Шофьорът Александър Александров бе признат за виновен, че е причинил смъртта на жена и телесни повреди на девет души на автобусната спирката край хотел "Плиска" в столицата на 23 март 2003 г. |
"Първоначално мислех, че е сън, че нещо съм сънувала. Била съм в кома. Събудих се сутринта в "Пирогов".
"Хората се развикаха към автомобила да спре, искаха да му попречат да продължи, но той не спря."
Това са части от свидетелските показания от делото за катастрофата край хотел "Плиска" в София от 23 март 2003 г., при която бе убита жена и още 9 души ранени. За студентите по право това произшествие може и да е отличен пример - всички квалифициращи обстоятелства на деянието са налице - има и загинал, и ранени, и пиян шофьор, избягал от мястото.
Но в архивираното вече в Софийския градски съд дело се крият променените съдби на доста хора. Присъдата не е малка - 8 г. затвор. Тя не е спряла други да пият, преди да седнат зад волана. Може би защото по правило за причинена катастрофа и смърт в пияно състояние съдиите по-често дават условни присъди. А така трудно може да се осъществи генералната превенция. "Страхът от ефективно наказание не е условие за пресичане на пътно-транспортните инциденти в страната", написаха преди време трима съдии от САС в мотивите си за поредната условна присъда. Но мисълта, че ако пиеш и причиниш смърт на пътя, задължително ще те прати в затвора, било то и за 3 месеца, едва ли няма да е спирачка.
На 8 юли м.г. по казуса "Плиска" се произнесе последната инстанция - Върховният касационен съд. Елена Величкова, Ивета Анадолска и Капка Костова оставиха в сила решението на Софийския апелативен съд. Шофьорът Александър Александров вече излежава 8-годишната си присъда. Тя дойде 5 години и 3 месеца след катастрофата.
Ето как се движи делото през инстанциите
Обвинителният акт е внесен в Софийския градски съд на 24 октомври 2003 г., половин година след катастрофата. В него се разказва как от 18.30 до 20 ч. в деня на катастрофата Александров е бил в кафене в столичния кв. "Надежда" заедно с още трима души. И за този час и половина, който прекарал там, изпил около 200 грама водка. После заедно с тримата си приятели и малкото си дете потеглили с ладата към Враня и минали по "Цариградско шосе". Движил се в крайната лява лента с поне 106 км/ч при разрешени 80 и без да спазва дистанция. В района на спирката на хотел "Плиска" в посока "Младост" (това е една от най-оживените спирки в София, където понякога по едно и също време чакат стотина души, б.а.) Александров внезапно отклонил ладата надясно и започнал аварийно спиране. От рязката маневра обаче колелата блокирали. Качил се на спирката, прегазил хората там и с висока скорост избягал от мястото.
Така намира смъртта си 53-годишната Мария, която се връща от дома на малкия си син. Жената всеки ден ходела там, за да помага на снаха си за 5-месечното им бебе. Съдебните медици установяват, че са й счупени двата глезена, прегазена е през краката и главата.
Още петима от чакащите на спирката получават средни телесни повреди и дълго време са на легло. Сред диагнозите са счупени крайници, разкъсани мускули, разкъсан черен дроб, комоцио... Други четирима души са с леки наранявания.
След като избягал от мястото на инцидента, Александров опитал и да скрие колата, разказва още обвинението. Разследващите обаче я намерили. Открили и него самия. При задържането Александров се съпротивлява, свидетелства полицай от СДВР. В кръвта на 34-годишния тогава мъж са открити 1.1 промила алкохол. Той твърди, че е пил след инцидента.
Присъдата на първата инстанция дойде три години и половина след катастрофата и след 21 заседания по делото. Процесът първо бе поверен на съдия Даниела Атанасова, която насрочи началото му за 8 декември 2003 г.
Докато чакаше да се изправи пред съда за тежката катастрофа на 14 октомври, Александров отново бе хванат в прегрешение - да
кара без книжка и с 2 промила алкохол в кръвта
По това време законодателството позволяваше той да бъде освободен от наказателна отговорност за това и така на 15 януари 2004 г. Софийският районен съд му наложи максималната възможна глоба от 1000 лв. и го остави 3 години без книжка. Мъжът не обжалва и решението влиза в сила.
Съдия Даниела Атанасова провежда четири заседания по делото за катастрофата - на 8 декември 2003 г., 11 февруари, 2 април и 1 юли 2004 г. Разпитва много от свидетелите и пострадалите. Процесът трябва да продължи на 4 октомври.
Междувременно обаче Атанасова реши да стане зам.-министър на правосъдието в екипа на Антон Станков и временно се оттегли от съдийството. В наказателното право обаче действа принципът на неизменност на съдебния състав - той трябва да е един и същ от образуването на делото до четенето на присъдата. Затова влизането на Атанасова в изпълнителната власт означава процесът "Плиска" да тръгне отначало. На 4 октомври 2004 г. ходът по делото е отменен и всички свидетели са призовани отново за 17 ноември. Новият съдия е Георги Колев, който в момента е председател на СГС.
През ноември Колев отлага делото за януари 2005 г., после за 29 април, 4 юли, 20 септември. На последната дата Александров не се явява и Колев променя мярката му за неотклонение от "подписка" в "задържане под стража". Определена е и нова дата - 21 декември. Междувременно Александров представя документи, че е имал бъбречна криза и задържането му отпада. Между 21 декември 2005 г. и 23 април 2007 г. СГС заседава 11 пъти по делото.
В пледоарията си на 23 април 2007 г. прокурорът настоя Александров да бъде признат за виновен и наказан с 10 години лишаване от свобода. За престъплението, в което е обвинен, НК предвижда от 5 до 15 г. затвор. В последната си дума пред съда шофьорът каза, че съжалява и оставя магистратите да преценят дали е виновен и как да бъде наказан. Георги Колев изцяло прие тезата на прокуратурата и му даде 10 години затвор.
Софийският апелативен съд се произнесе почти година по-късно. Мина Топузова, Мария Митева и Спас Иванчев намалиха присъдата на шофьора на 8 г. Според тях съдия Колев неправилно е приел, че Александров е причинил катастрофата в пияно състояние. За това, че е употребил алкохол, няма свидетелски показания, а подсъдимият твърди, че е пил след инцидента. Пред САС Александров разви теорията, че удар от друга кола е предизвикала инцидента. Автотехническа експертиза обаче го опроверга. Според нея няма следи от такъв удар по колата му, а стъклото на десния заден стоп е паднало заради страничните удари в кошчета за боклук.
На 8 юли 2008 г. върховните съдии потвърдиха решението на САС и то влезе в сила. Александров е в Софийския затвор от 28 февруари т.г. Към 30 октомври е изтърпял 10 месеца и 4 дни от наказанието си, остават му още 7 години, 1 месец и няколко дни, показва справка за "Сега" на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" на Министерството на правосъдието. Ако мъжът има примерно поведение и е изтърпял фактически поне половината от наказанието си, тоест 4 г., той може да бъде освободен предсрочно.