:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,058
Активни 764
Страници 24,623
За един ден 1,302,066

Около 50 болници ще пострадат от реформата

Диабетиците няма да доплащат за инсулина на "Ново Нордиск" до февруари
Най-малко 50 от общо над 300 болници у нас ще трябва да се преструктурират, стана ясно вчера. Догодина, за да сключат договори за клинични пътеки за активно лечение, болниците ще трябва да гарантират пред касата, че могат да осигуряват 24-часов прием на болни. Това значи, че ще трябва да имат нужните специалисти на основен трудов договор, които да дават дежурства, за да осигурят постоянния прием.

"Около 40 общински болници отговарят на всички нови изисквания", каза пред бТВ здравният министър Божидар Нанев. Като такива той посочи болниците в Тутракан и Лом. Според регистъра на здравното министерство общинските болници за активно лечение са около 85, което значи, че 45-50 от тях няма да сключат договори. Отделно има и няколко частни болници, които също няма да могат да покрият 24-часовия прием.

Болниците, които не успеят да сключат договори за пътеки за активно лечение, ще могат да се преструктурират и да станат клиники за долекуване, рехабилитация или хосписи, припомни министърът.

Нанев даде да се разбере, че въпреки обещаното увеличение на цените на 32 клинични пътеки догодина, за скока все още има спор между него и шефа на УС на касата Владислав Горанов.

В България 30% от лекарите не работят в сферата на медицината, каза пък междувременно началникът на Военна болница Стоян Тонев, цитиран от агенция "Фокус". Статистиката сочи, че 322 на 10 000 души са лекарите в европейските страни, а в България са 361, каза проф. Лъчезар Трайков, директор на Александровска болница. В болничната помощ обаче в Европа участват 56 лекари от 10 хил. население, а у нас - само 30. В момента в страната има 306 болници с 45 363 легла. През 2000 г. здравните заведения са били 249, а леглата - 56 204. Частните болници през 2000 г. са били 18 с 306 легла, а през 2008 г. са вече 85 с 4053 легла. Средният болничен престой в европейските страни е 9 дни, а у нас е само 6.6 дни.



РЕШЕНИЕ

Фармацевтичната компания "Ново Нордиск" се е съгласила да продължи да поема за собствена сметка част от цената на инсулините си, както беше до 1 декември. Така пациентите няма да доплащат между 3 и 5 лв. на опаковка, както беше в последната седмица. "Решението беше взето след поредица от срещи между представители на фирмата и министър Нанев. Фармацевтичната компания пое ангажимент да спре изискването за доплащане от страна на пациентите до 1 февруари 2010 г, тъй като трайното решение на проблема изисква повече време", съобщиха от МЗ.
1
1850
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
10 Декември 2009 08:38
Болници?
Мен ме интересува повече - КОЛКО БЪЛГАРИ ще пострадат заради закриването на болниците?
И - колко се пести от нелечението на един човек?
------------------------------
Блогът на Генек

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД