:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,900
Активни 384
Страници 6,465
За един ден 1,302,066
Истинската история

Масова политическа емиграция обезкръвява България през VІІІ в.

Християнизираните славянски легенди за змейове очертават точно земите, населени с малоазийски българи през VІІІ и ІХ в.
Карта: Герасим Петрински
Карта на северозападните брегове на Мала Азия с части от византийските провинции Витиния и Мизия. Тъмночервените квадратни знаци около Пруса обозначават срещите със змейове на св. Йоаникий (Иван Боила) в периода 802 - 846 г. Означението до града Плусиада е за срещата със змей на св. Антоний Млади преди 865 г. В рамката - изображения на двуглави змейове върху вратата на църквата в извънградското имение на севастократора Хрельо в Рила, дърворезба, 1335-1340 г., Музей на Рилската обител.
"Българите, като въстанали, избили господарите си" през 760 г. или най-късно година след това. Така византийският летописец Теофан Изповедник започва своя разказ за драматичните събития от началото на шестото десетилетие на VIII в. Разтърсваната от династични борби млада българска държава преживява своя пореден държавен преврат. На българския престол господарят Винех е сменен от "злонравния" Телец. Още с появата си на българската политическа сцена новият господар предизвиква вероятно най-голямата еднократна вълна от политически бежанци в цялата българска история.
Точно възкачването на господаря Телец и политическата промяна в управлението на държавата принуждават след "немного време" "славянски родове" с обща численост "около 208 хиляди" политически бежанци да напуснат България. Ако всички те бяха чели В. Златарски или поне Именника, щяха да знаят, че всяко чудо е за три дни, или в случая за точно три години, и упражнението едва ли си е струвало труда. Злонравният Телец е изгонен от българския престол и убит след злощастната битка при Поморие (30 юни 763 г.), едва навършил 33. Както ще видим по-долу, сред бежанците със сигурност освен "славянските родове" ще да са се срещали и значителен брой етнически прабългари, което ще трябва да покаже, че политическото недоволство от възкачването на Телец не ще да е било толкова етнически оцветено, както обикновено се твърди. Спояването на славяни и прабългари в единна народност очевидно вече трябва да е било започнало, както впрочем недвусмислено показват и археологическите проучвания.
Ако патриарх Никифор не е решил да се пошегува с нас, съобщавайки ни броя на българските бежанци, то трябва да признаем това съобщение за шокиращо. За съжаление всички, които са чели "Кратка летопис" на Негово светейшество, ще признаят, че чувството му за хумор е било закърняло далеч преди написването на произведението. Няма грешка, население, колкото за една средновековна държава, напуска България. Историците от края на ХIХ в. даже обсъждат вероятността патриарх Никифор да съобщава само броя на възрастните мъже, както това се случва в средновековните извори, където жените понякога се споменават с броя на добитъка. Във всеки случай вълната от политически бежанци обезкръвява цели български области и това е сигурно.
Бежанците са заселени по заповед на византийския император Константин V Копроним около р. Артана, вливаща се в Черно море (по Б. А. Панченко, 1902 г.). Поречието на малката река обаче едва ли е могло да побере толкова голям брой бежанци, дори и районът да е бил обезлюден предварително, което ни принуждава да предположим, че корабите с бежанците само са пристанали някъде около устието на реката. Ако се използват съвременни понятия, поречието на река Артана е използвано очевидно като карантинен лагер. Теоретично пресмятането на общата площ на десетките хиляди земеделски участъци, предназначени да изхранят огромния брой бежанци, показва разпростирането на българите по цялото западно крайбрежие на областта Витиния.

* * *

Малко след описваните събития (девет месеца?), вероятно през 762 г., в с. Марикату, на границата с областта Мизия, в семейство Боила (Boilas според житиеписците Петър от Агаврос и Сава), от баща и майка, християнизирани витинийски българи, средно заможни стратиоти, се ражда отроче от мъжки пол. Нарекли го Йоан, но през целия му живот го наричали с детското умалително Йоаникий. Принадлежността на бъдещия светец към малоазийските българи не е подлагана на съмнение никога (С. Врионис, 1961; Ф. Малингудис, 1979) и заради родовото му име, чийто произход категорично ни отвежда само към прабългарската аристокрация. Поразителното съвпадение на голямата емиграция от 760/761 г. и времето, в което се е родил Иван Боила, ни принуждава да предположим, че семейството се е сдобило с наследник скоро след като напуснало България по политически причини.
Макар от християнизирано (неизвестно кога) семейство, Йоаникий през целия си дълъг живот, чак до 846 г., запазва изглежда спомени от старите славянски митове, без да знаем дали те просто били разказвани около него, или във вените му е текла и славянска кръв. Единствено в двете негови жития* от цялата византийска житиеописателна литература между VII и ХI в. могат да се срещнат разкази за битки с дракони (змейове). Случаят с дракона в житието на св. Антоний Млади е свързан с едно от житията на св. Йоаникий чрез името на техния автор Сава. Няма съмнение, че макар тези разкази да са, разбира се, християнизирани, те със сигурност пазят основните белези на старите славянски митове. Случките, в които бъдещият светец укротява драконите, са все от райони в непосредствена близост до родното му място или до обителта му в планината Олимп (днешната Ulu-Dag), южно и югоизточно от Пруса. От своите пътувания Йоаникий носел разкази и за други свои срещи с дракони - от о. Тасос, от областта Лидия, от островите в Мраморно море. Но голямата концентрация на налични змейове е именно от обитаваните от бъдещия светец места.
Около 807 г. на р. Горгит (дн. Акaycik deresi, десен приток на р. Нилюфер) на север от родното му село и в Кундурийските планини (на югоизток от Пруса) са първите срещи с дракони, които Йоаникий имал малко след като станал инок. Останалите четири дракона бъдещият светец срещнал в планината Олимп. Във всички тези случаи змейовете са усмирявани или побеждавани с молитви, с псалми и с кръстни знаци. Само в първите два случая младият инок "пробол с железния си кръст драконовата глава".
През ХI в. отново срещаме представител на семейство Боила, вече превърнато в много богато и аристократично. Според законите на средногръцкия език родовото име се произнасяло вече като "Воила". До днес е запазено завещанието на Евстатий Воила, далечен наследник на св. Йоаникий.

* * *

Змейове (дракони) съществуват в митологичните вярвания на всички народи от зората на човешкото развитие. При славяните изначално змеят е полезно, добронамерено митологично същество, загрижено за изхранването на хората. Това първоначално значение на змея е запазено най-добре в Южна Полша и на Балканите. По-късни наслагвания превръщат змейовете в същества с двойствена природа, или направо се отъждествяват със злите сили. В българските средновековни паметници (релефа от Варна, сграфито-съдове от Велико Търново, прочелника от с. Дружба, Видинско, вратата от църквата на севастократора Хрельо) змейовете се изобразяват като фантастични животни с глава, една или повече, обикновено на вълк или куче, тяло на влечуго, най-често змия, и крила на птица.
Под влияние на християнството драконите (змейовете) се превръщат решително в зли същества. "Страшен дракон", "нечестив дракон" са наричани императорите Лъв III, Константин V, Лъв V, Теофил, смятани от църквата за тирани. Практически никъде в литературата на византийските "тъмни векове" (VII-IХ в.) не откриваме легенди за дракони, които да са част от фолклора на дадена област. Единствено Западна Мала Азия, и най-вече Витиния, както вече стана ясно, правят изключение.
Относително кротките змейове от житията на св. Йоаникий ще трябва да свържем несъмнено със славянските корени на тези митове, с българския корен на самия светец. В неговите жития драконите, често без да причиняват злини, заспиват, укротяват се или просто изчезват, с изключение на двата случая от 807 г., когато главите им са разбити от бъдещия светец с железен кръст. Връзка със славянската митология са и други, съвсем конкретни характеристики - свързани са винаги с водата, обитават планински пещери, но в същото време определено са въздушни духове със силните си крила.
Срещите на св. Йоаникий със змейове, чиято връзка със славянската митология не буди съмнение, очертават изглежда земите около Пруса, в които са населени именно българи от голямата емиграция през 760/761 г, Използването и на други сведения с доказателствена сила несъмнено ще увеличи нашата увереност. Локализирането на земите, населени с българи в областта Витиния, прави много близко до ума замисленото от цар Симеон при похода му през 920 г., което предположихме наскоро ("Сега"/ 05.11.2009 г.). Обсадата на крепостта Лампсак е трябвало да се превърне в начало на присъединяването на малоазийските българи от областите Мизия и Витиния към България.

------------
* преводът от средногръцки е направен специално за нуждите на този текст
20
17341
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
10 Декември 2009 02:39
През ноември подкрепих правото на автора да издига хипотезата, която е напомнил в края.

Според мене днес обаче това е най-важното:

"политическото недоволство от възкачването на Телец не ще да е било толкова етнически оцветено, както обикновено се твърди. Спояването на славяни и прабългари в единна народност очевидно вече трябва да е било започнало, както впрочем недвусмислено показват и археологическите проучвания"

От друга страна, пак да напомня за моята краставица с надеждата д-р Петрински да я подхване някога. Според д-р Павел Георгиев, изследователя на Плиска, най-старите останки от столичен живот там датират от края на 8 век. Дотогава, смята той, столицата на българите се намирала вероятно в "така наречената Варна", известна от изворите. П.Г. последно приема местоположението й да е било от Кайряците (североизточно от Девня) до римския амфитеатър на р. Девня (седалището на временната столица на имп. Валенс по време на готските войни в 4 в.), или пък на мястото на Юстиниановата "Теодориада" (или на кампуса на Одесос, или седалището на Куестура Екзерцитус на Юстиниан Велики в 6 в.) на височината над с. Езерово.

Тази първа столица според П.Г. също се наричала Плиска или Плискуба. Той свързва династическите борби на българите, за които става дума в статията днес, и с двете столици, Плиска (Абоба) и Плиска (т.нар. Варна), като последната била "старият дом", за който говори Омуртаг в надписа си за двата дома и преславната могила, и там била опората на Дуло, старата владетелска династия. П.Г. привежда обилни изворови, археологически, топонимически и др. аргументи.
10 Декември 2009 03:47
Добре бе чичо Фичо, разбрахме че си от Варна.
10 Декември 2009 09:09
Обичам приказки за змейове!
10 Декември 2009 10:39
Чети "Змеят в българския фолклор" на Иваничка Георгиева. Ех, студентски години....
10 Декември 2009 10:47
Аха - разбрах - възкликна Киркор - щом има змей - славянски е ! И е добър щото е славянски. Значи ламята от истинските български неславянски приказки е кофти защото е християнска - това е извода! Еврика! Моля да се заведе като мое интелектуално авторско право върху заключението. Така де -верни са твърденията на автора - Змеювата сватба е изключително славянска - ясно става, че прабългарите за разлика от славяните не ги бива с жените. Представяте ли си ламя да се жени за невеста?
10 Декември 2009 10:53
Славянинът Персей спасил славянската мома Андромеда.
10 Декември 2009 11:20
Значи, разбрахме че:


1. Докато другите са имали диви и кръвожадни драконье, нашите били кротки домашни.


2. Политическите борби всякога водят до имиграция и други злини, затова най-добра е еднопартийната и дълговременна власт.


3. Фичо бил от Варнъ.


10 Декември 2009 11:27
Кога ще вадят досиетата на баняджиите?
10 Декември 2009 11:44
Май славияни и българи са се "слели" доста преди споментите времена...и става въпрос за българи преселили се в Мала Азия ама айде
10 Декември 2009 11:47
Славяните били дисиденти и политически емигранти, средновековни хъшове из Анадолско???
Абе, все се каня да не надничам тук, ама пуста нужда от смях...
-----------------------
Блогът на Генек

10 Декември 2009 13:05
византийците много точна статистика водели бре - "208 хиляди приблизително". ние на всеки вот водим спорове за избирателите и то с точност от 600-700хил. не можем да ги изброим, а те я ги виж. а айде още една теория за драконите ми хрумна от воле: ами наште са кротки, щот ние като мноооого стара раса сме ги опитомили още докато са били динозавърчета и със добра селекция с други домашни животни сме създали всичките там подвидове. а тъпите варвари така и не са успели нищо да дресират и само са се плашели от избягалите домашни живинки от българските стопанства!
10 Декември 2009 13:09
То ако се гледа по драконите
най-чистите СЛАВЯНИ са КИТАЙЦИТЕ.
Дусята затова ги люби толкова...
10 Декември 2009 13:14
---
10 Декември 2009 13:18
Мене ме, мамо, змей люби...

Красиво.
Впрочем, имаше един достопочтен форумец с ник Патриарх Никифор, в далечните идилични форумни времена. Сега прочитам повече за прототипа му. Отговаря и на занятието му. Къде ли е туй момче?
10 Декември 2009 13:21
***

Редактирано от - sybil на 10/12/2009 г/ 18:03:28

10 Декември 2009 15:18
Змеят е бил внук на Лили Иванова.
Оня змей, не този от форума.
10 Декември 2009 16:23
***

Редактирано от - sybil на 10/12/2009 г/ 18:02:31

10 Декември 2009 18:29
***Още Делбрюк в края на 19 в. доказва категорично, че античните и средновековните хроникьори боравят с цифрите / уви не само с тях, но и с историческите събития/, меко казано повече от свободно. В случая очевидно става дума за доста примитивна историческа фалшификация от автор, който дълбоко ненавижда този "мръсен и нечист народ" / прабългарите/ и който във всяко събитие от живота на стара България, търси потвърждение за своята теза.

Редактирано от - sybil на 10/12/2009 г/ 21:11:29

12 Декември 2009 23:24
http://yphalachev.blogspot.com/

ПРЕДАВАМЕ МАКЕДОНИЯ НА АЛБАНЦИТЕ

ЕС, отново не определи дата за влизане на Македония в ЕС. Това е лошо за Скопие. Лошо и за България.Защо обаче Македония не може стане част на европейското семейство?
Основната причина Македония досега да не получи дори дата за започване на преговори с ЕС е спорът й с Гърция за името на страната. Гърция настоява, че древна Македония, откъдето идва името и на съвременната държава, е една гръцка държава и обсебването на името от една съвременна държава, която не е гръцка, е узурпация, кражба на история и т.н. и затова гласува против.
Но как да тълкуваме последните събития- в Букурещ отхвърлянето на Македония от НАТО, и в Брюксел , отхвърлянето на Македония от ЕС за неопределено време? Албанците в Македония се държат много по-зряло, особено сега след Брюксел.Те чакат своето време и както върви ще го дочакат.
Македонците (особено младите)получават български паспорт и се установяват в България, или заминават за Европа, а само малка част остават в Македония, но вече под покровителството на българския паспорт. И това ще продължи неопределено време, обезлюдявайки районите населени с българи.
Политиката на правителството за ускорено издаване на български паспорт реално
обезлюдява българските села и градове в Македония и сами подготвяме предаването на български земи на албанците , чиято популация , както на всички мюсюлмани е значителна.
14 Декември 2009 01:25
ъхъ, драконът, това е кон. за славяните е дракон, за прабългарите е кон. дружелюбният дракон значи че е ставал алъш-вериш.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД