:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,784
Активни 546
Страници 11,687
За един ден 1,302,066

Бегом в еврозоната

Колко струва властта, ще разберем по съотношението лев/евро
Светослав Терзиев
Толкова много сигнали получихме през последните дни за стабилността на лева, валутния борд, банковата система и волята на държавата за влизане в еврозоната, че започват да ме притесняват. Щом ни успокояват тъй упорито, значи има симптоми за тревога, но не ги казват. По правило публичният образ на финансистите трябва да е като на оркестрантите на "Титаник" - безупречно облечени да свирят до последно, каквото и да се случва на кораба. А помежду си да се разбират с поглед. Иначе корабът ще потъне предсрочно от паниката сред пътниците, вместо да се отправи спокойно към дъното.



Как да разберем дали не ни лъжат,



за да ни измъкнат парите планирано и организирано, както стана през 1996-1997 г.? И тогава до последния момент ни уверяваха в стабилността не само на източените банки, но и на финансовите пирамиди, в които потънаха спестяванията на населението. Правителството на Жан Виденов се радваше на стабилно парламентарно мнозинство, но падна от власт. Следващите обаче оцеляха, и то с пълни мандати - защото разбраха, че от тях се иска само едно: да оставят макроикономиката другиму. Грижата за нея бе прехвърлена на Международния валутен фонд чрез валутния борд и фиксирания курс на лева към марката, а сетне към еврото.

За разлика от другите държави кризата в България не е циклична, а перманентна и затова се точи вече 20 години с периоди на затихване и усилване. Няма икономическа школа, в чиито описания да се вмества българският модел. Той се развива по своя логика и чуждите икономисти трудно я схващат, защото се сблъскват с езикова бариера. Те са като следователи, които не разбират кардарашки и трябва да канят роми кардараши да им превеждат разговори, записани със специални разузнавателни средства. Само че същите преводачи имат повече интерес да ги баламосват, отколкото да им превеждат. Така например на български може да се говори по един и същ начин за бизнес и "бизнес", а двете понятия да са синоними или противоположности според случая.

Бизнесмен ми се оплака преди дни, че банка го притиска за просрочени вноски по кредит, който гарантирал с парче земя под бивш соцзавод.



Нямал вече пари да обслужва кредита си



и вдигнал ръце: "Да вземат земята, не ми трябва". Хубаво, ама банката се мръщи и си иска парите, защото земята вече почти нищо не струва. Как се е сдобил с нея и за колко? "Приятел ме светна преди години, че мога да я купя без пари, а после, като скочиха терените, я заложих срещу кредит." Колкото и да го притиска банката, сега може да си вземе само залога. Но той е от дребните играчи. А колко по-едри от него изпомпаха десетки и стотици милиони? Кредитните милионери от 90-те години си накупиха имоти без пари и след като поскъпнаха, ги превърнаха в още повече пари чрез нови кредити. Защото си останаха ненаказани. Ако прокуратурата се заинтересува, ще установи навярно съвпадение на имената, макар че хитрината днес е друга.

През 90-те години прохождащите "бизнесмени" вземаха необезпечени (а с какво да ги обезпечат?) кредити в левове, обръщаха ги в долари, а след това левовете се обезценяваха чрез хиперинфлацията и се връщаха като номинал, но не и като стойност. Далаверата беше 1000:1, както се видя при деноминацията. После валутният борд забрани безконтролното печатане на пари и играта с валутния курс.



Но се появи друга игра



Вместо с курсови разлики се играе с ценови разлики на имотите отпреди и след кредитния бум. Използвани като гаранции за кредити, те служат като междинен инструмент, при който кредитът се обезценява чрез девалвиране не на дължимите пари, а на гаранцията за тях. Банките сами участваха в помпането на имотните цени. Тяхното намаляване сега може да се припише на световната икономическа криза, което е чудесно извинение (през 90-те години извинението бе, че "доларът скача" спрямо лева).

Но резултатът е същият като преди. Някои трезори са на път да закънтят на кухо, ако делът на "лошите кредити" надвиши психологическата граница от 10% и не намерят начин да спрат растежа му. Никой не е луд да връща пари, ако може да се отърве от задължението си към банката, като й пробута ненужния залог. Няма да е изненада, ако се окаже, че банките са си напазарували масово имоти без съществена стойност. За да не личи проблемът, много от тях предпочитат да предоговорят кредита и да започнат да го отчитат като нов, а не като "лош". Опитите на други да предизвикат забрани на пътуванията в чужбина на длъжниците (примерът с Любослав Пенев е такъв) ще доведат държавата до неизброими дела в Страсбург, където на 26 ноември 2009 г. вече бе създаден съдебен прецедент от длъжник, осъдил България, че му е отнела правото да я напуска въпреки гарантиран заем.

Банките биха придобили



нова стабилност чрез наливане на пари



Най-изобилен преливник е държавната каца. На 19 октомври бе дадена първа заявка. На международната конференция "Новият дневен ред за реформи на новите страни - членки на ЕС" министърът на финансите Симеон Дянков поиска реформа на валутния борд. Идеята му бе фискалният резерв от близо 8 млрд. лв., който стои в БНБ на лихва от 0.5%, частично да се сложи на депозит в търговски банки и доходността му да се качи на около 6%. На другия ден управителят на БНБ Иван Искров спешно посети премиера Бойко Борисов и го убеди да се откаже от операцията. "Фискалният резерв няма да се пипа", отсече Борисов.

С това обаче проблемът не приключи, а остана да зрее. Напролет може и да презрее. Периодичните подмятания от анализатори, че левът е надценен спрямо еврото, че държавата губи от фиксирания курс, че умерената девалвация ще стимулира икономиката и пр., показват, че именно валутният борд пречи на някои да доведат докрай поредната далавера от национален мащаб. Единствената гаранция срещу възможния нов масов грабеж е държавата да подаде



спешно молба за влизане в еврозоната



и да се подложи на стриктен контрол от Европейската централна банка и от вероятния бъдещ секретариат на Еврогрупата, който трябва да бъде създаден съгласно Лисабонския договор.

Тази гаранция обаче може да се разглежда от две страни. Тя наистина би въвела по-близък европейски контрол, но би освободила държавата от задължението съгласно валутния борд да поддържа валутен резерв, който покрива парите в обращение. В критериите от Маастрихт няма такова изискване. Премиерът Бойко Борисов обяви новата стратегия в петък, докато бе в Брюксел: "Въвеждането на еврото ще освободи един огромен паричен ресурс, който сега е в резерв на борда".

В момента паричната маса в обращение възлиза на около 7.5 млрд. лева. БНБ твърди, че тя е гарантирана 211% - двойно над изисквания минимум от валутния борд. В гаранцията се включва и фискалният резерв от 8 млрд. лева. На конгреса на ЕНП в Бон на 10 декември премиерът Борисов направи неволна грешка и каза, че фискалният резерв е 8 млрд. евро (а не лева), т.е. двойно повече. Грешката обаче може да се окаже вярна. Влизането в подготвителния механизъм на еврозоната на практика ще деблокира не само фискалния резерв, но и целия гаранционен резерв на валутния борд, без да отменя официално борда. Така милиардите пак ще потекат към банките, но на друго основание.

Моментът е подходящ, защото "благодарение" на кризата страната почти изпълни и последния от четирите критерия от Маастрихт - инфлацията, - който й се изплъзваше от контрол. По другите (валутен курс, бюджетен дефицит и държавен дълг) тя може да мине и за отличник, защото валутният борд продължава да играе дисциплинираща роля.

На 11 ноември министър Дянков каза в Брюксел, че "ще кандидатстваме за участие във валутния механизъм ЕРМ II (чакалнята на еврозоната) при първа възможност в следващите няколко месеца". Първата възможност е в края на януари 2010 г., когато е срокът за представяне на т. нар. конвергентни програми на кандидатките. "За да го направим обаче, искаме да покажем на Европа и света, че можем да имаме най-добрата фискална дисциплина, най-добрия фискален резултат за 2009 г. в Европейския съюз", зарече се той.

"Дошло е времето за присъединяване към еврозоната и това не е привилегия, а наше задължение", заяви миналия понеделник и управителят на БНБ Иван Искров на международната конференция в София "Икономически и политически предизвикателства пред присъединяването към еврозоната". За разлика от Дянков, който посочи



2013 г. като възможна дата за въвеждане на еврото,



Искров каза, че не може да се ангажира с конкретна дата и срок, защото не вижда готовност у старите членове на еврозоната да допуснат нови в условията на криза. "Ако получим отрицателен отговор, би било интересно на какво ще се базира", заяви той.

Който се страхува от мечки, не бива да влиза в гората. Може да се окаже, че перспективата не е толкова обезкуражаваща. Лидерът на либералите в Европарламента Ги Верхофстад предложи на 26 ноември всички новоприети държави в ЕС да възприемат незабавно еврото като паралелна валута и така да се подготвят за пълноправно членство в еврозоната. Не става дума да се въведе едностранно еврото, както постъпиха Черна гора и Косово, а да се приложи нов преходен механизъм. България би имала най-малко технически проблеми с него, защото вече свикна да смята в съотношение 2:1. То ще служи и за пресмятане колко струва сегашното правителство, ако не се изкуши да го промени.

За да няма такова изкушение обаче, валутният борд трябва да продължи да действа и през целия подготвителен период за влизане в еврозоната. За разлика от него европейският механизъм е по-хлабав и позволява игра с валутния курс в диапазона +(-)15%, което си е направо бизнес в сравнение със сегашния закован курс. А щом има бизнес на високо равнище, познайте кой би спечелил.
Снимка: архив на "Сега"
България е длъжна да смени лева с евро съгласно договора си с ЕС, но доскоро показваше нерешителност.
142
5303
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
142
 Видими 
14 Декември 2009 01:23
По правило публичният образ на финансистите трябва да е като на оркестрантите на "Титаник" - безупречно облечени да свирят до последно, каквото и да се случва на кораба. А помежду си да се разбират с поглед. Иначе корабът ще потъне предсрочно от паниката сред пътниците, вместо да се отправи спокойно към дъното.


Как да разберем дали не ни лъжат,


Няма начин да не ни излъжат, поне досега не се е случвало.
14 Декември 2009 01:49
само че този път ще си минем от живота и ще се късат глави (ще ги подпалим, барабар с чергите им)(това дето се случи на берлускони песен на синигер ще им се счуе)
14 Декември 2009 02:57
е, не за всичко ще ни излъжат, де.

Редактирано от - потребител,07 на 14/12/2009 г/ 12:46:04

14 Декември 2009 04:42
Шо се перчите бе, не знаете ли, че има само един човек, който ще каже кога ще падне борда? Мм? Този, който го въведе, правильна. Аре сега бършете сополи.
14 Декември 2009 07:17
Бордът ще остане! Само дето много ще изпаднат извън него
14 Декември 2009 08:16
а какво стана с идеята, подхвърлена преди няколко дена във форума -- за "девалвация" на еврото спрямо лева? това не би ли охладило поне наполовина мераците на банките за прилапване на тези пари?
14 Декември 2009 08:19
Банките не са създадени, за да обслужват бизнеса, а за да го оскубват.
За гражданите - направо поглъщане с перушината.
------------------------------
Блогът на Генек

14 Декември 2009 09:28
В тази статия има 2 неточности:

1.Резервът може да се освободи след приемане на еврото, а не след влизане в ЕРМ2. До влизането резервът ще е още по-необходим, защото ще трябва да докажем, че можем да поддържаме курса стабилен.

2.В България вземането на обезпечението по кредит не значи погасяването му. В САЩ банката взема къщата, и дългът се смята за изчистен. Тук не е така. Банката взема къщата, продава я, изплаща част от кредита, а останалата си остава да я връщаш, и могат да ти вземат друг имот, доход, пари и пр.
14 Декември 2009 09:32
Само дето в статията не се споменава нищо за Гърция! А, ако бяхте споменали, г-н Авторе, щяхте да се сетите, че ЕЦБ и Еврогрупата съвсем нямат толкова силни механизми да контролират ситуацията в дадена държава! Аз, отделно от това, не съм убедена, че отпускането на резерва за харчове на хора, които днес казват едно, а утре - друго, е добра идея! Нещо повече, доста повърхностно е да се отчита инфлацията като решен проблем. В момента тя изглежда решен проблем заради икономическата криза. Представете си при евентуално съживяване на икономиката какво ще стане, просто защото никой не е полагал усилия да контролира инфлацията. Така че, моля, внимателно се изказвайте за еврото.
14 Декември 2009 09:42
Като нищо може да има повторение на инфалцията от преди 12-13 години, поради огрония ни външен дълг съчетан с все по-западащата икономика. По официалните данни в края на септември 2009-та, външния ни дълг е 36557.7 милиона евро, което обърнато в долари е 53531.3 милиона долара. Над 53.5 милиарда долара дълг не е толкова лесен за обслужване от икономика като нашата, което и може да ни докара нова инфлация. Засега ни дават още външни кредити, но ако спрат, направо загиваме. Голямата част от този дълг е частен дълг, но и той също се плаща, а се плаща от валутата, която изработват тези дето изнасят, а те не са достатъчни.
14 Декември 2009 09:59
И всички тия тънки сметки могат да бъдат провалени много просто - да се приеме еврото едностранно веднага. Това ще е гаранция за спестяванията на хората. Това ще е логична следваща стъпка след борда - гаранция за стабилност и изваждане на макроикономиката от ръцете на разни дебилчета като Малката Пица и други подобни мераклии. Еврата ги има в БНБ, не се искат никакви инвестиции. Вадят се и се пускат в оборот - веднага и като начало паралелно с левовете.
14 Декември 2009 10:03
It is inevitable!
14 Декември 2009 10:03

От статията:
Никой не е луд да връща пари, ако може да се отърве от задължението си към банката, като й пробута ненужния залог. Няма да е изненада, ако се окаже, че банките са си напазарували масово имоти без съществена стойност.

През изминалите години (а и по принцип), на отпуснатите от банките заеми (получени на свой ред като заеми от банките майки) им викаха "инвестиции". Е, дошло е май време тези пари наистина да се окажат инестиции и банките да получат обезпеченията по отпуснатите кредити - парчета земя под соц. заводи, хотели и хотелчета и пр. Така в крайна сметка, банките майки ще се окажат собственици на тези имоти и имущества. Т.е. ще се окажат истински инвеститори, а не обикновени лихвари. А това, че са напазарували тези имоти на високи цени, които сега се срутват... е, ами така е в бизнеса - един път и западни банки да са прекарани. Накратко - ситуацията е безкрайно любопитна и интересна - на път сме (без да искаме, разбира се) наистина да набутаме мастити и опитни западни банкери (всъщност оказали се най-обикновени, късогледи лихвари).




14 Декември 2009 10:06
Едно време четяхме, че левчето е обезпечено със злато. Борисов казва, имаме резерв от 8млр., а златни кюлчета имаме ли?
14 Декември 2009 10:16
Dobri._.Bozhilov - това е така за физическите лица, но за фирмите - те отговарят само до размера на капитала си... така, че ако една фирма е взела кредит, като е ипотекирала някакъв имот.. после го връща и обявява фалит и готово. Като се има предвид, че масово капиталът на фирмите е смешно нисък... банката ще си остане само с имота.
14 Декември 2009 10:22

Що се отнася до това, че заемите у нас не са като в САЩ и с вземането на обезпечението заема не се счита за изплатен (ако не е достатъчно), то това е опасно само за заемите за физически лица - ако са се набутали с потребителки или ипотечен заем ще плащат докато го изплатят - колкото и десетилетия да отнеме това. В този случай, както се казва, "каквото сам си направиш, никой друг не може да ти направи".
Със заемите за бизнеса обаче, нещата са по-различни. Дори и договорите да са същите като при физическите лица и фирмата да остава длъжник до пълно изплащане на заема, то ако собственка реши, той може да източи фирмата и да я "хариже" на банката барабар с неизплатения заем. Е, ще са нужни известни счетоводни упражнения, но задачата си е съвсем изпълнима. В края на краищата, всичко ще зависи от това колко пари има да се връщат и колко струва обезпечението.
...Накратко - мисля, че ситуацията е много интересна и аз ще я наблюдавам с голямо любопитство (също както и в Гърция). А ако трябва да погледна и в глобален (световен) мащаб, аз смятам, че започва края на ерата на "кредитния фундаментализъм" - правенето на икономика чрез заеми. Ще отнеме няколко години, но мисля, че е неизбежно. Ще видим...



Редактирано от - Сирена на 14/12/2009 г/ 10:28:56

14 Декември 2009 10:26

alabala12 ме е изпреварил за заемите за фирмите...



14 Декември 2009 10:57
само "за" ако Терзиев смята да се изявява по този начин на бизнес тематика - И без това Хърсев напълно зацикли в последно време.
Относно темата - спекулациите с валутния курс и "справедливата стойност" на залога по кредита (какъв идиотски термин) не са български патент. Те закономерно навлязоха в БГ заедно с пазарните отношения, но населението (а и управляващите) нямаха подготовка и опит и не си даваха сметка за последствията. В този смисъл сегашната криза е много отрезвяваща и има функция на отсяване на тези субекти в бизнес средата, които са се развивали като балони.
Идва интересно време догодина.
14 Декември 2009 11:08
Банките боледуват, понеже са заложили на растеж.Изхода е отново растеж, но той няма как да стане, по-простата причина, че високите технологий увеличавайки с пъти пройзводителноста, от самосебеси води продукцията да е с ниска себестойност. Пренаситеноста на пазара допълнително снижава цените. Така че растежа няма как да се случи.
Предстои ни болезнено приземяване, не само на национално ниво.
14 Декември 2009 11:16
и при мен подозренията са такива-всеки ден ни опяват колко сме стабилни.
14 Декември 2009 11:38

Ако на някой му липсва Хърсев, ето тук едно скорошно (и любопитно) интервю, в което името на шефа на ЕЦБ -Трише е споменато няколко пъти, при това в интересен контекст. Засегната е също така и коментираната тема за заемите.


Редактирано от - Сирена на 14/12/2009 г/ 11:49:35

14 Декември 2009 11:51
аз съм икономист - завършила съм в Мюнхен ВСИЧКИ икономически науки (от народно стопанство до финанси, маркетинг и пр, , даже Японска икономика) и се чудя КАК Е ВЪЗМОЖНО в български вестник да се публикува такава глупост - наивна глупост.
Тези излияния очаквам да чуя от баба си, не да прочета във вестник. Господин автор, ако си мислите, че ситуацията е уникална за българия, трябва явно пак да запишете в университета или да хванете да почетете малко - стига ви да прочетете за Японския балон на имотите, за кризите на 70те и 80те и ще видите, че сегашната ситуация И В БЪЛГАРИЯ е нещо нормално за развитието на икономиката!!! ПОНЕ НА ПАЗАРНАТА ТАКАВА.
Моделът на плановата икономика тотално се провали и въпреки всички „далаверки„ от 90те и сега, само пазарното стопанство, дори в този му изопачен вид, ще доведе до благоденствие. НЕ Е ВЯРНО, ЧЕ ЧУЖДИТЕ ИКОНОМИСТИ ВИКАТ РОМИ ДА ИМ ПРЕВЕЖДАТ. КАКВА УБИДА!!! И ЗА НАС, И ЗА КОЛЕГИТЕ В БЪЛГАРИЯ!!!!ДВАМА ОТ ПРОФЕСОРИТЕ ПО ИКОНОМИКС В МЮНХЕН СА БЪЛГАРИ, ГОСПОДИНЕ, ИМА ДОСТА ТРУДОВЕ И НИЕ НЕ ПАСЕМ ТРЕВА И ЩЕ СЕ ИНТЕРЕСУВАМЕ ОТ ТЕМАТА, ДОКАТО НЕ СПРЕТЕ ДА ПЛАШИТЕ БАБИЧКИТЕ В БЪЛГАРИЯС ЕВРОТО И ПР. ИМАТЕ ГОЛЯМА ОТГОВОРНОСТ, НО ЯВНО НЕ Я ОСЪЗНАВАТЕ.
14 Декември 2009 11:51
напротив,
не ми липсва
14 Декември 2009 12:03

Господин автор, ако си мислите, че ситуацията е уникална за българия, трябва явно пак да запишете в университета или да хванете да почетете малко - стига ви да прочетете за Японския балон на имотите, за кризите на 70те и 80те и ще видите, че сегашната ситуация И В БЪЛГАРИЯ е нещо нормално за развитието на икономиката!!!


Ами не знам какво е учил Терзиев (който е журналист), но явно и шевовете на западните банки опериращи и по света и у нас не са посещавали курсовете по икономикс в Мюнхен и не са изучавали японския балонен опит и затова и световния и нашия балони на имотите ги изненадАха изневиделица...

Wip84, ти ме разсмя от сърце, благодаря ти!



Редактирано от - Сирена на 14/12/2009 г/ 12:34:39

14 Декември 2009 12:22
КАКВА УБИДА!!!



14 Декември 2009 12:27
..Добри Божилов
Наистина!Особено втората ти забележка е много съществена!
14 Декември 2009 12:28
Хубаво, бе немският възпитаник, ама никакви аргументи, бе бачовото! Само прахуляк и гонене на вятъра.
П.С.: Барем да се беше научил на правопис...
14 Декември 2009 12:34
Само прахуляк и гонене на вятъра.


уважаеми, ти също!

Редактирано от - tiriram на 14/12/2009 г/ 12:40:12

14 Декември 2009 12:53

Wip84:
Моделът на плановата икономика тотално се провали...

За малко да го пропусна това... Значи да видим нЕкои факти:

Факт 1: При сегашните икономики, от 40 до над 50% от доходите на населението и фирмите се преразпределят през държавните бюджети. А държавните бюджети са какво...? Държавните бюджети са ЦЕНТРАЛИЗИРАНИ, ФИНАНСОВИ ПЛАНОВЕ за харчене на обществени средства. Следователно, от 40 до над 50% от съвременните икономики са централизирани и планови. Следователно, страните, в които преразпределението през бюджетите е над 50% би трябвало да се наричат СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ (а не капиталистически).

Факт 2: Съществуват тонове нормативна уредба, които регулират на практика всички аспекти от нашия живот и икономическа дейност. Включително до такива неща, като колко могат да бъдат криви краставиците. Т.е. държавата е яко, ама много, много яко намесена в икономиката.

Факт 3: Съществуват многобройни уредби регулиращи търговските взаимоотношения, както вътре в страните, така и международните такива. На практика, свободен пазар НЕ съществува. Съществува пазар, регулиран от безбройни квоти, мита, субсидии и пр. и пр.

Факт 4: Паричната политика, която е може би най-важната от всички политики, е по правило централизирана и планова. Според сегашната икономическа догма, планът (който се изпълнява и в момента) е да се поддържа инфлация между 2 и 5%. Затова централните банки са получили съответните правомощия и правят всичко възможно, независимо от пазара (!!!) да поддържат такава инфлация.

Е, ако при това положение, някой твърди, че имаме свободна и пазарна икономика то... хммм... аз бих казала, че е чел(а) прекалено много книги, но само от един рафт на библиотеката.


Редактирано от - Сирена на 14/12/2009 г/ 12:58:14

14 Декември 2009 13:11

П.П.
С предното не искам да кажа, че съвременната икономика е лоша или се движи по лош път. Явно този е пътя и той е непреодолима обективна закономерност, която колкото и някои да не са (сме) съгласни, се случва. Написах го само и единствено от интерес към изясняване на обективната истина и уточняване на терминологията. Също така, изключително много се дразня, когато за съвременната икономика се използва определението "свободна", при положение, че тя е изключително далеч от това състояние.
...С което пък не искам да кажа, че пледирам за пълна и неограничена свобода (каквото и да значи това). Просто съм против спекулациите с тази, бих казала, изключително важна дума.

П.П.2.
Напоследък започвам да се дразня и от определението "пазарна" икономика. Вярно, има пазарни елементи, но също така вярно е, че при определени ситуации (като влияещите на цените на имотите градоустройствени регулации например), непазарните фактори се оказват по-съществени от пазарните такива.


Редактирано от - Сирена на 14/12/2009 г/ 13:24:39

14 Декември 2009 13:23
...сегашната ситуация И В БЪЛГАРИЯ е нещо нормално за развитието на икономиката!!! ПОНЕ НА ПАЗАРНАТА ТАКАВА...



Спокойно, моряци!
Корабът потъва нормално!
14 Декември 2009 13:26
разбира се, че не мога да ви дам аргументи в едно малко коментарче под една псевдо-статиика. Не това е целта на коментарите, когато запозна да пиша за Стандарт, ще видите аргументи. Може и да прочетете в блога ми аргументите ми, също сбито, защото това не е СТАТИЯ ЗА СЕГА http://velichka84.blog.bg/politika/2009/1 2/14/.454495

КОЛКОТО ДО РАЗПРЕДЕЛЯНЕТО НА ДОХОДИТЕ ОТ ДЪРЖАВАТА НА ЗАПАД - ТУК ГОВОРИМ ЗА СОЦИАЛНА!!!! ПАЗАРНА ИКОНОМИКА, от която ние сме далееееч, много далеч. Хората се работили 60 години за това, ние не може да си го позволим, особенно след предишното правителство - питайте за повече аргументи Доган и Станишев и Царя, не мен, защото не аз пропилях само за месец 4 милиарда, изкарани с кървава пот от народа.
14 Декември 2009 13:32
..колеги, правописът е важно нещо, но така или иначе не е нещо повече от опаковката на ябълката(мисълта).
Аз самия не разбрах много от писанията на колегата Wip, но не смятам, че е уместно да го бъзикам за правописа...
14 Декември 2009 13:36
Господине,
затрогващо е, че след 20 загубени години, все още има хора, които не са загубили надежда в "светлото бъдеще". Но ако възнамерявате да пишете за в."Стандарт", освежете ограмотителните си лекции с практически примери от латиноамериканския модел икономика. Ще бъдете доста по-актуален.
14 Декември 2009 13:44

Величке, момиче младо, не искам да измествам темата, но и аз ще ти кажа, че наистина имаш много сериозна нужда от няколко урока от шести клас - по правопис. Хайде във форума да напишеш "България" с малка буква минава - бързала си. Ама и в собствения ти блог да напишеш "българия" - . Употребата на "й" също ти е много проблемна...
Не знам как са младите - може би това (вече) не им прави впечатление, но ако искаш и не толкова младите да те вземат на сериозно, най-приятелски те съветвам да си оправиш правописа. Иначе просто е някак несериозно някой, който не може да пише правилно, да дава макроикономически съвети.



14 Декември 2009 13:47
не съм „господин„ - прочетете ми блога, ако искате. Съжалявам за правописа, със срам трябва да си призная, че от години не бях писала на български, напуснала съм страната (познайте заради чие управление) доста млада - това не е управдание, разбира се. Освен това не разполагам и с текстообработващи усложливи програми на български. Не съм имала и шанса да уча висше на родния си език. Извинете, но мисля, че ставаше въпрос за икономика. Принадлежа към едно доста осакатено поколение в тази област, което дължа на познайте чие управление - това, оставило ни без хляб, без парно в училище и без учебници.
14 Декември 2009 13:54

Величке, за да съм по-ясна една метафора: Би ли взела на сериозно човек, който идва при теб и ти говори за голям бизнес, но е облечен в закърпени дрехи и носи скъсани обувки?! А правописът е дрехата на мисълта. Сещай се нататък...



14 Декември 2009 14:00
мерси за критиките, дайте обаче ПО СЪЩЕСТВО. За разлика от авторите на „СЕГА„ аз не разполагам с редактори да ми коригират правописните грешки. Моля и да не ме нападате лично, става дума за СТАТИЯТА ГОРЕ, НЕ ЗА МЕН. Хайде, господа, хайде! Давайте, но бъдете малко обективни. Кой „пипна„резерва, кой стоеше като насран в Народното събрание при изказването на Дянков по въпроса преди месец, кой? Кой похарчи 4 милиарда за 1 месец, кой НЕ ПОСТРОИ нищо за 4 години? Кой беше готов да лиже и маже на Доган, за да управлява НА ВСЯКА ЦЕНА??? Дано само правописът на български да ми е проблем, но много по-страшно е да вярваш на подобни популистки статии и да си стоиш вкъщи, чакайки да те залее Апокалипсисът на ЕВРОТО. Не е честно, не е честно да се плашат хората ТОЧНО СЕГА, КОГАТО сме изправени пред най-трудната година за това десетилетие, когато ще има и глад в България. И не обвинявайте Дянков, защото ако не бяха мерките му, да сме се наредили като Румъния и Гърция на опашката на фалиралите държави.
14 Декември 2009 14:02
/:/ "... новоприети държави в ЕС да възприемат незабавно еврото като паралелна валута и така да се подготвят за пълноправно членство в еврозоната..."
......................................... .....................................
Абсолютно съм съгласен!
Това го повтарям вече години: България трябваше да въведе еврото, като пълноправно платежно средство в страната, редом с лева- и това можеше да стане от момента, в който България влезе във Валутен борд и бе въведен фиксиран курс лев:евро! Но тези, които печелят от превалутиране и обмяна на валута- банките в България/които 99% са чужди/ и сарафите!- очевидно НЯМАТ интерес от такъв ход на държавата! И понеже държавата ни е "демократична", тя, очевидно, се съобразява с банките и сарафите/ и, очевидно, НЕ се съобразява с интересите на българските Граждани!/! УВИ!
14 Декември 2009 14:05
Уважаема Wip84,
нищо лошо но няма икономически науки, не съществува икономичуска наука и това си го запишете всички икономисти по света. Знаете ли въобще какво е това наука и върху какво се гради? Икономиката е вид занаятчийство, нищо повече! От как се занимават хората по света със стопанство и стопанисване от време оно та до ден днешен става дума за едното пресмятане на приходи и разходи, като в днешно време ползвате пособия на други науки за тази цел. Икономистите си мислят, че като пипат пари трябва да са само бир парче менаджер и на всичкото отгоре в Германия и под тяхно влияние в Европа си лепихте титлата инженер по икономика. Вие сте толкова инженери колокото редовия земен жител е астронавт. Добре, че все пак тренда от зад океана вразуми Европата и вече не сте инж. В областта business intelligence and decision support systems съм преминал през най-предните, най-скъпите и най-пълните в това отношение технологии, като става дума за водене на курсове за девелопери, събиране на бизнес изисквания, програмиране та чак до имплементация и мога да кажа – икономистите са гола вода и нямат кал в ушите. Цялото им корпоративно управление е да гледат едни будилници по мониторите с три цветчета (нарочно не сложни таблици или графики с повечко показатели) и (мъжлетата) да ръгат гримираните секретарки до като не се съсипят нещата. И понеже по принцип икономистите не ги е еня какво ще стане непокизма го представят за издръжливост срещу стреса.
14 Декември 2009 14:05
Не смятам, че Св.Т. е по-компетентен от госпожица (?) WiP, но определено е по-убедителен. Интервюто с Хърсев (благодаря за линка ) също е интересно. Всъщност г-ца Пеева в блога си съвсем основателно призовава "Престанете да плашите бабите с еврото!"
14 Декември 2009 14:09

По същество Величке, всичко, което пишеш сме го чували вече мноооого пъти. Без никаква полза при това. Ще си позволя и една квалификация за блога ти - общи приказки (ако и за теб това да изглежда "същество" ). Но ако не те спрат за спам, можеш да продължаваш в същия дух...


Редактирано от - Сирена на 14/12/2009 г/ 14:12:13

14 Декември 2009 14:12
не знам колко съм компетентна за вас и колко не, но идвам прясна-прясна от университет на 50 място в СВЕТОВНАТА класация, не съм имала възможност да завърша в НР България Марксистика. Не съм журналист и не получавам заплата от СЕГА, но разполагам с малко човешка логика, за да разбера, че горната статия е популистко паошално плашене на бабите. Не е честно просто, защото хората имат право на грамотно поднесена информация (не от мен, защото не ми е това работата) и такива статии, но в други издания, МОГАТ ДА ДОВЕДАТ ДО СРИВ НА ДОВЕРИТО В ИКОНОМИКАТА. Не ни е нужно в момента, важно е да се запази спокойствие и да се работи по същество. Не може да си позволим вечни дискусии кой какво и как, ТРЯБВА ДА СЕ ДЕЙСТВА, ГОСПОДА (СОЦИАЛИСТИ), ЗА ДА СЕ ИЗМЪКНЕМ ОТ БЛАТОТО.
14 Декември 2009 14:16
Aйде, хайде, съмнявам се, че целокупното форумно "братство" е без сламки в зъркелите!

Сега на сериозно:

- Самият аз, когато започнах да чета и после да пиша като "Ано"- след една година се регистрирах - но винаги пишещ с този си ник, не бях кой знае колко по-образован в правописа от тази гоЦподжа или госпожица. Получих ценни съвети от Геновева (още имам едно листче окачено на дисплея ми), от Сибила и някой други. Защото и аз изгубен из уличките и баирите на "Мое село", с кавал и ваклите пред мен, бързо забравих как се пише на български в шести клас. Слава Богу, че съм изкарал 7-ми!

Помощ госпожичке, можете да получите чрез плъг-инове към браузера мозила.
Mozilla Firefox. Вероятно се мъчите с Експлорера на ВиндОФСЪ. Затова инсталирайте Мозилата и се откажете от Експлорера. После си поставете и плъг-ин за български.

Ногу помага!


пп А по тази тема вече съм се изказвал! Ако искате двойни цени - Bitte - скок с тиквите напред в блатото...
14 Декември 2009 14:16
Параграфе,
въвеждането на еврото, като пълноправно платежно средство в страната редом с лева не става. Има локални закони, които определят разни неща, включително разплащателното следство. А ако страната си набере достатъчно средства в евро за да покрие оборота, да въвежда. Даа ама немаааа, нема толкова и за това се плаче. Плаче се ЕЦБ да вземе едни чували с левове и ги замени с чували евро, щото това е смяната. Влизането във Валутен борд не значи, че после хоп в евро зоната. Или докато комунезите управлявате, доката я има политическата фекалия и помия, няма да пипате евро парички в обикновия си живот. Щото става дума за валута с покритие, които не трябва да пипат крадливи комунез ръчички.
14 Декември 2009 14:18
не съм имала възможност да завърша в НР България Марксистика


не плачи,
българска марксистика не ни беше писано да завършим, но китайска ДънСяоПистика - всички ще учим скоро.
Във вашия 50-ти униветситет не са ли ви споменавали все още.
Изоставате
Това с провалянето на плановия модел си го избий от главата.
14 Декември 2009 14:22

Драга Величке,
Първо, Брайтман и Чичо Фичо ги няма, та не знам към кого е обръщението "господа (социалисти)"!
Второ, какво ако не "плашене на бабите" е следния текст от твоя блог:
И не излизайте, господа „социалисти„ с аргумента за инфлацията - и без Евро си имахме доскоро 14%-ова такава и 2011 очаквайте и по-голяма (с ил без Евро).

Струва ми се, че хем искаш да не се плашат бабите, хем ти (ги) плашиш?
Освен, разбира се, ако според най-пресните догми от университета на 50-то място в света, инфлацията не е нещо хубаво и полезно...


Редактирано от - Сирена на 14/12/2009 г/ 14:23:34

14 Декември 2009 14:24
Величка, девойче красиво, в статията става въпрос за освобождаване на гаранционния фонд при въваждането на еврото, този който обезпечава паричната маса в обръщение при валутен борд. Това, както и думите на премиера, са интересното и важното, а не Вашите изключително емоционални лозунги и оплаквания, че сте представител на осакатено поколение, за което други са Ви виновни. Това коментирайте щом имате желание за коментар; доколкото разбрах учила сте икономика.
И обърнете внимание на това, което Ви е написала Сирена; прочетете го внимателно и то няколко пъти.
Моля най-учтиво, дайте доказателства за факта, че Симеон Дянков е световнопризнат икономист.
Моите уважения за това, че сте заминала на Запад и сте завършила висшето си образование там, но това не Ви извинява за правописните грешки, които правите. В този форум пишат много емигранти, натрупали професионален и житейски опит и в Германия, Англия, САЩ и те пишат на правилен граматичен български език, даже аз, който живея в България, се уча от тях.
14 Декември 2009 14:27
хайде пак АЗ. Да ви светна - в университетите на Запад не се учат „догми„ , а ни учат да мислим критично, не да зубрим наизуст като в УНСС - наскоро ми беше цитирана от млад негов възпитаник „гениалната„ (и отречена заради фундаментални грешки в изчисленията при направата на модела) теория на Маркс за стойността. Смях! Вярва се, че ще има огромна инфлация след края на кризата, хората в Германия започнаха да влагат парите си в злато и имоти, защото там нямаше балон на имотите. Ще поживеем и ще видим за инфлацията, който има пари в банката да му мисли.
14 Декември 2009 14:32
Вярва се, че ще има огромна инфлация след края на кризата

само вера не е достатъчно, пък и не е ясно кога ще е края на кризата.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД