:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,565
Активни 389
Страници 130
За един ден 1,302,066

Някой ден Румяна Желева ще признае и Република Тексас

Не е ли редно хората от жълтите павета да ни питат, когато ни скарват с близки и далечни страни?
Петьо Цеков
В "Хилядолетието" Артуро Перес-Реверте описва упадъка на първата глобална империя - португалската, по нестандартен начин - с писмо от шефа на гарнизон в Афганистан до началниците му в Лисабон. Военният пише, че хората му са демотивирани, нямат достатъчно оръжие и припаси, дори дрогата свършила, а най-близките португалски части са на стотици километри. С две думи - военният се чуди какво прави на хиляди километри от родината си.

Без да е империя, България воюва в Афганистан от февруари 2002 г. В началото пратихме в Международни сили за поддържане на сигурността (ISAF) 32-ма, които развърнаха "банно-перален комплекс". Към март 2009 г. България вече участваше в ISAF с контингент в състав от 471 военнослужещи.

Не знам дали тези хора се питат какво правят там, както се е питал португалският военен от края на XVI век. Със сигурност обаче лицето Румяна Желева, което все още ни е външен министър, както и представляваният от нея кабинет не са питали никого миналата седмица, когато обявиха, че изпращаме в Афганистан нови военни инструктори, а вече сме депозирали 100 000 евро в доверителния фонд на НАТО за укрепване на армията на Афганистан.

Вярно е, на изборите упълномощихме някои хора да ни ръководят, да взимат решения вместо нас. Но решения за влизане и излизане от военни действия са като че ли малко по-отговорни и не би трябвало да се взимат без политически дебат и широко обществено обсъждане. Иначе тия като нищо ще ни набутат в още някоя война, а после ние ще страдаме. В новата ни история все така се случва - някакви "упълномощени" ни набутват някъде, а накрая всички плащаме.

Когато Обама поиска от НАТО да прати още войници в Афганистан, дори собствената му партия започна да го критикува. Страните - членки на НАТО, не са единни по въпроса. Италия ще се отчете с някакви 500 души, но Германия не иска да праща нови подкрепления. Втората по големина армия в НАТО - турската, все още не е взела решение, но Албания и Македония изразиха абсолютната си подкрепа за решението на Обама.



Ние къде се бутаме?



Постен бюджет ни прави майсторът на пица, а пращаме 100 хил. евро в някакъв фонд. Армията ни почти обяви фалит, а ние пращаме войници някъде. Защо? В отговор на терористичните атаки от 2001 г. ли? Не, защото "така страната ни откликва на призива за увеличаване на усилията на съюзниците в НАТО в Афганистан". Преди да се съобразим с призиви, не трябва ли да се съобразим със собственото си положение. Хайде ние сами да решим дали има нужда да увеличаваме усилията си в Средна Азия.

Изключително дразнещо е, че без дебат мина и едно друго решение на нашия кабинет. Някой си Златко Димитров е депозирал пред Международния съд в Хага позицията на България по повод делото, което Сърбия води срещу признаването на Косово. Нашата позиция била - Сърбия няма права над Косово. Още на следващия ден сръбската делегация в Хага, ръководена от Душан Батакович, директно заяви, че България "за пореден път е забила на Сърбия нож в гърба, както го е правила много пъти досега". Нещо повече - "Албания отстояваше по-малко антисръбска позиция от тази на Димитров", казват сърбите.

Ама нали ние вече признахме Косово? Ама нали САЩ и Европа искаха така? Да бе... Нали знаете, че сред най-големите противници на отделянето на Косово са държави от ЕС - Испания, Румъния, Кипър...

В случая въобще



не е чак толкова важно колко се били разсърдили сърбите.



Не е толкова важен конкретният "нож в гърба", защото в двустранните ни отношения, поне от 1885 г. насам, фигурират безброй подобни ножове. Важното е друго - не може ли някак си, преди да ни скарат с някоя близка или далечна страна, нашите политици поне да ни информират. Поне да мотивират решенията си. Да наемат някоя PR фирма, която да се опита да ни убеди колко са важни за България свободата на Косово и демократизацията на Афганистан. Сами не могат да ни покажат огромните плюсове на българската външна политика. Сами могат само да обвинят посланика ни в САЩ в некадърност и да го пратят за консул в Солун.

Слава Богу, че засега тези хора не са подкрепили свободна Фландрия, кралство Хавай и Република Тексас. Да се молим български военни да не се озоват в края на географията няма смисъл. Още преди 10 години някой записа във военната ни доктрина, че "Войските и силите на Българската армия се изграждат за изпълнение на разностранни мисии в доктринално и техническо взаимодействие помежду си и със силите на НАТО".

Може единствено да се молим хората от жълтите павета да мислят малко повече за интересите на страната си, отколкото за интересите на афганистанци и косовари.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Не знам с кого съгласува решенията си Румяна Желева, но във всеки случай те не са резултат от обществен дебат.
186
13233
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
186
 Видими 
10 Декември 2009 00:09
Е добре де, и с ББ‌ ли не са съгласувани действията на Румяна Желева?
10 Декември 2009 00:29
Тука некой май намеква за референдум.
Може, ама без гласовете от Турция.
10 Декември 2009 00:43
Може и да звучи грубо, но при военните е както във всяка друга област - няма как да си на високо ниво, ако нямаш грам практически опит. Никога няма да имаме силна и боеспособна армия, ако служещите само набиват крак до припадък на плаца и пеят маршове с пълно гърло. Това ще са войните следващия век - екзотични дестинации и неясни каузи. Но войни ще продължава да има. Като свършат в Азия, започват в Африка. Най-вероятно и на двата континента. Може и Южна Америка. И няма защо да се правим, че това никога не се е случвало - още от древността почти не е имало битка без наемни войски. А в много от случаите наемниците са се възползвали след това от наученото от съюзниците си, включително и срещу тях самите. Военните учения, ако се организират както трябва също няма да струват малко пари. Затова - по-добре нашите войници да се гонят с талибаните в Афганистан, които пък съвсем не са най-невинните жертви на света, но да знаем, че имаме армия с някаква боеспособност, вместо да се залъгваме, че имаме войска, а офицерите да са със средно тегло 150 кг. Така поне по принуда ще стигнем някакво ниво, а може и политически и икономически ползи да извлечем, стига дипломатите също да постигнат някакъв минимален КПД.
10 Декември 2009 00:49

И не само да "информират", Требва "Атака" да изясни позицията си,
А за Афганистан - там за БГ нито работа има, нито интерес. Питайте туркието, дето ужким с най-голема войска в натото - защо не дава аскер за там?
Защото са на един акъл и на една вера.
Какво правим там, каво правим в нато?
10 Декември 2009 01:18
Според "Дневник", Натиснете тук, май имаме кандидат за прякора "Тоалетното Руми".


Дипломати потвърдиха, че тя е провеждала "частни срещи" в Постоянното представителство на България в ЕС докато в централата на НАТО външните министри са решавали ангажиментите на всяка страна в Афганистан.

"Участвах в абсолютно всички заседания в НАТО," заяви Желева, но не отрече също, че е била в другия край на Брюксел по време на срещата в Алианса. "Ходих до тоалетната няколко пъти и се срещнах с г-жа Клинтън и г-н Лавров,"
10 Декември 2009 01:27
Съгласен съм, Желева е напълно некомпетентна и в момента нямаме министерска и премиерска "позиция" по никой международен въпрос. Тяхното мислене е 100% корупционно - кому дължим услуга: на Путин (СИБанк), на Лукойл (Златев), на Брюксел (ЕНП), на САЩ? Самата Желева е наложена на Боко от Златев. Никога не сме имали толкова безхаберно висше ръководство.

По въпроса за Афганистан - и аз вече мисля, че е време за изтегляне, не за усилване на контингента. Карзай приказва за още 20 години военна помощ, но нито Америка, нито България имат излишни средства в момента.

Но по принцип съм съгласен, че който иска боеспособна армия, трябва да я кали в международни операции. Неутрална Швеция е първата, която го прави. Имаме и задължения към НАТО. Просто сега не е целесъобразно да пращаме още войска в Афганистан и е време за изтегляне в пълен ред.

Г-н Цеков обаче нелепо е свързал горното с абсолютно несвързания въпрос за сръбското искане до Международния съд (на ООН, в Хага) за advisory opinion по декларацията за независимостта на Косово и нашата позиция. За щастие (въпреки надвисващия по това време гаулайтерски погром над дипслужбата) България беше представена в Хага не от "някой си", а от началника на дирекция Международно право в МВнР и кадрови дипломат, моя бивш колега Златко Димитров. (Аз лично намирам, че можеше да пратят и някой по-витиеват и емоционален човек - Златко е суховат педант, буквояд - може би тъкмо какъвто трябва да е международният правник). Говори добре английски, бил е на дип академия, има и един мандат в ООН ‌ в Ню Йорк в правния - шести - комитет (аз го акредитирах). Има и един мандат в Испания, доколкото знам и други. Отракан е.

Та Златко е изложил позицията на България, която съвпада с тази на мнозинството страни от ЕС (освен Румъния, Гърция и Кипър) и особено - с тези на Австрия и‌ Германия, говорили преди нас. И най-вече - съзвучна е с българските интереси. Повече по въпроса вижте тук.

Мрънкането на Сърбия може да ни касае само като информация от първа ръка, че тази съседна страна няма скоро да излезе от умоизпарението си и да влезе с ЕС. Това е лошо преди всичко за нея, а и е нетактично баш сега, като ставаме партньори по Южен поток - и дори може би и Боко ще свидетелства (след падането си) в техния съд по делото на Йоца Амстердама.
10 Декември 2009 01:28
Ха, а нима г-н Петьо Цеков очаква България да подкрепи Сърбия, която продължава да развива антибългарски политики на собствена и съседска, т. е. македонска територия?! Цеков е отличен вътрешен коментатор, но изглежда по външните проблеми и очевидното го затруднява.
10 Декември 2009 01:30
Не знам защо, но статията е доста едностранчиво написана, което директно означава че е написана с определена цел. За съжаление целта не отговаря на краткосрочните и дългосрочни интереси на държавата ни. На автора ще кажа, че дори и да се сменят правителствата - политиката ни по отношение на близките ни съседи се прави на малко по-високо ниво и преследва дългосрочни цели надминаващи мандата на едно правителство. Политиката спрямо западния ни съсед е повече от адекватна. Ако целта е била да запълните колонката - да постигнали сте я, но нищо повече.
10 Декември 2009 01:31
Аэ!
Ами горките швейцарци като не са воювали от има нема 400 години как ли живеят без боеспособна армия? Пък и шведите как ли оцеляват като последната война която е водила армията им е в началото на 19 век с Русия.
Виж грузинската армия е връх на боеспособността след като Сакашвили беше изпратил 2000 човека в Ирак при дефакто 2 милионна Грузия. Проблема беше че докато ги докарат от Ирак, руснаците превзеха половин Грузия.
Нямаме работа в Афганистан, още по - малко имах ме работа в Ирак. Тези военни мисии компроментират идеята на НАТО и участието ни там. Няма да се учудя ако Афганистан стане катализатора за разспадане на НАТО както стана със Съветския съюз. Търканията вече преминават в бутане и ръгане.
10 Декември 2009 01:52
Съгласен съм с господинот Фически, че "мрънкането на Сърбия" е по-скоро ритуално и няма да има някакви практически последствия. От една страна независимостта на Косово е призната дори от повечето съседи на Сърбия - Албания, България, Македония, Черна гора, Унгария и Хърватска, не я признават само Румъния и Босна и Херцеговина, а от друга българското становище е било предоставено в писмен вид дълго време преди устното му излагане пред Международния съд, така че сръбските дипломатически представители са имали много ясна представа какво ги е очаквало. Впрочем тъй като няма сила, способна да върне без насилие двата милиона косовски албанци обратно под сръбска власт, то целият случай представлява най-вече опит на Сърбия да възстанови ако не друго, то поне международния си престиж, рухнал до равнището на извършител на геноцид, етнически прочиствания и открита подкрепа на сепаратистки движения в съседните страни в условия на брутален националистически режим на собствена територия.
10 Декември 2009 02:16
Ако на всеки 100 хил. похарчени евро Цеков подскачаше по толкова колкото подскача днес, лани щеше да е отнесъл покрива на редакцията. Ама не е. Друго го гложди. Дали не са им отказали пътуване с делегация? Копенхаген? Брюксел? Де да знаеш...


Причината за изнервянето може да бъде и в напрежението - днес отбелязва Деня на доносника. Ех!
10 Декември 2009 02:18
Пройчо, известно ли ти е, че Швейцария е една от най-милитаризираните страни в света? Всички мъже от 18 до 50 години подлежат на военна служба и ЕЖЕГОДНО биват викани за по около месец запас. Там трябва да покрият норматив по физ. подготовка, стрелба и специална подготовка. Който не успее, срокът му се удължава докато покрие. Оръжието и екипировката им се съхранява по домовете в специални оръжейни. Всеки знае към коя част е зачислен, тъй като там провежда подготовката си. Доколкото знам, това е единствената страна, която е способна да направи пълна мобилизация за 24-48 часа.
10 Декември 2009 02:19
Абе Афганистан си е много голяма далавера, там какви пари се прават и в Клондайк на времето не са правили...Дават ти пълна власт да застреляш, обискираш и тормозиш който ти падне, включително и наркотрафиканти, а заплатата е малка.Митничар и катаджия ряпа да ядат пред "реинджърите" ни...
10 Декември 2009 02:20
Може единствено да се молим хората от жълтите павета да мислят малко повече за интересите на страната си, отколкото за интересите на афганистанци и косовари.

Автора не е чувал за НАТО, за военни съюзи, за права и задължения...за жертви и облаги...за международен тероризъм?
Ето малък реанимационен шок за форумните илитерати!
В Афганистан българските войници служат и се жертват за родината си България.
10 Декември 2009 02:28
Всеки, който е имал нещо общо с армията в живота си и е имал контакт с момчетата преди и след службата им в Афганистан, а преди това Ирак, не може да не признае очевидното: връщат се променени. Не знам дали стават по-добри като хора или като граждани, но определено са по-добри войници. Което май е и целта на занятието, а?
10 Декември 2009 02:36
Войните на "демократична" България са доста повече - СФР Югославия, "независимо Косово", Босна и Херцеговина, Ирак, Афганистан, Грузия. Каква ти Желева! Какво общо има тя и представляваната кой знае защо от нея държавица с това, което става по света?
10 Декември 2009 02:36
Натото е кауза пердута, шушлеци. Запомнете го, и пак ше си говориме, както за други работи, за които имахте илюзии.
А за Тексас и Кабул - нема кво да се дърляме - там още сега е светло
10 Декември 2009 02:39
Пройчо,


Грешиш за швейцарците - те имат една от най-боеспособните армии в Европа Натиснете тук - това е тяхна традиция и обществото им е убедено, че силната армия гарантира неутралността им. Дори Хитлер не се е осмелил да ги нападне, знаейки какво би струвало на Райха да ги победи.


По население те са почти колкото България. Нашата армия в най-силните времена за Варшавския договор не е била по-голяма от 120 хил, заедно с командния състав. Швейцарската сега е около 200 хил, само преди 5-6 години намалена от 400 хил. На практика, цялото мъжко население там ежегодно прекарва по 2-3 седмици в запас.


От тяхната армия имаме т.нар. Swiss knife, което освен че е практичен нож, като понятие се използва и алегорично за човек или институция с много способности. Като силни войници, швейцарците традиционно са били наемници още от средните векове. Дори до ден днешен, гвардията на папата във Ватикана е швейцарска.


Само не ми е ясно, защо портиерът в руските хотели и в старите дворянски домове се нарича "швейцар"?
10 Декември 2009 02:52
Участие в международни мисии ще имаме все повече. След като сме част от НАТО, ние сме приели да участваме в "ремонтирането" на света в посока на ценностите, които споделяме с останалите страни-членки.


Петьо Цеков поставя друг въпрос - доколко това може да се прави от правителството, без обсъждане в обществото и без техническо решение на парламента. Досега парламента решаваше винаго, когато се изпращаха войници в чужбина. По същество, това е участие във военни действия на територия на чужда държава, а това по конституция се решава от парламента.
10 Декември 2009 03:25
Народното събрание решава въпросите за обявяване на война и за сключване на мир. Приема бюджета. Но да гласува за пращане на още войници в съществуваща операция?

За Хага - Сърбия дори не съди Косово, което не признава за държава, а иска advisory opinion от МС дали декларацията му за независимост нарушава международното право. Това мнение, каквото и да е, няма задължителна сила.

Западните страни без Румъния, Гърция и Кипър ще държат на правото на народа на Косово на самопределение, третия свят, соц страните и ОНД ще са против самоопределянето на територии, които не са колонии.
Типичен кьорсокак/тупик от времето на студената война.

Неконструктивно за Сърбия. Йеремич претендира и за "лидерство" в региона.
10 Декември 2009 03:39
BA-RA-BA,
НЕ е ли малко гадничко и лицемерно твърдението /ти/, че мисията на българските войници в Афганистан и полезна и нужна, понеже така те трупали реален боен опит?!
Значи, по тази логика, дайте да правим войни, за да обучаваме войниците си там как да воюват във /други/ войни?! "Майната им на жертвите!" би казал един Паси...
И, значи, горките швейцарци и горката Швейцария- Господ да ги пази, щото нямат участие във войни, нали!
10 Декември 2009 04:34
мястото на БА е в Афгания, за да тренира в реални условия. не ние сме започнали тази война и не сме страна по нея. там оказваме подкрепа на съюзници. съседите на Швейцария не дават предпоставки за реална война. нашите са друга ракия, визирам Сърбия, която няма никакви скруполи да нападне България, когато си иска и без никакъв повод. Косово си е убава държава, дори само щото дразни и отслабва Сърбия. съществуването му е в полза на сигурността на България. вътрешните процеси в Турция са от значение за външнополитическото й поведение, а нашта дипломация дреме ли дреме... Ердоган и Гюл са все по силни, а военните им слаби. а това ич не е убаво. Гърция и Румъния са в ЕС и НАТО, а на албно-бългаската граница всичко е спокойно
10 Декември 2009 04:49
След гей-парада се успокоих, че за България надежда ИМА! Като единствено условие за успеха на страната ни е Премиерът, Министърът на Външните Работи и Министърът на Вътрешните Работи да бъдат педераси!...
10 Декември 2009 04:55
..мда, страхотно е автора задава такива въпроси: дали Желева ни е питала...
Само не мога да разбера, защо не питаше така когато другаря Сергей, Паси, Гоца изпращаха солдати по Ирак и Афганистан?!
Просто в БГ има бутафорна демокрация, което обяснява всичко..
10 Декември 2009 05:49
Само не ми е ясно, защо портиерът в руските хотели и в старите дворянски домове се нарича "швейцар

Тъй като са считани за едни от най-добрите войници в Европа, швейцарците са били най-търсените наемни бойци и гардове(пазачи).Оттам и този който е на портата и я отваря ии пък не я отваря се нарича "швейцар".В бъгария швейцарски наемници не е имало, щото и в това отношение ние сме най- големата работа и разни швейцарски "педеасчета" на ни трябват...
10 Декември 2009 07:52
Думите на автора един ден ще се окажат пророчески за Република Тексас
10 Декември 2009 07:58
Фрустрираният от сръбкиня aleksandar пак дава воля на фройдистките си комплекси. Това жените са голяма сила, ей
Иначе защитниците на Косово имат сериозен проблем да обяснят какво точно печели България от натягането ни пред Международния съд, използвайки аргументи от навечерието на Първата световна война за "слаба Сърбия", които днес звучат анахронично, защото нито ни предстои подялба на Македония, нито ние сме част от Централните сили, а Сърбия от Антантата. За сметка на това, Косово е една черна дупка на айдуклук, което вече пряко ни засяга. България няма абсоютно никакъв интерес да си обтяга ненужно отношенията със Сърбия в този момент. Австрия и Германия могат да си го позволят, защото не са съседни страни, а ние като стигнем тяхното БВП сигурно и на нас няма да ни пука, но дотогава..... Една Италия, която също е признала Косово, няма да прави изложение пред Международния съд, защото италианците са тарикат-момчета и си пазят икономоическите интереси в Сърбия, които не са малки. Но ние сме над тези неща, да му мислят бедняци като Италия
10 Декември 2009 08:01
А сега капризи!
Нас не ни питаха когато влизахме в НАТО, не ни питаха за американските бази, та ще ни питат дали да пращаме или да не пращаме военни в Афганистан. При военните заповедите не се обсъждат, а се козирува и изпълнява.
10 Декември 2009 08:05
икономически интереси в Сърбия има само Ковачки и ДПС. виж Косово е оворено за колонизация Косово е признато от други членове на югословенската федерация, така че на сърбите България им е най-малкия проблем, но пак насам лаят ли лаят. подялбата на Македония... не отваряй дума там.


П.С. ще се съглася с едно, жените са голяма сила
10 Декември 2009 08:38
Не знам дали тези хора се питат какво правят там

Питат се...
Питат се колко още ще устискат, докато съберат пари да си купят жилище в бг.
И дават подкупи само и само да отидат на "мисия", щото тука гладуват.
10 Декември 2009 08:43
"Швейцары" за портиерите иде от пищната им "униформа", която е приличала на униформата на швейцарски наемник от някое време.
10 Декември 2009 08:54
Скъпи Другарю Милошевич,
...
10 Декември 2009 09:15
Едностранчивостта на статията, за която плачат някои, е белег за наличие на соибствено мнение и умение да бъде отстоявано.
И наистина - тук има два проблема. Проблем едно - за въпиющата некомпетентност не само на Желева, но и на други от поилучилите власт от ББ /ние не сме им давали!/. Цецки, Цецковци, Мозъчета и тем подобни. Отдавна надхвърлили прага си на некомпетентност, възнесени високо от вятъра ББ и засега реещи се над нас. Като при това си въобразяват, че със свойте мощни криле са стигнали там. А за вятъра ББ е съвсем трета тема.
Второто е - чиф го дръвчим в Афганистан?
Като ще сме модерна държава, да се запитаме меркантилно и строго: защо ни е нужно това участъие? Отчетохме дейност, стига толкова.
Какво печелим? Тук нямат място никакви "идейни" съобразжения, дрънканици за демокрация, мир, ред. Няма такова нещо там.
И не е необходимо да се сочат сведенията как износът на наркотици расте с всяка изминала година, докато при талибаните е бил почти минимален. Примерно! Ясно е - някому са нужни тия планински полета. Отделен въпрос е - защо?
А нашето питане трябва да е простичко - какъв е смисълът ЗА НАС?
Борба срещу "международния тероризъм"? А емисарите на фундаменталистите щъкат из България, минаретата бележат заета територия, всякакви маргинали предизвикват държавата - ние афганските проблеми сме се запретнали да решаваме.
Що се отнася до нуждата армията да се тренира в реални условия...Хайде по-смислено, а?
-----------------------------------
Блогът на Генек

10 Декември 2009 09:23
http://www.michaelmoore.com/words/mikes-le tter/open-letter-president-obama-michael- moore Натиснете тук
10 Декември 2009 09:38
Въпросът изобщо не е, дали да сме в Афганистан или не.
Въпросът е. Може ли България, най-ревностният до не чак толкова отдавна съюзник на СССР и най-върл противник на НАТО, днес да си позволи волности в изпълнение на задълженията си в НАТО. Такива, каквито си позволяват Германия или Италия.
Не прави чест на авторът на статията да се преструва, че не е наясно с това!

Редактирано от - Да! на 10/12/2009 г/ 09:41:38

10 Декември 2009 10:07
Всъщност, длъжни ли сме, по силата на някаъв договор да пращаме хора в Афганистан или нашите "висши политици" просто пак се натягат?
10 Декември 2009 10:43
Ей, много комунист и десари в този форумм, ей.....
Казват ти теляк в Афганистан - $yes$, пращаш нов обоз - навеждаш се и толкоз.Ама, имало други страни - членки на НАТО, които имали собствена доктрина и идентичност, интереси . Така е , но там народа не е дал властта на такива като Паси, Грънчарова , мистър Клиин и прочие , които верно носят колониална вахта.
А за Тексас -бат Петьо не е прав. Г-ша Желева може и да е по -прозорлива от него. Влиятелния WSJ публикува неотдавна прогноза , че САЩ ще се разпаднат на 6 държави- наред с Калифорния , Аляска, Вашингтон и т.н , едната споменавана беше Тексас. Ти, бат Петьо си само един журналист, а г-ша Желева все пак е външен министър, зам.председател на ЕНП ще става- подготвена е , от друга комбанария гледа, с много изпреварваща информация работи......От къде си сигурен?
10 Декември 2009 11:06
Не мога да не се съглася с Цеков. Той не отстоява позиция а иска на обществото да бъдат обяснявани действията на управляващите. Това е повече от естествено.
10 Декември 2009 11:13
според мен , нашете военни са в Афганистан за пари. И пак според мен, външният министър, особено когато е жена, ако не е умна, требе да е красива. А не брачедка на Фернандел.
10 Декември 2009 11:17
Едностранчивостта на представяне на произволен род информация е признак за манипулация, а не на обективизъм, и не е директно свързано с "наличие на собствено мнение и умение да бъде отстоявано". Съгласен съм за "наличието", но не и за "умението".
10 Декември 2009 11:18
Братчедка не-като щерка му мяза.
10 Декември 2009 11:24
Република Тексас е отдавна призната.
Справка. През 1820 година в Сан-Антонио, Мексико, днешен Тексас, пристига еврейнът Моузес Остин и договаря получаването на земя под аренда за 300 семейства, католици, без роби, съгласни да приемат законите на Мексико.
Разбира се, идват хиляди - и повечето не католици, с робите си /условно имали подписани "договори" за 99 години служба/, без да бъдат дори регистрирани по законите на гостоприемното Мексико.
През 1822 година посланикът на САЩ Пойнсет заявява, че САЩ не са доволни от установената през 1819 година граница и искат Тексас, Ню Мексико, Гортна Калифорния и части от Долна Калифорния, Соноира и т.н.
През 1832 година на конгрес в Сан-Фелипе 58 тексастки колонисти поискали отделяне на Тексас. И това е началото на експанзията. Стига се до 1836 година, бунта на колонистите, Аламо, "конгреса на представителите на народа на Тексас" - американски граждани, некатолици, англосаксонци и евреи, които на 2 март провъзгласяват "Република Тексас", узаконяват робството и се обръщат към САЩ с молба да станат щат.
С помощта на американската армия метежниците успяват да заемат солидни позиции, провеждат "плебисцит" за присъдеиняване, а през 1837 година, в последния ден на президентстването си, Джексън подписва акт за признаване на Тексас.
Натам е познато - войната, анексията на споменатите по-горе територии - "на законно основание" и рекламната аларма "Аламо" за промиване на мозъците.
Тъй че - имало е Република Тексас, имало е.
----------------------------------------
Блогът на Генек

10 Декември 2009 12:22
Слаба статия. Като си в НАТО все с нещо трябва да допринасяш за общата политика. Вярно е че имаме ограничен избор. Но какъвто и де той няма да бъде от непосредствен интерес за Б-я. Веднъж като си за независимост на Косово логично е при второ преброяване пак да си за независимост. Дебатът за който пледира авторът е нужен ако всичко се обръща обратно но не и сега.
10 Декември 2009 12:26
Ако трябва да коментирам ще се наложи да повторя първия постинг на колегата Генек - некомпетентност комбинирана с бинарно мислене, лицемерие и желание да се наведем пред "големите" - нищо че в случая "големите" са страна без каквото и да било практическо значение за БГ.
-------
Фичо - шапка ти свалям. Много е трудно да слееш в едно антибоковизъм и желание да се изпишеш като верен син на майка америка. Сериозно.
10 Декември 2009 12:35
Някой си Златко Димитров е депозирал пред Международния съд в Хага позицията на България по повод делото, което Сърбия води срещу признаването на Косово.



Странно - г-н Автора не е наясно, че може да има каквото му е угодно мнение за определен политически акт, но не е добре , покрай отрицанието му, да се изразява по такъв иронизиращ начин за официални представители на държавата. Това е поредна вноска в едно общо неуважение към държавността у нас, което от години взема връх над спокойния тон.
Да се задават подобни риторични въпроси от добре осведомен / по дефиниция/ човек е демонстрация на арогантно асоциално поведение.
Кофти за автора и вестника....
10 Декември 2009 12:40
Относно коментарите от типа
в НАТО все с нещо трябва да допринасяш за общата политика.

не визирам никого конкретно но Колеги нека да имаме малко от малко яснота.
операциите в които сме набъркани НЕ са под егидата на НАТО. Подобни изказвания са.... хайде не некоректни, но доста в страни от реалната ситуация.
При цялото извъртане и пропаганда на родните ... хъм "изтъкнати политици", нека не забравяме, че по устав, НАТО НЕ може и НЕ участва в подобни операции.
Няколко примера - първата война в залива, Виетнам, Корея, Фолклендите - защо никъде не участва НАТО?
Защо "втората по големина армия" в нато и 2рата по големина на военната помощ от САЩ държава също не участва в тези "НАТО"вски операции?
Та нека не си говорим глупости - участието ни в Ирак и Афганистан не е въпрос на "НАТО" политика, а решение на политическа основа, взето в разрез с интересите на страната, и оправдано единствено със стремежа на полит. клоаката да се подмаже едностранно на новия си господар, така както Те го виждат. А интересът на БГ е встрани - и по специално в Европа.
10 Декември 2009 12:41
TOLY,
/:/ "Веднъж като си за независимост на Косово логично е при второ преброяване пак да си за независимост."
......................................... .....................................
А в България КОЙ беше "За!" независимостта на Косово от Сърбия?!
И той още ли е на позиция да решава това?!
Решения, които обвързват за по-дълъг период от времето на мандата на този/тези/, който ще ги вземе тези Решения, ТРЯБВА да се вземат с Референдум или, поне, с квалифицирано Мнозинство от 3/4 или 4/5! Иначе...-"...абе дай аз да НЕ се противопоставям на Големия/Силния/ брат, от когото зависи кариерата ми- и да си гледам паричките и кефа ми!-а след мен, ако ще и потоп!" Справка: носителят на ордена на "Почетния легион" на Франция- Меглена Кунева, подписала за затварянето на реакторите в АЕЦ "Козлудуй и...станала след това/не без помощта и гласа на Франция!/ добре платена еврокомисарка!
10 Декември 2009 13:13
..официални представители на държавата..


Когато от името на България се пъчат разни дребни нищожества, иронията е задължителна.
10 Декември 2009 13:26
Когато от името на България се пъчат разни дребни нищожества, иронията е задължителна.


Кои са "дребните нищожества", титане на мисълта?
10 Декември 2009 13:29
Чичо Фичо
10.12.2009 г. 01:27:36
......... моя бивш колега Златко Димитров. (Аз лично намирам, че можеше да пратят и някой по-витиеват и емоционален човек - Златко е суховат педант, буквояд - може би тъкмо какъвто трябва да е международният правник). Говори добре английски, бил е на дип академия, има и един мандат в ООН ‌ в Ню Йорк в правния - шести - комитет (аз го акредитирах). Има и един мандат в Испания, доколкото знам и други. Отракан е.

Отракан зер, по туй ти описание Златкото мяза баш на добре отракан педал.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД