България се готви да създаде "хранителна банка", която ще раздава безвъзмездно храни на бедните. Продукти за социалнослабите ще раздават супермаркети, ферми, рибни стопанства и др. Става дума за стоки, чиито опаковки са повредени или срокът им на годност изтича след седмица, или най-много 10 дни. Идеята бе предложена вчера от Крис Ребсток, представител на Глобалната мрежа за хранителни банки, на среща с аграрния зам.-министър Цветан Димитров.
"Това е работещ модел в САЩ и цяла Европа. Вместо храните да се изхвърлят след 10 дни, те ще се предоставя на момента на бедните. Ако се приложи схемата, по нея ще се прилага стриктен контрол от ветеринарните власти и РИОКОЗ", уточниха вчера пред "Сега" от аграрното ведомство.
От там посочиха още, че даряваните храни всъщност ще са същите стоки, които потребителите виждат на промоция в супермаркетите. Политиката на големите търговски вериги е от седмица до 10 дни преди изтичането на годността да свалят драстично цената, за да продадат максимално много и да изхвърлят колкото се може по-малко. Винаги обаче 30-40% от стоките не могат да се продадат в безопасния срок и отиват на боклука. Годните количества ще се предоставят безвъзмездно на неправителствена организация, която ще раздава продуктите навреме.
Натъртени дини и пъпеши и зеленчуци, чийто търговски вид е повреден, също ще се предоставят на бедните. Тепърва предстои всички правила, чрез които ще се гарантира безопасността на храните, да се изготвят от работни групи между министерствата на земеделието, на социалната политика и на здравеопазването.
Храни за социалнослабите българи от 2 години насам се предоставят и по благотворителна програма на ЕС. За догодина Евросъюзът предоставя на България 8.5 млн. евро за бедните. С тези пари фонд "Земеделие" трябва да купи от наши или чужди фирми брашно, захар, ориз, макарони, спагети и бисквити, а Българският червен кръст да ги достави на социалнослабите. Право на помощта имат хора, които са получавали енергийни помощи през миналия отоплителен сезон. В момента това са 3-3.6 милиона души. Когато преди две години за първи път ЕС предостави тези помощи, страната ни успя да усвои само 25% от средствата заради чиновнически недомислици.
Редактирано от - The Spy на 10/12/2009 г/ 16:41:32