:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,460
Активни 435
Страници 23,927
За един ден 1,302,066
Под лупа

Как болницата в Стара Загора (не) си купи когенератор

От поредна обществена поръчка замириса на връзкарство и нечисти отношения
Марин Божков
Преди месеци организирахме медийно наблюдение и разкрихме сериозни нередности при провеждане на обществената поръчка за ВиК инфраструктура на град Дулово, в която бяха замесени активисти на ДПС начело с кмета Мидхат Табаков. Табаков и съпартиецът му Гюнай Сефер станаха депутати, но малко след това изгубиха имунитетите си - правосъдието се зае с тях заради тази и други афери. А разкриването на нарушенията в Дулово обнадежди много хора да търсят и защитават обществения интерес, дори когато далаверата изглежда съвсем опечена. Сезираха ни за опорочен търг и в Ст. Загора и понеже процедурата се точи от месеци, този път организирахме наблюдение по документи.

----------------------------------



През пролетта старозагорската болница МБАЛ "Проф. Ст. Киркович" решава да си купи когенератор - сложно съоръжение, което произвежда едновременно топлинна и електрическа енергия. То пази болничните апарати от токови удари и аномалии, а осигурява и топлоснабдяването на болницата. Неоползотвореният ток пък се продава. Когенераторът се свързва с газопреносната и с електропреносната мрежа на страната, контролира се много строго и при завишени изисквания за безопасност. Не случайно с когенерация се занимават малко на брой и тясно специализирани фирми.

На 29 април 2009 г. е обявена обществена поръчка за: "Доставка, монтаж и пускане в експлоатация на компактна газово блокова отоплителна централа за производство на електрическа и топлинна енергия, предназначена за нуждите на болничния комплекс, на територията на който е разположена МБАЛ "Проф. д-р Ст. Киркович" АД, гр.Стара Загора". Сложно обяснено и никъде не се споменава думичката "когенератор". Все едно, ако искаш да си купиш магаре, да обявиш, че търсиш "нечифтокопитно впрегатно и ездитно животно с маса до 300 килограма, дълги уши и опашка с пискюл". Така, ако някой производител на когенератори търси в регистрите какви поръчки са обявени, със сигурност няма да открие тази.

Техническите изисквания пък се оказват буквално преписани от реклама в интернет. И не само свалени от сайт, но и неграмотно преведени, та търсеното съоръжение се оказва снабдено "със звънец (?!?) и еластичен съединител (!!!)" - чудо, непознато в техниката. В заданието е посочена и желаната бутална скорост на машината - параметър, който свежда избора не до една определена марка, а направо до точно определен модел. Само дето не е написано, че болницата си поръчва "KUHSE greenPower 140 MG". Тръжната документация дори указва какви надписи трябва да има на таблото - и те преписани буквално от таблото на въпросния модел.

За поръчката се състезават "Екоенерджи технолоджи"-Ямбол, "Чайм"-Ботевград и "Темпо КЛ"-Ст. Загора. Първите две фирми са познати в сферата на когенерацията, а третата е неизвестна.

"Чайм" започва да задава уточняващи въпроси, понеже в техническо задание има доста неясноти. От болницата отговарят изнервено. Признават, че има неточности и грешки в документацията. Но не прекратяват процедурата.

Следва отваряне на офертите. Цената е основен критерий - с 50% тежест. Другите два - квалификация на изпълнителите и начин на плащане, са с тежест по 25%. Балът се изчислява по ясна формула. С цена 393 690 лв. "Чайм" събира най-много точки. "Екоенерджи технолоджи" предлага 788 000, а "Темпо КЛ" - 665 000 лв. Но резултатът явно обърква нечии сметки.

"Чайм" не предлага точно онова съоръжение, описано в заданието, а друго - чешко производство. То обаче отговаря напълно на обявените технически изисквания, дори е с малко по-добри показатели и два пъти по-евтино. Вместо да е доволна, тръжната комисия с остър тон изисква обосновка на цената.

Получава подробна аргументация, но пак не е доволна. Сега се опитва да докаже, че съоръжението, което ще достави спечелилата фирма, е различно от онова, което е предложила. С нов документ и това "обвинение" отпада.

Тогава комисията изведнъж се сеща за уточняващите въпроси, т.е. "открива" дефекти в техническото задание и на 11 август процедурата е прекратена. От "Чайм" заявяват, че няма да обжалват прекратяването, защото сами са посочили грешките още в началото.

На 1 септември стартира нова процедура. Сега вече е съвсем ясно, че се търси когенератор - предметът е: "Доставка, монтаж, пуск и въвеждане в експлоатация на газов когенерационен модул". Техническото задание отново води към KUHSE greenPower 140.

Логично е да се запитаме кой го е изготвил. Автор е "Енерджи ефект" ЕООД -Ямбол с управител Васил Алексиев. Инж. Алексиев управлява и "Енергопроспект" - гражданско дружество, в което участва кандидатстващата за доставка на когенератора фирма "Екоенерджи технолоджи". С други думи, натъкваме се на класически "конфликт на интереси". Това обяснява защо условията на обществената поръчка са толкова удобни за един от кандидатите - и при първата процедура, и при втория опит.

А сега има и промени във формулата за оценяване. Срокът на изпълнение е с 50% тежест, а цената и квалификацията на изпълнителя - с по 25%. Разместването на показателите по важност поражда съмнения, че целта е да бъде "отсвирена" най-добрата ценова оферта. Но възложителят има право на такива корекции, а и, както впоследствие обяснява, срокът е важен "предвид настъпващия зимен сезон и необходимостта от своевременно изграждане на съоръжението".

В новата процедура се включват старите участници. "Чайм" намира техническо решение и предлага когенератор, който не само покрива изискванията, но и превъзхожда по някои показатели фаворизирания когенератор (например "минимална работа без основен ремонт - при изисквани 20 000 часа, при "Чайм" е 54 000 часа; интервал на смяна на маслото - при изискване 1000 часа, е 1500 часа; интервал на смяна на свещите - при изискване 1000 часа, е 3000 часа). Но в крайното класиране "Чайм" се оказва на последно място.

За победител е обявена "Екоенерджи технолоджи", която предлага да изпълни поръчката фантастично бързо - за 5 (пет) дни. Но според техническото задание "изпълнителят е длъжен да изготви и предостави на възложителя всички необходими документи за въвеждане в експлоатация на съоръжението "Газов когенерационен модул". А само за документалното уреждане са необходими поне 9 седмици - ако се спазват сроковете в съответните закони.

Ето защо в офертата на победителя пише "ДЕСЕТ ДНИ", но после дребни буквички поясняват, че десетте дни започват да се броят "след даване на фронт за монтаж". Кой да даде фронта и колко време ще отнеме това - не става ясно. От гледна точка на правото този израз има същото значение като "продаване на чалъм" и "стартиране на далавера". Той дава възможност на доставчика да стовари оборудването в кашони, да си вземе парите и да остави болницата да се оправя с крайно трудната работа по уреждането на документите с общината, газопреносната, енергопреносната система, безопасността и т.н.

"Чайм" напразно пише писма и настоява да се уеднаквят критериите и да се уточни понятието "срок за изпълнение". Според комисията няма какво да се уточнява - другите две фирми били разбрали всичко.

Че машината няма как да заработи до настъпващия зимен сезон, е ясно. Пита се дали въобще ще заработи. "Екоенерджи технолоджи" при всички положения няма да носи вина, ако някой не й дава "фронт за монтаж".

И така, възложителят започва подготовка за сключване на договор с фирмата фаворит. Но междувременно политическата конюнктура се променя, ръководството на болницата - също, и директорката д-р Катя Бекярова, смятана за близка до бившия здравен министър Евгений Желев, е сменена. Сделката увисва.

Новият изпълнителен директор - д-р Николай Колев, държи да се запознае с цялата документация за обществената поръчка. Ще прочете и нашия доклад от наблюдението, който разкрива и връзката между изготвителя на заданието и фирмата победител. После ще реши дали да прекрати процедурата и дали да сезира органите, занимаващи се със замърсени обществени поръчки.
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Работата на скъпата и сложна болнична техника изисква гаранции, че токът никога не може да спре. Затова много болници прибягват до поръчването на когенерационни модули, които използват природен газ за отоплението и електрозахранване.
снимка: архив "Сега"
Старозагорската болница "Проф. Стоян Киркович" се опита да се снабди с модерно съоръжение за отопление и ток, но за съжаление не организира процедурата по най-добрия начин.
10
5690
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
08 Декември 2009 10:43
Когато стане въпрос за хипотетични далавери ври и кипи. Когато стане въпрос за реална далавера с фактите на масата, безразличие.
Браво на автора.
Има доста грапавини и пукнатини в техническото изложение, но находката за време за изпълнение като критерий с тегло в оценката 50% е велика. При това не става въпрос за действия във военно време. Ще е много любопитно и да се види какво пише в технико-икономическата обосновка за когенерацията, кой е автора, какво е написал и дали написаното съответства на реалностите...
08 Декември 2009 12:35
Нeat, предполагам, че за да се стигне до обществена поръчка, има изготвена и технико-икономическа обосновка. Все пак, болницата е предприятие, целогодишно и денонощно използащо топлинна и електрическа енергия. Но си прав, че ще е интересно да се види този доклад. При излишък на еленергия е ясно - продава се на разпределителното дружество, а при излишък на топлина през лятото - какво?
08 Декември 2009 12:58
Това може да върне човек в славните времена на обществената поръчка за център за тел. 112.
Никога няма да забравя как напълваха гащите като фирмите се обаждаха за уточнения по поръчката.
08 Декември 2009 12:59
Хипотетичните далавери са си за чесане на езици. Релната - за прокуратурата и съда. Няма бурни страсти от безверие, че дори при всички тези разкрития ще има някакви последствия.
08 Декември 2009 13:03
Какво става с Масларката? Бавят се нещо. Сливен зове.
08 Декември 2009 13:17
Когенераторът се оразмерява така, че никога да няма излишък на топлинна енергия. през зимата има недостиг, който се запълва с котли.
08 Декември 2009 14:12
Принципно когенераторът се оразмерява така, че да носи най-голяма печалба. Само дето в случая, на първо четене, ако няма специални цени на изкупуване на тока, нещата могат да отидат на няколко десетки хиляди лв минус годишно за пациента. А ако има и заеми, десетките хиляди след минуса може и да не стигнат. И при това даже не става въпрос за описаните в статията странни неща.
08 Декември 2009 17:27
В България има остра липса на професионалисти и хора, които съвестно да си изпълняват задълженията, да имат морал поне на санитарен минимум. Това особено важи за персонала в държавните и общински структури.
Обществените поръчки и цялата система, свързана с тях, са пародия.
Ако авторът желае да следи и разследва обществени поръчки, то може да пише интересни статии за това цял живот.
08 Декември 2009 18:37
Принципно не знам как е.
Тази година съм пуснал 3 когенератора и знам как е практически.
Печалбата винаги се регулира от ДКЕВР в рамките на регламентирана рентабилност и тъй като процесът е субективен, никога не знаеш предварително, когато си го оразмеряваш, каква надбавка за преференциална ел.енергия ще ти дадат и какви разходи ще ти признаят, за да си смяташ печалбата.
Но знаеш, че произвеждаш два продукта, че единият струва по-скъпо и затова е водещ и избираш машина, която ще го произвежда минимум 8, 000 часа годишно в оптимален режим.
След това си правиш сметките с цени, които подобни инсталации са получили от регулатора и хеджираш разочарованието си до 10%.
08 Декември 2009 21:07
Точно така е ако правиш и топлото и тока само за продан. В болницата обаче май искат да заместват купуването на ток и директното горене на газ. При такива предпоставки проектът здраво куца, особено при "очаквана цена" 800К за 140 електрически киловата мощност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД