:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,036
Активни 626
Страници 25,601
За един ден 1,302,066
Казус

5 г. Темида влачи делото срещу шофьора, прегазил пътници край хотел "Плиска"

Александър Александров вече е от 10 месеца в затвора, но може да не излежи цялата си 8-годишна присъда
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Шофьорът Александър Александров бе признат за виновен, че е причинил смъртта на жена и телесни повреди на девет души на автобусната спирката край хотел "Плиска" в столицата на 23 март 2003 г.
"Колата връхлетя върху мен, завъртя ме и нищо не помня. Когато се съвзех, лежах на земята в локва кръв, която после ми казаха, че вероятно е от починалата жена".

"Първоначално мислех, че е сън, че нещо съм сънувала. Била съм в кома. Събудих се сутринта в "Пирогов".

"Хората се развикаха към автомобила да спре, искаха да му попречат да продължи, но той не спря."

Това са части от свидетелските показания от делото за катастрофата край хотел "Плиска" в София от 23 март 2003 г., при която бе убита жена и още 9 души ранени. За студентите по право това произшествие може и да е отличен пример - всички квалифициращи обстоятелства на деянието са налице - има и загинал, и ранени, и пиян шофьор, избягал от мястото.

Но в архивираното вече в Софийския градски съд дело се крият променените съдби на доста хора. Присъдата не е малка - 8 г. затвор. Тя не е спряла други да пият, преди да седнат зад волана. Може би защото по правило за причинена катастрофа и смърт в пияно състояние съдиите по-често дават условни присъди. А така трудно може да се осъществи генералната превенция. "Страхът от ефективно наказание не е условие за пресичане на пътно-транспортните инциденти в страната", написаха преди време трима съдии от САС в мотивите си за поредната условна присъда. Но мисълта, че ако пиеш и причиниш смърт на пътя, задължително ще те прати в затвора, било то и за 3 месеца, едва ли няма да е спирачка.

На 8 юли м.г. по казуса "Плиска" се произнесе последната инстанция - Върховният касационен съд. Елена Величкова, Ивета Анадолска и Капка Костова оставиха в сила решението на Софийския апелативен съд. Шофьорът Александър Александров вече излежава 8-годишната си присъда. Тя дойде 5 години и 3 месеца след катастрофата.



Ето как се движи делото през инстанциите



Обвинителният акт е внесен в Софийския градски съд на 24 октомври 2003 г., половин година след катастрофата. В него се разказва как от 18.30 до 20 ч. в деня на катастрофата Александров е бил в кафене в столичния кв. "Надежда" заедно с още трима души. И за този час и половина, който прекарал там, изпил около 200 грама водка. После заедно с тримата си приятели и малкото си дете потеглили с ладата към Враня и минали по "Цариградско шосе". Движил се в крайната лява лента с поне 106 км/ч при разрешени 80 и без да спазва дистанция. В района на спирката на хотел "Плиска" в посока "Младост" (това е една от най-оживените спирки в София, където понякога по едно и също време чакат стотина души, б.а.) Александров внезапно отклонил ладата надясно и започнал аварийно спиране. От рязката маневра обаче колелата блокирали. Качил се на спирката, прегазил хората там и с висока скорост избягал от мястото.

Така намира смъртта си 53-годишната Мария, която се връща от дома на малкия си син. Жената всеки ден ходела там, за да помага на снаха си за 5-месечното им бебе. Съдебните медици установяват, че са й счупени двата глезена, прегазена е през краката и главата.

Още петима от чакащите на спирката получават средни телесни повреди и дълго време са на легло. Сред диагнозите са счупени крайници, разкъсани мускули, разкъсан черен дроб, комоцио... Други четирима души са с леки наранявания.

След като избягал от мястото на инцидента, Александров опитал и да скрие колата, разказва още обвинението. Разследващите обаче я намерили. Открили и него самия. При задържането Александров се съпротивлява, свидетелства полицай от СДВР. В кръвта на 34-годишния тогава мъж са открити 1.1 промила алкохол. Той твърди, че е пил след инцидента.

Присъдата на първата инстанция дойде три години и половина след катастрофата и след 21 заседания по делото. Процесът първо бе поверен на съдия Даниела Атанасова, която насрочи началото му за 8 декември 2003 г.

Докато чакаше да се изправи пред съда за тежката катастрофа на 14 октомври, Александров отново бе хванат в прегрешение - да



кара без книжка и с 2 промила алкохол в кръвта



По това време законодателството позволяваше той да бъде освободен от наказателна отговорност за това и така на 15 януари 2004 г. Софийският районен съд му наложи максималната възможна глоба от 1000 лв. и го остави 3 години без книжка. Мъжът не обжалва и решението влиза в сила.

Съдия Даниела Атанасова провежда четири заседания по делото за катастрофата - на 8 декември 2003 г., 11 февруари, 2 април и 1 юли 2004 г. Разпитва много от свидетелите и пострадалите. Процесът трябва да продължи на 4 октомври.

Междувременно обаче Атанасова реши да стане зам.-министър на правосъдието в екипа на Антон Станков и временно се оттегли от съдийството. В наказателното право обаче действа принципът на неизменност на съдебния състав - той трябва да е един и същ от образуването на делото до четенето на присъдата. Затова влизането на Атанасова в изпълнителната власт означава процесът "Плиска" да тръгне отначало. На 4 октомври 2004 г. ходът по делото е отменен и всички свидетели са призовани отново за 17 ноември. Новият съдия е Георги Колев, който в момента е председател на СГС.

През ноември Колев отлага делото за януари 2005 г., после за 29 април, 4 юли, 20 септември. На последната дата Александров не се явява и Колев променя мярката му за неотклонение от "подписка" в "задържане под стража". Определена е и нова дата - 21 декември. Междувременно Александров представя документи, че е имал бъбречна криза и задържането му отпада. Между 21 декември 2005 г. и 23 април 2007 г. СГС заседава 11 пъти по делото.

В пледоарията си на 23 април 2007 г. прокурорът настоя Александров да бъде признат за виновен и наказан с 10 години лишаване от свобода. За престъплението, в което е обвинен, НК предвижда от 5 до 15 г. затвор. В последната си дума пред съда шофьорът каза, че съжалява и оставя магистратите да преценят дали е виновен и как да бъде наказан. Георги Колев изцяло прие тезата на прокуратурата и му даде 10 години затвор.

Софийският апелативен съд се произнесе почти година по-късно. Мина Топузова, Мария Митева и Спас Иванчев намалиха присъдата на шофьора на 8 г. Според тях съдия Колев неправилно е приел, че Александров е причинил катастрофата в пияно състояние. За това, че е употребил алкохол, няма свидетелски показания, а подсъдимият твърди, че е пил след инцидента. Пред САС Александров разви теорията, че удар от друга кола е предизвикала инцидента. Автотехническа експертиза обаче го опроверга. Според нея няма следи от такъв удар по колата му, а стъклото на десния заден стоп е паднало заради страничните удари в кошчета за боклук.

На 8 юли 2008 г. върховните съдии потвърдиха решението на САС и то влезе в сила. Александров е в Софийския затвор от 28 февруари т.г. Към 30 октомври е изтърпял 10 месеца и 4 дни от наказанието си, остават му още 7 години, 1 месец и няколко дни, показва справка за "Сега" на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" на Министерството на правосъдието. Ако мъжът има примерно поведение и е изтърпял фактически поне половината от наказанието си, тоест 4 г., той може да бъде освободен предсрочно.
Снимка: Архив
Спирката на хотел "Плиска" в столицата е една от най-оживените в столицата. Затова и пострадалите от колата на Александров са доста. След много години протакане присъдата му не е малка, но за съжаление не играе възпираща роля пред онези, които шофират пили.
8
4574
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
01 Декември 2009 00:16
Зло(Вещите) лица играят главна роля в тези процеси. Ето защо държавата и законът не уреждата положението им и възнаграждението им от МВР. Липса на държава, липса на правоприлагане! Напред към Анархията!
01 Декември 2009 00:27
Апропо, Темида ООД или АД беше и къде мога да видя официалния ценоразпис на услугите?
01 Декември 2009 06:58
убиец!!!
01 Декември 2009 09:18
Като чета, какви глупости са възприети за принципи ми става ясно защо нашето правораздаване е на това дердже. Ето една глупост:
"Страхът от ефективно наказание не е условие за пресичане на пътно-транспортните инциденти в страната"
Е тогава защо имаме съд. Да ги разпуснат всички съдии.
01 Декември 2009 11:14
5 г. Темида влачи делото срещу шофьора, прегазил пътници край хотел "Плиска"

Каква Темида, какви 5 лева! За какво правораздаване изобщо може да говрим!
Докато чакаше да се изправи пред съда за тежката катастрофа на 14 октомври, Александров отново бе хванат в прегрешение - да кара без книжка и с 2 промила алкохол в кръвта

Прокуратурата съвсем съвестно си е свършила работата, но този убиец няма да получи заслуженото си наказание и ще продължи да "управлява" автомобил в пияно състояние!
Май тея от Темида са по-големите престъпници!
01 Декември 2009 11:30
Иван Костов е виновен!
01 Декември 2009 15:21
Изродът щом е хванат пак да кара пиян, трябва да получи допълнително присъда.Между другото изпил около 200 грама водка това са 255 мл водка.
01 Декември 2009 22:50
Само за сравнение - ето как работи една друга Темида:

Натиснете тук

Мисля, че няма нужда от коментар......
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД