:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,830
Активни 757
Страници 24,395
За един ден 1,302,066

Доцентите няма да се преименуват на професори

СНИМКА: БГНЕС
Сергей Игнатов
Просветното министерство се е отказало от идеята да приравни автоматично доцентите на професори. Тази академична длъжност остава, но пък занапред втората докторска степен - доктор на науките, изцяло се премахва. Това предвижда окончателният проект на закон за академичния състав у нас, гласуван вчера от кабинета.

Проектозаконът премахва Висшата атестационна комисия, която досега присъждаше степените и звания, и дава право на университетите сами да провеждат процедурите. Това ще става пред 5-членно жури с минимум трима външни специалисти. Според просветния министър Сергей Игнатов промяната е цивилизационна и на практика пуска спринтьори в науката. "Сега 100 метра в науката по условие се бягат бавно, в свински тръс, защото ни е страх, че нещо ще се случи", счита Игнатов. Според него контролната комисия, която се създава в МОМН, ще е достатъчна гаранция срещу свръхпроизводството на доценти и професори.
24
3118
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
09 Декември 2009 23:34
Спринтирането в други области донесе любопитни резултати:
- бърза приватизация - БАЛКАН, Кремиковци, БТК
- бързи банкери - Моллов
- бързи осигурителите - ВИС1 и СИК
- чбързи частни журналисти - ДС Тошо Тошев
- бързо строителство в туризма - Банско и Слънчев бряг
- бързи обществени услуги, предоставяни от частни фирми - Софийска вода с месечна заплата на директора - 87 000 лв.
- бързо навлизане на конкурентни работници - турските фирми на Доган - Мапа ченгиз...
.....
както казва поговорката - бързото е сляпо
10 Декември 2009 01:34
не са те бързи, пич, ти си бавен.
10 Декември 2009 02:59

Езък.
Бе щастието тъй възможно, но уви...
10 Декември 2009 03:52
Злощастно е общество, в което временни администратори решават колко бързо да расте признанието на учените и колко големи да са докторите на науките.

Редактирано от - tknikodim на 10/12/2009 г/ 04:16:56

10 Декември 2009 04:44
Това, че премахват ВАК и Dr.Sci. - добре. И двете са излишни, както писах по-рано. Но защо не оставиха Специализираните съвети поне временно? Сега наистина ще се нароят едни доктори - мама мила, стой и гледай!
Допълнително, ако не направят система която да стимулира хората след като са станали доктори, доценти и професори - да работят (както преди писах, ако се остави принципа "на всички по равно", много малко ще се промени. Примерно, защо ще работя ако вече съм Проф.Др. или Ст.н.с.II Др.? Ако не дават на реално работещите повече пари (и то доста пари!), всичко се обезсмисля. А тези допълнителни пари могат да се вземат от тези, които не работят - просто част от заплатата ти става на конкурсен принцип. Не откривайте топлата вода, а вижте как се прави в другите страни.
10 Декември 2009 07:03
Четох го закона, със смесени чувства съм. Все пак има и добри страни - за да станеш асистент, трябва да си доктор и държиш изпити - по предмета, по чужд език, по компютри и интервю.
За да станеш доцент - задължително трябва си бил доктор и асистент. За да станеш професор - трябва да си бил доцент. Не баш спринтиране. Само се чудя, дали с този закон ще премахнат всички асистенти, дето си седят без защитени дисертации по 10-20 години?
10 Декември 2009 08:45
И сега доцент Игнатов кога ще стане професор?
Въпрос - мен Бай Хасан /жив, здрав!/ ми вика "пурфесор Генек". Та - мога ли да се именувам така, щом глас народен демек...
-----------------------------
Блогът на Генек

10 Декември 2009 08:54
Всички, които следят маниакално-налудничавите идеи на реформатора Игнатов, оставен на свобода са наясно със същността на нещата, случващи се напоследък. След като получи подкрепа от "щирокия" форум на "социолози, психолози, мениджери" и пр. отпадъци от типа на Дайнов, Райчев, Минчев, след участието в Съвета на ректорите, който изрази редица несъгласия с предлагания нескопосан закон за "развитие на академичния състав" и накрая, след снощното му бледо и неубедително участие в предаването "Референдум" на Националната телевизия, Игнатов набързо внесе закона в Министерския съвет. Разбира се при това не забрави да премахне от текста научната степен "хабилитиран доктор", еквивалентна на сегашната "доктор на науките" - ах този доктор как щеше да му пречи да стане професор по стандартите на световно неизвестния псевдо- университет НБУ. Сега обаче всичко е наред - препятствието е отстранено и според думите му учените, движещи се в научното поприще със "свински тръс" ще преминат в спринт ! Много ми се иска да зная с това научно обяснение ли е представил в МС реформаторът закона ? Напълно е възможно, там повечето от министрите не надминават значително неговото примитивно ниво на мислене. Въпреки, че споменатият закон още не е одобрен от МС (в сайта на МС да момента, 09.12.2009, няма прието решение по въпроса !)
И(г)натов побърза по телевизията тази вечер да съобщи за премахването на ВАК - комисията, която толкова пречеше на успешното развитие на българския преход в областта на науката ! И медиите, разбрали-неразбрали, услужливо подеха новината. Чудя се има ли академична общност у нас или не - за съжаление изглежда, че тя напълно заслужава министъра си ... Явно е , че тъмната средновековна епоха на беззаконие в българската наука вече започва
10 Декември 2009 09:16
Първоначалният проектозакон бе абсолютно нескопосан и недомислен.

Има един централен проблем и с ВАК, и без ВАК.

Как ще се гарантира световно ниво на научния и преподавателски кадър?

За това са необходими!

1) Здрава и принципна реорганизация на ВУЗ и БАН - поне половината от вузувете и институтите следва да се закрият, прегрупират и обединят и да се изхвърлят безделниците, неподлежащи на развитите с паралелно увеличаване на финасирането, заплащане и т.н.
2) Ясни и проверявеми едини критерии за получване на научи степени и академични звания за съответните области и които критерии да се следят от институции извън българската кръчма.
3) Адекватно финансиране на науката и образованието (ако не е финансирано по световни стандарти за да могата да се правят разработки на световно ниво, то за да се попълнят професорски бройки ще я докарат до публикации и доклади в селската кръчма, след три ракии без мезе)

Абсолютна порнография е броят на местата във ВУЗ да е с хиляди по-голям от броя на дипломираните зрелостници. Това е отсъствие на конкуренция и неминуемо води до събиране на последните боклуци за да се запълнят бройки за студенти в около 50 ВУЗа, всеки от който е недофинансиран и с допотопно обурудване, поради което най-добртие деца отиват в чужбина и няма и да се върнат.

По същата причиниа тия 50 ВУЗа за да се поддържат ще си генерират посредствени професори и така упадъкът ще е гарантиран. Некадърните ще учат глупавите и после ще им дават дипломи.

Тук се бърза с премахване на ВАК и даване права на университетите сами да си избират професорите, преди изобщо да са реформирани самите ВУЗ-ове и БАН.

Фундаментална грешка!

И това е резултат на напористостта да се правят недомислени реформи по принципа на командаджийството.

Бездарната Бабаитщина (ББ-ейщината) в науката е погром за остатъците от наука!
10 Декември 2009 10:33
ГНевен,

Tim, не съм наясно с текста внесен в МС (голяма прозрачност цари), но ако е в първия вариант, то:

1. Бетонират се недоносените ВУЗ-чета, защото ще си нароят хабилитирани и ще минат акредитация, следователно, субсидията за висше образование ще продължи да се пилее, за сметка на качеството.
2. Минимални общодържавни критерии за придобиване на степен, звание, длъжност и т.н. няма да има, въпреки че му бяха проглушени ушите на Игнатов, че прави грешка.
3. Адекватно финансиране ще видим на кукуво лято - още тая година Фонда за научни изследвания е ошушкан до голяма степен, а резултатите от конкурсите не са публикувани вече втори месец, след първия срок за обявяване.
Иначе, без ВАК е съвсем ОК, стига да останат критериите, но нейсе.
Не ми се коментира просташката метафора със "свинския тръс".
Цялара "реформа" е стъпка в посока частно образование и наука - след БАН е ред на СУ и после по реда.

Стругатски, за да се заеме длъжност асистент трябва докторска степен - хубаво, одобряваме, НО - посочените изпити (по език, компютри и специалност), кандидатът за асистент вече е държал два пъти за да стане доктор. Съмнения ли има Игнатов в придобиването на докторска степен по същия закон, че да проверява трети път? Това си е чиста обида към PhD-то и към човека, който го е придобил с труд и акъл.

Редактирано от - генетик на 10/12/2009 г/ 10:37:42

10 Декември 2009 11:25
ha-hajavascript:emoticon('%20')
10 Декември 2009 11:30
Абсолютно съм съгласен с ТИМ, че и този път каруцата се поставя пред коня - без да има нов или обновен закон за висшето образование, спринтирайки Сергей ІІ Египтолог налага силово нов объркан закон за академичното израстване: Първо трябва да се дефинира какво представлява университет, каква е структурата му, каква е йерархията при преподавателите, какви са изискванията за заемане на определено място в нея и чак тогава да се определят условията и начина за получаване на научни степени и звания. И още нещо, за което дилетантите в областта на висшето образование тръбят, без да разбират: Научното звание и преподавателската длъжност са две различни неща, макар и да се определят с еднакво наименование - за да бъдеш например професор ти трябва да бъдеш избран -т.е. да получиш научното званието "професор", а след това биваш назначен на място за професор. С две думи - прави се засега успешен (уви !) опит държавните висши училища да се подчинят на произволно съставените и извън закона правила за частните!
10 Декември 2009 11:34
В Пловдивски университет отдавна има такова изискване (доктор за асистент) но това е показало че е добро предимно за хуманитарни, икономически и подобни дисциплини.

Пренахването на втората докторска е спорно, но може да се приеме ако се гарантира качество на професурите. И тука е разковничето - такова качество не се гарантира. На местно ниво че се разиграват най-различни игри (подплатени икономически, политически, а защо не и религиозни или етнически). Всеки Ректор, групировка или обръч, дошъл на власт ще кадрува още по-безконтролно в съответния ВУЗ. А икономическия менижър - той как ще се развихри. Изобщо, спринт и подем...
10 Декември 2009 12:52
Бабо Яго, Гневен,
Че защо да се поставя каруцата пред коня? Съвсем точно си е, л предвид целите.
без да има нов или обновен закон за висшето образование
- настоящото положение става идеално за "университети" тип фирма.
Горко на всички, които с усилия, труд, желание за работа са постигнали резултати и са взели истински докторски дипломи. Сега като напъплят инженерчета с докторска степен от НБУ и като тръгнат да кандидатстват по света, да не мислите, че ще стане ясно, че дипломите на НБУ на струват? Не! Мнението ще бъде, че дипломите от България не струват! И от това потърпевши са хората с истинските дипломи.
Яд ме е и на истинските университети, и на техните студенти. Трябва сега да са на улицата!
10 Декември 2009 13:21
Мдам.
Еужений дьо Миндя най-накрая се урЕди дгЕ!
10 Декември 2009 14:49
Бих попитал - кое е по-важно за един учен човек - признанието за постиженията изразено чрез размера на получавано възнаграждение, или титлите и званията, които са му накичили?
10 Декември 2009 14:52
ГНевен,
10 Декември 2009 14:54
Die Hexe,
10 Декември 2009 15:22
Гневен
10 Декември 2009 16:42
И аз не съм наясно с последната версия от снощи. Само разбрах, че степента "хабилитиран доктор" се премахва, т.е. и голямата докторантура се премахва, и че ВУЗ-овете сами ще си избират професорите.


