:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,506
Активни 669
Страници 26,071
За един ден 1,302,066
ЗАПЛАХА

Наркокартелите в Западна Африка набират сила

Наркобароните на Черния континент вече успешно конкурират своите бивши покровители от Колумбия и са пряката връзка на Латинска Америка с крайната цел - Европа
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Британските ВМС наскоро се похвалиха, че са хванали стотици килограми кокаин и марихуана, които са дошли от Латинска Америка през Африка. Не е ясно обаче колко дрога е пристигнала по същото време по други канали на Албиона.
Постоянната борба на десетки държави с разпространението на наркотици кара престъпният свят постоянно да се адаптира към настъпилите промени и да намира изход от ситуацията. Това показва и последната тенденция, свързана с Африка и по-конкретно със западната й част. Нелегалният трафик на наркотици от Латинска Америка до Европа има потенциал да дестабилизира региони на Африка повече от ислямските екстремисти, заяви наскоро известният американски експерт Дейвид Гутелис пред подкомисията по външни работи за отношенията с Африка на американския Сенат. Само през последните пет години латиноамерикански наркокартели са увеличили трафика на кокаин към Европа през Западна Африка, отбеляза той. Кокаинът и марихуаната се транспортират контрабандно през пустинята Сахара до пристанища в Мароко, Либия и Египет, коментира Гутелис, който е живял в региона. "Търсенето в Европа и възможността на южноамериканските картели да транспортират наркотиците до и през Западна Африка води до



сериозен ръст в обема на търговията",



предупреди той.

Според данни на ООН картелите все повече разчитат на корумпираните служители в бедни страни от Западна Африка като Гвинея-Бисау, която е бивша малка португалска колония. Там кокаинът се складира, преди да бъде пренесен към процъфтяващия европейски пазар."Тези престъпници са истински търговски предприемачи. И най-малката пролука в стената да видят, веднага се втурват с главата напред", разкри наскоро друг експерт в бранша - Хосе Браз, който си сътрудничи с полицията в Гвинея-Бисау срещу контрабандата на кокаин. През април т.г. ООН поздрави органите на местната полиция за залавянето на над 600 кг кокаин на стойност повече от 30 милиона евро. По-късно обаче стана ясно, че трафикантите са успели да се измъкнат с други 2.5 тона от наркотика."Наистина е много жалко, че останалата част от пратката не беше заловена, но това едва ли изненадва някого, като се има предвид колко печално зле е екипирана полицията там", казва Антониу Коща, директор на Офиса за борба с наркотиците и престъпността към ООН. Те често дори нямат бензин за патрулиращите автомобили, оплака се той.

В специално обръщение към властите в Гвинея-Бисау Коща настойчиво ги подканва да бъдат особено внимателни заловеният кокаин



да не изчезне "мистериозно",



както се е случвало с други заловени пратки. Количеството дрога, което убягва на властите, обикновено е разпределено между стотици трафиканти, които са готови да поемат риска от тежки присъди, ако бъдат хванати да прекосяват границите на Португалия или Испания. Миналата година полицията в тези две страни, които по традиция имат географски и културни връзки с Африка и исторически връзки с Латинска Америка, общо конфискуваха 70 тона кокаин - колкото е дрогата, заловена в цяла Европа за 2004 г.

Холандското правителство атакува трафика от холандските Антили към Амстердам и въведе пълни претърсвания на всеки пътник. Намери 9 тона и успя да удари този път. Но това беше по същото време, когато пътят от Колумбия към Западна Африка се отвори. Трафикантите от Антилите просто се огледаха за държави наоколо, които могат да бъдат купени. Изследванията сочат, че регионът на Гвинея-Бисау, Кот Д`Ивоар, Того, Нигерия и Сиера Леоне се превръща за наркотрафикантите в онова, което е била Тортуга за карибските пирати - безопасен пристан. Емануел Бернар от Международната кризисна група пише за Гвинея-Бисау, че "политическата и административната структура не гарантира контрол над територията. Полицията няма достатъчно ресурси, а съдебната система е неефективна". Според кризисната група огромна част от армията работи с трафикантите, а това правят дори и високопоставените политици. На 1 март т.г. главнокомандващият армията бе взривен в кабинета му, а в отговор на следващия ден президентът на страната Жоан Бернарду Виейра бе жестоко пребит и разстрелян в дома му от войници. Това затвърждава тезата, че първата наркодържава в Африка явно вече е факт.

Дрогата очевидно вече се пренася от Южна Америка през Западна Африка към Европа не само с кораби и малки самолети, а и с големи машини, съобщи "Дойче веле". В пустинята, на 1000 км от столицата на Мали - Бамако, лежат останките на изгорял стар "Боинг" 707 или 727. В началото на ноември т.г. самолетът тайно се приземява тук, разтоварва тайния си товар, излита обратно и малко след старта катастрофира. Товарът не е открит, както и жертвите на катастрофата. Открити са обаче серийният номер и произходът на машината, която се оказва от Венецуела.



Нарковойните са програмирани



За Александър Шмид от Службата на ООН за борба срещу наркотиците и престъпността това е доказателство, че с този самолет нелегално са били пренасяни наркотици в Европа. Наркомаршрутът Венецуела - Западна Африка е известен. "Очевидно наркотърговията придобива съвсем нови измерения, тъй като в подобен самолет могат да се натоварят до десет тона кокаин. Досега за нелегалния пренос се използваха по-скоро контейнери и малки самолети", уточнява Шмид. Южноамериканските наркобарони превърнаха Западна Африка в средище на наркотрафика. Всяка година те изпращат 250 тона кокаин на стойност стотици милони долари в Сиера Леоне, Гвинея-Бисау, Мавритания. С други думи, в страни с нестабилна политическа ситуация, в които при това се шири корупция. Досега главно картелите в Колумбия контролираха наркотрафика. "Това обаче се е променило", казва Александър Шмид. Африканците са се превърнали в наркодилъри, а нарковойните са вече програмирани. "Днес все повече групи от Нигерия сами си набавят дрога в Бразилия и я пренасят през Африка в Европа. Възниква опасна конкуренция, нигерийците в момента са по-силни и по-опасни от колумбийските картели", предупреждава той. И не само това, през юли сили на сигурността на ООН конфискуваха от тайни лаборатории в столицата на Гвинея - Конакри, огромни количества химически субстанции, на чиято основа се правят хероин и изкуствена дрога от рода на екстази. Наркобизнесът се променя, а властите в Западна Африка досега не са предприели нищо срещу това. Полицаите в най-бедните и най-слаби държави в света са зле платени и още по-зле въоръжени. Всички разчитат на подкрепата на Европа, защото именно там са консуматорите на дрогата. Но досега помощи няма. "Белият прашец" продължава да се разпространява без проблеми навсякъде на Стария континент.

България, Словакия, Чехия и Румъния пък вече са любимо място за криминалните групировки на Изток, съобщи испанският в."Ла вос де Галисия" в статия, озаглавена "Триумфът на канабиса в Източна Европа". Освен това България е един от централните мостове за трафик и производство на наркотични вещества - преди всичко на марихуана, кокаин и хероин. Българските престъпни организации, занимаващи се с наркотрафик, са в тясна връзка с руската, хърватската, сръбската, македонската и италианската мафия, четем още в публикацията. Така порочният кръг се затваря за пореден път, а новите наркокартели идват на смяна на старите.
 С помощта на ООН и Европа властите в изостаналите страни от Западна Африка засега хващат само дребните риби и малка част от наркотиците, предназначени за Стария континент, единодушни са експертите.
 Преди месец полицията в Амстердам проведе поредната голяма акция срещу наркокартелите от Африка.
3
3204
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
01 Декември 2009 14:31
. Освен това България е един от централните мостове за трафик и производство на наркотични вещества - преди всичко на марихуана, кокаин и хероин.


Ееееееееее, най-после да сме водеща страна в нещо
01 Декември 2009 19:50
Това е една много интересна тема.
Сменят се не само мащабите, но както личи от написаното, колумбийците ще трябва да се задоволяват с пазара на "бялото злато" само в района на двете Америки, докато в това време африканците поемат честта да снабдяват Европа и околностите й. За сега остава проблематично пласирането на "стоката" произведена в Афганистан, но по случая се надявам да чуем нещо от речта на президента Обама за новата политика в района.
Много ми е интересно, как ли ще се отрази на "търговията", търсенето и купуването на африканска земя от китайците. Всъщност, китайците са много интересни хора, интересуват се от всичко, докато повечето от нас се интересуват само от китайската кухня.
01 Декември 2009 20:06
Много се надявам още, хората в Западна Африка да станат много по-богати от тази търговия, което автоматично ще доведе както до липсата на бедни и гладни, така и до общото повдигане на жизненото равнище не само в този регион на света. Точно така, както стана и в Колумбия... ако не греша нещо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД