:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,412
Активни 735
Страници 15,315
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Новото правителство ще бъде оценявано по реалните резултати

Нашият опит сочи, че силно законодателство за конфискация е напълно съвместимо с демократичните ценности и международните и европейските стандарти за правата на човека, казва посланикът на Великобритания у нас Стийв Уилиамс
Снимка: Велислав Николов
Стийв Уилиамс
Стийв Уилиамс е посланик на Великобритания в България от октомври 2007 г. Роден е на 20 юли 1959 г. в град Ковънтри. През 1980 г. завършва география в Сидни Съсекс Колидж на университета Кембридж. Започва работа в британското министерство на външните работи през 1981 г. Бил е зам.-ръководител на мисията на Великобритания в Буенос Айрес, както и директор на дирекция "Америка" в британското вътрешно министерство.

Съпругата му се казва Фиона. Има две дъщери - Клер и Ема, и един син, Рос.



- Г-н посланик, заедно с посланиците на САЩ и на Ирландия вие сте подписали писмо, с което подкрепяте предлагания от министерството на правосъдието проект за изцяло нов закон за отнемане на незаконното имущество. В дипломацията няма случайни ходове, а писмото е безпрецедентно. Защо предприехте тази стъпка?

- Концепцията за конфискация на имущество, придобито чрез престъпна дейност, е установена добре и в трите държави, подписали това писмо, както и в редица други международни юрисдикции. Въпросното писмо беше предназначено да изрази подкрепа за започналия преглед на законодателството за конфискация на имущество и да окуражи приемането на норми, които са строги, справедливи и прозрачни и се стремят да премахнат финансовият стимул за престъпления. Българското правителство трябва да реши какво точно законодателство ще отговори на правните и политически потребности на България.

- След като този проект придоби публичност у нас, много юристи се обявиха срещу някои от текстовете му. Според тях не е нормално да се кара човек сам да доказва законността на доходите си, да го принуждават да пази 25 години документи за всеки детайл от имуществото си, от приходите и разходите си. Те вещаят и много дела срещу България в Европейския съд по правата на човека. Какво е вашето мнение?

- Нашият опит сочи, че силно законодателство за конфискация е напълно съвместимо с демократичните ценности и международните и европейските стандарти за правата на човека. Ако имуществото е било придобито чрез престъпления, нормално е държавата да го отнеме, стига това да се направи чрез справедлив и прозрачен правен процес. В Обединеното кралство е установено, че законодателството за конфискация е много полезен инструмент в борбата с тежката и организираната престъпност, който респектира престъпността.

- Какви са процедурите във Великобритания? Как вървят конфискационните процедури за престъпното имущество, за имотите, придобити по незаконен начин? Може ли например да се преследва лице, което демонстрира лукс и богатства, и то да бъде принудено да докаже как е придобило имуществото си, без да има наказателно производство срещу него?

- В Обединеното кралство се използват два правни инструмента за премахване на финансовия стимул за престъпления. Първият е конфискация на имущество - това е гражданска процедура, при която се образува процедура срещу имуществото, а не срещу лице, пред граждански съд. Тежестта на доказване е така наречената балансирана вероятност - с други думи, по-вероятно е имуществото да е било придобито чрез престъпление, отколкото да бъде доказано обратното. Вторият правен инструмент се прилага след осъдителна присъда, когато дадено лице е било осъдено (по наказателната тежест на доказване) за престъпление. В такъв случай се предполага, че имуществото, притежавано от лицето, е придобито в резултат от престъпна дейност, освен ако не се докаже обратното.

- В предишни години имаше проблеми с конфискуване на имоти на българи, пребиваващи или развиващи бизнес във Великобритания. Такъв бе случаят със застреляния в Амстердам Константин Димитров-Самоковеца, който имаше имот и регистрирани фирми в Лондон. Какво е развитието на този случай?

- Международните молби за правна помощ между България и Великобритания се осъществяват съгласно установена процедура, според която страната, отправяща искането, издава молба за международна помощ. В Обединеното кралство получателят на тези молби е Министерството на вътрешните работи (Хоум офис), което регистрира получаването и възлага молбите на компетентните власти в страната. Това може да бъде полицейска структура или друга правоохранителна служба в зависимост от естеството на искането. В случая със Самоковеца молбата е възложена на приходната и митническа администрация, която е изготвила цялостен отговор на искането, описано в молбата на българските власти. Случаят със Самоковеца е бил препратен и на британската служба за конфискация на незаконно придобито имущество, която запорира част от имуществото, за което се счита, че принадлежи на вдовицата на Самоковеца. Случаят беше разрешен по британското законодателство и запорът върху имуществото беше премахнат.

- На какво ниво е сътрудничеството между Великобритания и България по линия на правосъдието и вътрешните работи? Има оплаквания от българското правосъдие, че се бавят съдебни поръчки - например по делото за ямболската адвокатка Надежда Георгиева, по което се чака ключов свидетел, който още се намира във Великобритания. Има ли проблеми в обратната посока - българските власти да бавят поръчки на Великобритания?

- Нивото на сътрудничество между Обединеното кралство и България в сферите на правосъдието и вътрешните работи е добро. Обединеното кралство и България се радват на тясно оперативно сътрудничество в борбата с тежката и организираната престъпност, както и на сътрудничество в сфери като пране на пари, конфискация на незаконно придобито имущество и оценка на стратегическите заплахи. Всяка година Обединеното кралство получава голям брой молби за международна правна помощ (съдебни поръчки) и ние се стремим да работим по тях колкото може по-бързо и ефективно. Аз не мога да коментирам индивидуални случаи. А що се отнася за обратното, не са ми известни случаи на молби от Обединеното кралство към България, които са били значително забавени.

- Какво бихте посъветвали българското правителство, българската съдебна система по линия на борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи?

- Добре известни са продължаващите проблеми с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта и реформата в съдебната система. Няма бърз метод за справянето с тях. Необходими са систематични конкретни резултати. Последователните доклади от Европейската комисия по механизма за проверка и сътрудничество са предоставили на България инструмент за много ясна диагностика, за това, което трябва да се направи. Новото правителство беше избрано с ясните очаквания да осъществи съществен напредък в борбата с тези проблеми.

- Вие сте от октомври 2007 г. в България. България пък стана член на Европейския съюз от 1 януари 2007 г. Към добро ли се променят нещата у нас? Какви грешки на предишното правителство не трябва да допуска кабинетът на Бойко Борисов?

- Откакто се присъедини към ЕС, България играе все по-активна и конструктивна роля, като ценен член на ЕС - по въпроси като западните Балкани, Черноморския регион, енергетика, сигурност. А също така България се развива и като ценен съюзник в НАТО, например системно нарастващото присъствие в Афганистан. Поради членството й в ЕС се увеличава интересът към България и от британски фирми и от британски туристи. При контактите ми с новото правителство ме впечатлява ясното и принципно усещане за целенасоченост, по-голямата прозрачност, която беше въведена в работата на правителството. Но все още сме в началото на мандата на новото правителство, което, както всички правителства, ще бъде оценявано от постигнатите реални резултати.

- Какво очаквате от работата на новата Еврокомисия? Имаше доста напрежение около избора на председател на Европейския съюз и разпределението на постовете на еврокомисарите. Смятате ли, че това ще се отрази на работата й?

- Великобритания приветства новата комисия на председателя Барозу. Екипът му е добре подготвен да помогне за гарантиране на икономическото възстановяване на Европа и да се справи с притесненията на нашите граждани за най-важните въпроси, които ги вълнуват, напр. измененията в климата. Очакваме съвместната си работа с новата комисия, когато тя започне своята работа за следващите пет години.

- Великобритания е "ключов играч" в "търсенето на надежда за света" чрез стабилно и амбициозно споразумение за климатичните промени и за намаляване на парниковите емисии. Тя е не само инициатор, но и движещ фактор. Оптимист ли сте за този процес? И ако не се стигне до съгласие и обща воля, каква ще е съдбата на света?

- Решенията, които ще бъдат взети на провеждащата се в момента конференция на ООН за измененията в климата в Копенхаген, ще са важни за хората във Великобритания, в България и по света поколения напред. Трябва да се постигне политическо задължаващо цялостно споразумение, което е съвместимо с целта да се ограничи увеличението на температурата с не повече от 2 градуса в сравнение с прединдустриалните нива. Аз съм оптимист, че световните лидери, които се събират в Копенхаген, ще се справят с това предизвикателство и ще демонстрират необходимата политическа решителност. Те знаят, че възможност да не се справят с това просто не съществува.

- Каква трябва да е енергийната стратегия на Европейския съюз? И какво е мястото на България в нея?

- По своята същност британската енергийна политика и нашата стратегическа визия за европейско и по-широко сътрудничество е надеждна, достъпна и устойчива енергетика. Предизвикателствата на енергетиката и измененията в климата станаха наистина глобални поради увеличеното потребление на енергия в световен мащаб и по-осезаемото въздействие на измененията в климата.

Вярваме, че отворен, конкурентен и интегриран вътрешен енергиен пазар, както и сигурност и диверсификация на доставките са ключът към успешна европейска енергийна стратегия. Вече има постигнат известен напредък към постигане и на двете цели, но още много остава да бъде направено. България има своята важна роля.
12
2306
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
14 Декември 2009 01:33
Новото правителство, на което Чичо Фичо пее заупокойни молитви от самото му избиране, има стабилни шансове да се представи добре занапред. Както вече писах преди две седмици, истинстият управник на България в момента е Иван Костов, дори в. Сега срамежливо артикулира тази елементарна истина (но закъсня). Направи ми впечатлениe стратегическото отсъствие на Чичо Фичо от форумите, когато Костов вдигна данъците на хазарта. Евала, Фичо! Апропос, как вървят компроматите за Бойко? Нещо секнаха, а ние чакаме още! Има сериозни изгледи цоцализма в България да се трансформира в чичофичизъм, особено след като Първанов изгърми по линията на разкритията по аферата "петрол-пукница". Та така те!

Редактирано от - Protobulgarin на 14/12/2009 г/ 01:34:13

14 Декември 2009 02:03
Нова година застрашително наближава а Боко йощ се не поклаща.
14 Декември 2009 02:10
Северанс, нали? ЧичофичизЪмът ник'ъв го няма, цоцализъм отсекъде. Не само не се поклаща, ми още по-стабилен става, проста да падладейш!
14 Декември 2009 05:50
Това интервю за мен има нужда от още един превод, този път от дипломатическо дрън-дрън на нормален конкретен език.
14 Декември 2009 07:34
Добрата новина в случая е, че най-после се задава политическия борд, който да озапти родната фауна...
14 Декември 2009 08:20
Анастаси,
това си е езикът на дипломатите. Дрън-дрън, разтягане на локуми. И нищо съществено.
Какво мнение може да има един чужд дипломат? Той го казва само на шефовете си. А тук изразява тяхното.
Както прави един колега - о.з. несбъднат консул.
------------------------------
Блогът на Генек

14 Декември 2009 09:29
Интервю с дипломат и то посланик на Великобритания, изначава, че в него няма нищо съществено за нас обикновените българи, но може случайно да има нещо, което касае само и единствено най-висшите ни политици. Нещо като - внимавайте ние искаме това и това, пожбързайте да го направите, но казано на неразбираем за нормалните хора език. Просто на нас ни липсва достатъчно информация, което прави интервюто доста безинтересно за нас.
14 Декември 2009 11:08
Ни кой не е пророк в собствената си страна, затова се разминават и оценките. Дано отвън да познаят, макар, че българщината е непридвидима.
14 Декември 2009 11:17
Буболечка, какво да познаят по-точно?
Че ще оценяват правителството по реалните му резултати?
Че конфискацията на имущество е съвместима с демокрацията?
Че Барозу е много готин председател на ЕК?
Тоест, да очакваме ако ББ се издъни, Барозу демократично да му отнеме имотите?
Или път - не, както Обединеното кралство не е отнело имотите на Самоковеца, въпреки натояванията от България?
14 Декември 2009 16:53
Прилагането на няколковековния Опит на ОК върху 20-годишния ни прощъпулник , би изправил косите на не един Посланик на НВ у нас . И предпазлив до неполезност дори , да го стори . Вярвам , НП отлично знае , що за феномен е престъпността у тях , но едва ли би могъл да ни представи аналогия /като социален опит/ между нея и родната ни . Питам се , за обективните критерии , по които е възможна оценка на "реалните" ни резултати , Господи ...
14 Декември 2009 19:27
Всяко правителство трябва да бъде оценявано по реалните резултати. Трудностите идват от това кой го оценява /не "оценя", както се изразяват бъбривата ни полиглотка Р.Желева и други неуспели да преодолеят диалекта си публични говорители./
А идеята за конфискацията на незаконно придобитото богатство е твърде хубава, за да бъде приложена. Особено в България, където има само първо поколение "бизнесмени" /такива без кавички, т.е. спечелили с честен труд или по наследство богатството си, няма/. При това тези "бизнесмени" са така органично обвързани помежду си и с властта /законодателна, изпълнителна и съдебна/, че просто няма кой да желае да определя незаконността на чието и да е богатство и съвсем пък никой, който да тръгне да го конфискува. Е, отвреме навреме някой "бизнесмен" гръмва друг "бизнесмен" /Нищо лично!/, но това не е същото, за което става дума в интервюто и в разни лекомислени публични изказвания. Така че, спокойно, изход няма. Или както казваше един познат с мръсната си уста /било фолклор/ : "Кой е.ал, е.ал! Мара вече не е курва!".
14 Декември 2009 20:33
Мили into , благодаря за "добавката" ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД