Големи размествания се задават в парламента тази седмица, след като БСП реши да оттегли всички свои хора от ръководствата на комисии, а няколко отговорни позиции ще бъдат овакантени заради разпада на групата на РЗС.
Депутатите от левицата се оттеглят от ръководствата заради опитите на мнозинството да свали бившия социален министър Емилия Масларова от поста председател на социалната комисия. Новината съобщи вчера лидерът на БСП Сергей Станишев от Прага, където се провежда конгрес на Партията на европейските социалисти. Решението е взето още миналата седмица, поясни Ангел Найденов пред "Сега". "Не можем да се примирим с репресивните действия срещу наш колега, трябва да има някакво противодействие", коментира той. Червените депутати ще останат да работят в комисиите като редови членове. Ако атаката срещу Масларова бъде прекратена обаче, те може да преосмислят поведението си, даде да се разбере Найденов.
Осем души ще трябва да се разделят със заместническите си позиции в ръководствата на парламентарните комисии, ако БСП изпълни заканата си. Те ще загубят и 10% от заплатата си. Самият Ангел Найденов ще трябва да напусне зам.-председателския пост в комисията по външна политика. Румен Овчаров също ще трябва да сдаде зам.-шефското място в комисията по бюджет и финанси. Ще ги последва и заместникът в правната комисия - проф. Любен Корнезов. От заместническото си място в комисията по регионална политика и местно самоуправление ще трябва да се откаже Румен Петков. Бившите министри Евгений Желев, Петър Мутафчиев и Меглена Плугчиева също ще освободят зам.-шефските си постове съответно в комисиите по здравеопазване, по транспорт, по европейските въпроси и контрола на еврофондовете.
Разпадналата се група на РЗС пък ще оваканти пет важни поста. От президиума на НС ще трябва да слезе зам.-председателят Атанас Семов от РЗС, тъй като по правилник при разпускане на групата той се освобождава предсрочно от длъжност. Лидерът на партията Яне Янев ще се раздели с шефското място в ключовата комисия за борба с корупцията. Димитър Чукарски губи челната си позиция в комисията по външна политика. Марио Тагарински и Тодор Великов пък досега бяха зам.-председатели съответно на комисията по икономика и енергетика и на социалната.
ЦИРК
До разпада на групата на РЗС се стигна, след като в петък Марио Тагарински внесе писмено заявление в НС, че напуска без никакви мотиви. Акцията му стана повод за комичен ажиотаж. След безуспешни опити да открие съпартиеца си, лидерът Яне Янев го обяви за национално издирване и дори заподозря "политическо отвличане" с цел изнудване. Зад жеста на Тагарински той провидя дългата ръка на ГЕРБ. Партията на Янев дори предприе частна издирвателна акция, в която бяха впрегнати бивши "ченгета" като ген. Илия Илиев и бившите шефове на звена в ДАНС Велин Хаджолов и Рашо Заяков, които членуват в РЗС. По-късно се разбра, че Тагарински не си вдигал телефона, защото празнувал годишнина от сватбата, но междувременно звъннал лично на премиера Бойко Борисов, който успокои обществеността.
|
|