:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,258
Активни 435
Страници 6,823
За един ден 1,302,066
интервю

Съдебната система не познава такъв срив на авторитета

Появи се нов персонаж - Баджанака, за когото се твърди, че е брокер на влияние в благоевградския съдебен регион. Нужно е спешно изясняване заради избора на нов председател на Окръжния съд там, казва председателят на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Мирослава Тодорова
Мирослава Тодорова е председател на Съюза на съдиите в България (ССБ). Тя е наказателен съдия в Софийския градски съд от пет години. Била е зам.-председател на Софийския районен съд и шеф на наказателната му колегия. Преподава в Националния институт на правосъдието. Завършила е право в СУ "Св. Климент Охридски".

----------

- Г-жо Тодорова, защо Съюзът на съдиите предложи на парламента само една кандидатура - на Румен Янков, за попълване на квотата му във Висшия съдебен съвет? С оставките във ВСС покрай скандала "Красьо" се освободиха две места. Можеше да посочите и по-дълъг списък, от който депутатите да изберат.

- Нашето становище е, че в рамките на конституционния модел на ВСС трябва да се отделят две отделни камари за управлението на кадрите в прокуратурата и в съда. Затова решихме, че за второто свободно място от парламентарната квота е възможно да бъде излъчен прокурор. Ако прокурорите възприемат нашия подход за демократизиране на процедурата за избор на членове на ВСС от законодателната власт, биха могли да ни последват, като предложат свой представител.

Кандидатурата на г-н Янков е най-адекватна на извънредната ситуация - съдебната система не познава такъв срив на авторитета на правосъдието и на ВСС. Това изисква излъчване на изключителни кандидатури за членове на ВСС, за да бъде преодоляна инерцията и да се осъществи поврат в развитието. Както при избора на г-жа Капка Костова, така и при излъчването на кандидатурата за г-н Янков търсихме знакови личности, които действително са безукорни - не просто изявени професионалисти, а най-добрите, с лидерски качества, безспорни авторитети, с вече показани на практика управленски възможности да администрират съдебната власт.

В настоящия момент на широко разпространени съмнения в почтеността на отделни представители на ВСС и на административни ръководители да управляват съда и прокуратурата е особено важно, че подобни съмнения за г-н Янков не са съществували никога и у никого. Той има и капацитет да е идеолог на реформи. Особените му мнения като конституционен съдия показаха не само че притежава силна енергия да отстоява личната си позиция, но и борбеност и способност да не се обезкуражава, когато тази позиция го поставя в малцинство.

Нашето предложение не обвързва НС. Няма законен ангажимент депутатите да се съобразят с мнението ни. Но не можем да бъдем безучастни и да не поемаме отговорността си за създаване на прозрачна и демократична процедура за избор на членове на ВСС. Разчитаме на също толкова отговорна ответна реакция.

- Отчитате ли като грешен избора на сегашните представители на съда? Как да се избира ВСС?

- Отчитаме като грешка начина, по който протече изборът на представителите на съда във ВСС при конституирането му през 2007 г. Не беше прозрачен, защото кандидатите не бяха изслушани от делегатското събрание на съдиите, така е било и при прокурорите и следователите, и не поеха пред общността никакъв ангажимент за работата си във ВСС. Сега с избора на съдията Капка Костова за член на ВСС от съдийската квота направихме стъпка в правилната посока.

- Този ВСС заслужава ли да довърши мандата си?

- ССБ вече имаше повод неколкократно да заяви, че с оглед основополагащите принципи на правовата държава и в частност - на разделението на властите, предсрочното прекъсване на мандата на целия ВСС при конституиране на нова законодателна и изпълнителна власт не е полезно. То води до дисбаланс и съсредоточаване на власт в управляващото политическо мнозинство. Трябва да се мисли за създаване на гаранции за излъчване на експертни кандидатури от страна на парламента, за да се опровергаят опасенията на Венецианската комисия към българския модел на ВСС, че сегашните правила позволяват политизирането му.

- Как да се постигне това?

- По различни начини - чрез избор на членовете на ВСС с квалифицирано мнозинство или чрез гарантиране на избор на членове, излъчени и от опозиционните парламентарно представени партии, или чрез представяне на списък с предложения от съдебната власт, от които НС да избира. Трябва да бъде наложено и "подмладяване" на съвета чрез намаляване на изискуемия стаж за членовете му, както и да се обособят две самостоятелни камари от съдии и прокурори, които отделно да решават кариерното израстване на съдиите и прокурорите. В този смисъл също има препоръки от Венецианската комисия, за да се укрепи независимостта на съда и да се постигне по-ефективно управление. Някои от тези предложения изискват изменения в конституцията.

- Оставките и дисциплинарните производства достатъчни ли са, за да се изчисти образът на системата след скандала "Красьо"?

- Дисциплинарните производства несъмнено са едно добро начало, защото показват осъзнаване от страна на ВСС на тежестта на скандала, който засегна сериозно убедителността на съдебната система. Поради стечение на обстоятелствата, които направиха случая "Красьо" известен преди започване на разследването, вече навярно няма как да бъде изяснено действителното съдържание на разговорите между магистратите и Красимир Георгиев. Но поредицата факти за комуникацията помежду им за времето, в което се е случила - преди и по време на серия назначения във ВСС, за липсата на разумно основание за подобни отношения, са достатъчна база, за да се приеме, че е накърнен престижът на съдебната власт. Сега е моментът и ВСС да дефинира какви са стандартите на доказване на съмненията за корупция при управлението на съдебната власт при прокламираната обща нагласа за нулева толерантност към това явление.

От медиите става ясно, че Благоевградският съдебен район буквално се тресе от поредица скандали - публикуват се данни за съмнения за конфликт на интереси между председателя на Окръжния съд и други лица, между съдии от района и други лица. Появи се медийно и нов персонаж, наречен Баджанака, за когото се твърди, че също е своеобразен брокер на влияние, този път само на местно ниво.

Това налага ВСС да покаже чувствителност и незабавно да демонстрира, че са извлечени поуки от случая "Красьо", като провери твърденията и заяви ясно дали са верни или не. Твърденията за конфликти на интереси по граждански дела могат да бъдат установени и чрез проверка от председателя на Софийския апелативен съд, каквато в момента за първи път е назначена от него в наказателното отделение, в което работя в СГС. Очевидно той приема, че тази проверка е по-наложителна и тя със сигурност ще бъде полезна, защото ще постави на дневен ред съществени проблеми за различната натовареност на съдилищата, за изискванията, на които могат да отговорят съдиите, за различното им третиране, за приемливата норма на натовареност, при която може да се очаква качествено и срочно правосъдие. Но изясняването на благоевградските проблеми е приоритетно точно сега - не само защото са изречени тежки думи и квалификации по медиите за различни недопустими зависимости на съдиите от региона, които са сринали авторитета им пред гражданите, а защото тази седмица предстои и избор на нов председател на Окръжния съд в Благоевград. Как членовете на ВСС ще направят информиран избор, без да знаят дали твърденията за конфликт на интереси и търговия с влияние са верни? Тяхна грижа е да защитят и честта на неоснователно оклеветените магистрати, ако има такива.

- Кой дърпа конците на Красьо или Баджанака?

- Няма как да знам това със сигурност. Имам съмненията, които имате и вие, но те не вършат работа, за да се разбере истината. В медиите беше разпространена информация за контакти на Георгиев с политици, със служители на МВР, с криминално проявени лица. Каква е връзката помежду им и има ли наистина такава, доколко прокуратурата в тази насока не е открила данни за престъпление, остава граждански въпрос. Анализът и обобщенията трябва да бъдат направени от медиите и организациите на гражданското общество, когато обаче сме сигурни, че ви е предоставена цялата информация. Вие трябва да настоявате да я получите, защото това е в обществен интерес. Не съм сигурна, че случаят е напълно изяснен и за съдебната система. Изнесоха се данни, че в телефона на Красимир Георгиев имало информация за номера на дела, имена на страни по тях и др. По този въпрос все още няма становище на ВСС, нито има обобщен анализ на цялата информация и значението й в системата. Събитията от последните месеци показаха, че системата има базисни проблеми, чието решаване не бива да бъде отлагано, защото тегне сериозна сянка на съмнение върху независимостта на съда от задкулисни влияния.

- След толкова години морално падение как да очакваме, че системата ще се самоочисти?

- На първо място - с решимост и компетентност от страна на ВСС, със създаване на ясна и последователна дисциплинарна практика за това какви прояви представляват уронване на престижа на съдебната власт и колко тежко следва да бъдат наказвани. На следващо място - със създаване на среда на нетърпимост вътре в магистратската общност. Критичното отношение към магистратите със спорна репутация създава на всекидневно ниво ефективни антикорупционни механизми на въздействие, защото води до изолацията на такива случайно попаднали в системата хора и създава у тях естествени притеснения, че нередното им поведение не би останало незабелязано и без последствия. Друг механизъм за изчистване е налагането на последователна и предсказуема съдебна практика, която ще направи отклоненията от нея особено видими и те ще бъдат своеобразно наказани чрез лоша атестация на професионалните качества на магистрата, който не прилага закона според точния му разум. След това идва кадровото обновление на системата от добре подготвени и порядъчни юристи чрез конкурс, които имат прозрачна и принципна мотивация да бъдат магистрати по правилата.
24
6511
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
10 Декември 2009 02:04
абе целата постановка, че в съдебната власт е имало само един единствен брокер, който познавал всички и всичко през него минавало е толкоз очевидна глупост, колкото е и удобна. броят на подкупните съдии клони към броя на съдиите въобще, а броят на брокерите клони към броя на хората, които имат някакво вземане-даване със съдия.
10 Декември 2009 02:37
Достатъчно е да бъдат разпитани жертвите които са платили за да бъдат замазани делата им под една или друга форма изтекал срок.Колко са платили и на кой съдя.Така моментално шут в гъза на този съдя крадец който гледа само джоба си а не държавната хазна.
10 Декември 2009 02:58
Българската правна гилдия - пълен резил. Помня колегите от ЮФ в средата на 80-те години като залееха стълбите на нашия ф-т след лекция. Повечето бяха комсомолски натегачи, много от тях - корумпирани от малки, амбициозни и алчни.
10 Декември 2009 03:21
Видиш ли юрист, тресни му шамар. Той е виновен, до доказване на противното.
10 Декември 2009 05:13
***

Редактирано от - sybil на 10/12/2009 г/ 11:00:15

10 Декември 2009 06:28
Да говорим ли за приноса на хилядите възпитаници от висшата
милиционерска школа "Г.Димитров", които с няколко приравнителни изпита се водят "завършил специалност "Право" в СУ" и съставляват гръбнака на съдебната система.
10 Декември 2009 09:56
oIo
10 Декември 2009 11:43
Срив ли? Че кога са имали авторитет?
---------------------
Блогът на Генек

10 Декември 2009 12:22
ГЕНЕК -
10 Декември 2009 12:27
Съдебната система не познава такъв срив на авторитета

Е да де ама не познава и такъв прилив на парични знаци към нея.
10 Декември 2009 12:36
...Е да де ама не познава и такъв прилив на парични знаци към нея...

Те са скачени съдове: Колкото по- голям авторитет имаш, толкова по-малко те вълнува материалното...И обратно: Колкото повече мислиш за пари - толкова по-трудно можеш да изградиш авторитет спрямо околните...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
10 Декември 2009 13:14
..затънали са до шията
10 Декември 2009 13:48
Таз женица няма много отруден вид. Гледа зло и лакомо.
10 Декември 2009 14:10
Да, преди нямаше авторитет, сега хептен, скоро ще е позорно. Идва ред хората да въздават сами правосъдие, което означава хаос. Точно натам вървим с тази система.
10 Декември 2009 14:22
simo, не забравяй и за прокурорите. Там съотношението е същото.
10 Декември 2009 15:59
Съдебната система не познава такъв срив на авторитета Без да чета статията си казвам мнението за съдебната система -" Ако не се уважавам и не съм културен и възпитан човек, или съм поне наполовина нагла колкото тези хора, където срешна съдия, прокурор и адвокат ще плюя върху него! Тези не ги признавам за хора, камо ли за авторитети! "
10 Декември 2009 16:32
Вуйна се прави на ощипана. Какъв авторитет, какви пет лева, недоразумение нещастно. Нали ви приемат и изпитват такива овторитети като О.Герджиков, който водеше полуграмотното си синче заедно с изпитващия преподавател на държавет изпит, случайно да не стане някой сакатлък. Същият този Герджиков на изпита си обясняваше на едно тъповато девойче, което му цитира наизус две члена от ГПК, каква велика съдийка ще стане, а то девойчето говореше само с назубрени цитати, мисленето беше за нея абсолютно непознато усилие. Да не споменавам другите гении като Д.Вълчев, или Средкова... И очаквате тези хора, които имат и психология и поведение на лакеи, готови да обслужват всеки, който е на власт / лицето Герджиков лакействаше първо на Илия Павлов, после на другия неграмотник Симеончо/, да създават матистрати
10 Декември 2009 18:41
Политическа шуробаджанащина и нищо хубаво, а защо не запита потърпевшите от този инструмент на прехода...
10 Декември 2009 19:07
Съдебната система не познава такъв срив на авторитета



...и такъв възход на банковите сметки...

[/quote]
10 Декември 2009 23:41
В условията на демокрация, в каквито ни убеждават, че живеем след 1989 г., съдът бил независим, а? Сринал се бил авторитетът му. Ами то не може цялото общество да се срине и само съдът да остане гордо да стърчи. Каквото ни е обществото, такъв ни е и съдът. При това нещата са в развитие - все по-надолу.
11 Декември 2009 01:18
Правото и икономиката не спадат към научните дисциплини. Колкото повече внимание им обръщате, толкова повече патите. Те имат свойството да се тиражират безогледно и да ви натрапват измислените си правила, не тези дадени от държавата по закон, а техните си, за смучене на парички ...... Паразитни прослойки на обществото ......
13 Декември 2009 10:07
Чичо ФИЧО , А ти какво си правил сред тях ? Сред комсомолските , натегачите и т.н. ... Или си от същия арсенал, сега пребоядисал се като демократ ? Аман от фурнаджийски лопати , пригожденци !
13 Декември 2009 10:32
Стига, бе?!...
При Демокрацията Съдебната система е демократична, нали!
Само при НЕдемокрацията Съдебната система е НЕдемократична, нали!
И да НЕ се забравя, че България е пълноправен член на демократичните НАТО и ЕС!
Сиреч, на който НЕ му харесва сегашната ни демократична Съдебна система, която е рожба на Демокрацията, значи НЕ е демократ, нали/даже е антидемократ, може би?!/?!
16 Декември 2009 09:39
Като ни треснат една предпазна клауза за правосъдие ще видиш ти демократична - недемократична и НАТО - ПАТО .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД