Русия отново предлага да кредитира АЕЦ "Белене", този път - и българския държавен дял в проекта. Ръководството на "Росатом" ще представи офертата по време на започващото днес в София заседание на българо-руската икономическа комисия, съобщи президентът на руската компания Сегей Кириенко по време на своя среща с руския премиер Владимир Путин. "В съответствие с вашето нареждане подготвихме новото предложение за българското правителство. Там основен въпрос беше източникът на финансирането, затова с ваше позволение ще се опитаме да се договорим в София", заявява Кириенко според стенограмата от срещата. Путин е дал своето съгласие.
"Новото българско правителство поиска от нас да се поднови кредитирането на миноритарния дял в проекта, а останалото да плащат инвеститори, като руските компании също имат интерес", коментира пред "Сега" пресаташето на "Росатом" Сергей Новиков. Русия бе готова миналата година да финансира с експортен кредит от 3.9 млрд. евро целия проект. Междувременно от общата компания излезе немската RWE, която имаше 49% дял, и сега НЕК притежава 100% от компанията. Преди време енергийният министър Трайчо Трайков заяви, че българската държава може да остане с минимален дял от 25%. Именно този дял предлага да кредитира "Росатом" - фирмата, която управлява "Атомстройекспорт", избрана за основен изпълнител на АЕЦ "Белене".
Въпреки че според българската страна централата може да излезе 10 млрд. евро, разчетите на руската компания остават в рамките на 3.9 млрд. евро. "Няма значение какви цени споменава министър Трайков, цената остава тази, а разходите за лихви по кредита, присъединяването към мрежата и изграждането на инфраструктурата не може да се калкулират в цената", категоричен бе Новиков.
Вчера министерството на икономиката не пожела да осветли българската позиция по АЕЦ "Белене" и по останалите два големи енергийни проекта - газопровода "Южен поток" и петролопровода Бургас-Александруполис. Преди време премиерът Бойко Борисов обеща тази позиция да е готова до края на ноември. Самият Трайков заяви вчера, че "ще отстояваме национално отговорна позиция". Екоминистър Нона Караджова пък заяви, че България не желае предлаганата технология за нефтопровода Бургас-Александруполис.
Започващата днес 13-а сесия на смесената комисия ще разглежда и въпроса за улесняване на достъпа на български акцизни стоки до Русия, на български авиокомпании до чартърни полети с руски туристи и др.
------РАЗХОДИ
Немската "Сименс" е предала на "Атомстройекспорт" технико-икономическия проект за изграждане на съоръжения за АЕЦ "Белене". "Сименс" е подизпълнител на руската компания. Не е ясен обаче размерът на хонорара, платен на "Сименс" за проектирането. "Финансовите подробности ще разкрием, след като ги обсъдим с българската страна", коментира пресаташето на "Атомстройекспорт" Олга Цельова.
Да финансира - ДА, но да внася реактори-атомни бомби - НЕ!
Ние сме за САЩска или Западноевропейска радиация, която е с доказано Качество и Ефективност.
Заб. Вижда се как българите от ден на ден стават все по-умни и просперитивни.