Не знам дали ще се запази безумното изискване за докторска степен за да се заеме асистентска длъжност. Това изискване в пловдивския университет е пагубно за точните науки, защото специалистите са с конвертируеми умения и първата работа е да гледат да си намерят стипендия за след-докторска специализация и ако могат да останат навън.
Защо трябва някой дето има докторска и с нея може да работи по целия свят за прилични пари да се бъхти като асистент за мизерна заплата и да върши неща, които на Запад се върши от дипломанти и докторанти?

Резултатът от тази дивотия е, че се оформя пропаст в поколенията заради прекалено големи изисквания за позиция, която няма нужда от такива и е зле заплатена. Тези, които удовлетворяват изискванията ще си осребрят знанията извън БГ и негативната селекция ще продължи до пълното оглупяване на нацията.

Тези набързо и административно наложени "реформи", и мотивирани с добри намерения ще се изродят скоропостижно до повсеместна профанизация на образование и наука, доколкото още има нещо останало от нея.

Ще намажат посредствените, защото ще се запазят нерефромираните и необурудвани соц-университети, в които млади хора не искат да ходят. В някои лаборатории има позакупено по нещо ново, но няма кой да работи - бюджета не стига за високи заплати за млади и кадърни, а се прахосва за поддръжка на бюрокррация и калпави и застарели преподаватели в 50 ВУЗа, които се чудят как да си запълнят бройките за да оправдаят парите на калпазаните, които избутват читавите по същество.

Новите "реформи" ще позволят на Д-р ББ да стане професор в някой нов български университет в N-ска околия и да ръси масали наляво и надясно всеки Божи ден!

Толкоз!
10 Декември 2009 17:06
Добро решение! Университетите, колежите и разните школи и без това са пълни с професори и доценти, които не са се напъвали да пишат хабилитационни трудове и докторски /даже и кандидатски/ дисертации. Защо сега да се руши тази стройна система. Който има добри приятели по-лесно ще се хабилитира вече, а "д-р" е най-добре , ако може, някак си да отпадне. В цял свят това проклето "д-р" значи много, но не е пригодено за нас българите. За да станеш "д-р" трябва да си чел много и да можеш да пишеш, та да си в състояние да формулираш и развиеш в писмен вид оригинална научна теза, която да бъде приета от научната общност. Не, това не съответства на етоса на днешната ни наука и на характера на нашите приноси като учени и преподаватели.
10 Декември 2009 17:27
Много важно за последствията, които ще осигури новия закон, е какви решения ще приложат университетите в практиката си да оценяват и възнаграждават своите преподаватели. Ако се запази сегашната система - да се плаща за звание, степен и прослужено време, новият закон ще има по-скоро негативни последствия.
11 Декември 2009 01:21
Качеството на големите докторски идва от осмислянето на голям материал при писането им. Да не говорим за годините работа преди това. Ако ги премахнем, тежко ни. Ще има да сънуваме качество в науката.
А бизнесът не чака и ще си внесе отвън и наука.
11 Декември 2009 05:07
Тим пише:
"Не знам дали ще се запази безумното изискване за докторска степен за да се заеме асистентска длъжност. Това изискване в пловдивския университет е пагубно за точните науки, защото специалистите са с конвертируеми умения и първата работа е да гледат да си намерят стипендия за след-докторска специализация и ако могат да останат навън.
Защо трябва някой дето има докторска и с нея може да работи по целия свят за прилични пари да се бъхти като асистент за мизерна заплата и да върши неща, които на Запад се върши от дипломанти и докторанти?"

Според мен пък, това е едно от малкото полезни неща в проектозакона. Длъжността асистент лека-полека трябва да изчезне и да се замени с добре заплатена временна длъжност "постдок" като временно стъпало за трупане на изследователски и преподавателски актив преди хабилитиране. По-голямата част от сегашните асистентски задължения действително трябва да се поеме срещу заплащане от дипломанти и докторанти.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД