:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,472
Активни 763
Страници 30,037
За един ден 1,302,066

Ловкостта да стоиш настрана

Имаше едно време банка на име Минералбанк. Уби ни я държавата от чиста глупост. Впрочем тя си беше нейна, а ние, назначените да я водят, години наред се гънахме в сложни маймунджилъци, за да я държим над водата. Преди да фалира през 1990 г., държавата прибра през банката към 2 млрд. (скъпи) долара външни заеми. После един министър нареди на държавните фирми (тогава те държаха над 80% от стопанството) да спрат да плащат кредити, за да останат пари за заплати. Хората били важни, а не банките. Банката с цели 40% лоши заеми оживя. (Не че в борда на директорите баехме вуду, но визионерската социална политика на онзи кабинет наду трицифрена инфлация, тя стопи двуцифрените ни загуби; фокус-бокус, банката с печалба.) Накрая пребиха Миниралбанк с недоразумението ЗУНК. ЗУНК е един закон, с който фискът задраска държавни гаранции за милиарди в зелена валута. Оттогава не съм обичал банка, но пък усвоих



финансовото дисидентство,



това е умението и търпението да седиш настрана от държавата. Не е някакъв героизъм, макар че терминът доби това грешно значение покрай политици, които си припалват дисидентски ореол. А dissident е монтаж на представка dis- (встрани, настрана) към латинския глагол sedere (седя) и значи само "седящ настрана". Финансовото дисидентство, както го разбирам, няма славен оттенък, а е самоналожен аутизъм. Не е лесно в днешна България, в която държавата е единствената многомилиардна корпорация, да страниш от всякаква правителствена длъжност, стоически да отказваш участие в сочни търгове за "обществени" търгове, по които всички ламтят, и дори с шестметрова пръчка да не пипаш държавна пара - домашна или европейска. Обаче е много хигиенично и здравословно. Който си е наложил стриктно въздържание, не е съжалявал. Вярно е, специалистите по печелене на държавни поръчки избуяват за години като краставици, препили амониева селитра. Но щом ги ошамарят (у нас държавата периодично наритва любимците си), те повяхват, тупват в прахта и ги въргалят в кал. Ето поредната



депозитна конспирация,



която заплашва да нанесе до сто милиона загуби хем на държавата, хем на най-усърдните да я обслужват банки. Установило се било, че 2/3 от парите на големите държавни фирми били струпани в 2-3 банки, предимно малки и (ужас!) всички с преобладаващо български капитал. Туй било "подозрително единомислие". Подозрението е, че "някой се е нагушил". Конспирацията е жив блъф, поредна кална каша от злостна мнителност, невежество за причините на явлението, плюс нежелание на конспираторите да напрегнат мозъчни гънки. Иначе щяха да се сетят защо парите на държавните фирми се струпват в българските банки. Тази концентрация



не е подозрителна, тя е неминуема



поради панацеята "обществени поръчки". Няма държавна фирма и ведомство, което само да избере обслужващата го банка. Те и за банково обслужване обявяват обществена поръчка. Ако поръчката е да се вложат пари на депозит, ще я спечели банката, която даде най-висока лихва. Ако ще се водят текущи сметки, печели институцията, предложила най-ниски такси. И в двата случая това са банки от оредяващото малцинство трезори под български контрол. По-гъвкави са. Първо, имат самостоятелно ръководство и не трябва да питат през девет страни в десета какви лихви и такси да предложат на търга. Като чуе "България", босът в странство се сгъва от страх и заема най-тъпа, ужким консервативна и предпазлива стойка. Българските банки могат да предложат по-високи лихви, защото не се страхуват да кредитират български фирми (а те, като нямат друг източник на кредит, са готови да плащат и по-високи лихви). Нашите банки



нямат банка-майка и банка-баба



в чужбина, т.е. нямат достъп до евтин и наливан с пълни шепи от европейската централна банка кредитен ресурс. В петък ЕОНИА бе 0.35% на година. А у нас рефинансирането е престъпление и на централна банка е строго забранено да дава пари на банки. Българските банки са притиснати да плащат 3.5% годишно дори по разплащателни сметки. 10 пъти ЕОНИА. За да привлекат обилните обороти през сметките на държавните клиенти, българските трезори чак безплатно обслужване предлагат. По депозити стигат до 20-25 пъти по-високи от европейските лихви. Как да не спечелят всеки търг? Това не ме изненадва, ядосва ме само



търсенето на отелил се вол



Сега умници ще рекат да се забрани в български банки да не се влагат не само пари на валутния борд и от фискалния резерв, но и че не бива да пипат оборотните пари на държавните фирми и ведомства. И този ресурс да се насочи задължително към чужди субсидиари, макар че ще плащат 5 до 10 пъти по-ниска лихва. Чуждите били по-стабилни. (Вятър и лъжа!) Ако тази умнотия се натрапи, държавата ще загуби близо 100 млн. лв. от лихвен доход и увеличени такси, а българските банки, лишени от няколко милиарда държавен ресурс, ще трябва да вдигат лихвите, за да заместят държавните пари с частни. От високите лихви губят фирмите и гражданите кредитополучатели. Лавина ненужни загуби.
50
7135
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
29 Ноември 2009 23:50
Много хубо го е рекъл човека тоз път.
Само една малка подробност. По структура на акционерите споменатите банки не са български, а офшорни.
Знам, знам - позволено от закона, всеки го прави и т.н.
Само че световното положение е малко натопорчено, аз и пет лева в офшорна банка не бих държал в момента камо ли милиони.
Офшорна бозаджийница може ама офшорна банка - мерси.

30 Ноември 2009 00:54
Само като чуеш, че некоя банка ти предлага високи лихви на твоите парички и бегай у другата банка, за да не изревеш на умряло.
Вие какво си мислите, че другаря Мъдьофф, който гринговците му дадоха 150 лазарника федерална пандела, няма ученици в България ли?!
30 Ноември 2009 00:54
Всъщност трябва да имаме ДЪРЖАВНА банка, която да обслужва ДЪРЖАВНИТЕ (и общинските) финансови потоци и да прокарва ДЪРЖАВНАТА политика във банковото дело (а не финансовия министър да се моли на частни банки, а те да му казват "Готово, ще видим".
Същото - за всяка важна в национално значение дейност.
Ама пусти либерализъм !
30 Ноември 2009 02:49
Не че в борда на директорите баехме вуду, но визионерската социална политика на онзи кабинет наду трицифрена инфлация, тя стопи двуцифрените ни загуби; фокус-бокус, банката с печалба.

Фокус-бокус, тук твърдят друго: Друг самобитен български играч - Емил Хърсев, едноличен управител на консултантска къща "Хърсев Ко" КДА, продължава успешно да плува във финансовите води, въпреки че на 29 август 2000 г. Специализираната следствена служба го обвини като съучастник в източването на Минералбанк. Инкриминират му и щети за 11.5 млн. долара, нанесени на банката в съдружие с другите членове на Съвета на директорите: Владимир Ташков, Румен Касабов, Кирил Николов, Асен Запрянов, Петко Праматаров и Живко Стоименов. Малко по-късно срещу Хърсев бе образувано и второ дело - за ощетяване на Минералбанк с още 215 360 нови лева. Той обаче не се счита за виновен. "За мен темата "Минералбанк" не съществува и няма какво да коментирам!", отбелязва сухо Хърсев и дори самопожертвувателно заяви, че е готов да лежи в затвора, ако съдът не намали отредената му колосална банкова гаранция от 50 000 лева. Основното обвинение срещу него се свежда до незаконно финансиране на скандалния приватизатор на "Плама" "Топенерджи" - фирма, тясно свързана с покойния Андрей Луканов"
А тук "ловкостта да се стои настрана"
Нашите банки нямат банка-майка и банка-баба в чужбина, т.е. нямат достъп до евтин и наливан с пълни шепи от европейската централна банка кредитен ресурс
Нашите банки може и да нямат майки, а и защо ли им трябва, та да се отчитат , но си имат брат'чеди я Орешарски, я Румен Петков, които с чужди пари отма им услужват.
Ало гусин екс-подуправителя на БНБ, тая инфлация правителството ли я наду или БНБ му помагаше с изпреварваща сила? Иначе държавата Ви се вижда като многомилиардна корпорация... за доене, що сте некъдърни да създадете собствен бизнес и да "завъртите" едни милиарди.
Забравете за "многомилиардна корпорация"! Тя има други задължения и реализацията на печалба изобщо не е сред тях. Но точните сметки са изключително важни, а Вие не сте по тях.
30 Ноември 2009 05:26
Ако беше в друга сртана иди дойди , ама това стана в България и някой работехме в Минералбанк , разправяйте ги на старата ми шапка !
И Ташков и Николов бяха за затвора , автоматически , но заграбиха доста и си платиха на когото трябва !!
Много бедни хора станаха безсрамно богати покрай Минералбанк , много !!!!
30 Ноември 2009 08:07
Ловкостта да стоиш настрана
Това ми хареса!!!
Да стоиш на страна и да си в дъното на случващото се, да движеш прогреса!!! Е това е!!!
30 Ноември 2009 08:43
Ловкостта да стоиш настрана

Хм...
30 Ноември 2009 09:31
Ау, направо се разплаках! Преди няколко дена ходих в Софийското МВР да си извадя някакъв документ. Услугата ми струваше 7 лева, а банката ми наложи 3 лева такса(!?). Разбира се, за улеснение на гражданите клонът на банката се намираше в същото помещение.
Друг пример: имате валутен влог в банка и искате да теглите от него в съответната валута. От банката ви заявяват, че ще трябва да платите 20 лева за удоволствието да теглите собствените си пари във валутата, в която сте ги внесли(!?). Ако теглите в левове не плащате.
В България банките събират такси дори от пенсионерите за ползване на дебитна карта ако искат пенсията им да се привежда по сметка.
Та ако някой започне да ми се оплаква колко зле били банките най-добре е първо да представи ценоразпис на услугите, които банката предоставя на клиентите си. И по колко кожи съдира от клиентите си, които са теглили кредити.
30 Ноември 2009 10:14
И към опита на другите бих желал да добавя - само в България е възможно служител на една банка (Unicredit) да опитва по свое усмотрение да налучква IBAN (наредителят го е попълнил грешно) в резултат на което парите да заминат в сметката на друг титуляр, от което повече от три месеца аз не мога да си получа парите с идиотското обяснение, че грешнополучилият ги вече е харчил част от сумата. Идиотско, но факт.
30 Ноември 2009 10:15
*** Чудя ви се на вас "банкерите" , вие ли сте най-гадничкото лоби или политиците? Май сте си лика-прилика. Първо източихте валутния резерв , после раздавахте необезпечени кредити, после рефинансирахте "баковата система" с пари от ДСК, после фалирахте банките, после пуснахте хиперинфлацията, после с Иван Костов деноминирахте лева и си платихте масрафа, а покрай всичкото това - народа ви плати сметката за напазаруваните предприятия, хотели, гори край морето. Предприятията ги източихте и ги превърнахте в молове или в бизнес-инкубатори - т.е. гробници за скраб, хотелите ги реновирахте в спални за социално-слаби курортисти от ЕС, горите ги вкарахте в регулация за ваканционни селища или апартаментни сгради. На края, като теглим калема излиза - много крадене , но малко влезли в затвора ; много външни инвестиции, но малко нови производства и работни места, земята или е бетонирана или ако произвежда плод-зеленчук е неефективно и недоплатено, народа болен, беден и мързелив - демек деградирал. И защо - защото вие банкерите и политиците сте гола-вода , крадци и мародери. 20 години само врътки и схеми и един барем, повтарям един не наруши омертата и да излезе да каже : баста - този народ и държава трябва да се развива и да просперира за да го бъде и пребъде. Вие срам нямате ли? Деца, роднини и приятели пред, които да трупате положителен спомен? Нямате - вие сте скакалците на българското неотдавнашно минало, настояще и много ви се иска и на бъдещето ни. Бъдете проклети !!! P.S. нищо лично

Редактирано от - sybil на 30/11/2009 г/ 13:32:27

30 Ноември 2009 11:05
Хърсев днес яко се бъзика с нас.


Да оставим сладките спомени за "Минералбанк" настрана.


Ама чета го за текущото състояние, чета изказванията на Малката секира в нюз-а и недоумявам.

ЕОНИА-та - 0, 36%
ЛЕОНИА-та - 0, 46%

тогава за какво е този плач за лихвите по депозити?
Защо банката ми дава 3, 5% на разплащателната сметка а не вземе пари от друга банка при 0, 46%.



Къде са малките букви, уловката и т.н.?
Във форума има финасисти. Някой има ли желание да ни светне? Моля.
30 Ноември 2009 11:12
Един нехипотетичен случай-отпуска правителството няколко милиона на една болница да купи много скъп апарат, но по ред причини, тези пари не са похарчени и стоят в една българска банка, вече малко мюсюлманска на почти нулев лихвен процент-понеже са "гъвкави".
30 Ноември 2009 11:16
Аз под Хърсев вече нема пиша, щото после ме пращат във фризера.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
30 Ноември 2009 11:20
Къде са малките букви, уловката и т.н.?

Буквите ..ОН.. не са малки а големи. Интерено е да се види колко са процентите примерно по индексите за годишните вземания давания на банките. Ревовете на са от тези дето вземат многогодишни а не "ОН" кредити. И за 3.5% по разплащателна сметка в повечето случаи има нормални буквички уточняващи, че блокираш определена сума ако искаш такава лихва.
30 Ноември 2009 11:20
Хърсев пак го е стегнал чепика - да се разбира че нещо пак са му размътили далаверата
Иначе е прозрял че
умението и търпението да седиш настрана от държавата
е изкуство, обаче е само за тези дето си имат собствен бизнес и не искат да делкат с Държавните чиновници - т.е. за сега у нас това е невъзможно ....
30 Ноември 2009 11:33
Буквите ..ОН.. не са малки а големи.


А бе по принцип и аз така го разбирам.
Но когато двама "мастити финансисти" - единият тук, а другият Натиснете тук

публично сравняват круши с портокали, то започвам силно да се съмнявам в моите финансови познания.

Та затова и поисках разяснение от професионалисти.
30 Ноември 2009 12:14
Щом професионалистите си траят това също понякога е разяснение.
За другият мастит финансист лично аз се изненадвам, че настъпва здраво чертата за да се опитва да убеждава в нещо, за което не може да представи читави доводи.
30 Ноември 2009 12:22
мечо е рекнал едни прави думи, а накрая се е и застраховал срещу принудителни охлаждане.
Силата е обаче в казаното, кратка история на Прехода, натякван ни катадневно, дано го приемем. Било капитализиране. Какъв капитал бе, бате? Капитализиран слугинаж и невъзмутимо дебелоочие. И това цяла една нова-новичка класа!
Преходник! Дали пък не звучи обидно, а?!

30 Ноември 2009 12:47
Трите трезора са Корпоративна търговска банка, Инвестбанк и Централна кооперативна банка. В първата са вложени над 420 млн. лв. от парите на държавните фирми. Във втората и третата се държат приблизително еднакво, но доста по-малко количество от парите на държавните предприятия - съответно 145 млн. и 141 млн. лв. Любопитното е, че и трите трезора са основно с родни капитали, а не са част от големи западни банкови групи. На четвърто място по привлечени пари от държавни дружества е Уникредит Булбанк със 115 млн. лв. В останалите трезори има в пъти по-малко пари на държавни фирми
30 Ноември 2009 12:56

Другари и Господа,
Не че искам да ставам адвокатка на преходниците ( за термина ), но все пак, с оглед на бъдещето (т.е. за да не се повтаря миналото), мисля е редно да не се впускаме и задоволяваме само с лични нападки. Личностите естествено имат своята важна роля и следва да си носят личната отговорност от всякакъв вид (не искам по никой начин да ги оправдавам), но мисля ударението трябва да е върху системата и нейните недъзи. Защото все пак, никой не е по-силен от системата и в крайна сметка тя е която трябва да бъде ремонтирана, а не желанието (алчността) на този или онзи, което е неизкоренимо, чисто човешки. Преходниците просто толкова разбираха и толкова можаха. Както се вижда, и на запад и на изток, икономистите са в дълбока и глуха позиция на неразбиране и невъзможност да управляват икономическите процеси. Нашите са/бяха само с една-две степени по-некадърни и по-безотговорни, но оказа се и западните не са цвете за мирисане... Прочее, искам да кажа, че системата е сбъркана и тя има нужда от ремонт. Основен.



30 Ноември 2009 12:57
Сега умници ще рекат да се забрани в български банки да не се влагат не само пари на валутния борд и от фискалния резерв, но и че не бива да пипат оборотните пари на държавните фирми и ведомства. И този ресурс да се насочи задължително към чужди субсидиари, макар че ще плащат 5 до 10 пъти по-ниска лихва. Чуждите били по-стабилни. (Вятър и лъжа!)

Как вятър и лъжа, бре! Преди година и малко един сериозен колумнист-финансист съветваше в колонката си да вложим целия фискален резерв в западни инвестиционни банки с рейтинг ААА, щото било много сигурно и много доходно!

_______________________
Блогът на Манрико
30 Ноември 2009 12:58
Всъщност трябва да имаме ДЪРЖАВНА банка, която да обслужва ДЪРЖАВНИТЕ (и общинските) финансови потоци и да прокарва ДЪРЖАВНАТА политика във банковото дело (а не финансовия министър да се моли на частни банки, а те да му казват "Готово, ще видим".
Същото - за всяка важна в национално значение дейност.
Ама пусти либерализъм !


Сиол Ен,

колко е либерализъм не знам, ама доста ми прилича на клиентелизъм.

30 Ноември 2009 13:01
Много точно Siol En, на разносвача на пици като му рябват пари да ги търси в държавната банка а не в СИК пардон СИБ
30 Ноември 2009 13:01
Мечо, Мечооо, за жалост си прав!! ТЕ ХУБАВО ДНЕС ХЪРСЕВ И МАЛКАТА СЕКИРА СИ УМУВАТ ПО ФИНАНСОВИ ВЪПРОСИ, щото изминаха цели 20 години от големите зулуми и грабежи в икономиката и особено в банковия сектор!! Още 10-тина години и тогава цялата мръсотия ще се забрави, ще останат само "великите"дела на такива хора, станали богати благодарение на "гъвкавото си свойство" и протекционизма на силните на деня! това, че с фалитите на банки, за които Правителството е решило под външен натиск да фалират и да се въведе ЗУНК не намалява в никаква степен вината на изпълнителите! Щото с фалита на Балканбанк, Минералбанк, Първа частна банка и почна великото разслоение на бедни и рязко НЕЗАКОННО богати в България! ама тука вече кръговата отбрана е желязна, всичко и всеки се знае, но виновни- НЯМА! Няма и да има- лично мое мнение! И попарата за пореден път я изсърба пак народа, кой друг!! Че има и още парчета, не е опоскано всичко още!
30 Ноември 2009 13:11
Манрико,
И кой беше този финансист? Да познаем ли от три пъти...
30 Ноември 2009 13:33
А де...
30 Ноември 2009 13:41
В първата са вложени над 420 млн. лв. от парите на държавните фирми



А тука във форума цяла година се чудихме отде извади милионите "медийната императрица" Кръстева.
30 Ноември 2009 13:42
Кой е финансистът, оставяме за упражнение на любознателните и паметливи читатели

_______________________
Блогът на Манрико
30 Ноември 2009 14:08
Е сега какво, ще си задаваме въпроси с повишена трудност...
30 Ноември 2009 14:56
Че сме паметливи, е така. Ама Хърсев не е съветвал точно така ей тук "В момента на международните финансови пазари при 100% гарантирана главница стотици инвестиционни банки и фондове предлагат поне 7% очаквана доходност на вложения с 3-5 години хоризонт. Отделен е въпросът, че вложения в реалната икономика на България могат и двойно по-висок доход да дават."
Тогава ставаше въпрос за "ловкостта да влезеш вътре" като с парите, дадени от данъкоплатците вместо да се построят пътища, училища или да се гарантира финансовата система на държавата, как можело да се изкара съществен доход ... като държавата наруши обещанията си.
30 Ноември 2009 14:56
Имаше едно време банка на име Минералбанк. Уби ни я държавата от чиста глупост. Впрочем тя си беше нейна, а ние, назначените да я водят, години наред се гънахме в сложни маймунджилъци, за да я държим над водата.



Лъжец си беше, лъжец си остана...
Ако ви запрат с проф. Румен Георгиев в една от собите на "Майор Векилски" на леб и вода, може пък и да ви се освежат спомените..Нищо, че са минали повече от 20 години.
30 Ноември 2009 15:59
съгласен с доктора:има много лесен начин всеки да си докаже парите(иначе ще има революции, стадиони, рязане на пръсти, бомби)
30 Ноември 2009 16:00
Нека само да напо'в'ним на по-малдите форумци (а също и на тези, които не искат да си спо'в'нят), че Минералбанк беше създадена още по Живково време и бъкаше от ченгета.
30 Ноември 2009 16:06
Лянча, откога офшорните капитали станаха "родни"?
30 Ноември 2009 16:18
Хърсев справедливо плюе идиотизма със ЗУНК-овете, но забравя удобно за раздадените преди и след "избухването на демокрацията" необезпечени кредити на поне една четвърт от бъдещите "кредитни милионери" от Банка за стопански инициативи (БСИ) Минералбанк. На обща сума 808 410 000 лв. и $34 525 000. За отбелязване е, че през 1989 швейцарски банкери я класират като най-добрата влогонабираща институция в Източна Европа.


Архивите помнят:


Следователят Иван Тороманов установява, че ръководството на Минералбанк е допускало системни нарушения. Много често заемите са давани без икономическа обосновка и оценка на финансовото състояние на фирмите. Съветът на директорите дава през април 1993 г. $446 490 на ЕТ "Веска Меджидиева". Заемът е разрешен от един от изпълнителните директори Асен Запрянов и от шефа на дирекция "Международни валутно-кредитни отношения" Кирил Стоянов. Бившият член на Съвета на директорите Емил Хърсев участва в отпускането на кредит на стойност $7 612 500 за "Евроенерджи ойл". Парите са дадени на 11 юли 1995 г. без гаранции. С негово разрешение Николай Конарев и Петър Иванов от ФК "Инварт" получават 215 млн. стари лева. На 10 януари 1996 г. председателят на Съвета на директорите Владимир Ташков заедно с изп. директор Живко Стоименов отпускат на "Евроенерджи ойл" 162, 5 млн. лв. Това е станало без задължителната икономическа обосновка, опис на обезпечението и други документи.


Натиснете тук


После всички юнаци (Владимир Ташков, Румен Касабов, Асен Запрянов, Живко Стоименов, Петко Праматаров, Кирил Николов и Емил Хърсев, обвинени в престъпление по служба) се отърваха с "лека уплаха" (по Илф и Петров), а следите бяха отлично заметени чрез друго ченге - обозепочившия Кюлев:

БНБ е одобрила покупката на фалиралата Минералбанк от Росексимбанк, стана ясно вчера. Становището на централната банка за това е пратено в Софийския градски съд. Сделката бе договорена от синдиците на фалиралата Минералбанк. Според договора "Росексим" се задължава да плати на кредиторите на фалиралия трезор над 20, 5 млн. лв.

Преди обаче сделката да бъде окончателно сключена, трябва да се получи и разрешението на съда, поясниха магистрати.

Минералбанк беше затворена на 17 май 1996 г., а през април 1997 г. бе обявена в несъстоятелност. Тогава дълговете й възлизаха на 250 млн. лв., напомнят наблюдатели.


Натиснете тук


Натиснете тук

Редактирано от - Doctora на 30/11/2009 г/ 16:30:50

30 Ноември 2009 16:53
Добре е да се отбележи, че е важно да си платиш на качествен адвокат като Ина Лулчева (адвокат на Хърсев). Предпочели са я обозепочившия Андрей Карлович и бившия шеф на АП Захари Желязков, а в наши дни- Стефан Софиянски, Ангелина Димитрова- съпругата на Косьо Самоковеца, Евелин Банев-Брендо и скандалния "бизнесмен" Христо Ковачки.
30 Ноември 2009 17:00
ако хамалина дойде на власт , ще ги наредя на рафта като бирини шишета айдуците и пак ще си я бъде демокрацията(има начин, културен:и газ ще пикаят)
30 Ноември 2009 17:18
Шако, само цитирам. За подробности, Натиснете тук
Докторе, амчи човекът си го е написал в прав текст
Имаше едно време банка на име Минералбанк. Уби НИ Я държавата от чиста глупост. Впрочем тя си беше нейна, а ние, назначените да я водят, години наред се гънахме в сложни маймунджилъци
30 Ноември 2009 17:32
Лунатик, нахвърлям обяснение за теб, а може и за Малката Секира...Пък дано и Дянката чуе и спре да ту да се моли, ту да раздажа директижи на банките.

От сега заявявам, че не познавам бизнесът на банките ж детайли, но имам обща представа за протичането на всяка криза. Всияко опира до оправяне на баланса - във фирмите, в домакинстжата и в банките. И понеже на банките помагат правителствата и централните банки, те получават евтин ресурс. Какво правят с евтини пари ли? Ами, цивилизования свят си ги взимат при 0.5% и ги слагат в доходоносни безрискови инструменти - ДЦК например... Хоп, 3% марж. Затова и в цивилизования свят на спестовна сметка трудно ще видиш 2% лихва в момента. И познай дали кредитират? Не, разбира се. Фирмите да го духат... Който иска кредит да търси майка си на финансовите пазари. Критериите за кредитиране са високи и лихвите са високи.

Едва ли БГ банките са по-глупави или по-хитри и устроени по друг начин. Някъде в пресата мернах, че депозитите по които плащат висока лихва съставляват 5-10% от ресурса на банките. Ами, най-вероятно банките просто се конкурират за клиенти и държат толкова високи лихви. Като имаш спестовна сметка ще отвориш и разплащателна и за транзакцийки ше ти смъкнат кожата. Къде ще ходиш.

Е, да резюмираме:

1. Достъп до евтини пари и доходоносни безрискови инструменти за оправяне на балансите на банките. Това ги държи настрана от кредитиране на стопанските субекти и домакинствата. Затова и лихвите няма да паднат колкото и Дянката да ги клати и кредитирането няма да тръгне, докато банките не си оправят балансите.

2. Високата цена на транзакциите за потребителите и относително малкият дял на спестовните сметки държи лихвите по депозитите високи. Нека Дянката да перне цената на транзакциите с едно проектозаконче, да видим с какво първо ще отговорят банките. Дали няма да е намаляване на лихвите по депозитите.


Ае, байновци дерзайте.... Може и някой експерт най-после да обясни ситуацията в цифри...
30 Ноември 2009 18:21
Лянча, ти хубо цитираш ама те хората са написали, че акционертие (демек бройката им) преимуществено са български. Ама това не са кооперации или взаимоспомагателни каси да важи принципа един човек - един глас. Капиталите и контрола на споменатите банки е офшорно неясен.
Тукашните ни бир парчета бизнесмени по принцип не обичат много да им се напомня, че са само местни представители на хората с парите. Но това е здравословно за тях, щото някой път се взимат много на сериозно и посе се случват случки кофти.
30 Ноември 2009 19:18
Fanta,


благодаря за разяснението.
Така по-ми се връзва.


Още повече, че моята банка от началото на кризата само един път вдигна лихвите но три пъти таксите.

30 Ноември 2009 19:41

Fantata:
И понеже на банките помагат правителствата и централните банки, те получават евтин ресурс. Какво правят с евтини пари ли? Ами, цивилизования свят си ги взимат при 0.5% и ги слагат в доходоносни безрискови инструменти - ДЦК например... Хоп, 3% марж.

Таз работа нещо не (ми) се връзва - правителствата с едната ръка да дават заеми на 0.5% лихва, а с другата да вземат на 3.5% (ДЦК-та са форма на държавен заем ако и някои да му викат инвестиция). Ако това е практика в "цивилизования свят" то аз ще пиша една точка в полза на теориите за банковите конспирации. Защото това е явна машинация с цел пълнене на частни гуши за сметка на обществен дълг.
...Пардон! Пълненето на частни гуши не е поставено като цел. Като цел за тези операции правителствата обикновено използват високо съдържателни изрази като подкрепа на финансовата стабилност, грижа за сектора и пр. алабализми, но крайния ефект е, че обществото задлъжнява все повече и повече.




30 Ноември 2009 20:10
Как си станах дядо ?‌ Финансите са голяма наука, а Хърсев е нейния гений.
Как държавата ще си внесе парите в банка която ще и дава 0.5% лихва по депозита ... а после ще вземе кредит от същата посредство покупката на държавни книжа от банката ... и ще дава на банката 3% лихва ?‌ Значи , ако си преместя партие от единия джоб в другия и печеля ?‌ Хитро ... аз не знаех, че така става ... Какво е банката , произвежда ли нещо и какво ?‌ Банката не произвежда нищо и ако хората и бизнеса са малко по-додбре организирани, частните такива трябва да СА ИЗВЪН‌ КАРТИНАТА‌ НА‌ ОБРЪЩЕНИЕ‌ НА‌ ВСИЧКИ‌ ‌ ВИДОВЕ‌ ПАРИ‌ НА‌ МОМНЕТА‌ ‌ !‌ Съществуването на частни банки е легализиран от държавата грабеж, това е. Банките същестуват ЗАРАДИ‌ ПРОИЗВОДСТВОТО и трябва да му служат за удобство ... В‌ светът на учените като Хърсев и почти всички завършили икономика, нещата са преобърнати наопъки и това е огромен проблем ... както видяхме ! Банките и то чатнтие , трябва да изчезнат колкото се може по-бързо, а за държавните ... строг контрол и унифициране на правосъсдните системи на страните ...и налагането на найптежки наказания за големи финаснови престъпления ... Един банкер жив не трябва да остане на края - в иделания случай !‌
30 Ноември 2009 20:13
Сирена, само при извънредна ситуация правителствата "наливат" пари в банките. Централните банки се грижат за лихвата. Не е конспирация, а брънката с най-голям ефект (на поражение или полза) върху обществената система наречена капитализъм.
30 Ноември 2009 20:31
Не знам много за работите, по които днес пише тоя автор, но знам, че предишни негови публикации за неща, от които частично разбирам, са ми харесвали. Освен това нема мазане на филии и тинтири-минтири - казва нещата право в очите. Затова му имам доверие и го чета с удоволствие.
30 Ноември 2009 20:45

само при извънредна ситуация правителствата "наливат" пари в банките.

Fantata, ама ти сериозно ли?! Нали това е начина за увеличаване на паричната маса, а от там и на агрегатите М1, М2, М3?! Нали и основния лихвен процент е върху тези заеми! Ако това е изключение, то и влиянието на ОЛП ще е изключение защото ще бъде само едно число без реални сделки. Ама не е така. Нали точно ниските лихви от последните години доведоха до балона на имотите. Ниските лихви на ФЕД, не на някой друг. Така че, ще ме прощаваш, ама отпускането на заеми от централните банки на търговските не е изключение, а правило. Изключение е, че през последната година наливането беше с пъти над "нормалното", а не че го има.



30 Ноември 2009 21:11
Сирена, ама ФЕД, а не правителството. Друг е въпросът как политиката на управляващите и ЦБ са обвързани...Просторна тема, но общо взето действията и на двете не са лишени от логика....При всички случаи не е еврейски заговор, но това е друга тема.
30 Ноември 2009 21:47

Да, вероятно не е ееврейски заговор. Поне не така е започнало. Било е обективно стечение на обстоятелствата (без ирония). Впоследствие обаче, схемата се е оказала и оказва изгодна за определени среди и съответно е изгодно и продължаването й... И разбира се, не е еврейски заговор. Участват и други...
Във всеки случай, тази схема е начина, по който се случва така, че въпреки техническия прогрес цените на жилищата не само не намаляват, а се увеличават и стават все по и по недостъпни. Чрез кредитирането, на практика се получава така, че човек може да заложи голяма част от целия си трудов живот за едно жилище. Жилище, което иначе би струвало съвсем нормална цена. И това (космическите цени на жилищата) се приема за нормално и даже полезно (растеж му викат). И от което печелят една шепа банкери и строителни "предприемачи", а масата хора трябва цял живот да е закрепостена за ипотеката си...
Извинявай, ама аз няма как да се съглася, че това става без някаква целенасочена човешка намеса.



30 Ноември 2009 22:14
Това с жилищата е невидимата ръка на пазара...и със златото, и нефта, и акциите, и дори държавните дългове.... Днес жилищата са скъпи, утре ще са евтини...днес златото 1250, вчера 250...днес петролецът 80, вчера 18... днес лихвите по ДЦК - 4%, вчера 18.
30 Ноември 2009 22:55
Пак хърсевщина !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД