В Разлог от седмица си имат млад и красив кмет. Красимир Герчев няма управленски опит, бил е 2 г. общински съветник от групата на коалиция "Разум", но пък има солиден гръб. Трима са младите общинари в група "Разум", верни хора на бившия кмет Любен Татарски, сега депутат от ГЕРБ. Герчев всъщност идва от неправителствения сектор. Бил е шеф на кметския "Бизнес център "Места", който успешно усвоява пари по европроекти.
Опонентите му от загубилата коалиция "Патриотичен съюз за община Разлог" твърдят, че Герчев е поставен на кметския стол от ГЕРБ с недотам почтени методи. В момента спорът е пренесен в административния съд в Благоевград. Определят ситуацията като "затишие пред буря".
Историята е интересна. Макар че преди частичните избори на 15 ноември в Разлог идват премиерът Борисов, министрите Цветанов, Плевнелиев и Найденов,
резултатът е катастрофален за ГЕРБ
Тогава кандидатът на патриотичната коалиция инж. Благой Дункин взема 48% от гласовете и не му достигат само 160 гласа, за да спечели от раз, докато човекът на ГЕРБ получава едва 28%. Гласове са пръснати между петима кандидати. Дункин вече е обявен като сътрудник на ДС.
Само седмица по-късно резултатът се обръща драматично. За Герчев вече са гласували 6449 избиратели, а за Дункин - 6271. И двамата кандидати прибавят гласове на балотажа, но докато Дункин от "Патриотичен съюз" получава още около 1160 гласа, то Герчев се сдобива с 3500 отгоре.
"Истинската война беше между първи и втори тур", казва д-р Тумбев, лидер на патриотичната коалиция. Той сочи няколко основни причини, които преобърнали вота. Те са записани и в жалбата им до съда.
Между 15 и 22 ноември в Разлог е имало засилено полицейско присъствие. В деня на изборите пред секция имаше по 12 полицаи, разказва Тумбев. Освен това шетали и частни охранители. Кметицата на с. Бачево Соня Кулинчева твърди, че от ГЕРБ предлагали по 20 лв. за глас, но имала само писмена декларация от свой съселянин, че са му давани пари, но той не ги взел.
Второ - били мобилизирани всички държавни служби като РИОКОЗ, ДВСК, НАП и Икономическа полиция. Инспекторите проверявали само заведения, на които имало агитационни материали на Дункин, както и малки фирми, които подкрепят патриотичната коалиция. Тогава започва
уникална епистоларна кореспонденция
Патриотичната коалиция пише открито писмо до президент, премиер, омбудсман и Европейската комисия за правосъдие, права и сигурност, в което предупреждава, че "истинска заплаха за демократичните процеси са действията на депутати от ГЕРБ и целия областен държавен апарат за предизборна манипулация и всяване на страх у хората в Разлог".
От ГЕРБ отговарят на отвореното писмо на конкурентите си и съвсем смело потвърждават, че в петък, 15 часа, Икономическа полиция се самосезирала и нахлула в общината, "следвайки духа и модела на управление, въведен от ПП ГЕРБ". По занижени цени се виждало, че кампанията на Дункин е като пир по време на криза и трябвало да се разбере откъде имат 300 000 лв. В същия материал пише: "Що за аномалия е в цяла България ГЕРБ да се радва на 70% политическа подкрепа и одобрение (грешката е от документа), а в община Разлог получава едва 30%... Явно вотът се дължи не на политико-икономическото положение в страната, а на мафиотско-криминални елементи, които посредством контролиран вот се опитват да създадат местна феодална структура, която да не спазва никакви правила и закони".
Взаимните обвинения в мафиотски похвати
още повече нажежават атмосферата
"Похватите, които използваха, съвсем не са демократични. Аз от 49 години не съм виждал и чувал подобно нещо", контрира кандидатът за кмет на патриотичната коалиция Благой Дункин.
Като фактор за преобръщане на резултата между двата тура от патриотичната коалиция сочат и "гостуването" на Цветелин Кънчев в Разлог. Кънчев дошъл с шефа на великотърновското мешаре Димо Димитров, уж за да празнува рождения си ден. И двамата в момента са в ареста за изнудване. Това, че Кънчев е роден на 5 юли, е плоска лъжа. За никого в Разлог не останало тайна, че той е дошъл, за да стегне ромските махали. Любопитна подробност е, че Кънчев и Татарски са в люта война още от предишния местен вот, когато са били конкуренти. Сега обаче Борисов набързо ги сдобрил.
Най-решаваща помощ ГЕРБ е получил от големите строителни фирми в Разлог - "Балканстрой" и "Буллесстрой", разказват д-р Радко Тумбев и загубилият кандидат инж. Благой Дункин. Те твърдят, че строителните шефове привиквали работниците и ги предупреждавали, че ако ГЕРБ загуби, да не идват на работа, защото ще им свият бизнеса.
Кметицата на с. Бачево Соня Кулинчева твърди, че хората са сковани от страх. Само в Бачево на 10 работници от "Балканстрой" били връчени предизвестия в седмицата преди балотажа.
"Балканстрой" и СИБанк са и инвеститори на комплекса "Катарино хотел & СПА" в Разлог, като първата е и изпълнител, а в Надзора на втората е спътничката в живота на премиера Цветелина Бориславова. Новият кмет Герчев също е свързан с "Балканстрой". Бил е в управата на фирма "Места 99", в която 60% държи "Балканстрой".
Съдружникът в "Буллесстрой" Стоян Сарийски-Стенли пък е близък до семейството на Борисов. Премиерът дори призна, че го ударил, защото го ядосал.
"В Разлог ГЕРБ си направиха
пилотен проект как се печелят избори
По тази схема ще вземат вота и на следващите местни избори", казва д-р Тумбев.
Спечелилият кмет Красимир Герчев обаче е на друго мнение. "Не мога да се възпротивя на подкрепата на големите фирми. Те се борят да има работа и да запазят хората си", казва Герчев. Според него строителните фирми не освобождавали хора от днес и вчера. Безработицата в Разлог расте и само през ноември леко се задържала, отчитат от общината. Герчев смята, че обвиненията в съда няма да издържат, защото секционните протоколи били подписани от всички членове без забележки.
Изборите в Разлог показаха три интересни феномена. Първо, битката там е между дясното и дясното. Кандидатът на ГЕРБ се изправи срещу кандидата на "Патриотичен съюз за община Разлог", към който принадлежат 11 десни формации, сред които СДС, ДСБ, ССД, ВМРО, "Новото време". И докато на централно ниво спорът е неморални ли са левите, то на местно - акцентът е кои от десните са по-неморални и защо. На централно ниво Иван Костов и Мартин Димитров щедро подкрепят партията на Бойко Борисов, а на местно - хората им са се хванали за гушите.
На второ място - битката за Разлог е
битка за запазване на статуквото
Любен Татарски, който три мандата управляваше чрез коалиция "Патриотичен съюз за община Разлог", заби нож в гърба на своите веднага след като емигрира в ГЕРБ. Дункин твърди, че Татарски на всяка цена искал да контролира общината чрез свой кадър, защото се страхувал от проверки.
Трета особеност на тези избори е липсата на БСП. "Позитано" 20 проспа и този вот, като подкрепи кандидата на "Лидер". Сега обаче в общинския съвет се създава плаващо мнозинство и БСП е изправена пред дилемата дали да подкрепи хората на Бойко Борисов или съветниците на Иван Костов и Мартин Димитров. ГЕРБ имат само двама съветници и още трима от коалиция "Разум" на Татарски. Могат да разчитат на още един глас от "Евророма". Кметът Герчев обаче не е притеснен и казва, че в общинския съвет винаги са били прагматици.
Пред новия кмет стоят много въпроси, но два от най-горещите са: Ще успее ли да спаси общинската болница в Разлог от закриване и как ще ускори работата по регионалното депо за отпадъци. Герчев е на мнение, че болницата не бива да се закрива, макар че слухове твърдят, че в проекта на МЗ е предвидено да останат болниците в Благоевград, Петрич, Сандански и Гоце Делчев. Като човек на ГЕРБ ще се опита да лобира, но няма идея как ще приключи всичко. С регионалното депо също са доникъде. Трябва тепърва да отчуждават имоти и да поискат отписване на гора от горския фонд, за да се определи площадката за депото. Но каквото и да се случва в Разлог оттук нататък, той ще остане емблема на провалената битка с изборната корупция.