:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,498
Активни 523
Страници 23,965
За един ден 1,302,066
Възход и падение

Дубайският Вавилон: блясък, разкош, а сега и упадък

Стремежът към голям икономически растеж с много бърза скорост доведе емирството до провал
Дубай е обречен на провал, тъй като нито един град или регион не може да издържи на подобен ръст на строежите, твърдят експерти.
Емирството Дубай, което за десетилетие се опита да се превърне в Манхатън на Персийския залив, в последните дни изглежда може да се окаже скъпа имитация на Содом и Гомор. Тук няма сяра, няма отмъстителен Бог, но все още съществуват ужасните последствия от хедонистична оргия на разхищението.

Дубай, поне до съвсем скоро, бе световната столица на алчността; Леголенд на богаташите, където безвкусни търговски центрове, изкуствени острови и безсмислени небостъргачи бяха издигнати за много кратко време. Тук богаташи наемат хотелски стаи за по над 6600 долара на вечер. Всичко е построено върху пясък, но след като бизнесът, който е в основата на Дубайската империя, разкри черна дупка от 80 млрд. долара, разбрахме, че всъщност строителният бум се дължи на заеми и на почти робски труд.

Дубайската мечта в голямата си част е дело на покойния шейх Мактум и на наследника му, настоящия управник шейх Мохамед. Ден преди да бъде обявена новината за дълговете на Дубай шейхът бе в Лондон. Според националната информационна агенция на Обединените арабски емирства (ОАЕ) британският премиер Гордън Браун заявил, че е "впечатлен от бързото възстановяване на ОАЕ от кризата и че благодарение на мерките, предприети от властите в Дубай, икономическият срив е оказал минимален ефект върху страната".



Допреди няколко дни това беше истина



Инвеститорите се надпреварваха да впечатляват шейха с от странни, по-странни проекти на годишното изложение за недвижими имоти "Ситискейп", провеждано в Дубай. Сред проектите, които вече са построени, са писти за ски в пустинята и най-големият в света търговски център с 1200 магазина, аквариум, обитаван от 400 акули. Купувачи се тълпяха на опашки в продължение на часове, за да получат шанс да се сдобият с имот, а десет минути по-късно те го продаваха на някой от последните на опашката, но с печалба от над 16 000 долара.

Докато икономиката процъфтяваше, животът в емирството кипеше. Дубай бързо се превърна в любимо място на руските гангстери, на филмовите звезди от Боливуд, на британските футболисти и техните съпруги или любовници. Дейвид Бекъм и Майкъл Оуен бяха сред тези, които пръснаха милиони за имоти на Палмата, но се говори, че Брад Пит и Дензъл Уошингтън също са се сдобили с домове тук.

Парис Хилтън снима епизод от своето риалити шоу в баровете и търговските центрове в града тази година. Всяка вечер пред хотел Grosvenor, който е известен с баровете си, можеше да се види паркирана колекция от най-скъпите спортни автомобили в света. "Скоро всеки Граф Монте Кристо ще бъде в Дубай. В следващите 10 години



само богати и известни хора ще живеят тук",



бе цитиран да казва един шейх. А прислугата? "Надявам се дотогава роботи или клонинги да могат да вършат всичко".

С парите на западняците идва и културата на Запада. Въпреки че на жителите-чужденци им е необходимо специално разрешително, за да могат да употребяват алкохол в домовете си, спиртни напитки се предлагат в баровете на хотелите. Специално организирани партита, на които се пие алкохол, са предпочитан начин за прекарване на времето в петък следобед. Докато мюсюлманите прекарват целия ден в молитви в джамиите, то западняците се напиват до безпаметност.

Заради едно от тези партита, сдобили се с позорна слава, двама британци попаднаха под ударите на строгите закони, прилагани в страната. През юли 2008 г. Мишел Палмър (36 г.) и Винс Акърс (34 г.) бяха осъдени на по три месеца затвор заради непозволен секс на плажа. Не след дълго британските граждани Марни Пиърс и Сали Антия бяха хвърлени зад решетките за прелюбодейство, след като съпрузите им разказали на полицията, че двете имат извънбрачни връзки.

Бурдж Дубай, който със своите 818 метра е



най-високият небостъргач в света,



изчезва в облаците, издигащи се високо над това емирство на противоречията. Твърди се, че жителите на по-спокойното и по-богато емирство Абу Даби, намиращо се на около 100 км, клатели глави, изумени от количествата пари, които съседите им харчат. Строежите в Абу Даби, като например спиращата дъха писта "Яс Марина", използвана за състезанията от Формула 1, са внимателно проектирани.

Дубай просто строи по-големи и по-големи сгради, като почти не се замисля за градоустройството. И то е обречено на провал: нито един град или регион не може да издържи на подобен ръст - особено след като петролът, който е в основата на строителния бум, бавно намалява. Финансовата криза просто влоши проблемите на икономиката на Дубай, които от доста време съществуват. Финансовите пазари се стреснаха от съобщението на компанията "Дубай Уърлд", която строи известния остров Палма Джумейра, че иска замразяване на плащанията по дълга си, възлизащ на 60 млрд. долара. Банките в Лондон и Единбург като HSBC и Роял банк ъф Скотланд са отпуснали на "Дубай Уърлд" заеми, възлизащи на милиарди долари. Сега съществува голяма вероятност те да загубят голяма част от отпуснатите на компанията средства, ако "Дубай Уърлд" обяви фалит.

На Палмата се намира хотел "Атлантис" - внушителна постройка от две кули, свързани с мост. Кайли Миноуг пя по време на откриването им миналата година, а невероятната заря се виждаше от километри - продължилата една нощ веселба струваше 20 млн. британски лири. "Дубай Уърлд" не можеше да избере по-неподходящо време за откриването на седемзвездния хотел.

Привличането на западни туристи е един от стълбовете на растежа на БВП на Дубай, но западняците сериозно ограничиха харчовете си и туристическата индустрия на Дубай започна да се разклаща. Страхът сега е, че мечтите на шейх Мохамед могат да се превърнат в икономически кошмар не само за емирството, но и за целия свят.



---Богатствата на Дубай---



Милиони долари са инвестирани в страстите на шейх Мохамед: чистокръвните състезателни коне. В Нюмаркет той притежава конезавода "Далхам Хол" и конюшните "Годолфин". Шейхът е собственик на 1600 хектара земи в Ирландия и това го прави най-големия фермер в страната. Той също така притежава 2800 хектара заградени места около хиподруми и 2000 хектара земеделска земя. Други активи, собственост на инвеститори от Дубай, включват:

- Презокеанския лайнер QE2, който в момента се намира в Кейп Таун;

- Офис сградата Adelphi на улица "Странд" и Grand Buildings на площад "Трафалгар";

- 20% от акциите в "Цирк дьо Солей", канадска циркова трупа;

- Хотелската верига "Травеллодж";

- Дял в "Мерлин Ентъртейнмънтс", която е собственик на Музея на Мадам Тюсо и на др.

- Шотландското игрище за голф "Търнбери";

- Тенис клубове "Крис Евърт" в САЩ;

- Ски курорт в Аспен, Колорадо;

- 21% от акциите в Лондонската фондова борса;

- Фериботната компания P&O
 Преди време инвеститорите се надпреварваха да предлагат на шейха на Дубай кой от кой по-екстравагантни проекти.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Остров Палма Джумейра, изграден от затъналата в дългове компания "Дубай Уърлд", може да се види и от космоса.
33
7497
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
07 Декември 2009 22:25
Човешката алчност край няма.
07 Декември 2009 22:27
Отровния кладенец (Фуад Аджами, за нефта).
По тия места по-рано се гмуркали за бисерни миди и за риба с тръстикови копия голотупанести юнаци с по едно пищималче отпреде, в пустинята миткал по някой и друг див камилар.
Ако нямаше нефт в залива, нямаше да има и Ал Кайда.
07 Декември 2009 23:39
аз пък не харесвам това строителство от естетическа гледна точка
и мисля че естетическият усет изразява цялата същност на човека - интелектуална, морална, разбиранията му за икономика, политика, възпитание, култура - за всичко
07 Декември 2009 23:47
Ей, браво на вестника!
Заради това, че събития, които всъщност са по-значителни от Копенхаген, не са им избегали от вниманието.
08 Декември 2009 00:24
Натиснете тук
08 Декември 2009 01:59
Тука не влизат в сметката нито изискани естетически вкусове , нито петрол, поне директно. Както всички знаем, зоната е силно културно-политически-религиозно зависима. Тoва което не познаваме е финансово-религиозната зависимост и ислямското банкиране с неговите ососбености. Съмненията са, че Дубай Уърлд влиза в конфликт с местните религиозни лидери. Достатъчно е духовния водач да изрази съмнение, че приходите се ползват за небогоугодни дела и ислямските финанси им обръщат гръб. От там насетне събитията са известни.
08 Декември 2009 02:22
"Всичко е построено върху пясък, но след като бизнесът, който е в основата на Дубайската империя, разкри черна дупка от 80 млрд. долара, разбрахме, че всъщност строителният бум се дължи на заеми и на почти робски труд."
***
Ха, познайте кои са робите. Пакистанци, йеменци, и други мИслюмани. Чат- пат някой европеец или канадец с прибран паспорт. И от целото пране на мръсни дубайски гащи единствения келепир е за борсовите спекуланти.
08 Декември 2009 02:48
М-да-а, така става когато възможностите ти значително надминат способностите ти.
08 Декември 2009 03:50
Мене Мене Текелъ Уфарсинъ ..... е надписа на стената за който споменава още Библията и важи в пълна сила и до днес .
08 Декември 2009 08:25
Купувачи се тълпяха на опашки в продължение на часове, за да получат шанс да се сдобият с имот, а десет минути по-късно те го продаваха на някой от последните на опашката, но с печалба от над 16 000 долара.

Чичо, никакъв петрол не е виновен, това си е имотно-туристически балон. Емирствата имат малко петрол и газ и почти всички залежи са в Абу Даби. ДУбайският бум си е бил планиран като пирамида и перфектно изцакан. Намираш будала да плаща и надуваш проектите с имагинерна стойност.
Въпрос с повишена трудност: каква е приликата с оня тимаджийския ОУП на Варна дето се пениш да го хвалиш?
08 Декември 2009 08:30
А робите са предимно бангла, пакистанци, индийци... добре заплатен бангла в родината си прави 30-40 $ месечно, много измират от глад, така че нископлатен труд - да, робски - не.
Преди 2 години и половина служители на J.P.Mariot в Кувейт (гастарбайтери от Бангладеш) вдигнаха стачка за заплати. Робите не стачкуват, нали?
08 Декември 2009 08:56
Абе, се ще е нещо като "едно към гьотере" или само за да трепери въздуха...
08 Декември 2009 11:04
Тоя изкуствен остров на снимката само за няколко месеца да спрат да го обслужват и ще стане блато... а има скъпа поддръжка...
08 Декември 2009 12:25
А пък небостъргачите на снимката - по-грозни и от манхатънските....скука!
08 Декември 2009 12:36
Само за протокола-J.P.Morgan Chase and (GW) Marriott не са едно и също, но JP Mariot определено не съществува

08 Декември 2009 12:51
При всички положения мястото е уникално и си струва човек ако има възможност, да го види с очите си. Аз съм гледал доста филми за града и съм силно впечатлен.
От друга страна не бива да се забравя че създателите на това чудо са от мургавата раса...Няма смисъл чак толкоз да им се връзват кусури...Те просто са си такива.
08 Декември 2009 13:15
Нормално е за криза да има затруднения. Затова ли и вестникът рекламира дестинация Дубай? Натиснете тук
08 Декември 2009 16:37
Статията е много истинска... Около 6-7 пъти ходя в Дубай и хората, които работят там разказваха за тази статия още преди да започне Кризата. Емирството "потъва" и хотелите масово понижават цените, строежите не се завършват на време, голяма част от работната ръка започна да напуска емирството. Преди 18 месеца 60км път с 4-5 ленти в посока се изминаваше за около 90мин-към днешна дата (01.11.2009) това става за около 50мин., а март същата година нямаше кой да те напсува - само от това сравнение можете да прецените какъв е отливът от Дубай.
Авиокомпанията на емирството е 40% (ако не и повече) собственост на шейховете от Абу Даби, които са изкупили TOLL системата и метрото в Дубай...
08 Декември 2009 16:53
Не след дълго британските граждани Марни Пиърс и Сали Антия бяха хвърлени зад решетките за прелюбодейство, след като съпрузите им разказали на полицията, че двете имат извънбрачни връзки.
Че то било много лесно!
08 Декември 2009 16:56
Някои от манхатънските небостъргачи, Тихомирчо, са си много красиви (виж например Крайслер), а гледката им като цяло е зашеметяваща.

Работата е, че в Ню Йорк и Чикаго небостъргачите са нещо "органично", родено от живота, икономиката, техниката, културата (цената на земята, застроителния план, производството на евтина стомана, на нови лъскави неръждаеми сплави, измислянето на ел. асансьора, оптимизма, забогатяването и грандоманията от 20-те години, излишъка на работна сила през Голямата депресия, Ню дийла и програмите за заетост, местната промишлена естетика - ар нуво - Тифани, ар деко, местната архитектура)...

Абе прочети Маяковски, "Бродвей" (1925).

Небостъргачите е Дубай са нещо друго - неестествено, неорганично, необосновано от нищо освен от празна амбиция на внезапно и случайно забогатели от нефта бедуини. Те ще бъдат обаче хубави каменни кариери за емирствата през следващите няколко геологически ери, да си строят с тях колиби, както Колизея в Рин и Римските терми във Варна съвсем доскоро били каменни кариери на населението.

Сталиновите небостъргачи в Москва, копирани от нюйоркските, макар по-малки, са по-състоятелни от дубайските - Москва доста прилича на Ню Йорк в някои отношения и ако не беше сталинизъма щеше да му прилича много повече. Сингапур, Хонконг и Шанхай според мене са нещо средно м/у Дубай и Ню Йорк, по нещо си приличат и с двете.
08 Декември 2009 17:41
и ако не беше сталинизъма щеше да му прилича много повече

08 Декември 2009 18:15
...но JP Mariot определено не съществува..

Извинявам се, малко бързах, JW MARIOTT, хотел Мариот в Сафат, Кувейт сити.
08 Декември 2009 18:50
Чиче, живей си и се захласвай по чудовищните сгради в Манхатън /за мен са безвкусни и доволно подтискащи - стават сигурно само за бизнес и за туристичеса атракция/, а ние с гайдите предпочитаме крайградските еднофамилни жилища и вили....по римски, древен и съвременен!!!! Ама - въпрос на вкус и финикийски знаци, нали!?!?
08 Декември 2009 18:55
Не съм ходил там, но синът ми - да- и разправя , че предградията са същински ад- мизерия и смрад!
08 Декември 2009 19:07
Верно, че небостъргачите са нещо "органично" в Ню Йорк. В края на краищата, там се е родила "мечтата на идиота"
08 Декември 2009 20:32
папуасе - та викаш не било робство. Ами въпрос на фрзеология - аз например на спането по 10 човека във фургон, боя с тояги за неявяване на работа, прибрания паспорт, изчезването на непослушните, невъзможността да излезнеш от лагера, охраната, липсата на болнични, липсата на почивни дни, храна като в концлагер, невъзможност да напуснеш ако не ти харесва, изплащане на заплата когато реши сайбията му викам робство, ти му казваш нископлатен труд. Така да бъде. И къде е разликата?
08 Декември 2009 20:55
Ако става дума за постройки, по моите ограничени, но редовни впечатления, към "органиката" на Манхатан по-голем принос имат баровете и ресторантите, отколкото небостъргачите.
08 Декември 2009 21:27
Като изключим Манхатън и т.нар. Loop в Чикаго, небостъргачите съвсем не са органичен елемент на американската архитектура. И там има по няколко кули в даун тауна на по-големите градове и по някой стърчащ неизвестно защо билдинг в по-малките /като в българските окръжни градове/. Иначе нормалното си е "едноетажната Америка". Другото е скай лайн за туристите. А защо сега всички са луднали кой да построи по-висока сграда /Малайзия, Дубай, Китай/ си е пълна загадка. "Ведь Эльбрус и с самолета видно здорово", както пееше Висоцки.
08 Декември 2009 22:46
Друже,
бой с тояги може да има при саудитите, но в Дубаи ме съмнява. В държавите около залива визата е по-важна от паспорта, ненапразно е отделен документ. Лагерите в които живеят се посочват като адрес на пребиваване и работодателят ги извозва дотам и обратно. Работодателят носи отговорност ако докара работник и той избяга да си търси работа на пазара. Това са условията при които се издават визите. Десет човека във фургон е много по-добре от 10-15 човека мъже жени и деца в заливана от мусоните кална колиба. Аз съм виждал откъде идват тия хорица и ми е ясно защо търпят.
08 Декември 2009 22:54
Drug другарче американско
по-добре слушай папуаса, щом нямаш никаква представа за реалностите извън америка. Сгъстил си цветовете. Половината население в Дубай (с оае паспорти) са индийци и пакистанци, получили гражданство. Живеят доста по-лошо от местните араби, но не по-лошо от българските работници-строители.
И също си припомни кой е строил на америка железниците и имал ли е въобще някакви права.

Редактирано от - softwind на 08/12/2009 г/ 22:55:49

08 Декември 2009 23:15
Иде...., иде.....2012...
08 Декември 2009 23:24
Доди...., доди.....Ал-Файед...
13 Декември 2009 21:28
Според мен един от проблемите на Америка е какво да прави с небостъргачите. Вярно, хората търсят решение на проблема. А в Дубай не ми се ходи. Мислех, че ние сме най-простите. Сега съм малко по-спокоен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД