Преди месеци организирахме медийно наблюдение и разкрихме сериозни нередности при провеждане на обществената поръчка за ВиК инфраструктура на град Дулово, в която бяха замесени активисти на ДПС начело с кмета Мидхат Табаков. Табаков и съпартиецът му Гюнай Сефер станаха депутати, но малко след това изгубиха имунитетите си - правосъдието се зае с тях заради тази и други афери. А разкриването на нарушенията в Дулово обнадежди много хора да търсят и защитават обществения интерес, дори когато далаверата изглежда съвсем опечена. Сезираха ни за опорочен търг и в Ст. Загора и понеже процедурата се точи от месеци, този път организирахме наблюдение по документи.
----------------------------------
През пролетта старозагорската болница МБАЛ "Проф. Ст. Киркович" решава да си купи когенератор - сложно съоръжение, което произвежда едновременно топлинна и електрическа енергия. То пази болничните апарати от токови удари и аномалии, а осигурява и топлоснабдяването на болницата. Неоползотвореният ток пък се продава. Когенераторът се свързва с газопреносната и с електропреносната мрежа на страната, контролира се много строго и при завишени изисквания за безопасност. Не случайно с когенерация се занимават малко на брой и тясно специализирани фирми.
На 29 април 2009 г. е обявена обществена поръчка за: "Доставка, монтаж и пускане в експлоатация на компактна газово блокова отоплителна централа за производство на електрическа и топлинна енергия, предназначена за нуждите на болничния комплекс, на територията на който е разположена МБАЛ "Проф. д-р Ст. Киркович" АД, гр.Стара Загора". Сложно обяснено и никъде не се споменава думичката "когенератор". Все едно, ако искаш да си купиш магаре, да обявиш, че търсиш "нечифтокопитно впрегатно и ездитно животно с маса до 300 килограма, дълги уши и опашка с пискюл". Така, ако някой производител на когенератори търси в регистрите какви поръчки са обявени, със сигурност няма да открие тази.
Техническите изисквания пък се оказват буквално преписани от реклама в интернет. И не само свалени от сайт, но и неграмотно преведени, та търсеното съоръжение се оказва снабдено "със звънец (?!?) и еластичен съединител (!!!)" - чудо, непознато в техниката. В заданието е посочена и желаната бутална скорост на машината - параметър, който свежда избора не до една определена марка, а направо до точно определен модел. Само дето не е написано, че болницата си поръчва "KUHSE greenPower 140 MG". Тръжната документация дори указва какви надписи трябва да има на таблото - и те преписани буквално от таблото на въпросния модел.
За поръчката се състезават "Екоенерджи технолоджи"-Ямбол, "Чайм"-Ботевград и "Темпо КЛ"-Ст. Загора. Първите две фирми са познати в сферата на когенерацията, а третата е неизвестна.
"Чайм" започва да задава уточняващи въпроси, понеже в техническо задание има доста неясноти. От болницата отговарят изнервено. Признават, че има неточности и грешки в документацията. Но не прекратяват процедурата.
Следва отваряне на офертите. Цената е основен критерий - с 50% тежест. Другите два - квалификация на изпълнителите и начин на плащане, са с тежест по 25%. Балът се изчислява по ясна формула. С цена 393 690 лв. "Чайм" събира най-много точки. "Екоенерджи технолоджи" предлага 788 000, а "Темпо КЛ" - 665 000 лв. Но резултатът явно обърква нечии сметки.
"Чайм" не предлага точно онова съоръжение, описано в заданието, а друго - чешко производство. То обаче отговаря напълно на обявените технически изисквания, дори е с малко по-добри показатели и два пъти по-евтино. Вместо да е доволна, тръжната комисия с остър тон изисква обосновка на цената.
Получава подробна аргументация, но пак не е доволна. Сега се опитва да докаже, че съоръжението, което ще достави спечелилата фирма, е различно от онова, което е предложила. С нов документ и това "обвинение" отпада.
Тогава комисията изведнъж се сеща за уточняващите въпроси, т.е. "открива" дефекти в техническото задание и на 11 август процедурата е прекратена. От "Чайм" заявяват, че няма да обжалват прекратяването, защото сами са посочили грешките още в началото.
На 1 септември стартира нова процедура. Сега вече е съвсем ясно, че се търси когенератор - предметът е: "Доставка, монтаж, пуск и въвеждане в експлоатация на газов когенерационен модул". Техническото задание отново води към KUHSE greenPower 140.
Логично е да се запитаме кой го е изготвил. Автор е "Енерджи ефект" ЕООД -Ямбол с управител Васил Алексиев. Инж. Алексиев управлява и "Енергопроспект" - гражданско дружество, в което участва кандидатстващата за доставка на когенератора фирма "Екоенерджи технолоджи". С други думи, натъкваме се на класически "конфликт на интереси". Това обяснява защо условията на обществената поръчка са толкова удобни за един от кандидатите - и при първата процедура, и при втория опит.
А сега има и промени във формулата за оценяване. Срокът на изпълнение е с 50% тежест, а цената и квалификацията на изпълнителя - с по 25%. Разместването на показателите по важност поражда съмнения, че целта е да бъде "отсвирена" най-добрата ценова оферта. Но възложителят има право на такива корекции, а и, както впоследствие обяснява, срокът е важен "предвид настъпващия зимен сезон и необходимостта от своевременно изграждане на съоръжението".
В новата процедура се включват старите участници. "Чайм" намира техническо решение и предлага когенератор, който не само покрива изискванията, но и превъзхожда по някои показатели фаворизирания когенератор (например "минимална работа без основен ремонт - при изисквани 20 000 часа, при "Чайм" е 54 000 часа; интервал на смяна на маслото - при изискване 1000 часа, е 1500 часа; интервал на смяна на свещите - при изискване 1000 часа, е 3000 часа). Но в крайното класиране "Чайм" се оказва на последно място.
За победител е обявена "Екоенерджи технолоджи", която предлага да изпълни поръчката фантастично бързо - за 5 (пет) дни. Но според техническото задание "изпълнителят е длъжен да изготви и предостави на възложителя всички необходими документи за въвеждане в експлоатация на съоръжението "Газов когенерационен модул". А само за документалното уреждане са необходими поне 9 седмици - ако се спазват сроковете в съответните закони.
Ето защо в офертата на победителя пише "ДЕСЕТ ДНИ", но после дребни буквички поясняват, че десетте дни започват да се броят "след даване на фронт за монтаж". Кой да даде фронта и колко време ще отнеме това - не става ясно. От гледна точка на правото този израз има същото значение като "продаване на чалъм" и "стартиране на далавера". Той дава възможност на доставчика да стовари оборудването в кашони, да си вземе парите и да остави болницата да се оправя с крайно трудната работа по уреждането на документите с общината, газопреносната, енергопреносната система, безопасността и т.н.
"Чайм" напразно пише писма и настоява да се уеднаквят критериите и да се уточни понятието "срок за изпълнение". Според комисията няма какво да се уточнява - другите две фирми били разбрали всичко.
Че машината няма как да заработи до настъпващия зимен сезон, е ясно. Пита се дали въобще ще заработи. "Екоенерджи технолоджи" при всички положения няма да носи вина, ако някой не й дава "фронт за монтаж".
И така, възложителят започва подготовка за сключване на договор с фирмата фаворит. Но междувременно политическата конюнктура се променя, ръководството на болницата - също, и директорката д-р Катя Бекярова, смятана за близка до бившия здравен министър Евгений Желев, е сменена. Сделката увисва.
Новият изпълнителен директор - д-р Николай Колев, държи да се запознае с цялата документация за обществената поръчка. Ще прочете и нашия доклад от наблюдението, който разкрива и връзката между изготвителя на заданието и фирмата победител. После ще реши дали да прекрати процедурата и дали да сезира органите, занимаващи се със замърсени обществени поръчки.
Когато стане въпрос за хипотетични далавери ври и кипи. Когато стане въпрос за реална далавера с фактите на масата, безразличие.
Браво на автора.
Има доста грапавини и пукнатини в техническото изложение, но находката за време за изпълнение като критерий с тегло в оценката 50% е велика. При това не става въпрос за действия във военно време. Ще е много любопитно и да се види какво пише в технико-икономическата обосновка за когенерацията, кой е автора, какво е написал и дали написаното съответства на реалностите...