17 пенсионери от Смолян станаха за резил на стари години, след като тези дни се разбра, че получават парите си срещу фалшиви документи за трудов стаж. На книга те са полагали II категория труд в СМК "Перелик", в действителност обаче някои дори не са стъпвали в предприятието. Измамата се разбира преди 3 години, когато ведомостите на закритата фирма стигат до архивното стопанство на НОИ. Тогава се вижда, че в книгите има задраскани, подправени и дописвани имена. Сега някои от пишман измамниците имат да връщат по 15 000 лв. Фалшивите документи са дело на Мара Яланджиева, служител на закритото дружество. Тя надписвала към стажа по 12 до 17 години, за да може "клиентът" да се пенсионира във II категория труд.
През лятото гръмна друг грандиозен скандал с купен стаж от ТКЗС. Възрастни жени от Димитровград се ожалиха на президента Георги Първанов, че ще останат без домовете си, понеже дължат пари на НОИ за получени пенсии на базата на фалшиви удостоверения. Те се полакомили за някоя пара отгоре и си напазарували по 3 до 7 години стаж за по 1000-2000 лв. Държавният глава опрости част от задълженията на Митра Рашкова и на Васил Маринов, който изплащал дълг на починалата си съпруга.
----
Оказва се обаче, че купуването на несъществуващ стаж е дребна хитрост на фона на другите начини за неправомерно източване на фонд "Пенсии". Най-често НОИ плаща неоснователно на младежи с инвалидна пенсия, които са прекъснали обучението си, но не са уведомили пенсионния отдел. "Продължаваме изплащането до установяване на обстоятелството, че на него вече не му се полага", обяснява Валентина Кръстева, директор на главна дирекция "Пенсии" в осигурителния институт. А то рано или късно се разкрива, тъй като ВУЗ-овете имат ангажимент да уведомяват районните управления на осигурителния институт за такива прекъснали студенти.
Сходен е и другият случай на неправомерно получаване - когато преживелият съпруг сключи нов брак, но продължи да получава наследствената си пенсия. Изобщо
вестите за радостни и тъжни събития
изглежда пътуват бавно между службите, защото сериозна част от надвзетите пенсии са такива, изплащани след кончината на получателя им. "Обикновено имаме информация от ГРАО, но не винаги тя се получава достатъчно навреме, за да можем да спрем и след това да прекъснем изплащането на пенсията", признава шефката на отдел "Пенсии" в НОИ. В тези случаи нещата съвсем се объркват, когато пенсията се взема от упълномощено лице или се тегли с дебитна карта. "Започваме безкрайни процедури за възстановяване, особено когато нямаме никаква информация кой е изтеглил пенсията. Тогава насочваме изпълнението към наследниците", предупреждава Валентина Кръстева.
Много често обаче хората дори не знаят, че им е надписан стаж или пък по-голямо възнаграждение, защото това е станало по вина на осигурителя. Скоро дошъл човек за консултация и се оказало, че в персоналния регистър няма данни за няколко месеца от стажа му. Наложило се да се махнат. Ако се стигне до изплащане на по-голяма пенсия заради неверни данни от осигурителя, надчетите са за него.
В крайна сметка общият брой на всички задължения към НОИ от неправилно получени пенсии, които са разкрити към 30 юни 2009 г. и върви събиране по тях, е 3612 за над 5 млн. лв. "Става въпрос за тези, които не са погасени по давност (виж карето, б.а.)", обясни Валентина Кръстева.
От 2001 г. експертите на осигурителния институт правят на шест месеца анализ на изплатените в по-големи размери пенсии. За първото полугодие на 2009 г. има 744 такива плащания по вина на пенсионери. И 256 по вина на осигурители. За същия период сумата от надвзети пенсии е 751 000 лв., от които по вина на осигурителя са 67 365 лв. "НОИ предприема стъпки по събиране с лихвите само ако се докаже вина на човека", уточнява Кръстева.
Както във всяка фалшификаторска дейност и тук майсторството е на високо ниво. Експертите на НОИ признават, че са виждали документи за стаж, така изпипани, че никой не би се усъмнил в тяхната достоверност. Затова най-често разкритията тръгват по сигнали, често анонимни и продиктувани от присъщата за човека завист. "Районните управления непрекъснато получават сигнали. При мен има писма на електронната ми поща. Идват и казват:
Тя взема инвалидна пенсия, пък е здрава
Случаят в Димитровград тръгва от сигнал на гражданин, подаден в приемния ден на директора на районното управление на НОИ в Хасково през 2004 г.", разказва Кръстева.
Ако предприятието все още е действащо, при установено нарушение вътре влизат контрольори на НОИ. Ако е фалирало без правоприемник, се прави справка в архива на института. Валентина Кръстева признава, че е много трудно да се установят нарушения при вече пенсиониралите се над 2 млн. българи освен по сигнал, тъй като не може да се направи проверка на всеки от тях. При новопенсиониращите се обаче вече се прави абсолютна съпоставка между документите, персоналния регистър и архива на НОИ, ако се налага.
Когато нарушителят продължава да получава пенсия, осигурителният институт сам си удържа от сумите. Когато обаче няма пенсия или тя се прекратява в резултат на установеното нарушение, ангажимент към събираемостта има Агенцията за държавни вземания. И тогава нещата буксуват.
От май 2005 г. започва дейност архивното стопанство на НОИ, с което институтът вече по-лесно лови измамници. Идеята за създаването му обаче е съвсем различна - да се помогне на стотици хиляди българи да се пенсионират, като се съберат на едно място архивите на различните икономически структури от времето на социализма, които са закрити без правоприемник при промените след 10 ноември 1989 г. В НОИ вече са ведомостите на големи осигурители като БГА "Балкан", "Балканкар", събрани са разпилените преди това по общините архиви на десетките ТКЗС-та, на големите аграрни комплекси. Има и фирми, чиито архиви са намерени
в ужасно състояние в мазета,
в чували. "А хората не могат да се пенсионират, защото няма данни за трудовия им стаж. Беше страшно", казва Валентина Кръстева.
"Вече има архивирани 9835 фирми. Това са документи на осигурители, чиято дейност е прекратена без правоприемник", уточнява началникът на архива Евгения Петрова. Защото често към дирекцията й се обръщат с молба да намерят архивите на всякакви ликвидирани фирми. Но ако има правоприемник, те не са в НОИ. Макар да не им е работа, от института са решили да помогнат и за това - вече правят втори регистър, в който са събрали около 120 фирми с издирени адреси и данни в резултат на жалби и молби на граждани. Петрова моли всеки, който знае или държи архиви на прекратен осигурител и не ги е предал в НОИ поради някаква причина, да го направи.
Днес поне 10 000 души, чийто стаж е минал в ДСО "Родопа", сега благославят НОИ, след като ревизор от районното управление на социалното осигуряване за София-област случайно се сеща, че някога на базата на жалба е ревизирал държавната документация на предприятието, помни и къде е тя. Така ведомостите са намерени в складове в "Орландовци" в ужасно състояние, но след реставрация и консервация стават използваеми.
Големият проблем на хората от архива на НОИ е, че не могат да намерят масива на централния комитет на ДКМС (Димитровски комунистически младежки съюз, популярен като комсомола). "Последно тези документи бяха в общежитие в Студентски град. Комисия между НОИ и Главно управление на архивите се опита безуспешно да ги открие. Това никога няма да спре да ми тежи и като историк, и като човек, който вижда колко човешки съдби с лека ръка са били зачеркнати", признава Евгения Петрова.
ДАВНОСТ
Давността за неправомерно извършени осигурителни плащания, в това число и пенсии, се урежда с чл. 115 от Кодекса за социално осигуряване. Според него тя е 5-годишна и 10-годишна. Ако до 5 години ревизорите на НОИ разкрият измама и започне събиране на вземанията, давността се прекъсва и започва да тече нова. Десетгодишната обаче не може да бъде прекъсната и с нея се изчистват всички задължения.
|
|