:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,373
Активни 766
Страници 14,276
За един ден 1,302,066
скандал

Столична община милее най-много за собствениците на маршрутки

В условия на криза София ще намали пет пъти таксата на превозвачите, защото бизнесът им закъсал
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Собствениците на маршрутни линии в София са свързани с общински съветници и депутати от ГЕРБ и БСП. Общината вместо да изиска от тях да си преструктурират бизнеса, щом имат проблеми, с лекота се кани да им намали таксата 5 пъти. Арогантно поведение на фона на масовото повишение на другите общински такси и услуги.
Следизборна София е на път да мине границите на всякакво приличие. След летаргичната кампания общината свали маската на политическата целесъобразност, видя кризата и запретна ръкави да вдига цената на една или друга услуга. Но както се казва, кризата за едни е възможност за други.

Докато родителите с радост приемат по-високите такси за градините (според версията на общината), тежката икономическа обстановка се оказа непосилна за шепата бизнесмени, завзели един от апетитните общински бизнеси в столицата. С аргумента, че броят на пътниците пада, цените не са вдигани отдавна, а разходите растат, фирмите, стопанисващи маршрутните линии в София, поискаха дължимата от тях такса към общината да намалее пет пъти. Според собствениците настоящата такса от 50 лв. за месец на една маршрутна кола е висока и трябва да бъде намалена на 10 лв. От фирмите припомнят, че другата алтернатива е вдигане цената на билетчето, което пак ще засегне печалбите.

По бодрост това предложение може да се сравнява с искането на бившия шеф на "Паркинги и гаражи" да вдигне двойно цената на паяците в град без общински паркинги. Числата, неподкрепени към момента със сериозна финансова обосновка, обаче са по-малкият проблем. Зад тях прозира много сериозно изкривяване в отношенията между общината и частните фирми, с които работи.

Да имаш бизнес с общините у нас, се приема като лишено от рискове начинание. Добрали се до заветните договори, фирмите, особено тези с дългосрочни договори в сферата на осигуряването на услуги, се държат така, сякаш са извадени с вълшебна пръчка от пазарната среда и печалбите им трябва да си остават независими от нея. Каквото и да става, процентите, калкулирани в началото, трябва да се запазват, а събития като фалит, доброволно отказване от договор, признание, че не можеш да се справиш, защото не си добър, не съществуват.

В случая с маршрутките личи видимо нежелание на фирмите да допуснат мисълта, че бизнесът им няма да върви безоблачно до изтичането на 7-годишните договори през 2011 г. Показателно за това е оплакването, че след пускането на метрото пътниците са намалели с близо 30%. (Между другото тогава коментираха, че щели на свой ред да смъкнат цената на билетите.) Ако следваме тази логика, излиза, че общината трябва да започне да ги компенсира, защото животът в града се променя!

Неслучайно и искането за намаляване на таксите се поставя ребром за разлика от по-скучните въпроси като начина на управление на самите фирми, възможността за оптимизиране на маршрути, персонал, коли, отказ от линии и всички останали механизми, които един частник би приложил в условия на криза. Симптоматичен е и отказът на асоциацията на маршрутните превозвачи да говори с точни числа. Пред "Сега" Витан Андреев категорично отказа да коментира какъв процент от месечните приходи представлява съществуващата в момента такса, дължима на общината, и доколко тя влияе върху финансовите резултати. Тук като оправдание се изтъква фактът, че проблемът касае и междуградските превози (намаление от 70 на 10 лв. на автобус от клас В), пък и плащането на такси не било редно, защото частните автобуси в града не го правели.

Това ни връща към договорите на играчите в този бизнес и историята им, която никой не обича да си спомня. Странните отношения между община и частници неслучайно са такива, каквито са. Това се гарантира чрез серия механизми - корупция при провеждане на конкурсите, сключване на безумни договори, отсъствие на последващ контрол и зависимост на общината заради самото предоставяне на услугата.

Историята на конкурсите за маршрутните линии, както и тези за чистотата са учебникарски пример за това. Хронологията е дълга, затова - накратко. Маршрутните линии бяха раздадени в края на мандата, преди местните избори през 2003 г. Така се стигна до абсурда в комисията да участват общински съветници, които по силата на вота на гражданите вече са престанали да са такива. КЗК обяви конкурса за нарушаващ конкуренцията, а в хода на съдебното дело, спечелено от фирмите победителки, се разбра, че и самият общински съвет не се е произнесъл точно кои от двата комплекта с критерии за конкурсна документация е одобрил. Не е без значение и при кого отиде този бизнес. Във фирмата на Стефани Михайлова (сега депутат на ГЕРБ и екссъдружник в друга фирма на председателя на СОС Андрей Иванов), в "Карина СПС", свързана със сина на Вилхелм Краус и убития шеф на "Паркинги и гаражи" Георги Василев, в ЕГ-6, в който фигурира друг съуправленец на Андрей Иванов - Никола Петров, в "Борекс Транс" на общинския съветник на БСП Любомир Стоичков, и т.н.

Вместо на свой ред да изискват по-добра аргументация от фирмите, от общината в момента се оправдават, че така или иначе маршрутките и междуградските превозвачи осигуряват важна за общината услуга. Председателят на СОС Андрей Иванов твърди, че ако тези линии престанат да се обслужват, трафикът в града ще нарасне значително, защото ежедневно с маршрутките се осигуряват 40 000-50 000 пътувания. "Фирмите вече се отказаха от част от линиите, имат натрупани задължения, които ще разсрочим", обяснява загрижено Иванов.

Точно заради реалността обаче драстичното намаляване на таксите е важно и общината (поне от кумова срама) трябва да се постарае да ни убеди. Сметките показват, че от маршрутки и междуградски автобуси хазната ще загуби за годината 350 000 лв., а собствениците ще си спестят разход под 1% при около 2.3 млн. месечен приход. На фона на 1 млрд. лв. общински бюджет отстъпката наистина звучи дребна, но хайде стига с тези макроаргументи. Пък и въпросът за печалбата не е единственият проблем. Ако общината е пропуснала, тази услуга вече бе възпята гениално от "Ъпсурт" - "като стрида във маршрутките, аз съм сам в държавата на проститутките".
12
3413
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
14 Януари 2010 10:54
Някой още да вярва на ГЕРБ?
14 Януари 2010 10:56
Някой да си мисли, че Моделът Софиянски е спрял да работи след Софиянски?
Някой да си мисли, че БСП, ГЕРБ, СДС, НДСВ, ДСБ, Атака не са оплетени като свински черва?
14 Януари 2010 11:40
Както и вчера писах - маршрутките имат сериозни проблеми, защото много от линиите дублират метрото, т.е. вече са нерентабилни.
Но даването на пари по този начин е като социалната помощ - ще искат пак, като ги похарчат.
Те имат нужда от преразглеждане на обслужваните маршрути, така че да постигат пътникопоток, което е напълно възможно, а и желано от много граждани, които не пътуват Люлин-София или Младост-София.
14 Януари 2010 11:46
Абе като са нерентабилни, да си прекратяват договора.
14 Януари 2010 11:54
Хийт беше дал данни за печалбата на Центъра за градска мобилност за 2008 г. Някъде около или над 1, 5 млн.лева. Тази печалба е от съкращаване броя на колите, увеличаване на интервалите и съкращаване на времето, през което градския транспорт работи. Вече отдавна няма коли след 22.30 и 23.00 часа. Вече отдавна няма автобуси и повечето трамваи и тролеи да са интервал по-малък от 10 мин., най-често са на от 15 мин.нагоре. Само 2 часа сутрин откъм 7.00 до 9.00 и 2 часа вечер откъм 17.00 до към 19.00 са по-често, за да извозват хората за и от работа. В резултат - и по-малко разходи за заплата, поради намаления персонал.

Ако ти се случи да отидеш на гости, на кино или театър, нямаш шанс да се прибереш с градски транспорт.

Тикат хората насила в ръцете на бакшишите и маршрутките.

И според мене това е умишлено. Скоро ще се разбере.


Това го споделих в началото на месеца. И се разбра - пореден удар към градския транспорт и подкрепа за маршрутките. Много са се разбързали
14 Януари 2010 12:17
ако не се лъжа маршрутките работят по следната схема:
уреждаш (печелиш) линия
вземаш на лизинг (купуваш) бусчета
пускаш бусчетата на аренда - в главата ми се въртят едни цифри от порядъка на 100 до 200 лева /ден
нафтата си я плащат шофьорчетата.
ремонтите са от тебе ама само ако много назлее положението.
На една линия между 2 и 5 бусчета.
Вие си правете сметката колко пари искачат от тая работа. При две три лини са къде 20-30 бона на месец по занижена оценка. това е след изплащане на лизнга, таксите, гаража за бусчетата и прочие. ако си на зле - от тази сума отделяш за човека в общината помогнал да спечелиш конкурса.

14 Януари 2010 13:08
Hamer, прав си. Но не е и толкова да бутат към парашутките, колкото към бакшишите, ходенето пеш и преследване на последните автобуси по GPSа. Щото ако искаш да се прибереш с маршрутка от центъра до Овча Купел, 9:30 ако не тръгнеш, отиваш на горните режими. Но общинският дебилизъм и нежеланието да оправят транспорта без да имат нужда от пари са неимоверни. Просто безхаберие и запазване на статуквото.
14 Януари 2010 13:29

Някой още да вярва на ГЕРБ?

Да! Май фактите се трупат бавно и неумолимо. Лошо...



14 Януари 2010 13:55
50 лева?
За това ли е целият вой?! Вместо да се радват, че таксата не е 500 лева, както би трябвало, тия пиявици се одумват за 40 лева...
Да питат таксиджиите с лизингите как се оправят!
14 Януари 2010 14:08
Това е само началото! Исканията на приближените до ГЕРБ ще се развихрят тепърва - гладни са! Ама като има кой да им дава...
14 Януари 2010 17:40
mitkog
170лева дневно-това шофьор на 21ца ми го е казвал, незнам доколко е вярно -много пари ми се струват.
Но безочието на общинарите е върховно-половин година след старта на последната отсечка на метрото , засега, тия търтеи още умуват как да се преустрои останалия градски транспорт, но не са виновни те , а ние дето ги търпим и си траем.
14 Януари 2010 22:08
Бе тая прословута частна собственост май най-ногу на държавна цица се изхранва, изхранва, още дебелее...као у Америчку!!! Чудесии комунистически, да знайш!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД