Над 300 съкратени от Министерството на отбраната чиновници са спечелили делата си на първа инстанция срещу ведомството и очакват да бъдат възстановени на работа. Това съобщи пред "Сега" председателят на Национален синдикат "Отбрана" Тодор Воденов. Очаква се решението да мине и на втора инстанция. Дано съдът да покаже, че е на страната на хората, а не единствено на държавата, коментира Воденов. Всички хора водели делата си отделно и затова той не можа да назове точната им бройка.
Ако бъдат върнати в системата на отбраната, неправомерно уволнените ще получат на ръка 6 чисти заплати, а държавата ще трябва да им възстанови и осигуровките за времето, в което не са били на работа. При средно чисто възнаграждение от 600 лв. МО ще трябва да плати по около 3600 лв. на всеки служител.
На 1 август 2008 г. над 500 души получиха предизвестия и едновременно с това заповед за прекратяването на договорите им с МО. Това беше следствие на реформите, които бяха извършени от бившия военен министър Николай Цонев. С решение на правителството бяха закрити и три от четирите агенции - "Военни клубове и информация", "Държавна собственост на МО" и "Контрол и стандартизация". Средно по 300 човека работеха в една агенция. Много малка част от тях бяха преназначени в създадената мегаструктура ИА "Социални дейности на МО". Уволнените чиновници тогава твърдяха, че не са спазени никакви принципи при съкращенията - не са гледали дали ти остават малко години за пенсия, или имаш малко дете. Най-голямото нарушение според тях е, че не е спазен срокът за предизвестие от един месец.
Десетки други дела към МО са заведени от хора, които са участвали в конкурси за заменки на военни имоти срещу апартаменти. През пролетта на 2008 г. бившият военен министър Николай Цонев обяви, че колегата му от МРРБ е стопирал финализирането на 30 заменки. По тях бизнесмените вече бяха закупили десетки апартаменти и бяха спечелили конкурсите на ниво министерство на отбраната.
През следващата година се очаква да има още големи съкращения в структурите на МО. Обсъжда се дори и закриване на мегаагенцията, в която по щат работят около 800 души. Другият вариант е тя да бъде съкратена наполовина.
АНГАЖИМЕНТИ
Вероятно ще изпратим още хора в Афганистан, разработили сме различни варианти, които трябва да предложим на правителството, съобщи вчера министърът на отбраната Николай Младенов пред БНР. Той обаче отказа да конкретизира какви са опциите. В момента България има в Афганистан два контингента с обща численост от 500 души. Единият охранява външния периметър на летището в Кабул, а другият изпълнява конвоиране и охрана на вътрешния параметър на летището в Кандахар.
Единият вариант е да се изпратят още 100 души, но това ще стане, ако се прекрати мисията ни в Босна и Херцеговина. Там министрите на отбраната на ЕС обмислят омиротворителната мисия да прерасне само в обучителна. България пък ще изтегли 100-членния си контингент и ще остави едва 20-ина души за обучение на местните служби по сигурността.
|
|