теолози
СНИМКА Интернет
Д-р Мохамед Ел Тайиб, ректорът на университета "Ал Азнар" в Кайро (вдясно) на среща с британския държавен секретар по външните работи Айвън Люис това лято. Цикълът от проповеди на умерените мюсюлмански теолози във Великобритания стана възможен благодарение и на тази среща.
През последните години възприемането на ислямския свят от Запада се определяше от теорията за сблъсъка на цивилизациите. Наистина ли Западът и Изтокът се разделени, или ислямският свят все пак е способен да се променя? На този въпрос се опитва да си отговори руският журналист Игор Федюкин в сп. "Комерсант Власт". Той припомня, че консервативните кръгове в САЩ се противопоставиха срещу изучаването на стволовите клетки, защото го смятат за аморално, доколкото понякога при тях се използват като материал човешки ембриони. В същото време изследователският фонд Iran`s Cord Blood Bank, създаден през 2003 г. в Иран с благословията на върховния духовен лидер аятолах Хаменей, задели $2.5 млрд. за изследване на стволовите клетки. Според шериата първите три месеца след зачеването ембрионът не се счита за човек.

Последната книга на американско-иранския политолог Вали Насър се нарича "Съдбоносните сили: развитие на новата ислямска средна класа и какво значи това за света". В нея той посочва, че съвременният Запад с неговата демокрация и капитализъм е започнал да се формира в епохата на Реформацията, а по онова време европейците изобщо не са се отличавали с религиозна нетърпимост. Германия, Англия, Шотландия и Ирландия са били опустошени от кървави религиозни войни. Северноамериканските колонии в първите десетилетия от съществуванието им, да не говорим за швейцарската Женева, крепостта на калвинизма, са били истински теократични държави, които със своите правила напомнят не дори Иран, а Афганистан по време на талибанския режим (1996-2001 - бел.ред.). Въпреки това именно Англия, Холандия, Швейцария и новите английски колонии твърде бързо се превърнаха в най-толерантните, най-демократичните и най-откритите страни от Запада. Според Насър това се дължи на бурното развитие на капитализма, което е предопределило и еволюцията на наложените в тях обществени норми. Прието е да се смята, че развитието на капитализма е станало възможно благодарение и на наложената там протестантската етика - уникална система от ценности, която поощрява трудолюбието и предприемчивостта. Именно с недостига на тези ценности често се обяснява изоставането на капиталистическото развитие в католическите Испания и Италия, да не говорим за православната Русия и мюсюлманския Изток. В исляма например няма нищо, което да е принципно несъвместимо с капитализма и демократичните свободи.

Насър смята, че в момента много мюсюлмански държави преживяват нещо подобно на трансформацията, през която е минала Европа през XVII-XVIII век - с бързи темпове се развива капиталистическата икономика и се формира средна класа. За отбелязване е обаче, че тази тенденция не е последица от целенасочени опити за модернизация на мюсюлманските страни. В миналото реформите са били налагани "отгоре" - по нареждане на шаха или диктатора. Така е възникнала малка прослойка от прозападна интелигенция, но като цяло обществото не се е променяло. Сега обаче трансформацията върви "отдолу" и се разпростира сред широки слоеве от населението. Средностатистическият бизнесмен в някоя турска провинция си остава правоверен мюсюлманин, което изобщо не му пречи да си сътрудничи с европейски компании. Той е заинтересован от развиване на



контактите, а не от изолацията



на страната си. Насър е убеден - развитието именно на масовия капитализъм и формирането на средната класа коренно ще променят ислямския свят в следващите няколко години. Според него главното препятствие за по-нататъшната еволюция на мюсюлманските държави е не самата ислямска религия, а корупцията и твърде голямото присъствие на държавата в икономиката.

Друг е въпросът, че капитализмът и демокрацията, естествено, ще бъдат с ислямска специфика.

Насър обръща внимание по-специално на бързия растеж на "ислямските финанси" - банки и инвестиционни фондове, които правят бизнес в съответствие със законите на шериата. При това правоверният мюсюлманин не рискува да наруши забраната върху лихварството и да се озове в ситуация, когато парите му ще бъдат инвестирани в нещо непристойно - производство на алкохол или строителство на казино. По данни на Насър последните години "ислямският финансов сектор" е нараствал с по 15-20% годишно и към 2010 г. ще достигне $1 трилиона, както прогнозира и компанията McKinsey&Co. През 2007 г. в Иран ислямските финансови активи (отговарящи на изискванията на шериата) достигнаха $155 млрд., в Саудитска Арабия - $69 млрд., в Малайзия - $65 милиарда.

Работата обаче не се ограничава до "ислямските финанси". Бурно се развиват ислямската мода, специалните курорти за религиозните мюсюлмани, телевизията. Египетската столица



Кайро - мюсюлманският Холивуд -



снабдява целия регион с филми и сапунени опери. При това, предвижда Насър, законите на капитализма неизбежно ще "разводнят" строгите изисквания на религията. Автосалоните ще могат да се афишират като "ислямски", но все пак те ще трябва да търсят печалби. Затова, вместо да кредитират купувачите, както правят колегите им в западния свят, те продават колите на разсрочване, но увеличават цената до сума, която в други условия биха получили като процент върху кредита.

Разбира се, най-интересният въпрос е ще може ли да се изгради "ислямска демокрация" по аналогия с "ислямската икономика". Ако се съди по проучване в 10 мюсюлмански държави през 2008 г. на "Галъп", самите мюсюлмани смятат, че това е напълно възможно. Анкетирани не само че определиха демокрацията като една от най-привлекателните черти на западното общество, но и се изказаха за въвеждане на демокрацията в собствените им страни. Любопитното е, че радикалите, които според "Галъп" оправдават 11 септември и имат отрицателно отношение към САЩ, подкрепят демокрацията по-силно от умерените мюсюлмани. 50% от анкетираните радикали са съгласни с твърдението, че "движението към демокрация ще спомогне за развитието на арабско-мюсюлманските общества". Докато при умерените този показател е 35 на сто.

Става дума обаче за



особен вид демокрация -



базирана на законите на шериата. В Египет и Пакистан над 60% от участниците в проучването са заявили, че шериатът трябва да бъде единственият източник на правото, а 20% - един от тези източници. Но окачествяването на шериата като водещ източник на правораздаването не отрича основните свободи. Цели 94% от анкетираните в Египет и 93% в Иран заявиха, че ако зависи от тях, биха включили в конституцията на своите страни гаранции за свободата на словото. В повечето страни значителна част от участниците му са подкрепили и свободата на събиранията и дори на религиозните убеждения.

Ще се сбъднат ли прогнозите на Насър? Настина ли развитието на капитализма и формирането на една средна класа ще преобразят ислямския свят? Разбира се, днес не може да се отговори на този въпрос. Религиозността едва ли е несъвместима с демокрацията. За сравнение през 2006 г. в САЩ 46% от гражданите са смятали, че Библията трябва да бъде един от източниците на правораздаването, а 9% са смятали, че тя трябва да бъде единственият му източник. Отделно 42% от анкетираните в САЩ - колкото и в Иран - са отговорили, че религиозните дейци трябва да вземат пряко участие в изработването на конституционните принципи.

Засега е важно, че от тезата на Насър следва заключението, че САЩ трябва да се откажат от конфронтационния си подход към ислямския свят. Естествено, че трябва да се реагира на конкретни предизвикателства и заплахи, но Насър пише в пряк текст, че е неуместна политиката на сдържане спрямо исляма (по аналогия на същата политика спрямо комунизма). Между другото наскоро Насър бе назначен за старши съветник на специалния представител на Белия дом в Афганистан и Пакистан Ричард Холбрук.



Ислямският свят не е нещо застинало



Може ли мюсюлманите да кажат "Честита Коледа" на своите приятели християни?, запита наскоро Би Би Си. Впрочем този въпрос се разисква между мюсюлмани, които са привърженици на ислямския радикализъм, и група от мюсюлмански учени, които изнасят лекции във Великобритания с призиви за търпимост между религиите. И в двете групи има много млади хора. Подобен дебат между млади мюсюлмани е бил немислим преди две десетилетия. Днес обаче много младежи, изповядващи исляма, влизат в интернет да търсят духовни напътствия. И това, което те намират в киберпространството, често шокира. "Не чествайте техните (на неверниците) празници по какъвто и да е начин. Това означава, че одобрявате празника им и че не ги отричате", съветва известен сайт на ислямската нетърпимост.

Проповядването на религиозната нетърпимост е патент на фундаменталисткото саудитско течение уахабизъм, чиито теолози доминират в киберпространството. (Уахабизмът е школа и течение в ислямската религия, проповядваща връщането към ранния ислям от VII-VIII век - бел.ред). То се финансира от петродоларите и е подпомагано от армия от схватливи компютърни програмисти, превърнали интернет в крепост на най-радикалните и нетолерантни форми на исляма.



За мюсюлмански общности на Запад,



които искат да се интегрират в обществата, в които живеят, разпространението на този светоглед предизвиква сериозна тревога. Теолози от религиозния университет "Ал Азхар" в Кайро изнасят проповеди в британските джамии, които ще се превърнат в онлайн книга с фатви, съвети и напътствия, които се противопоставят на саудитския уахабизъм. "Ал Азхар" е вторият най-стар университет в света след Нанкинския в Китай. Той бе водещият интелектуален център на сунитския ислям до края на 70-те години, когато Саудитска Арабия започна да налага своето тълкуване на тази разновидност на ислямската религия. Опонентите критикуват каирския университет в близки отношения с недолюбваното от мюсюлманите египетско правителство, но той остава едно от малкото международните средища на ислямското право с достатъчен авторитет и влияние, за да се противопостави на саудитското идейно господство.

Всъщност онлайн изданието във Великобритания е продължение на книгата "Отговорът", която от две години е достъпна в Близкия изток и Арабския свят. За пръв път обаче тя бе представена на английски език, а също на езика урду, който се говори в Пакистан, едно от свърталищата на ислямския екстремизъм. В 200-та страници са включени отговори на редица въпроси. Примерно,



дали Земята се върти около Слънцето



(през 90-те години Великият мюфтия на Саудитска Арабия шейх Ибн Бааз е проповядвал, че Слънцето се върти около Земята). Или пък по земни неща - може ли мюсюлманите да бъдат магове. След всеки въпрос авторите представят цитат от фатвата и своето тълкуване. Отговорът на въпроса може ли мюсюлманите да поздравяват други вярващи за празниците им теолозите от "Ал Азхар" пишат: "Поздравяването на немюсюлмани, които са ви роднини или съседи, не е в разрез с вярата". След това те дават примери на търпимост към други религии на Пророка Мохамед.

Шейх Абдел Фатах ел Безм, Великият мюфтия на Дамаск, е сред теолозите, които проповядват в джамиите в Бирмингам и Манчестър. Възрастният духовник с добре поддържана сива брада и топъл поглед е израснал в среда на доброжелателство и търпимост. Тях проповядва цял живот. В интервю за в. "Индипендънт" той избягваше да критикува открито саудитците, но бе ясно, че теолозите от "Ал Азхар" се противопоставят на войнствената им реторика. "Няма спор между Саудитска Арабия и "Ал Азхар". Но ние искаме да покажем, че има различни школи на тълкуване. Преди няколко десетилетия някои започнаха да злоупотребяват с исляма, извадиха го от контекста, започнаха да го използват за свои цели. Сега плащаме цената на това". Очевидно духовникът имаше предвид именно саудитската върхушка и нейните последователи.

Ричард Говейн, британски специалист по исляма, който последните 7 години е преподавал в Американския университет в Кайро, преведе "Отговорът" на английски. Според него крайно време е умерените духовници да се заловят с онлайн моллите. "Честно казано, тази книга трябваше да излезе преди 30 години. Нейната ценност е, че възстановява "Ал Азхар" като водещ глас. Той достига до обикновения мюсюлманин и му напомня, че нюансите, двусмислието и подтекстът винаги са били много важна част от ислямската традиция".

Между другото през 2000 г. университетът откри "Гореща линия" за обикновените мюсюлмани, които търсеха отговори и съвети. Оттогава 2 млн. души са се обадили на телефона и са получили компетентен отговор.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Ливанки пазаруват в магазин за дрехи в Бейрут. Средната класа е шансът за модернизирането на ислямския свят.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
В Саудитска Арабия в момента протича хадж - традиционното поклонение в град Мека. То е един от петте стълба на ислямската религия и е най-голямото годишно поклонение в света. Всеки мюсюлманин трябва да го извърши поне веднъж в живота си. Обикновено в страната идват най-малко 2 млн. мюсюлмани - привърженици както на умерения, така и на радикалния ислям.
СНИМКА: www.islamizationwatch.blogspot.com
Това е известният египетския мюфтия Гомаа, който проповядва диалог между религиите.
СНИМКА: www.aud.edu
Британският специалист по исляма Ричард Говейн смята, че е крайно време умерените мюсюлмански духовници да се заловят с радикално настроените молли.
34
4257
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
30 Ноември 2009 05:33
"Любопитното е, че радикалите, които според "Галъп" оправдават 11 септември и имат отрицателно отношение към САЩ, подкрепят демокрацията по-силно от умерените мюсюлмани."

Това може да е за някои любопитно, но със сигурност е трагично -демократичните, по тяхните си стандарти мюсюлмани, оправдават избиването на абсолютно невинни хора!
30 Ноември 2009 09:39
Става дума обаче за особен вид демокрация - базирана на законите на шериата.

Аха, разбрахме! Оксиморон, нещо като "дървено желязо"...
30 Ноември 2009 09:52
Круела -
Демократичен тоталитаризъм.
----------------------------------
Блогът на Генек
30 Ноември 2009 10:07
Cruella de Vil, тъкмо реших да напиша мнението си, и гледам ти вече си го направила със същите думи...
30 Ноември 2009 10:13
Дали ще ме поздравят за християнският ми празник, за мен няма никакво значение.Не обръщам внимание и на техните празници.
Когато религийте не са ЗНАЧИМОСТ за нашите отношения и развитие е път за сближаване.
На Юзеировите барбекюта не трябва да се обръща внимание.
30 Ноември 2009 11:04
В исляма например няма нищо, което да е принципно несъвместимо с капитализма и демократичните свободи.


Това е "велика" глупост.
Ислямът и демократичните ценности - мисията невъзможна!!!
Ислямът си остава 100% ислям, по-скоро е възможно "демократичните ценности" да се приспособят и проявят търпимост към исляма.
30 Ноември 2009 11:07
Бе като за начало да въведат поне 20годишен мораториум върху убиването с камъни, рязането на глави и ръце, боят по табаните и прочие културни особености на ислямския наказателен кодекс (Шериата). А да - и ако може да въведат презумпцията за невинност.
30 Ноември 2009 11:26
ти па товарищМаузер...
ако го направат те т'ва па нема да са музлими веке
30 Ноември 2009 11:27
ма кат го споменахме, се замислих дали да не въведем шариат за нащте пулитици?

Редактирано от - Stupido на 30/11/2009 г/ 11:27:58

30 Ноември 2009 11:27
Умерените духовници се надигат срещу екстремизма на саудитските теолози

Всяко нещо с времето си! Религиите и те се развиват заедно с хората ....
30 Ноември 2009 12:29
В нея той посочва, че съвременният Запад с неговата демокрация и капитализъм е започнал да се формира в епохата на Реформацията, а по онова време европейците изобщо не са се отличавали с религиозна нетърпимост.
Май не само у нас изопачаването на историята е патент. Ни капитализмът (серийното стоково производство, манифактурата), ни демокрацията (има и при древните елини) са плод на някаква религия, било то протестанство или някаква друга. Дори самата Реформация е плод на развитието на науката и техниката, скоростта на разпространение и съхраняване на знанията, нивото на образование и култура. Куриозното е, че именно арабите, Арабския халифат, е дал тласък на науката в Европа (библиотеките в Кордоба и Гренада), представил е "друга гледна точка", провокирала мислене в европейците. Но сляпата вяра винаги изяжда децата си, дори и най-умните.
И не е сблъсък на цивилизациите, а на две различни ценостни системи. В основата на едната стои защитата на собствеността, а в основата на другата защитата на авторитета на Пророка. Но критериите за цивилизованост са почти едни и същи, например за съдия:
Изискванията към личността на факиха или на съдията се обобщават в следните седем критерии:

А/ Да бъде свободен човек.
Б/ Да бъде разумен и да е показал определени интелектуални възможности, за да различава лъжата от истината.
В/ Да бъде в напреднала възраст /след четиридесет години/, тъй като младия човек лесно може да бъде излъган.
Г/ Да бъде мюсюлманин.
Д/ Да притежава нормално функциониращи сетива.
Е/ Да бъде учен.
Ж/ Принадлежи към мъжкия пол

Ж - заради Пророка, от мъжки пол. Пророците от женски пол и в Европа са ги определяли за вещици.
30 Ноември 2009 12:46
Религиите (всичките!) са опиум за народите. Те не трябва да определят отношенията мвжду хората. Обаче! Религите съществуват и се налага да се съобразяваме. Трябва да бъдем (и да бъдат) толерантни. Трябва да протестираме срещу телесните наказания по шериата, но да не забравяме и кладите на Инквизицията.
30 Ноември 2009 13:04

Според автора - чакане му е майката. Едно 1000-2000 години, само да минат и ...... ако демократичните сили и "средната класа" изпълнят историческата си , според автора мисия - току виж са се демократизирали.
Те ни взривяват- ние по христиански обръщаме и другата буза - чакаме - нали демокрацичта плъзнала вече - сега в Кайро - след това и на други места.
Те си строят джамиите - и със стотици ватове по 5 пъти на денонощие ни заливат с наднормен шум - ние да чакаме защото.... автора е посочил - ШЪ СЪ Упраят.

А този пост ? Под друга статия е поставен, но все пак как ви се струва?
uzur1 “В лоното на исляма народности няма” се казва в Хадиса. При това трябва дебело да се подчертае, че ислямът е преди всичко и най-вече политика! Свещенният Коран възлага на мюсюлманите неотменното задължение да воюват непрекъснато и да разширяват границите на правата вяра докато целият свят бъде уреден в съответствие само с повелите на всемогъщия Аллах.
Там е казано: “А когато вие срещнете тези, които не повярваха, то – удар с меч по шията….
Дали докато чакаме да се демократизират и под чалмите им стане ясно, че проявата на толерантност не е равнозначна на проява на слабост ще остане жив кяфир на този свят?
30 Ноември 2009 13:38
Не самият ислям, а неговата агресивност, е това, което буди подозрение. Особено, когато се промъква в традиционно християнски общества.
Да, вярно е, че една религия е политически инструмент. Но да не забравяме, че има много хора, които не са съгласни със съществуващото разпределение на силите в света и съответните му последствия - достъп до ресурси, тяхното експлоатиране и т.н. И че част от тези хора изповядват ислям.
30 Ноември 2009 13:43
има много хора, които не са съгласни със съществуващото разпределение на силите в света и съответните му последствия - достъп до ресурси, тяхното експлоатиране и т.н. И че част от тези хора изповядват ислям.
Да, да знаем. А друга част от тези хора изповядват демокрация, опс християнство ... особено в Ирак и Афганистан. Или там "ресурси" липсват?
30 Ноември 2009 14:31
Религията - грешка на културата !
30 Ноември 2009 15:54
Радикалните ислямисти и комунистите си прили4ат, и едните и другите произжеждат тероризъм, мразят демокрацията, защитават дикт.режими, не признават 4овешките права и т.н.Ако се направи едно сравнение между комунизъма, радикалния ислям и демокрацията, според мене, ако ги сравним с телевизори, радикалния ислям е черен телевизор, комунизма черно-бял, а демокрацията е цветен телевизор, другото си сметнете сами, кое е най-хубавото?

30 Ноември 2009 16:11
...да допълня,"радикален ислям" според мене е грешното тълкуване на Корана...

30 Ноември 2009 16:15
А как стои въпросът с демокрацията и човешките права при правилното тълкуване на Корана и особено при призивите за джихад?
30 Ноември 2009 16:20
религиите и алкохола са биологично необходими (без тях хората не могат да минат)(религията е развила ума на човеците:четете, образовайте се, за да не ръсите дивотии)
30 Ноември 2009 17:01
религиите и алкохола са биологично необходими

Да, ама само алкохола има акциз. А викам и на религиите да сложим
30 Ноември 2009 17:19
plamenas
Религията - грешка на културата !

а па я у имейло се потписвам:

/*************************************
On the eighth day, God started to debug...
**************************************/
30 Ноември 2009 17:23
От религиите, сега се турга ДДС на адвокатските услуги, а иначе ясновидците и гадателките са на патентен данък, що вярващите по тия земи са несериозни и несистемни - не всеки ден опъват килимчето.
30 Ноември 2009 17:23
Браво на Швейцарците - никакви джамии.
Почнаха да се усещат, но дали не е много късно.
Няма време да се чака за реформация на ислямската религия. Демокрация, свобода в това число и на жените, и ислям са като вода и огън.
Както се вижда и от статията, дори страни като Египет, Пакистан и Турция, все повече се "радикализират".
Няма защо да се вярва на подобни измекяри, които ни пеят приспивни песни.

30 Ноември 2009 17:51
Другарят Насър може ли да обясни защо ислямският фундаментализъм се надигна така мощно именно по времето, когато капитализмът преживяваше трите си най-щастливи,"златни", както ги наричат, десетилетия преди края на студената война и се обърна срещу Запада? И защо отвореният към Запада капиталистически рай Дубай сега изведнаж рухна? Работата не опира май само до "протестантската етика", нарочена от Макс Вебер за източник на прогреса в противовес на марксистката теория за развитието на обществото. Ако се отхвърли теорията за сблъсъка на цивилизациите, то по-верен ще се окаже именно марксизмът. И щом др. Насър ще става съветник на Холбрук, би трябвало да изясни и за себе си и за него как си взаимодействат културите чието основно ядро са определени, различаващи се системи от ценности. Тяхното безконфликтно взаимопроникване се нарича дифузия на културата /както напр. идеята за университета очевидно е тръгнала в посока запад от Китай/, а другият вариант се нарича акултурация /това, което правят всички чужди сили, които се пробват в Афганистан - опит да наложиш насила една друга култура/. Холбрук беше нещо като архитект на американската "акултурация" на Югославия. Ако така ще решава и проблемите с исляма, горко на всички.
30 Ноември 2009 18:35
into, чудесен постинг. А, кога се появи съвременния ислямски радикализъм? Дали той не беше породен от конкретни политически виждания на демократичния свят за решаване по негово лично усмотрение на международни политически въпроси. Мигар , ако палестинците не бяха депортирани от земите си и имаха своя държава щеше да има палестински радикални движения. Някой спомена преразпределение на ресурсите-да разбирам ли , че радикалния ислям иска да преразпредели ресурсите на демократичния свят, ? Дали не е обратното.Съвременният радикализъм е резултат на желанието на модерния свят да контролира петрола. Ония пък не щат да го дават по начина по който ние иска ме да го вземем.Ми тогава да говорим за индийски радикализъм щото изгониха британците.
30 Ноември 2009 18:46
hamalin - алкохола ДА, религия НЕ !
Написах - Религията е грешка на културата .
30 Ноември 2009 18:58
С какво радикалния ислям е повече радикален от демократическият радикализъм. А некой да светне колко милиони станаха жертва на идеята за световна победа на демокрацията. Дали радикалните ислямисти са избилили една трета от жертвите в името на демокрацията във Виетнам, ирак и Афг. Тук разбира се водят другите видни глобалисти- на комунизма и нацизма, но и да си трети е повече от престижно
30 Ноември 2009 19:45
***

Редактирано от - sybil на 01/12/2009 г/ 00:20:25

30 Ноември 2009 20:14
По начало, позоваването и съобразяването с Корана, Библията и Евангелията, писани преди много, много години е велика глупост. Отделни постановки могат да се приемат.
30 Ноември 2009 20:59
Религиите (всичките!) са опиум за народите. Те не трябва да определят отношенията мвжду хората.


Ако отношенията между хората се базираха само на Христовото учение то те биха били перфектни...
30 Ноември 2009 21:05
Създава ви среден пръст, за тези, които искате да се здрависате с него.
30 Ноември 2009 23:13
***

Редактирано от - sybil на 01/12/2009 г/ 00:20:49

01 Декември 2009 13:06
Вратаря, демократичен радикализъм няма, това е неумението на някои държави(Америка, Израел...)да водят война против тероризма и техните покровители...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД