Алекси Стратиев е роден през 1953 г. в София. Завършва 32-ро училище в столицата, а след това Академията на МВР и Юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски". Преминава през всички нива в "Пътна полиция", като през 2004 г. става неин началник. От т.г. Стратиев е заместник-шеф на главна дирекция "Охранителна полиция".
- Г-н Стратиев, МВР готви изцяло нов закон за движението по пътищата. Вече се чуха доста идеи за крути мерки срещу нарушителите, но очаквате ли те да намерят подкрепа сред обществото и в парламента?
- Искам първо да ви помоля да се съсредоточим основно върху законопроекта, който вече е внесен в НС. Защото всички останали предложения, които се появиха през последните седмици, са просто идеи и не са част от предстоящите промени на закона. Комисията по транспорта вече одобри законопроекта с малки забележки и дори имаше коментари, че за пръв път това става толкова единодушно - от всички представени в парламента партии.
- Тези поправки, най-общо казано, предлагат по-тежки глоби за различните нарушения и въвеждат санкционирането чрез стационарните радари, с които се сдобихте т.г. Кое е новото при тях?
- Много са преимуществата. На първо място 100% изключване на корупцията, тъй като го няма субективния, човешкия фактор. Второ, колкото и странно да звучи, чувствително облекчаване на нарушителите. Когато един човек превиши разрешената скорост и изтърпи санкцията, няма да бъде товарен с допълнителна загуба на време, и то нееднократно. Да се яви и да чака в КАТ - за съставяне на акт, после за получаване на наказателното постановление. Едно постоянно разкарване, което е абсолютно безсмислено. Грубата сметка показва, че при сега действащия контрол ние глобяваме над 200 000 нарушители за скорост, което означава, че се губи ценно работно време.
- С колко радари разполагате, които след промяната ще започнат да функционират веднага?
- Говорим за 15 радара, които ще бъдат местени в 30 кутии, разположени в цялата страна. По пътя от София през Пловдив за Бургас. От София през Велико Търново към Варна. София - Русе, София - Кулата, София - Видин и София - Калотина.
- Доколкото си спомням в столицата поставихте един радар пред "София ленд".
- Да, в София има две кутии - едната там, а другата на бул. "Цариградско шосе". При инсталирането им бяха направени проби, за да се види какво да очакваме. Само за един час бяха установени над 100 нарушения на скоростта. Радарите работят денонощно и оттук нататък може да предполагаме колко нарушители ще засекат първоначално. Те, разбира се, ще намаляват, но това ни е целта.
- Това обаче е доста скъпа техника. Какви средства ви бяха необходими за тези радари?
- Струваха малко над 800 000 лв., но бих казал точно обратното - това е смешно евтина техника, защото, ако съдим от първата проба, радарите ще се изплатят за около 4-5 дни. Освен това идеята това да подобри дисциплината на пътя, а оттам и да намали броя на жертвите и ранените в катастрофи е несъизмерима с цената на техниката.
- 30 места обаче са твърде малко. Само в София има поне двойно повече, където масово се кара с доста превишена скорост.
- Без съмнение е така, но все пак това е една първа крачка, защото за пръв път се въвеждат тези технически средства и затова се стремим да изменим законодателството по начин, който ще ги осмисли. Оттук нататък те трябва да се увеличават непрекъснато, като по информация на експерти, изграждали такива системи в други държави, ще ни трябват около 400 радара.
- Споменахте, че тези средства елиминират 100% корупцията, но първоначално те са твърде недостатъчно. Друго решение на този проблем са мобилните радари с камери в патрулките. Те колко са в момента и ще ги увеличавате ли?
- В момента разполагаме с около 35 такива устройства. Очакваме още през януари да имаме и други 20, които ще бъдат сложени в колите, за да засичат нарушители.
- Предложението ви глобите, наложени със стационарните радари, да могат да се обжалват едва след като бъдат платени, включва ли и санкциите от мобилните?
- Подходили сме само към тези 15 радара, защото това е свързано и със специален софтуер. След това би могло да се мисли и за другите, но на по-следващ етап. Засега и това е един голям скок, надявам се да бъде и скок в налагането на глоби, а оттам и в промяната на поведението на шофьорите на пътя.
- В тези случаи върху кого ще пада отговорността? Тъй като доста от санкциите, наложени чрез видеонаблюдението, падат в съда именно заради спорове затова кой точно е карал заснетата кола.
- В цял свят при установяване на нарушенията се търси собственикът на автомобила, защото в някаква степен това е и смисълът на регистрацията. А има и допълнителен ефект - това че, ако нарушителят не е собственикът, той след това ще въздейства на този, който е заснет. Защото на никой не му е приятно заради сина му или служителя му да получава глоби. Дали ще му вземе ключовете от колата, ако му е близък, или ще го уволни, ако човекът работи за него...
- Защо стигнахте до решението да не отнемате контролни точки за превишена скорост, засечена с тези радари?
- Целта е санкциите да вървят много бързо към този, който отговаря за съответната кола. Първо, практиката показва, че глобата има ефект, само когато е наложена в максимално кратък срок след нарушението, а това може да се случи само по този път, не по онзи - с викане, канене, чакане и т.н. Второ, защото, ако се отнемат точки, трябва да се запази старият метод на работа. Т.е. да се пращат покани, нарушителят да води баба си, която е на 60-70 г., но има книжка и така нарушението да остава безнаказано. По новия метод щом има заснет автомобил, значи има кой да отговаря за него и той вече трябва да вземе мерки към този, който е злоупотребил с доверието му.
- В последните години броят на жертвите по пътищата се запазваше относително постоянен - около 1000 души. Така ли ще се случи и т.г.?
- Да, така е. До м.г. се запазва бройката - малко над или малко под 1000. От 1968 г. насам за пръв път т.г. обаче имаме рязък спад в броя на загиналите - със 130 по-малко и на тежко ранените - с 1100 по-малко. Причините са много. Мисля, че след промените в закона през 1997 г. вече шофьорите осъзнаха, че налаганите глоби се изтърпяват и по-важното - медиите поставиха много категорично този проблем в обществото. Хората ежедневно виждат факти, които ги карат да се замислят за този проблем. Без съмнение и кризата има някакво влияние, тъй като хората по-малко ползват колите си. Макар че такива задръствания, каквито имахме това лято по пътя към морето, никога не бяхме имали. Трафикът в София също не е намалял особено осезаемо.
- Ще ви помоля все пак да коментирате идеята допустимият праг на съдържание на алкохол в кръвта да падне от 0.5 на 0 промила. Струва ли ви се реално приложимо това, предвид шанса за техническа грешка при тестването с дрегер, а и отраженията, които някои лекарства дават върху подобно изследване?
- По отношение на алкохола България е на абсолютно европейско ниво като праг, над който се наказва. 0.5 на 1000 е стандартната граница за почти всички европейски държави, така че България е в унисон с тази практика. Освен това трябва да подчертая, че у нас алкохолът като причина за смъртността на пътя е едва 5%. 50% от жертвите загиват заради превишена скорост. Т.е. скоростта като нарушение, водещо до смърт, е 10 пъти по-значимо и мисля, че всички опити за въздействие върху участниците в движението трябва да са насочени в тази посока. Между другото нашият процент на загинали в следствие на употреба на алкохол е един от най-ниските в Европа. В почти всички останали държави е между 20% и 30%.
- Откъде идва тази голяма разлика?
- Идва от това, че у нас може да се направи проверка за алкохол винаги, когато се прецени, че това е необходимо, а доскоро в Европа това се правеше само при някакво произшествие или нарушение. В България просто този контрол е постоянен, а не епизодичен. В същото време, говорейки за алкохола, ще спомена едно изследване, което наскоро ни бе представено. Около 75% от анкетираните шофьори казват, че основната причина за тежки катастрофи е алкохолът. А всъщност би трябвало да осъзнаят, че скоростта е най-честата причина и да не се чувстват спокойни да карат неразумно бързо, само защото не са пили.
Единствената мярка, която евентуално би могла да доведе до някаква промяна, е отстраняването на лицето Стратиев от ръководни длъжности в МВР.
Видно е, че вече над 5 години от горния зависи какво се случва в КАТ. А също е видно, че случващото се в КАТ изобщо не е на добре. Статистиката за жертвите и катастрофите само го потвърждава.
Относно тазгодишната статистика -- ако лицето Стратиев не е забелязало намалелия трафик в София и страната, то доста хора са. Това му изказване е още едно потвърждение за некомпетентността му.
А предпоставки за ПТП, създадени от нарушители има навсякъде -- буквално на всяко кръстовище, където неправилно паркирани автомобили крият видимостта. Санкции няма. Защо? Защото Стратиев и другите край него не си вършат работата.