Докладът е публикуван след получаване на зелена светлина от
българските власти и на техни отговори, но отразява посещение на представители на КПИ, състояло се от 25 април до 7 май 1999 г. Българските власти са отговаряли два пъти на въпросния доклад. Отговорът от 2000 г. е върнат за по-пълна и по-конкретна информация. Вторият български доклад е написан през 2001 г. В него нашите власти признават, че в българските арести и затвори прилагат юмруци, ритници и палки, електрошок и бой по ходилата. Потвърдена е и констатацията за дома в Тертер.
"Домът за мъже с психични разстройства е закрит и болните мъже са преместени в заведение с по-добра хигиена и по-добри условия на живот" - пише в отговора на Костовото правителство. Истината е друга. Мъжете от дома в Тертер днес живеят в три различни дома за душевноболни - в с. Самуил, с. Радовец и местността Чучурката. Те са не по-малко ужасни от дома в Тертер.
-----------------
В България има 30 дома за деца с умствена изостаналост и още 75 затворени институции за възрастни - 52 дома за душевноболни, 12 психиатрични болници и 11 психодиспансера. Две трети от тях са запратени по села и паланки - далече от големите градове с развита инфраструктура.
Били сме на повечето от тези места като наблюдатели на БХК. Горно Вършило, Черни връх, Радовец, Самуил, Санадиново, Драгаш войвода, Чучурката, Пастра, Раздол... В някои от домовете за душевноболни - и по няколко пъти.
Санадиново-българският остров Лерос
В Санадиново отидохме за пръв път миналия септември. Заварихме 96 болни жени, увити в парцали, върху остатъци от железни кревати и голи пружини, сред фекалии и рояци мухи. Вместо с лекарства, ги обуздаваха в клетка.
Тук, в планината, на 35 км от Никопол, преди години са живели хора. Заради свличане на земните пластове цялото някогашно село Осъм е потънало. Къщите изчезнали. Останал само домът за душевноболни жени. Някои от тях чуват гласове, други са епилептички, трети евфемистично са наречени умствено изостанали...
До това ЗСУ (заведение за социални услуги) се стига само по тесен разбит метален мост. От това забравено място никой не излиза до смъртта си.
Дворът е разделен на две от висок бял зид. Зад зида в малка постройка в две огромни стаи са "идиотите", казват при първата ни среща от персонала. От тази среща сме запомнили сгърчените тела на кълба, по две -три върху железни кревати без чаршафи, направо върху пружините. Рояци мухи, накацали по телата. Мръсни, полуголи... като от филм на Фелини. Смрадта се усеща още отвън. В дъното е тоалетната - две запушени дупки, циментов под и чешма, от която тече само студена вода... Фекалиите са навсякъде - върху пода, върху парцаливите дрехи, по леглата, по стените...
И накрая - клетка под открито небе. От персонала обясниха, че това е "карцерът" - място за наказание на най-агресивните. "Те са идиоти, затова ги държим в клетка", казаха санитарките.
При първото ни посещение в дома клетката е празна. Вторият път зад решетките са затворени 6 жени - полусъблечени, клекнали в ъгъла или насядали направо върху земята. Една от тях е без бельо... След всяко посещение в Санадиново се срещаме със зам.- социалната министърка Христина Христова.
Клетката там вече я няма.
За трети път бяхме в Санадиново преди седмица, заедно с представители на Амнести интернешънъл и на неправителствената американска организация за лица с ментални увреждания MDRI. Картината е попроменена. Стените, вратите и подът в стаите са измити. Крилото за лежащо болните е затворено от ХЕИ за ремонт. Леглата са с дюшеци. Извадени са и чаршафи. 13 тона нафта са купени с пари на социалното министерство. Дарители са осигурили 20 легла и 50 нощни шкафчета. Но пък сега персоналът ходи пеша по 10 км. на ден в едната посока, защото домът няма пари за бензин.
Прокурорска проверка на Окръжната прокуратура в Плевен препоръчва домът да бъде закрит. Социалното министерство обещава да премести дома и да отпусне 30 000 лв. за ремонт, храна и лекарства. До момента парите не са стигнали до социалното заведение. Домът си е все още в планината,на мястото на потъналото село Осъм.
Преди години скандална психиатрия - затвор на гръцкия остров Лерос е закрита благодарение на световната намеса. Амнести интернешънъл настоява сега същото да стане и с дома за жени с умствена изостаналост край Санадиново.
В дома за мъже с психични разстройства в с. Драгаш войвода
има 12 смъртни случая само през януари и февруари на 2001 година. В смъртните актове е записано сърдечна и дихателна недостатъчност. Истинската причина за смъртта обаче в повечето от случаите, според бившата директорка на дома Павлина Иванова, са гладът и студът. В три от случаите е направена аутопсия - бронхопневмония е заключението на патоанатомите.
Тук сме идвали два пъти. В двора на дома в Драгаш войвода е пълно с "офицери и сержанти" - мъжете са облечени в шинели и куртки, повечето са с войнишки кепета. Обути са с платненки и с гумени галоши на бос крак. Лежат по пейките и слушат радиоточката. Тя работи до 22 часа и е единственото им развлечение. 147 мъже с психични разстройства живеят от години в този дом. Те са между 18 и 60-годишни с олигофрения, епилепсия, шизофрения.
Дългите едноетажни сгради някога са били постройки на местното държавно земеделско стопанство (ДЗС)...
В една от стаите на леглото върху матрака спи мъж с шинел и с галоши. Има изпражнения, в ъгъла на стаята - урина. Креватите са застлани с изпрани бели чаршафи. Оказва се обаче, че има по един единствен чаршаф за легло. Подът в спалните почти навсякъде е изгнил, в една от стаите има и дупка. Таванът в някои помещения е готов да падне. Прозорците са без стъкла, дограмата на вратите е изкъртена, стените на спалните, дневната, пералнята са мръсни и опушени. Още през януари миналата година ХЕИ-Плевен настоява да се извърши незабавен ремонт на дома. До момента пари за това няма.
Тук и водата спира често - помпата е стара и през седмица аварира. Парно няма. През зимата само за по няколко часа се палят печки на дърва и въглища. И в този дом има "карцер" - беседка, оградена с тел - за наказание на тези, които бягат или буйстват.
Според общинската социална служба в гр. Никопол ще са необходими около половин милион лева, за да се направи основен ремонт, да се изгради парна инсталация и да се ремонтират водопроводът и помпата на дома. Препоръката на Амнести интернешънъл и за този социален дом е да бъде преместен.
Кукли на верига
Така през 1997 г. в свой доклад БХК нарече 48 душевноболни жени от дома в Горно Вършило, малко селце близо до гр. Септември. Там, вместо с лекарства, озаптяваха болните с кучешки синджири.
4 години по-късно в Горно Вършило няма синджири, но изолирането и фиксирането на пациенти продължава да се практикува в българските психиатрии и в социалните домове за хора с увреждания. Арсеналът е разнообразен - кожени и брезентови колани, с които болните се връзват за рамките или пружините на леглата през кръста и китките. В няколко психиатрии се използват синджири (Царев брод, Церова кория, Враца) и метални белезници (с. Паталеница). В дома за жени с психични разстройства в с. Черни връх край Смядово обличат усмирителни ризи, връзват и с вериги. Три жени намерихме заключени в три клетки, специално направени миналата година. Видяхме ги преди седмица. Казаха ни, че са в клетките повече от месец.
За лечение в психиатриите у нас се предписват най-евтините медикаменти и рисковият електрошок и то без анестезия. И когато тази терапия не помогне, идва ред на веригите.
Европейският комитетът против изтезанията забранява употребата на колани и усмирителни ризи. В българското законодателство обаче няма никакви стандарти за обуздаване и изолиране.
Къде са днес душевноболните от Тертер?
В смядовското село Самуил има десетина мъже, преместени тук от дома в Тертер. Полуразрушена постройка. Непоносима смрад. Близо година домът е без вода, карат я с цистерна. Катинари по вратите, болни с обръснати глави и мръсни дрехи, дневна стая с около 40 жени, които вият, удрят, стенат под звуците на чалгата. Докато разговаряме с директора, чуваме викове: "Не виждаме пенсиите си", "Тук ни бият."
"В Тертер си беше по-добре", казват болните и поясняват, че в Самуил санитарите и пазачите ги налагат с бастуни и пръти. От година в дома не е идвал психиатър.
Близо до границата ни с Гърция, в село Радовец е вторият дом, в който днес живеят болни от Тертер. Още от пътя се вижда бодливата тел около постройките. Не една, а седем клетки за изолация и наказание има в този социален дом. Първата клетка е за буйстващите - около 5 кв. м. от двора , заградени с мрежа. Вдясно виждаме още една подобна клетка, малко по-просторна - четирима мъже стоят зад метална врата с катинар. Един от тях изчаква санитарят да отмине и пита: "Кога ще си ходя? Ще ме вземете ли?". Друг ни показва стаичка под стълбите - склад за въглища, където с дни стоял затворен. Стаичката се заключва с желязна врата. В метала е изрязана дупка за наблюдение. Помещението е ниско, можеш да стоиш прав в него, тясно е да легнеш или седнеш.
Питаме болните мъже дали искат да ги снимаме. Те се съгласяват. Снимките им не са просто провокация на сетивата. Снимките могат да им помогнат. Затова и се решаваме да ги направим. Снимаме и общите гробове, в които са били погребвани починалите. И печките с въглища, и единствената чешма на двора, и падащата мазилка, и мръсните одеяла, и остатъците от чаршафи, където ги има, и голите пружини, и войнишките шинели, надписани с блажна боя: "ДВПР" (Дом за възрастни с психични разстройства), за да не би някой да реши да открадне униформите, дарени от армията на бившата ГДР, с които са облечени болните.
Когато дошли в Радовец мъжете от Тертер били с явни следи от измръзвания и недохранване. Някои не издържали дълго и починали, други се "отървали" само с ампутация - оказва се, че не са успели да избягат от глада и студа.
И накрая - третият социален дом за възрастни с умствена изостаналост в с. Орсоя, където са преместени двайсетина мъже от Тервел. Намира се сред полето по пътя от Лом за Видин,в местността Чучурката. Първото, което се набива на очи тук - около 50 мъже и жени в една стая - това е и дневната, и столовата в дома. Болните живеят в стаи без врати, с опушени и разбити стени, падаща мазилка и изгнила дограма. Има четири запушени тоалетни на двора. Баня - 10 кв. м - без душове и кранове. Само студена течаща вода - топли се в казан с бързовар и болните се поливат с канчета.
След разследването на Съвета на Европа от 1999 г. предстои нов контрол в България през тази година. Ако делегацията от Страсбург реши да види домовете, в които са настанени болните от социалния дом в Тертер, ще бъде шокирана от "промяната".
--------------------
Между 100 и 150 хил. дава българската държава за социален дом с 80-100 душевноболни. През 2000 г. 240 български депутати са ни стрували 19 млн. лв. През 2001 г. бюджетът им е 24 млн. лв. Парите за социалните домове са или същите, или бюджетите им са намалени.
Човек може да разбере донякъде защо случайно подбран персонал от близкото село, който работи в мизерия, напрежение и страх само срещу сто лева на месец, си избира простичката философия: "Нищо не зависи от мен." Но когато това е стилът на държавата, умът отказва да го проумее.
Интервю
Кемал Еюп: До лятото ще има смени и на министри
В правителствения екип има хора, чиято работа е без ефект, смята депутатът от ДПС
ВИЗИТКА
Кемал Еюп е депутат от ДПС, член на Централния съвет на движението. В парламента е зам.-шеф на комисията по европейска интеграция и член на външната и медийната комисия. По професия е програмист-математик. Женен.
- Г-н Еюп, как ще коментирате оставката на шефа на Агенция "Митници" Емил Димитров? Той я подаде, за да не чака да бъде уволнен.
- Той е един разумен човек и много пресметлив в своите ходове. И го поздравявам, че сам си подаде оставката, без значение дали щеше да бъде уволнен или не. Това е достойна постъпка. Той винаги ще намери своето място.
- Достатъчни ли са кадровите промени, които направи премиерът, за да се подобри работата на правителството?
- Достатъчни ли са или не - това може да го прецени премиерът Симеон Сакскобургготски и ръководствата на двете политически сили, които са в управлението.
- Според вас необходими ли бяха уволненията на тримата зам.-министри?
- Според мен тези уволнения бяха необходими.
- А достатъчни ли са?
- Дали са достатъчни, времето ще покаже. Личното ми мнение е, че има още какво да се желае за по-ефективна работа на правителството.
- Тоест?
- Смятам, че са необходими още промени в правителствения екип.
- На какво ниво?
- Това ще прецени премиерът.
- Личното ви мнение - къде трябва да се направят още промени?
- Не бих се ангажирал конкретно да говоря за министерства и министри. Нямам персонални забележки към никого. Смятам, че трябва да се препрограмира икономическата политика на правителството, защото именно там очакванията в обществото са твърде големи. За първите 8 месеца естествено не може да се получи някакъв резултат, който да вдигне до необходимото ниво жизнения стандарт на хората. Но все пак 8 месеца е период от време, който може да се отчете и да се направи равносметка.
- Каква е тя към момента?
- Равносметката в никакъв случай не би трябвало да се прави от позицията на увеличението на някои данъци, което създаде напрежение в обществото.
- И защо?
- Защото е късно за преосмисляне - бюджетът за 2002 г. вече е гласуван. Но има какво да се желае в икономиката, не само в приватизацията, а и в целокупната икономика, индустрия и търговия. Знам, че много усилено се работи например за облекчаване на плащанията по външния дълг, има схеми и за опрощаването на част от него. Невинаги обаче медийната стратегия на правителството е адекватна и обществото не се информира своевременно по въпроса.
- И това според вас е един от основните проблеми на правителството?
- Да, това е един от основните проблеми.
- Какво имате предвид, като казвате, че трябва да се препрограмира икономическата политика на правителството? Това означава ли, че са необходими и персонални промени в икономическия екип, които да извършат това препрограмиране?
- Защо ли винаги се акцентира върху персоналните промени.
- Ами такъв е периодът. Вече са факт и първите уволнения.
- Така е. И в България винаги е имало интрига при такива промени. Според мен премиерът и съответно правителството трябва по-ясно да се отчетат пред обществото за това, което предвиждат напред в социалната и икономическата сфера. Като казвам да се препрограмира икономическата политика, имам предвид пресния пример - скоро приехме ускорена стратегия за евроинтеграцията. Според мен е необходима пълна стратегия за икономическото развитие на страната. Трябва ни ясна концепция, за да знаем къде сме, накъде сме се насочили и с какви темпове се движим по чисто икономически показатели. Това е необходимо, за да има контрол във времето на правителството в този аспект.
- Вие лично разбрахте ли какви са мотивите на премиера за уволненията на Любка Качакова, Атанас Кацарчев и Ганчо Карабаджаков?
- Лично мотивите от него не съм чул, нито пък от правителствен източник. Чул съм това, което се коментира сред колегите.
- Не ви ли смущава фактът, че не знаете защо се сменят зам.-министри?
- Премиерът формално не е длъжен да излага своите мотиви. Според мен вече не е и необходимо това, защото за разлика от всеки друг път през тия изминали 12 години за първи път нещата се коментираха в обществото, преди да станат факт.
- Все пак не е ли редно да се знае кой защо си отива? Какво са съгрешили, за да ги уволнят?
- Смятам, че коментарите, които видяхме по медиите, цитирайки правителствени и парламентарни източници, дадоха яснота по въпроса. И предполагам, че премиерът е разговарял с уволнените зам.-министри на 4 очи и им е обяснил мотивите си. Иначе е ясно за какво са освободени г-н Кацарчев, Любка Качакова и зам.-министърът на културата.
- За какво е освободен Атанас Кацарчев?
- Не е тайна, че имаше доста голям сблъсък между Кацарчев и парламентарната група на НДСВ. Били сме свидетели на тези сблъсъци по време на общо заседание на групите относно данъчната политика на правителството и бюджет 2002, когато доста колеги изказаха твърдо несъгласие с политиката, която провежда Министерството на финансите и специално Кацарчев като ресорен зам.-министър. Имам предвид специално за ДДС върху лекарствата, бюджета и данъчната политика като цяло.
- Ако не сте били съгласни с провежданата данъчна политика, защо приехте тези промени в парламента?
- Можехме да не ги приемем, но парламентът беше притиснат със срокове. По обясними причини, във връзка с наши взаимоотношения с международни институции, бюджетът за 2002 г. доста закъсня, докато се внесе в парламента. И при риска да се наруши макрорамката, ние се съгласихме на отстъпките, за които настояваше Министерство на финансите в лицето на г-н Кацарчев.
- Но г-н Кацарчев си има шеф. Ако Кацарчев е уволнен заради данъчната политика, то тогава трябва да си отиде и министър Милен Велчев. Все пак Кацарчев е един експерт, който изпълнява политиката, прокарвана от министъра и правителството.
- Винаги сме подчертавали, че експерти не носят политическа отговорност, а г-н Кацарчев е един експерт. Политическата отговорност се носи от политическите сили, които управляват. И именно затова сега бяхме принудени и ние, и НДСВ да обясняваме кое и защо е станало и какво не се е получило в данъчната политика. Затова беше внесен и вотът на недоверие, което е добре като демократична процедура. Но не е добре за политическата сила, която управлява. Защото ние трябваше предварително да разясним на хората каква е нашата политика - защо се въвеждат високите данъци, защо се увеличава патентният данък, защо се въвежда ДДС върху лекарствата. Според нас трябваше да има един гратисен период. Но най-вече имаше несъгласуване с Министерството на финансите относно въвеждането на ДДС върху лекарствата.
- Не разбрах - след като твърдите, че експертите не носят политическа отговорност, трябва ли министър Велчев да си отиде?
- Нямам забележки към министъра на финансите, но уволнението на неговия заместник е голям знак, че той трябва много внимателно да премисли своите ходове оттук нататък.
- Очаквате ли още промени в кабинета и ще опрат ли те до смяна на министри?
- Личното ми мнение е, че до лятото ще има промени в кабинета, включително и на министерски нива. Според мен през целия мандат безпроблемно ще има смяна на министри, на зам.-министри по простата причина, че това правителство не е партийно, не носи партийната тежест и няма да има опасения от политически последствия за съответната политическа сила. Щом даден министър не си намира мястото в кабинета и се занимава повече с администриране, а работата на министерството като цяло няма ефект и не върви, винаги ще има смени и ние ще настояваме за такива.
- Има ли сега такива министри и кои са те?
- Безспорно има, но тези неща ще обсъдим първо в тесен кръг между ръководствата на двете политически сили и с премиера. Нямаме никакво намерение да клатим кабинета. Единственото ни желание е по-голяма ефективност в работата на правителството.
- Значи ДПС може да е инициатор на смяна на министри?
- Разбира се, инициативата може да дойде и от ДПС, но няма да коментираме тези неща първо пред медиите.
- И няма да ми кажете към кои министри имате критики?
- Не, разбира се.
- Рокадите в момента не засягат ДПС. Какво е вашето обяснение?
- Не сме изолирани от това управление. Това, което се отнася за другите министерства, се отнася и за нашите министерства. - Чуха се мнения, че ДПС има пръст в отстраняването на Стоян Ганев от поста шеф на кабинета на премиера?
- ДПС няма никакво отношение към освобождаването на Стоян Ганев. Винаги сме имали добри взаимоотношения с него. Освобождаването на Ганев беше резултат на вътрешни борби в НДСВ.
- Между кого и кого?
- Вие знаете. А тя, борбата, още не е приключила. Още повече че предстои датата 6 април, когато НДСВ трябва да се учреди в партия. Там също борбата, предполагам, е голяма за това кои да бъдат номинирани в ръководството.
- Очаквате ли Ганев да играе някаква съществена роля в политическия живот?
- Безспорно, ако остане в България. Според мен ще остане. Стоян Ганев е опитен политик и има място на българската политическа сцена. И това предстои.
- Кое предстои?
- Стоян Ганев е фактор в НДСВ и смятам, че току-така няма да се отдръпне от тази си роля.
- Рокадите в кабинета могат ли да доведат до политическа криза?
- Не, никой в момента не желае и не може да говори за предстояща политическа криза. Няма алтернатива, няма силна опозиция, която да желае това. Политическата криза би произлязла, ако има криза в управлението, а такава няма. В управляващото мнозинство също няма проблеми. Промените, които се правят в момента, ги приемам като пускане на кръв - едно време имаше такова лекуване по бабешки, т. е. освежаване на управлението.
- Имахте доста критики към НДСВ. Една от тях беше, че научавахте решенията на коалиционния си партньор от медиите, а не от тях самите. Подобри ли се координацията между вас?
- Работата се подобри доста. Причината не беше в нежелание на една от двете страни за съвместна работа. Още се стикова стила на работа между двете парламентарни групи. Без да се притеснявам, мога да кажа, че колегите от НДСВ все още трупат опит.
- На едно заседание на двете парламентарни групи Юнал Лютфи беше обвинил Пламен Панайотов, че не дава възможност на депутатите си да се изявяват.
- Г-н Лютфи не е цитирал никакво име. Той спомена хипотетично, че някои ръководители използват диктаторски методи, като се позова на колеги от НДСВ. Но това си е техен вътрешен проблем.
- Напоследък като че ли работите по-добре с БСП, отколкото с НДСВ?
- Ние сме либерална центристка формация, ние сме диалогични с всички политически сили. Сигурно повърхностно такова е впечатлението, защото БСП има свои структури, своя местна политика, докато НДСВ още не е консолидирана политическа сила, а парламентарна група и предизборен съюз. И още нямат роля в местното самоуправление. Но предстоят да се подготвят и тогава ще работим и с тях в тази посока.
Кемал Еюп е депутат от ДПС, член на Централния съвет на движението. В парламента е зам.-шеф на комисията по европейска интеграция и член на външната и медийната комисия. По професия е програмист-математик. Женен.
- Г-н Еюп, как ще коментирате оставката на шефа на Агенция "Митници" Емил Димитров? Той я подаде, за да не чака да бъде уволнен.
- Той е един разумен човек и много пресметлив в своите ходове. И го поздравявам, че сам си подаде оставката, без значение дали щеше да бъде уволнен или не. Това е достойна постъпка. Той винаги ще намери своето място.
- Достатъчни ли са кадровите промени, които направи премиерът, за да се подобри работата на правителството?
- Достатъчни ли са или не - това може да го прецени премиерът Симеон Сакскобургготски и ръководствата на двете политически сили, които са в управлението.
- Според вас необходими ли бяха уволненията на тримата зам.-министри?
- Според мен тези уволнения бяха необходими.
- А достатъчни ли са?
- Дали са достатъчни, времето ще покаже. Личното ми мнение е, че има още какво да се желае за по-ефективна работа на правителството.
- Тоест?
- Смятам, че са необходими още промени в правителствения екип.
- На какво ниво?
- Това ще прецени премиерът.
- Личното ви мнение - къде трябва да се направят още промени?
- Не бих се ангажирал конкретно да говоря за министерства и министри. Нямам персонални забележки към никого. Смятам, че трябва да се препрограмира икономическата политика на правителството, защото именно там очакванията в обществото са твърде големи. За първите 8 месеца естествено не може да се получи някакъв резултат, който да вдигне до необходимото ниво жизнения стандарт на хората. Но все пак 8 месеца е период от време, който може да се отчете и да се направи равносметка.
- Каква е тя към момента?
- Равносметката в никакъв случай не би трябвало да се прави от позицията на увеличението на някои данъци, което създаде напрежение в обществото.
- И защо?
- Защото е късно за преосмисляне - бюджетът за 2002 г. вече е гласуван. Но има какво да се желае в икономиката, не само в приватизацията, а и в целокупната икономика, индустрия и търговия. Знам, че много усилено се работи например за облекчаване на плащанията по външния дълг, има схеми и за опрощаването на част от него. Невинаги обаче медийната стратегия на правителството е адекватна и обществото не се информира своевременно по въпроса.
- И това според вас е един от основните проблеми на правителството?
- Да, това е един от основните проблеми.
- Какво имате предвид, като казвате, че трябва да се препрограмира икономическата политика на правителството? Това означава ли, че са необходими и персонални промени в икономическия екип, които да извършат това препрограмиране?
- Защо ли винаги се акцентира върху персоналните промени.
- Ами такъв е периодът. Вече са факт и първите уволнения.
- Така е. И в България винаги е имало интрига при такива промени. Според мен премиерът и съответно правителството трябва по-ясно да се отчетат пред обществото за това, което предвиждат напред в социалната и икономическата сфера. Като казвам да се препрограмира икономическата политика, имам предвид пресния пример - скоро приехме ускорена стратегия за евроинтеграцията. Според мен е необходима пълна стратегия за икономическото развитие на страната. Трябва ни ясна концепция, за да знаем къде сме, накъде сме се насочили и с какви темпове се движим по чисто икономически показатели. Това е необходимо, за да има контрол във времето на правителството в този аспект.
- Вие лично разбрахте ли какви са мотивите на премиера за уволненията на Любка Качакова, Атанас Кацарчев и Ганчо Карабаджаков?
- Лично мотивите от него не съм чул, нито пък от правителствен източник. Чул съм това, което се коментира сред колегите.
- Не ви ли смущава фактът, че не знаете защо се сменят зам.-министри?
- Премиерът формално не е длъжен да излага своите мотиви. Според мен вече не е и необходимо това, защото за разлика от всеки друг път през тия изминали 12 години за първи път нещата се коментираха в обществото, преди да станат факт.
- Все пак не е ли редно да се знае кой защо си отива? Какво са съгрешили, за да ги уволнят?
- Смятам, че коментарите, които видяхме по медиите, цитирайки правителствени и парламентарни източници, дадоха яснота по въпроса. И предполагам, че премиерът е разговарял с уволнените зам.-министри на 4 очи и им е обяснил мотивите си. Иначе е ясно за какво са освободени г-н Кацарчев, Любка Качакова и зам.-министърът на културата.
- За какво е освободен Атанас Кацарчев?
- Не е тайна, че имаше доста голям сблъсък между Кацарчев и парламентарната група на НДСВ. Били сме свидетели на тези сблъсъци по време на общо заседание на групите относно данъчната политика на правителството и бюджет 2002, когато доста колеги изказаха твърдо несъгласие с политиката, която провежда Министерството на финансите и специално Кацарчев като ресорен зам.-министър. Имам предвид специално за ДДС върху лекарствата, бюджета и данъчната политика като цяло.
- Ако не сте били съгласни с провежданата данъчна политика, защо приехте тези промени в парламента?
- Можехме да не ги приемем, но парламентът беше притиснат със срокове. По обясними причини, във връзка с наши взаимоотношения с международни институции, бюджетът за 2002 г. доста закъсня, докато се внесе в парламента. И при риска да се наруши макрорамката, ние се съгласихме на отстъпките, за които настояваше Министерство на финансите в лицето на г-н Кацарчев.
- Но г-н Кацарчев си има шеф. Ако Кацарчев е уволнен заради данъчната политика, то тогава трябва да си отиде и министър Милен Велчев. Все пак Кацарчев е един експерт, който изпълнява политиката, прокарвана от министъра и правителството.
- Винаги сме подчертавали, че експерти не носят политическа отговорност, а г-н Кацарчев е един експерт. Политическата отговорност се носи от политическите сили, които управляват. И именно затова сега бяхме принудени и ние, и НДСВ да обясняваме кое и защо е станало и какво не се е получило в данъчната политика. Затова беше внесен и вотът на недоверие, което е добре като демократична процедура. Но не е добре за политическата сила, която управлява. Защото ние трябваше предварително да разясним на хората каква е нашата политика - защо се въвеждат високите данъци, защо се увеличава патентният данък, защо се въвежда ДДС върху лекарствата. Според нас трябваше да има един гратисен период. Но най-вече имаше несъгласуване с Министерството на финансите относно въвеждането на ДДС върху лекарствата.
- Не разбрах - след като твърдите, че експертите не носят политическа отговорност, трябва ли министър Велчев да си отиде?
- Нямам забележки към министъра на финансите, но уволнението на неговия заместник е голям знак, че той трябва много внимателно да премисли своите ходове оттук нататък.
- Очаквате ли още промени в кабинета и ще опрат ли те до смяна на министри?
- Личното ми мнение е, че до лятото ще има промени в кабинета, включително и на министерски нива. Според мен през целия мандат безпроблемно ще има смяна на министри, на зам.-министри по простата причина, че това правителство не е партийно, не носи партийната тежест и няма да има опасения от политически последствия за съответната политическа сила. Щом даден министър не си намира мястото в кабинета и се занимава повече с администриране, а работата на министерството като цяло няма ефект и не върви, винаги ще има смени и ние ще настояваме за такива.
- Има ли сега такива министри и кои са те?
- Безспорно има, но тези неща ще обсъдим първо в тесен кръг между ръководствата на двете политически сили и с премиера. Нямаме никакво намерение да клатим кабинета. Единственото ни желание е по-голяма ефективност в работата на правителството.
- Значи ДПС може да е инициатор на смяна на министри?
- Разбира се, инициативата може да дойде и от ДПС, но няма да коментираме тези неща първо пред медиите.
- И няма да ми кажете към кои министри имате критики?
- Не, разбира се.
- Рокадите в момента не засягат ДПС. Какво е вашето обяснение?
- Не сме изолирани от това управление. Това, което се отнася за другите министерства, се отнася и за нашите министерства. - Чуха се мнения, че ДПС има пръст в отстраняването на Стоян Ганев от поста шеф на кабинета на премиера?
- ДПС няма никакво отношение към освобождаването на Стоян Ганев. Винаги сме имали добри взаимоотношения с него. Освобождаването на Ганев беше резултат на вътрешни борби в НДСВ.
- Между кого и кого?
- Вие знаете. А тя, борбата, още не е приключила. Още повече че предстои датата 6 април, когато НДСВ трябва да се учреди в партия. Там също борбата, предполагам, е голяма за това кои да бъдат номинирани в ръководството.
- Очаквате ли Ганев да играе някаква съществена роля в политическия живот?
- Безспорно, ако остане в България. Според мен ще остане. Стоян Ганев е опитен политик и има място на българската политическа сцена. И това предстои.
- Кое предстои?
- Стоян Ганев е фактор в НДСВ и смятам, че току-така няма да се отдръпне от тази си роля.
- Рокадите в кабинета могат ли да доведат до политическа криза?
- Не, никой в момента не желае и не може да говори за предстояща политическа криза. Няма алтернатива, няма силна опозиция, която да желае това. Политическата криза би произлязла, ако има криза в управлението, а такава няма. В управляващото мнозинство също няма проблеми. Промените, които се правят в момента, ги приемам като пускане на кръв - едно време имаше такова лекуване по бабешки, т. е. освежаване на управлението.
- Имахте доста критики към НДСВ. Една от тях беше, че научавахте решенията на коалиционния си партньор от медиите, а не от тях самите. Подобри ли се координацията между вас?
- Работата се подобри доста. Причината не беше в нежелание на една от двете страни за съвместна работа. Още се стикова стила на работа между двете парламентарни групи. Без да се притеснявам, мога да кажа, че колегите от НДСВ все още трупат опит.
- На едно заседание на двете парламентарни групи Юнал Лютфи беше обвинил Пламен Панайотов, че не дава възможност на депутатите си да се изявяват.
- Г-н Лютфи не е цитирал никакво име. Той спомена хипотетично, че някои ръководители използват диктаторски методи, като се позова на колеги от НДСВ. Но това си е техен вътрешен проблем.
- Напоследък като че ли работите по-добре с БСП, отколкото с НДСВ?
- Ние сме либерална центристка формация, ние сме диалогични с всички политически сили. Сигурно повърхностно такова е впечатлението, защото БСП има свои структури, своя местна политика, докато НДСВ още не е консолидирана политическа сила, а парламентарна група и предизборен съюз. И още нямат роля в местното самоуправление. Но предстоят да се подготвят и тогава ще работим и с тях в тази посока.