:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,780
Активни 764
Страници 13,683
За един ден 1,302,066
Недомислици

Инвеститори пратиха държавата за зелен ток

От многото привилегии засега най-добре се възползват търговците на имоти
Върху стотици декари плодородни земи вече изникнаха ветрогенератори. Други вече са със статут на строителни площадки и брокери умело изчакват, за да ги продадат на инвеститори на двойно и тройно по-високи цени.
---УВОД---

Люта битка води миналата година германският канцлер Ангела Меркел срещу Брюксел, но в крайна сметка не позволи немската автомобилна компания "Фолксваген" да стане собственост на чужд инвеститор. Тайната на успеха й в тази битка бе в т.нар. закон "Фолксваген". Той задължава компанията да се съобразява с мнението на държавата, представлявана от провинция Долна Саксония, независимо че тя държи едва 20.3% от капитала на дружеството.

През 2007 г. Еврокомисията отсече, че този закон не предоставя равни възможности пред акционерите, и внесе казуса в Европейския съд в Люксембург, който постанови нормата да бъде отменена. Официален Берлин не само не се подчини, но и втвърди тона и в крайна сметка "златните" акции на държавата останаха непипнати. А през май 2009 г. немското правителство се възползва от тях, защото тогава "Фолксваген" и "Порше" се сляха, като последната компания дори взе 50% от капитала, но не успя да поеме пълен контрол. Изненадващо в последните месеци на м.г. нещата се обърнаха и "Фолксваген" купи 42% от "Порше" и го направи поредна марка от портфолиото си.

--------------



Коренно противоположна е ситуацията в България. Тук държавата упорито продължава да дава привилегии на инвеститори, но вместо да получи вложения от тях, си докарва санкции от Брюксел. Например за това, че нехае за собствената си природа. Най-актуалният пример са модните зелени централи, които кабинетът "Станишев" ударно започна да насърчава преди повече от година. Тогава властта оправдаваше всичко със заветната цел - осигуряване на 16% енергия от възобновяеми източници до 2020 г. Заради това си затваряше очите пред факта, че вятърни централи поникват в защитени от НАТУРА зони, каквато е Калиакра. В резултат местообитанията стотици мигриращи птици бяха погубени, а Брюксел не се поколеба и стартира наказателна процедура срещу България.

Големият проблем пред тази зелена енергия е, че държавното безхаберие



отвори нова порочна схема,



която в бъдеще ще обогатява само брокерите спекуланти. "Само 7 - 8 проекта за изграждане на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) реално са осигурени с инвестиции. Останалите "инвеститори" само преобразуват земята със спекулативна цел, за да я препродадат след време на реален инвеститор", отсече в края на м.г. екоминистър Нона Караджова. Тогава бе наложен временен мораториум върху тези инвестиции. Излезе, че от залитанията в зелено умело са се възползвали брокерите, които са изкупували плодородна земеделска земя и лесно са променяли статута й, мотивирайки се с политиката на ЕС за зелена енергия. Целта им е била да получат право на строеж и сега чакат инвеститор, за да му я препродадат в пъти по-скъпо, защото вече не предлагат ниви, а строителни площадки. Проверка на "Сега" показа, че през 2009 г. Българската агенция за инвестиции е издала само 10 сертификата за привилегии при създаване на енергия от слънцето и вятъра, а в Министерството на земеделието в момента се иска промяна на предназначението на земята с цел строеж на такива централи за над 700 преписки. Други около 400 преписки за над 1000 дка вече са обработени и статутът на земята е сменен.

Лошото е, че това не е първото залитане на държавата в безконтролно стимулиране - от 2005 г. до края на 2007 г. тя ударно помпаше имотния балон, давайки привилегии на инвестиции в молове, хотели и голф игрища. 60% от рекордните за 2007 г. 5.2 млрд. евро чужди инвестиции отидоха именно в недвижимости. През 2005 и 2006 г. тези вложения държаха около 35% от всички инвестиции. В дъното на това стимулиране също прозираха спорни сделки със земя, осъществявани предимно със заменки. Брюксел едва успя да вразуми предишната власт, която преустанови порочните сделки чак през март миналата година, и то след огромен обществен натиск.

Благодарение на държавните сертификати за "първокласни" инвеститори



десетки предприемачи се сдобиха почти на безценица



с хиляди декари гори.

Очеваден пример е проектът "Супер Перелик", движен от бизнесмена Кирил Асенов. Едни от най-големите замени в България, подписани от Нихат Кабил и Стефан Юруков, отидоха за този проект. Държавата първо се раздели с 2401 дка, а преди година и с още 7000 дка в Смолян и Пампорово и получи срещу тях разпокъсани терени в различни краища на страната - Троян, Габрово, Плачковци, "Русалка". Друг пример за харизване на земи на такива "инвеститори" произтича от заложената в Закона за насърчаване на инвеститорите възможност - класни инвеститори да получават земя без търг и конкурс. Например гръцката компания "Данаос" поиска от Столичната община да купи 14 дка земя на южната дъга на Околовръстното шосе по 26 евро за квадрат през 2007 г. Общината уж отказа първоначално, но след като компанията получи титлата "инвеститор първи клас" за строеж на търговски център в "Малинова долина", отстъпи и поиска "само" по 45 евро за квадрат. Гърците преди това бяха закупили близо 300 дка земя от частници по пазарни цени около 200 - 250 евро на квадрат, а въпросните 14 дка просто се намираха между тях.

Най-наглото размахване на сертификат за държавни привилегии се случи в засега безуспешния опит грандхотел "България" да стане бизнес център. Инвеститорът "Грандхотел България" АД, който е част от разпадналата се империя на "Мултигруп", първо се снабди със сертификат за преустройството на сградата, а едва след това под натиска на медиите реши да търси одобрението на Националния институт за паметниците на културата. Засега не го получи, но е логично да се попита къде спа тогава Българската агенция за инвестиции, за да допусне такъв гаф, издавайки сертификат за държавни привилегии, преди да е възможно сградата да се преустройва.

През кризисната 2009 г.



дадените сертификати за инвестиции



в производствени дейности са едва четири.

В момент, когато кризата в Европа удари най-силно автомобилната индустрия и концерни започнаха да се сливат, България реши да поощри именно производството на коли. На 4 февруари м.г. "Литекс Моторс" получи сертификат за привилегии за това, че ще изгражда завод за производство на автомобили в ловешкото с. Баховица заедно с китайския инвеститор Great Wall . Общото вложение в следващите 3 г. е 113.4 млн. лв., а обещанието е за разкриване на нови 1220 работни места. В "Литекс Моторс" Гриша Ганчев държи 92%, а останалите акции са на Корпоративна търговска банка.

"Агрополихим" в Девня пък взе сертификат за привилегии за изграждането на нов цех за производство на амониев нитрат само срещу вложението си от 18 млн. лв., защото БАИ определи инвестицията като високотехнологична. Заводът занапред ще може да ползва съкратено административно обслужване или да получи земя без търг и дори само по данъчна оценка. Възможността за даване на земя по данъчна оценка бе вкарана от кабинета "Станишев" преди изборите, независимо че на места данъчните оценки са в пъти по-ниски от пазарните цени на имотите.

Австрийци пък се зарекоха в следващите 3 г. да изградят завод за производство на пластмасови тръби в Благоевград "Пайплайф", като ще вложат 63.4 млн. лв.

2010 г. обаче изглежда ще възроди традицията и със сигурност към инвестиране в България ще проявят интерес далеч повече фирми. Защото преди изборите се възроди отново практиката привилегии да се дават за проекти във всички сфери на икономиката, вкл. недвижимостите и туризма, стига инвестицията да е над 48 млн. евро. Със сигурност издаваните занапред сертификати ще послужат, ако не за друго, то поне за сдобиване с евтина земя, независимо че екипът на ГЕРБ близо половин година стои безидеен по отношение на насърчаването на инвестициите. Но пък тепърва предстои да отворят врати молове в София, Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Габрово и Гоце Делчев, които бяха започнати още преди кризата.
Снимка: Архив "Сега"
Грандхотел "България" бе на път да стане бизнес център, макар и сградата да е паметник на културата.
Снимка: Архив "Сега"
И през 2010 г. по традиция у нас масово ще се отварят молове.
10
3638
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
14 Януари 2010 02:16
Брокери и инвеститори които не нарушават действащите закони не са виновни за това че България се управлява от неграмотни адвокати и пишман икономисти. При капитализЪма няма място за морал - или, по-точно, капиталистът има морални задължения само към акционерите си. Към обществото задълженията му се изчерпват с това да си плаща данъците. Който не тазбира тези прости неща е КОМУНЯК
14 Януари 2010 06:19
А нашите водиха люта битка Нефтохима и БТК да станат чужда собственост. Какво значение има, къде отива печелбата от тях? Важното е, родннте хайдуци да си приберат комисионните. Хленчите сега, че нямало пари за това или онова.
14 Януари 2010 09:42
При капитализЪма няма място за морал - или, по-точно, капиталистът има морални задължения само към акционерите си. Към обществото задълженията му се изчерпват с това да си плаща данъците. Който не тазбира тези прости неща е КОМУНЯК
Дай тогава да върнем комунизма, че да има морал, пък и по добро заплащане на труда.
14 Януари 2010 09:55
Наистина, при капитализма няма място за морал.

За съжаление.

14 Януари 2010 11:05
А бе вие от трудовете на Ленин ли разбрахте, че при капитализма няма морал?
Интересно и как на Запад такъв има, а у нас - не.
По проблема - ДКВЕР можеше март да намали с 5% цената на ток от ВЕИ, вместо да я увеличава, като знае какво е положението, ама явно "уредилите се" фирми са бутнали, да не се прави най-логичното и кандидатсващите фирми и лоши брокери да се оставят да се оправят просто помежду си в конкурентна среда. Има ли социализъм или регулирани цени, винаги се намират решения с корупция.
14 Януари 2010 11:43
фоо , що не пишете нищо за цените на "зелената енергия" и сроковете му за изкупуване.това с терените е само едната част , с реализацията на тока е голямата далавера.а още че и бориславова и софиянски +костов са се насочили към вятърните мелници скоро проблема няма да се реши в полза на гражданите. Отделно няма да коментирам какви усиля полага системния оператор да балансира мрежата заради тези мелници които най усилено(пик) работят в 3 ч.през ноща когато най-малко има нужда от ток , а той задължен да я изкупува.
14 Януари 2010 11:54
Върху стотици декари плодородни земи вече изникнаха ветрогенератори.

Ами браво! От една страна родните спекуланти, от друга - европейските екофашисти-затоплисти. И накрая потребителят плаща ли плаща!
14 Януари 2010 14:55
То още малко ще вземе някой да напише, че комунизъма е по-добър от капитализма. Макар че комунизъма има едно неотразимо предимство - че вече се е настанил необратимо на бунището на историята.
14 Януари 2010 14:58
foo
14.1.2010 г. 11:05:26
при капитализма няма морал?
Интересно и как на Запад такъв има, а у нас - не.

Де го тоз морал на Западя?
На Запад просто има повече пари.
14 Януари 2010 19:44
то няма как да има повече пари, ако няма повече морал
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД