:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,743
Активни 760
Страници 15,646
За един ден 1,302,066
РАЗКРИТИЯ

Планът на Обама зарадва хитрите за сметка на бедните

Парите за нови работни места отишли за вдигане на заплатите, а район с висока безработица не получил нито цент, докато федерални помощи се изсипали в окръг с малко социално слаби хора.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Барак Обама поздравява строители в щата Вирджиния, които работят по проект - част от плана му за възстановяване на икономиката.
В САЩ са направени първите изводи и оценки относно плана на президента Барак Обама за възстановяването на американската икономика от финансовата и икономическата криза. Оказва се, че държавното стимулиране на икономиката се е превърнало в надписване и неотчитано пилеене на пари.



Обърканите цифри



В края на годината американските власти решиха да теглят първата черта на равносметката от изпълнението на плана за стимулиране на националната икономика на стойност $787 милиарда. Приетата през зимата програма, станала известна в цял свят като плана "Обама", от самото начало бе подложена на критика. Сенаторът от щата Оклахома Том Кобърн например изготви доклад, в който посочи минимум 100 абсолютно безсмислени проекта, които трябва да се финансират чрез плана на американския президент. На свой ред администрацията отвърна, че подборът на фактите в доклада на Кобърн е пристрастен. Сега обаче става очевидно, че въпросът не е просто в погрешния ъгъл, от който се разнищва темата. В съответствие с плана "Обама" в края на следващата година в САЩ трябва да бъдат създадени или запазени 3.5 млн. работни места. Администрацията уверява, че още през първите месеци от действието на програмата са били създадени 30 000 работни места. Но след запознаване с официалния отчет на Белия дом експертите установиха, че поне 5000 от тези работни места са чиста фикция. "Няма никакви свидетелства, че Белият дом е искал "да надуе" цифрите. Но представителите на администрацията се хванаха за цифрата 30 000 като за възможност да покажат, че планът работи", твърдят журналистите Брет Блеклидж и Мат Апуцо от агенция Асошиейтед прес, които първи решиха да проверят данните на Белия дом. В щата Джорджия една от организациите, които подпомагат бедните, обяви, че е "съхранила" 935 работни места. Разследващите журналисти обаче проучили фактите и установили, че това е лъжа - в организацията работят 508 души. А получените от държава пари отишли за повишаване на техните заплати.

Детският център в щата Флорида, който е получил почти $100 000, се отчел със създаването на 129 работни места. Разследванията установиха, че нови щатове там изобщо не е имало, но за сметка на това пак е имало увеличение на заплатите. Критикуваната ръководителка на центъра отвърна, че ако не е била разпределила парите по този начин, някои от подчинените й щели да напуснат, тъй като заплатите в центъра не били вдигани цели четири години. Министерството на здравеопазването и социалното осигуряване се отчете, че благодарение на държавната помощ са били "съхранени" 15 000 работни места. Вестниците обаче съобщиха, че две трети от тях изобщо не са били работни места. Просто министерството постановило повишаването на заплатите да се отчита като запазване на работните места. Рязка критика бе отправена и към Федералната комисия по комуникации. Тя бе обвинена в недостатъчно внимателна проверка на отчетите. Комисията например се задоволила с отчети на компания от щата Охайо, която уверява, че е удвоила количеството на създадените работни места с 26 броя и е заявила за наличието на 52 нови места. В същото време е забравила да уточни, че след месец новите сътрудници са били уволнени. Същата комисия е приела отчет на компанията "Телетек Гавърмънт сълюшънс" (Teletech Government Solutions), в който се посочва, че благодарение на получения договор за $28 млн. са били създадени 4231 работни места. На практика обаче 3000 от служителите са били уволнени в продължение на пет месеца, след като били приети на работа.

Има и по-драстични случаи. Едно от училищата в град Дъглас, щата Джорджия, заявило в отчета си за създаването на 280 нови работни места, за които били похарчени 200 000 долара, получени в рамките на плана "Обама". Впоследствие обаче се изясни, че парите били похарчени за закупуване на най-различно оборудване. В управлението по образование на щата нарекли ситуацията досадна грешка, един вид "цифрата 280 не са нови работни места, а количеството на учениците, които ще ползват" новото оборудване.



Сгрешени адреси



Коментирайки резултатите от журналистически разследвания, американските власти признаха наличието на определени грешки и обещаха старателно да проверяват цифрите при публикуването на следващите отчети. Но недостатъците на плана "Обама" се проявяват не само в надписванията и в други съзнателни или несъзнателни грешки в отчетността. Много експерти смятат, че самите условия за предоставяне на федерална финансова помощ лишават от всякакви надежди онези, които изпитват най-голяма нужда. Така например излишъци от такава помощ са получавали напълно благополучни райони. По данни на специалистите правителството е похарчило средно за страната по 89 долара на човек в щатите с най-ниска безработица срещу 59 долара в щатите с най-високо равнище на безработицата. В крайна сметка 53% от федералните средства са отишли в региони, които според федералните стандарти не могат да бъдат категоризирани като зони на тежко икономическо положение, тоест като райони с най-висока безработица и с най-ниски средни доходи на населението. Типични примери за това разминаване са два окръга. Единият е Райли в щата Канзас, който е имал безработица от едва 3.2%, но е получил $56 млн. за строителство на път, за ремонт на едно кръстовище и за възстановяване на ферма, която е исторически паметник. Другият е окръг Ълк в щата Пенсилвания с 13-процентно равнище на безработица, който обаче не е получил нито цент от програмата на "Обама".

Обяснението е, че едно от изискванията на президентската програма за предоставяне на помощ е наличието на подготвени проекти, които в крайна сметка трябва само да бъдат представени. Богатият окръг Райли е представил такива проекти, докато бедният Ълк не е имал дори няколко милиона за разработка на проекти. Съответно заявките на по-бедния окръг автоматично отпадали от процедурите за разглеждане. Това правило не подлежи на промяна. От друга страна, щатите не могат да чакат, докато един или друг окръг представи своя план, тъй като бюджетните пари първо се предоставят на щатите, които ги разпределят в съответствие с федералните указания. Ако щатите протакат с предоставянето на парите, те просто ще им бъдат взети. Разбира се, подобни аномалии не стават във всички райони. В щата Мисисипи около 90% от федералната помощ наистина отиват в зоните с най-тежко икономическо положение. В съседния щат Луизиана тези зони получават по-малко - 70% от помощта. Федералните власти знаят за проблема и призовават той да не бъде драматизиран. Макар че не правят това достатъчно сполучливо. "Фактът, че даден проект за строителство на път е предназначен за конкретно място в даден окръг не означава, че само там ще бъдат почувствани предимствата от създаването на нови работни места или икономическата изгода от използването на тези средства", разясни говорителят на Белия дом Робърт Гибс. Според него в районите, където благодарение на проектите от федералния бюджет се създава потребност от работна ръка, могат да дойдат хора от районите, където няма работа. Тази препоръка обаче няма никакво приложение за окръзите Ълк и Райли - тръгвайки от Пенсилвания за Канзас трябва да минеш през три щата.



Сбъркана е цялата икономика



Още една опасност се крие в бързината за оказване на различните видове помощ - независимо дали става дума за финансиране на местни проекти или за подписване на договори между федералните ведомства и търговските компании. Оказва се, че в стремежа си да икономисат време федералните власти пилеят пари. В рамките на плана за стимулиране на икономиката са заделени $7.4 млрд. за договори, които трябва да сключи Министерството на отбраната, главно за строителна дейност и ремонтни работи. За да ускори прехвърлянето на средства от фонда за стимулиране на националната икономика към компаниите, Пентагонът подписва договори без провеждането на конкурси. Според представителя на военното ведомство Дерин Джеймс федералните закони позволяват такава практика в случаите с компаниите, които не са големи или се намират в неблагоприятно положение. По данни на разследването, проведено от журналистите, министерството вече е изплатило 242 милиона долара за договори, сключени без конкурси. Сравнението на договорите със или без конкурси показва, че в първия случай използваната сума е с 11% по-малко от предварителната сметка. Понякога икономията дори е по-висока. Военновъздушната база Тревис в щата Калифорния пък е сключила договор за ремонт на канализацията, който излязъл с 30% по-евтин от сметките на самата компания. Докато военновъздушната база Глендейл-Люк в щата Аризона плати за монтиране на отопление и на климатична инсталация $3,1 млн., а това е със 17% повече от предварителната сметка. Нейният договор бе без конкурс.

По думите на юриста Майкъл Пейн "министерствата, включително и военното министерство, са под постоянен натиск от страна на администрацията". Те трябва да усвоят колкото се може по-бързо средствата от плана "Обама". Примерът на Пентагона може да бъде последван и от други министерства, които участват в плана на президента за стимулиране на икономиката. Това обаче противоречи на обещанието на Барак Обама, който още през лятото говореше да се прекрати практиката на договори без конкурси и възнамеряваше да разработи система за сключване на федерални договори, която да спести на бюджета годишно по около $40 милиарда. Впрочем поредното несъответствие между целите на плана "Обама" и реалното състояние на нещата очевидно ще остане незабелязано, независимо от добрите намерения на програмата.
СНИМКА: www.bnl.gov
Президентският план предвижда Националната лаборатория Брукхевън към Министерството на енергетиката да получи $184.3 млн. за реализирането на проекти, които ще помогнат за решаването на енергийните проблеми на САЩ.
СНИМКА: www.bostonehb.com
Строител гледа чертеж на строящ се дом в щата Масачузетс. Изграждането на жилища, финансирано от държавата, създаде хиляди нови работни места.
СНИМКА: архив "Сега"
По-бедните райони, които не са имали пари за изготвянето на проекти, са останали без цент федерална помощ, въпреки че имат по-голяма нужда от нея.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Вицепрезидентът Джо Байдън ръкопляска на Обама, който подписа плана за възстановяване и стимулиране на икономиката на 17 февруари 2008 г. в Денвър, щата Колорадо.
14
2416
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
14 Декември 2009 02:28
днес липсва хърсев, но за сметка на това ни запознават с постиженията на презрелия соц.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
14 Декември 2009 02:59
Рки, презрял, назрял, т'ва е положението. Нали гледа Нобеловата церемония? Цоцалистът им го каза в очите: хем шъ ви бомбя, хем шъ мъ награждавате за мир. Няма шес-пет! Типично по каманистически!
14 Декември 2009 06:15
Единственото спасение да се намаляват заплати за да може безработицата да спре.Но те не слушат и затова няма резултат.
14 Декември 2009 07:00
От родината на болшевиките да те подпичкват, че си прекален цоциалист - вот это яйца!
14 Декември 2009 08:24
Плановете се правят за спасяване на икономиката, а не за хората.
Хората отдавна са елемент от бизнеса, от пазара. Та вижте - има и пазар на труда. На роби, демек!
Но тук ще се изкаже спецът по пазар, бизнес и всепродажби.
-------------------------------
Блогът на Генек

14 Декември 2009 08:31
Не за сметка на бедните, а за сметка на данъкоплатците, т.е. на всички.
14 Декември 2009 09:19
Винаги харченето на държавни пари води само до дълг, без сериозен резултат от самото харчене. Стотици пъти това е тествано, и левичарите в политиката продължават да го предлагат. А глупавата тълпа да гласува за него... Но янките са добре - те бързо се осъзнават и сменят властта. Обама вече губи избори на местно ниво. При нас няма шанс скоро да се замислим, че трябва сами да се оправяме, а не държавата да ни оправя.
14 Декември 2009 11:28
Ние американците не можахме да ги стигнем, но те не само ни стигнаха, ами и надминаха...
14 Декември 2009 13:45
Та вижте - има и пазар на труда. На роби, демек!

А, тъкмо напротив! Трудът не е задължителен. За съжаление.
14 Декември 2009 14:19
STARIJA HUSH,
/:/ "Единственото спасение да се намаляват заплати за да може безработицата да спре.Но те не слушат и затова няма резултат."
......................................... .....................................
Единственото спасение е да се намалят Печалбите за джобовете на Работодателите-капиталисти и мениджърите им! Така ще останат много пари за РЕинвестиране и за повишаване на заплатите, респективно, Покупателната Способност на милиони хора-Наемни работници! Което ще доведе до ръст на производството на МАСОВИТЕ стоки, който ръст ще наложи нови работни места!
Сиреч, Проблемът е, че у малко хора има много пари/от Печалба и от високи мениджърски заплати/, а у многото хора има малко пари/ниски заплати и Безработица/! Това ИЗКРИВЯВА Производствното и Пазара, ориентирайки ги /и СВИВАЙКИ ги!/ към НЕмасови "лрукс" стоки и услуги- за нуждите и заради Платежоспособността на малкото хора с многото пари! А свиването на Производството и Пазара НЕминуемо води до масова Безработица и, като следствие, до масова Бедност! Оттам-насетне идва масово Недоволство и социално напрежение у Масите/ и "тих копнеж по Социализъм", май?!/!
14 Декември 2009 15:40
A пари ли ви впечатление това:
........почти $100 000, се отчел със създаването на 129 работни места....
създаването на 280 нови работни места, за които били похарчени 200 000 долара....

така съвсем на око и отгоре отгоре погледнато цифрите са супер нереалистични. Съотношението пари / работно място е някакви си осемстотин долара - 1200 лева. ‌
В тези рамки категорично е НЕвъзможно да създадеш работно място и да бюджетираш каквото и да било развитие за позицията.
14 Декември 2009 15:56
пара39,
Единственото спасение е да се намалят Печалбите за джобовете на Работодателите-капиталисти и мениджърите им! Така ще останат много пари за РЕинвестиране и за повишаване на заплатите, респективно, Покупателната Способност на милиони хора-Наемни работници!

изхвърлил си се много необдмислено.
1) В 99 от 100 случая мениджърите са наемен персонал. Високоплатен квалифициран или натегачески, но наемен. Възхваляването на негово величество работника няма да го коментирам.
2) Относно "Печалбите за джобовете на Работодателите-капиталисти" - не бъркай "светът" с България. Гарантирам ти че марджинът печалба на запад е много по нисък от типичното за БГ.
3) Коментарът как пазарът е изкривен за задоволяване нуждите на малък процент от населението, също не бих желал да коментирам, но си позволявам да отбележа че няма толкова тъп производител или сървис провайдър, който сам да си ограничи търговската ниша, като наложи ценова бариера НАД платежоспособното търсене на масовия пазар.
Разбирай такива филми като "Нашта аФтомиВка, Само за Богати" няма.
====
Това по горе са чисто фактологически забележки - не ми се влиза в дълга дискусия по темата.
14 Декември 2009 16:41

няма толкова тъп производител или сървис провайдър, който сам да си ограничи търговската ниша, като наложи ценова бариера НАД платежоспособното търсене на масовия пазар.

Митко, това ограничаване не става съзнателно и на ниво отделен производител, а се получава като общ ефект от действието на всички "пазарни" фактори. Така например, сега се говори, че освобождаването на американците от скъпите им ипотеки, макар и да намали печалбите на банките и техните акционери и управители, ще освободи паричен ресурс за други покупки и повече харчене за други неща (които харчове няма как да станат или са по-ограничени когато плащаш скъпа ипотека). Мисля, че това е имал предвид Параграф-а.



14 Декември 2009 20:00
Е, то бедните, както знаем, винаги го ... А случилото се в САЩ просто означава, че "комунистът" Обама няма визията и капацитета , които навремето в подобни ситуации успешно са демонстрирали други видни "комунисти" - Фр.Д.Рузвелт, Мусолини, Хитлер. Обама хем гледа да не ощети богатите, хем душата му да е в рая. Както хем получава Нобел за мир, хем води войни. Другите "комунисти" преди него не са искали едновременно и двете.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД