:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,123
Активни 389
Страници 3,997
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Скоростта на пътя убива 10 пъти повече от алкохола

Новият закон за движение по пътищата ще превъзпита, но и много ще улесни нарушителите, твърди зам.-шефът на "Охранителна полиция" Алекси Стратиев
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Алекси Стратиев
Алекси Стратиев е роден през 1953 г. в София. Завършва 32-ро училище в столицата, а след това Академията на МВР и Юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски". Преминава през всички нива в "Пътна полиция", като през 2004 г. става неин началник. От т.г. Стратиев е заместник-шеф на главна дирекция "Охранителна полиция".





- Г-н Стратиев, МВР готви изцяло нов закон за движението по пътищата. Вече се чуха доста идеи за крути мерки срещу нарушителите, но очаквате ли те да намерят подкрепа сред обществото и в парламента?

- Искам първо да ви помоля да се съсредоточим основно върху законопроекта, който вече е внесен в НС. Защото всички останали предложения, които се появиха през последните седмици, са просто идеи и не са част от предстоящите промени на закона. Комисията по транспорта вече одобри законопроекта с малки забележки и дори имаше коментари, че за пръв път това става толкова единодушно - от всички представени в парламента партии.

- Тези поправки, най-общо казано, предлагат по-тежки глоби за различните нарушения и въвеждат санкционирането чрез стационарните радари, с които се сдобихте т.г. Кое е новото при тях?

- Много са преимуществата. На първо място 100% изключване на корупцията, тъй като го няма субективния, човешкия фактор. Второ, колкото и странно да звучи, чувствително облекчаване на нарушителите. Когато един човек превиши разрешената скорост и изтърпи санкцията, няма да бъде товарен с допълнителна загуба на време, и то нееднократно. Да се яви и да чака в КАТ - за съставяне на акт, после за получаване на наказателното постановление. Едно постоянно разкарване, което е абсолютно безсмислено. Грубата сметка показва, че при сега действащия контрол ние глобяваме над 200 000 нарушители за скорост, което означава, че се губи ценно работно време.

- С колко радари разполагате, които след промяната ще започнат да функционират веднага?

- Говорим за 15 радара, които ще бъдат местени в 30 кутии, разположени в цялата страна. По пътя от София през Пловдив за Бургас. От София през Велико Търново към Варна. София - Русе, София - Кулата, София - Видин и София - Калотина.

- Доколкото си спомням в столицата поставихте един радар пред "София ленд".

- Да, в София има две кутии - едната там, а другата на бул. "Цариградско шосе". При инсталирането им бяха направени проби, за да се види какво да очакваме. Само за един час бяха установени над 100 нарушения на скоростта. Радарите работят денонощно и оттук нататък може да предполагаме колко нарушители ще засекат първоначално. Те, разбира се, ще намаляват, но това ни е целта.

- Това обаче е доста скъпа техника. Какви средства ви бяха необходими за тези радари?

- Струваха малко над 800 000 лв., но бих казал точно обратното - това е смешно евтина техника, защото, ако съдим от първата проба, радарите ще се изплатят за около 4-5 дни. Освен това идеята това да подобри дисциплината на пътя, а оттам и да намали броя на жертвите и ранените в катастрофи е несъизмерима с цената на техниката.

- 30 места обаче са твърде малко. Само в София има поне двойно повече, където масово се кара с доста превишена скорост.

- Без съмнение е така, но все пак това е една първа крачка, защото за пръв път се въвеждат тези технически средства и затова се стремим да изменим законодателството по начин, който ще ги осмисли. Оттук нататък те трябва да се увеличават непрекъснато, като по информация на експерти, изграждали такива системи в други държави, ще ни трябват около 400 радара.

- Споменахте, че тези средства елиминират 100% корупцията, но първоначално те са твърде недостатъчно. Друго решение на този проблем са мобилните радари с камери в патрулките. Те колко са в момента и ще ги увеличавате ли?

- В момента разполагаме с около 35 такива устройства. Очакваме още през януари да имаме и други 20, които ще бъдат сложени в колите, за да засичат нарушители.

- Предложението ви глобите, наложени със стационарните радари, да могат да се обжалват едва след като бъдат платени, включва ли и санкциите от мобилните?

- Подходили сме само към тези 15 радара, защото това е свързано и със специален софтуер. След това би могло да се мисли и за другите, но на по-следващ етап. Засега и това е един голям скок, надявам се да бъде и скок в налагането на глоби, а оттам и в промяната на поведението на шофьорите на пътя.

- В тези случаи върху кого ще пада отговорността? Тъй като доста от санкциите, наложени чрез видеонаблюдението, падат в съда именно заради спорове затова кой точно е карал заснетата кола.

- В цял свят при установяване на нарушенията се търси собственикът на автомобила, защото в някаква степен това е и смисълът на регистрацията. А има и допълнителен ефект - това че, ако нарушителят не е собственикът, той след това ще въздейства на този, който е заснет. Защото на никой не му е приятно заради сина му или служителя му да получава глоби. Дали ще му вземе ключовете от колата, ако му е близък, или ще го уволни, ако човекът работи за него...

- Защо стигнахте до решението да не отнемате контролни точки за превишена скорост, засечена с тези радари?

- Целта е санкциите да вървят много бързо към този, който отговаря за съответната кола. Първо, практиката показва, че глобата има ефект, само когато е наложена в максимално кратък срок след нарушението, а това може да се случи само по този път, не по онзи - с викане, канене, чакане и т.н. Второ, защото, ако се отнемат точки, трябва да се запази старият метод на работа. Т.е. да се пращат покани, нарушителят да води баба си, която е на 60-70 г., но има книжка и така нарушението да остава безнаказано. По новия метод щом има заснет автомобил, значи има кой да отговаря за него и той вече трябва да вземе мерки към този, който е злоупотребил с доверието му.

- В последните години броят на жертвите по пътищата се запазваше относително постоянен - около 1000 души. Така ли ще се случи и т.г.?

- Да, така е. До м.г. се запазва бройката - малко над или малко под 1000. От 1968 г. насам за пръв път т.г. обаче имаме рязък спад в броя на загиналите - със 130 по-малко и на тежко ранените - с 1100 по-малко. Причините са много. Мисля, че след промените в закона през 1997 г. вече шофьорите осъзнаха, че налаганите глоби се изтърпяват и по-важното - медиите поставиха много категорично този проблем в обществото. Хората ежедневно виждат факти, които ги карат да се замислят за този проблем. Без съмнение и кризата има някакво влияние, тъй като хората по-малко ползват колите си. Макар че такива задръствания, каквито имахме това лято по пътя към морето, никога не бяхме имали. Трафикът в София също не е намалял особено осезаемо.

- Ще ви помоля все пак да коментирате идеята допустимият праг на съдържание на алкохол в кръвта да падне от 0.5 на 0 промила. Струва ли ви се реално приложимо това, предвид шанса за техническа грешка при тестването с дрегер, а и отраженията, които някои лекарства дават върху подобно изследване?

- По отношение на алкохола България е на абсолютно европейско ниво като праг, над който се наказва. 0.5 на 1000 е стандартната граница за почти всички европейски държави, така че България е в унисон с тази практика. Освен това трябва да подчертая, че у нас алкохолът като причина за смъртността на пътя е едва 5%. 50% от жертвите загиват заради превишена скорост. Т.е. скоростта като нарушение, водещо до смърт, е 10 пъти по-значимо и мисля, че всички опити за въздействие върху участниците в движението трябва да са насочени в тази посока. Между другото нашият процент на загинали в следствие на употреба на алкохол е един от най-ниските в Европа. В почти всички останали държави е между 20% и 30%.

- Откъде идва тази голяма разлика?

- Идва от това, че у нас може да се направи проверка за алкохол винаги, когато се прецени, че това е необходимо, а доскоро в Европа това се правеше само при някакво произшествие или нарушение. В България просто този контрол е постоянен, а не епизодичен. В същото време, говорейки за алкохола, ще спомена едно изследване, което наскоро ни бе представено. Около 75% от анкетираните шофьори казват, че основната причина за тежки катастрофи е алкохолът. А всъщност би трябвало да осъзнаят, че скоростта е най-честата причина и да не се чувстват спокойни да карат неразумно бързо, само защото не са пили.
47
3969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
14 Декември 2009 21:27
Единствената мярка, която евентуално би могла да доведе до някаква промяна, е отстраняването на лицето Стратиев от ръководни длъжности в МВР.

Видно е, че вече над 5 години от горния зависи какво се случва в КАТ. А също е видно, че случващото се в КАТ изобщо не е на добре. Статистиката за жертвите и катастрофите само го потвърждава.

Относно тазгодишната статистика -- ако лицето Стратиев не е забелязало намалелия трафик в София и страната, то доста хора са. Това му изказване е още едно потвърждение за некомпетентността му.

А предпоставки за ПТП, създадени от нарушители има навсякъде -- буквално на всяко кръстовище, където неправилно паркирани автомобили крият видимостта. Санкции няма. Защо? Защото Стратиев и другите край него не си вършат работата.
14 Декември 2009 21:48
Ако една система много години наред на може да се справи с един проблем, проблема не е в проблема.
Явно в подхода на тея тунеядци има нещо гнило и докато някой не ги разкара ще е все така.
14 Декември 2009 21:56
Агресивността и самонадеяността на българина са в основата на огромния брой катастрофи и смъртни случаи по нашите пътища. Ако шофьорите бяха малко по-кротки, произшествията несъмнено щяха да са в пъти по-малко.

Редактирано от - Тънката лайсна на 14/12/2009 г/ 21:59:16

14 Декември 2009 22:08
За незаконно притежаване на оръжие има адекватни наказания, а за управление без книжка - не. Въпреки, че тези нарушители са потенциални убийци и могат да отнемат живота на голям брой хора за един миг. При такива случаи трябва да се отнемат превозните средства.
15 Декември 2009 00:01
Според мен г-н Стратиев казва разумни и полезни неща. Дано депутатите да се вслушат в предложенията му.
15 Декември 2009 00:14
Боя се, че ще се повторя, но: Стратиев и Кесяков - в затвора!!!
15 Декември 2009 00:15
Теза: Въпреки въвеждането на множество мерки (задължителни колани, светлини през зимата и т.н.) броя на убитите не се е променил съществено. Сред полицаите се наблюдава увеличаване на корупцията.
Извод: Предприетите мерки не действат в желаната посока.
Предписание: Да се премахнат недомислиците, които не оказват влияние на Контрола на Автомобилният Транспорт. Това ще обблекчи водачите и ще намали корупцията в КАТ.
15 Декември 2009 00:21
Имал съм "удоволствието" да наблюдавам и слушам този индивид по Бг.канал на телевизията!Ад!

15 Декември 2009 01:56
Не ми се вярва превишената скорост да е най-честата причина за убийствата по пътищата. Пък и не може в 21 век средната скорост по пътищата да е 60 км/ч. А у нас май е толкова, ако се спазват всички ограничения. Хубаво ще е да мине една комисия по всички основни пътища и да постави правилните знаци на правилните места. Защото сега на места има безумни ограничения. Един малък пример: пътят В. Търново - Варна, няколко километра преди отбивката за с. Джулюница. Хубав, равен път, идеална видимост, никакви отбивки. И ... ограничение 40. Освен това тези безумия деморализират шофьорите. Човек ще им се почуди, почуди и накрая ще си каже "е.ал съм ви знаците" и няма да спазва дори разумно поставените.
А това, че неизбежността на наказанието е по-важна от размера му сме го дъвкали много пъти. Каква е сега събираемостта на глобите? Май под 10 %.
15 Декември 2009 02:05
Бас хващам, че причините за повечето катастрофи са кухите глави на водачите, не скоростта.
15 Декември 2009 02:14
Скоростта и лошите пътища убиват повече от алкохола.
15 Декември 2009 02:18
Това поредно недомислие на Стратиев го разкодирам така...Празници идват..да се поотпуснат хората да се почерпят ..щом като сал 5% била причината в алкохола-а и точно мен ли ще спрат с дрегера..!Сигурно го казва като едно предновогодишно послание за КАТ-служителите-пари за увеличение нема-Действайте!Жътва е сега!
15 Декември 2009 03:06
Причините са си все същите-липса на качествен контрол, липса на качествено изпълнение на законодателството, скорост, алкохол, техн.неизправни автомобили, лоша квалификация на шофьорите, лоши пътища , маркировка и подръжка, лоша дисциплина на другите участници в движението...Степенувал съм ги по-важност.

15 Декември 2009 03:12
Да, в София има две кутии ...-Това обаче е доста скъпа техника. Какви средства ви бяха необходими за тези радари?...- Струваха малко над 800 000 лв...

Прокуратурата дреме!За тия пари доставям не 2 (два) радара , а 12(дванадесет) при това от по-висок клас!

15 Декември 2009 03:22
А бай Желязко, ти да не си братовчед някакъв. Как иначе очакваш да спечелиш публичен търг организиран от КАТ?
15 Декември 2009 06:01
Пък и не може в 21 век средната скорост по пътищата да е 60 км/ч.


Тежките катастрофи според мен стават не при скорост от 60 км/ч., а при много по-висока. Оправданието, че лошите пътища също са сред основните причини за ПТП, е приказка за наивници. Когато знаем, че управляваме на дупчест път е нужно да намалим скоростта, за да спасим своя живот и този на останалите участници в движението.
15 Декември 2009 06:40
Някои НЕ правят разлика, май, между "ПРЕВИШЕНА скорост" и "НЕСЪОБРАЗЕНА скорост"?! И със скорост 5 км/ч може да се предизвика катастрофа с жертви- ако, например, внезапно автомобилът се вреже в чакащи на спирка! Да, вярно е, че при висока скорост времето за реакция за предотвратяване на катастрофа е малко, но високата скорост е опасна само за опасни места и ситуации!
Впрочем, има нещо гнило в понятието "НЕсъобразена скорост"- по-правилно би било да се казва "НЕподходяща скорост"- т.е., ЛОШО съобразена/но съобразена- и желана!/ скорост! С "НЕсъобразена скорост" могат да карат МПС само хора, които НЕ са в състояние да мислят и съобразяват! Още по-инфантилно е, че според КАТ, Прокуратурата и Съда, щом има ПТП, значи скоростта е "НЕсъобразена"?! Т.е, Последиците от скоростта я правят да е съобразена или НЕсъобразена- сякаш шофьорът НЕ е съобразявал, когато е превключвал от 4-та на 5-та скорост и е натиснал до дупка педала на газта!??
Ами к`во става, ако другият водач на МПС или пешеходецът, е съобразил, че срещу него идва МПС с "НЕсъобразена скорост" и е отбил! Тогава НЯМА да има ПТП, нали- сиреч, скоростта на първото МПС ще да е била "съобразена" ли/щото водачът му "съобразил", че другият ще съобрази и ще отклони МПС-то си ли/?! ГЛУПОСТИ!

Редактирано от - paragraph39 на 15/12/2009 г/ 06:44:44

15 Декември 2009 08:42
Господин Стратиев може да е некадърник и тунеядец, но в това интервю говори разумни неща. По мои скромни наблюдения твърде високата скорост и 'несъобразеното' изпреварване са най-голямата опастност по междуградските пътища. В градски условия според мен най-голям проблем е неспазването на дистанция и незачитането на пешеходните пътеки. Паркиралите коли на пътното платно и особено на кръстовищата също са много опасни, но това лесно може да бъде разрешено по логиката, която ще се прилага при автоматичните радари. Като намирят неправилно паркирала кола куките трябва да я снимат с обикновен цифров фотоапарат и да тръснат една глоба на собственика.
15 Декември 2009 08:42
Знам къде ще сложат радарите - там където има най-безумните ограничения на скоростта. Например - прав път 90 км супер, изведнъж знак 60 .. заради отбивка.. след още 500 метра пак 60 пак отбивка .. след 1 км пак така

Разбира се радарите ще бъдат на 60 км/ч или пък ако някъде някой е сложил ограничение от 40 км/ч - такива има да речем по околовръстното на София, северната дъга - прав път, вярно нещо като мост, ама чак пък да е 40 ограничението!?

Да не говорим за големите булеварди в София - булевард с 4 платна в едната посока - и трябва да караш с 50?? Или пък булевард с 2-3 платна в едната посока и пак трябва да караш с 50?
15 Декември 2009 08:46
Границата, която разделя любителите и професионалистите шофьори е скоростта и е точно казано от Стратиев.Истинските професионалисти никога не превишават разрешената скорост.И , моля, не подлагайте на съмнение възпитаниците на 32-училище!
15 Декември 2009 08:59
К'во го дават тоя. Да излезе некой от БАН и да каже каква е била пропускателната способност на пътищата преди и сега, вземайки впредвид нарасналата мощност и брой на ав-лите, изпростяването на нацията и корупцията у КАТ и т.н.
15 Декември 2009 09:06
Как ли са им се откъснали от сърцето тези радари!
Милиционерът очевидно си противоречи -
като ще се изплатят за няколко месеца ЗАЩО не са купили повече?
15 Декември 2009 09:11
Това очевидно са правилни мерки. Камерата не можеш да я подкупиш. Колкото повече камери и по-малко фуражки, толкова повече реална безопасност.
15 Декември 2009 09:26
Дори и сметката да е неправилна (Радарите се изплащат за 4-5 дни, ама друг път) - трябват още много радари (не 15, ами 1500).
Не сте сметнали цената на вашия труд, след като камерата си е свършила работата.
Дори и да не е 4-5 дни, а да е 4-5 месеца, основната полза (която не е бакалска) ще са спасените човешки животи и осакатявания.
Въобще - много лаишки сметки!
15 Декември 2009 09:37
Най-доброто решение е КАТ да се премахне, а работилите в КАТ повече от 6 месеца, да нямат право да решават нищо в България свързано с движението по пътищата. Махането на Стратиев и Кесяков би било едно добро начало, но крайно недостатъчно.
Не знам дали и на вас ви се струва така, но за мен всички отговори в интервюто бяха напълно безмислени.
15 Декември 2009 09:40
Колкото и странно да звучи, но предлаганите глоби на основата на радари, няма да намалят корупцията в КАТ, а ще я увеличат. Досегашната корупция ще си остане, това е повече от ясно, но ще се прибави една нова корупция свързана с радарите и глобите заради тях. Бутат на когото трябва в КАТ, колкото им е тарифата и записа от радара изчезва заедно с глобата.
15 Декември 2009 10:06
Тия изводи които ги прави катаджията ние навремето сме ги правили преди 30години.И тогава имаше такива радари-Мултанова.Така че това не е нищо ново.Стари са и глупостите на Красимир Костов които дрънка по телевизията.Затова навремето стоя с чин капитан две петилетки.Пременил се Илия и пак в тия.
15 Декември 2009 10:20
Малко физика: силата на удара при катастрофа е пропорционална на масата на колата и на квадрата от скоростта. Ще рече, че силата, с която една кола, движеща се с 80 км/ч ще се удари в дърво край пътя, ще е два пъти по-голяма от скоростта, с която би се ударила ако беше вървяла само с 20 км/ч по-бавно.
За да намалите скоростта от 80 на 60 е нужно просто да вдигнете крак от газта за 15-тина секунди. Дължината на спирачния път следва същата зависимост.
Колкото до камерите с радари, във Франция ги сложиха преди 3-4 години (когато Сарко беше вътрешен министър). Само за няколко месеца смъртните случаи намаляха с 30%. Цяла Франция мърмори и сумтя, че ги шпионирали безогледно, че им отнемали свободата, че били станали полицейска държава и прочее, но после избраха Сарко за президент.
15 Декември 2009 10:34

ДрайвърН
И , моля, не подлагайте на съмнение възпитаниците на 32-училище

Хахахахаха!
Мога само да се съглася. Също, тамошен випуск - преди френската .
15 Декември 2009 11:10
аз съм ЗА промените, но
първо: да се премахнат излишните ограничения извън населените места - има такива, които нямат никакъв смисъл, освен че има радар на КАТ !!!
и второ: както ще се следи за алкохола и особено за спазване ограниченията на скоростта, така да спазват контролните органи и пътните знаци в населените места - най-вече забраната за паркиране
15 Декември 2009 12:11
Според мен всички са в нарушение вкл. и Държавата. Има твърде много неадекватни знаци (т.нар. "хранилки" ) и твърде голяма липса на адекватни, където биха имали предупредителен характер. Не е нормално да познаваш пътя за да шофираш нормално!

Редактирано от - VicKing на 15/12/2009 г/ 12:14:04

15 Декември 2009 12:11
амин. па ако почнат и застраховките да се вдигат при много нарушения, току виж в бгто ще почнете да карате като в нормална държава.
15 Декември 2009 13:13
Да, между другото е инетресна и друга статистика. Какъв процент от произшествията, респективно смъртните случаи са причинени от хора със съдържание на алкохол в кръвта между 0 и 0, 5 промила? Според мен нищожен.
15 Декември 2009 13:30
Поради фанатичната цензура истината се промъква до нас случайно и рядко:
Натиснете тук
15 Декември 2009 15:06
Интересна е и друга статистика - при какъв процент от произшествията състоянието на пътя е било лошо? Да не се окаже, че при 80-90% от случаите произшествията са станали заради лошото състояние на пътя, а не заради високата скорост, както се опитват да ни лъжат катаджиите?
15 Декември 2009 15:15
Освен да се премахнат безсмислените ограничения по извънградските пътища, трябва и скоростта да се засича прилично разстояние след евентуалното ограничение, защото ако си на извънградско и изведнъж видиш знак с ограничение от 50 км.ч., трудно за десет-двадесет метра ще свалиш скороста от 90 на 50 км.ч., а ако се опиташ да го направиш най-много да предизвикаш катастрофа.
15 Декември 2009 15:53
...Да не се окаже, че при 80-90% от случаите произшествията са станали заради лошото състояние на пътя...

Ама че веселяк!
.
Ми то значителен дял от жертвите на самолетни катастрофи са пили преди инцидента кафе или чай, но не това е причинило фаталната случка... Нормално е, ако 80-90% от пътищата са в лошо състояние, 80-90% от инцидентите да стават на места с лошо състояние на пътя.
.
Факт е, че с години приносът на инфраструктурата за инцидентите умишлено се неглижираше. В последно време се наблюдава обратната (но точно толкова вредна) тенденция - със и без повод да се обвинява инфраструктурата. Подобно на статията от преди няколко месеца, озаглавена (по памет) "Дупка уби дете". Внимателният прочит разкриваше, че до сблъсъка с дупката малкото дете е било возено на предната седалка на 30 годишна лада без колан с превишена скорост от подпийналия си баща...
.
Иначе пълна смешка е да се говори за несъобразена скорост като основен причинител на инциденти в градски условия. Средната скорост на движение на леките автомобили в София е примерно около 18 км/ч...
.
Именно лицата Стратиев и Кесяков са лично виновни от години статистиката за аварийността по пътищата да е един хаотичен и нелеп сбирток от неадекватни катаджийски преценки. По статистика първи причинител на инциденти е "несъобразена с пътните условия скорост", на второ място е "несъобразена с други условия скорост" - общо правят близо половината инциденти. Това е нелепо - как да намаляваш инцидентите, като не знаеш какво ги причинява?! Освен всичко, науката е измислила и доста други мерки за намаляване на скоростта, освен знаци "40" и зверски глоби.
.
Изобщо несъобразената скорост е едно от най-извратените катаджийски изобретения. Несъобразена скорост означава, че с колкото и да караш, ако стане инцидент, то си виновен. Това е напълно несъвместимо със санкционирането за превишена скорост. (Ако някой не се сеща защо, то нека се вгледа в себе си и си признае, че е натурално тъп.)
.

Редактирано от - веролом на 15/12/2009 г/ 15:55:34

15 Декември 2009 16:10
веролом,
написах го така, защото КАТ не пишат в актовете - лошо състояние на пътя, а пишат, че си карал с несъобразена с пътните условия скорост. По тази логика може напълно да игнорираме тази несъобразена скорост и да припишем като причина за произшествието лошото състояние на пътя. Другото вече си е превишена скорост, но и колко от тези произшествията, всъщност пак са заради лошото състояние на пътя, а не заради превишената скорост?
За София - тук е друг случай, но повечето прозшествия стават най-вече заради лоша организация на движението или по-точно заради лошата инфраструктура.
15 Декември 2009 16:13
веролом,
не го написах изрично, но все пак:
Лошото състояние на пътя може да е, както си написал, факт при 80-90% от пътищата ни, но също така и 80-90% от произшествията може да се дължат на лошите пътища. Това са две различни неща. Това по повод кафето в самолета.
15 Декември 2009 16:40
Значи, човека разсъждава точно като милиционер:
Да санкционираме колите, а не да доказваме кой е точно нарушителят. А собственика на колата да се оправя както намери за добре.
Така, например ако имаш фирма с 30 коли и шофьори, за една година ще те изкарат рецидивист на пътя, а ти ако щеш ги уволнявай, колкото ти душа иска - пред държавата а после и пред застрахователите, ти ще бъдеш рецидивист с огромен риск. Съответно застрахователната ти премия стига небето и излкизаш от бизнеса моментално.
15 Декември 2009 16:40
Абе когато си караш по нормално надупчен път и изведънж пред теб се изправи зейнала широка и дълбока дупка, ти кривнеш и удариш някого, каква е причината за произшествието?
15 Декември 2009 16:43
...Това са две различни неща...

А ти откъде си толку сигурен?
15 Декември 2009 16:44
Абе когато си караш по нормално надупчен път и изведънж пред теб се изправи зейнала широка и дълбока дупка, ти кривнеш и удариш някого, каква е причината за произшествието?

Несъобразена скорост.
15 Декември 2009 17:23
Докато има корупция и системата не работа, каквото и да се предприеме ще е абсолютно безсмислено.
Автомобила е единственото оръжие, с което можеш да убиеш един или много хора абсолютно безнаказано.
15 Декември 2009 17:30
яверт - Нормално си е, след като не може да накараш служителите си да спазват правилата за движение да има последствия за теб. Щото досега, как беше - шефа казва имаш 10 минути да отидеш до другия край на София... сега обаче малко ще се замисли нали?
15 Декември 2009 18:49

Благодарение на това , че по пътищата и особено в градовете има задръствания и дупки жертвите са по – малко иначе щяха да са много повече.
Хубаво е това , че сега искат да въздействат на участниците в движението в по-голяма степен с превантивни мерки за намаляването на ПТП и главно жертвите , но бих задал поне няколко въпроса :
Сега ли се разбра , че скоростта е на първо място като причина за ПТП и броя на убитите и ранените ? / Превишена скорост, Неспазване на предимство, Неспазване дистанция , Неправилно изпреварване, Нарушения на пешеходци , алкохол…/ Това нещо се пили от години в КАТ , но чуваемост никаква
Защо предложенията от КАТ , не на ръководството разбира се , стигат само до кошчето?
Кой носи вината и желанието КАТ да върви все по надолу , и да се превърне в институция с нарицателно име?
Сега ли се разбра за ползата от насищане на пътя с технически средство след като винаги недостига личен състав? Много години изтекоха от тогава. Даже в АСУД София планираха 1987-88 г . да слагат камери за регистрация на нарушения по скорост и червен сигнал на светофара. Да не споменавам следващите предложения във връзка с програмата за намаляване броя на убити и ранени 2 пъти до 2010 г. и старта и през 2003 г.
И сега ли служителите на КАТ на пътя извършват 95% застрахователна дейност /регистрация на леки ПТП/ и нямат време за контрол и регулиране на движението?
Защо в градовете трябва да се ограничава скоростта само на 60 и 40 км/ч след като в други столици в Европа има ограничение от 30, 40, 50, 60 , 70, 80 , 90, 110 км/ч ?/естествено след като е направен анализ на съответните ул.бул…./
Ще се сложат ли пак радарите там където ще си изкарват парите/ капанчето със знак/ или където след стат.анализ се установи , че има концентрация на ПТП. Защото , ако събираме пари е едно , ако ще спасяваме животи е друго.
Проблемите са много , но само един съвет от мен отредете най-важното място на превенцията и особено сред децата и учениците , но не както е сега формално и със същите кадри , които са сега . Не забравяйте , че не размера на санкцията е по-въздействаща , а нейното реално приложение.
30 Декември 2009 14:44
Когато прочетхме изказването на министъра на транспорта за 15 000 продадени книжки, базирайки се на приказки от фолклора, се засмяхме, като си мислехме, че това е гаф на някой който му пише изказванията !? За да има пазар, е нужно да има условия , а те се създават от нормативните документи написани от неговите служители и разписани от него ?! В тях, купувачът е изпитваният, посредник е инструктора или приятел на изпитващия, а държавният служител, изпитващ е продавача ?!Не е задължително да има винаги посредник ? Но когато минстърът потвърди думите си с предложение за промяна на ЗДвП с увеличаване на глобата за управителят на фирмата в която работи инструктор , нарушил закона и наредбите на 5000лв. и една година безработни всички от нея , се запитахме : Къде са споменати наказанията на останалите без които е невъзможен черният пазар на книжки ? Такива мерки няма и пазарът ще продължава да същесвува !? При толкова продадени книжки, ако е истина, защо шефът на учреждението който отговаря за контрола на обучението и изпитите е още същата госпожа ?
Некадърниците с подарено средно образование са утрешните донори и убийци !? Изпитните тестове не отсяват и не възпитават потенциалните престъпници, искащи да станат шофьори ? Не са виновни само те, а високият стил , юридическият език на който са написани листовките несъвместими с разговорния език на всеки от нас ? Листовките не проверяват мотивацията на кандидата да стане шофьор, нещо което се прави при постъпване на работа и не е сложно? Не спират тези които искат да управляват влакче на ужасите ? Знаете кой от ИААА носи отговорност за това ?Кой отговаря за подготовката и изпитите на кандидатите за водачи на МПС ?Какво е наказанието и ?
ЗДвП и нормативните документи към него са най-ремонтираните ?Дали всеки ремонт се заплаща или минава за рекламация ? Допълнителното заплащане стимулира експертите да не работят качествено и си осигуряват постоянен доход за сметка на данъкоплатците ? Каква част от техните възнаграждения астава за държавния служител който ги ангажира ? Защо министърът на финасите дава нашите пари на такива специалисти ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД