Да забравим Румяна Желева ли? Тя танцува едно лято и подаде оставка отвсякъде. Падна от два стола на земята, след като стана ясно, че заради пословичната си некомпетентност ще завлече цялата еврокомисия на Жозе Мануел Барозу. Но с това драмата не свърши, а просто мина към поредното си действие.
Оня ден премиерът нямаше намерение да сменя нито един министър. От вчера обаче Бойко ударно прави структурни и персонални промени в кабинета в опит да замаже гафовете около Желева. Въпреки клетвите от рода на: "Ние имаме дълга резервна скамейка", се оказа, че за да запълни дупката във Външно, Борисов трябва да отвори нова дупка - в отбраната, която пък бе запълнена от 67-годишен генерал. Отнякъде се появи някой си Илиян Михов, заради когото Борисов е готов и на структурна промяна в правителството.
Кадрите решават всичко, но кадри май няма
- преди това и кандидат-кмет на София нямаше, та се наложи Йорданка Фандъкова да опразни министерското кресло. Още по-преди това мултифункционалната дама бе спешно телепортирана от зам. кметско място в зейналото министерство на образованието. Как не се сетиха и за еврокомисар да я издигнат, не знам!
Всъщност Борисов с право заряза каквато и да е консистентност на поведение. Той най-после разбра, че Желева е грешка, която в началото ронеше собствения си престиж, но в края удари по авторитета на правителството. Може би инстинктивно, може би под външен натиск, Бойко усети, че е необходимо спешно да заздрави кабинета. И сега настоява да говорим за промените в правителството му. За новите лица. Вече не иска да обсъждаме Желева.
Но няма как да се говори за промените, без да се спомене причината за тях. Ако я нямаше издънката с Румяна, нямаше да има Кристалина Георгиева, нали?
Основният въпрос и вчера, и днес би трябвало да бъде само един:
Кой номинира некомпетентен политик
да ни представлява пред Европа?
Няма два отговора на този въпрос. Това бе Бойко Борисов! Премиерът я намери, той я издигна и той я крепеше до последно: "Аз подкрепям качествата й, подкрепям кандидатурата й, подкрепям уменията й". Цялата отговорност за случилото се с нея - от номинирането й до провала й, трябва да носи единствено Борисов. Заради ината му сега се сменят министри. Разбира се, като един типичен балканджия Бойко обвини за краха на Желева комунистите, мафията, медиите, европейците и всеки, за когото се сети. Не обвини само себе си.
Последва реакцията на аматьорския хор от клакьори, в каквито Бойко бързо превръща всички от властта, до които се допре. В тази връзка забележителна бе арията на председателката на парламента Цецка Цачева: "Всеки, който тръгва срещу Желева, тръгва срещу страната!" Помогна ли това? Не! Некомпетентност със заклинания тип Кашпировски не се оправя.
Досега Бойко имаше характерен стил на поведение. Върши глупост, но след това - под натиска на съветници или на обществено мнение - бързо се коригира. И обвинява за грешките си други. В България този тип действие се харесва - в края на краищата, рано или късно, Борисов действа правилно, а нарочените за лоши са лесно разпознаваеми - Станишев, Доган и т.н. В случая "Желева" обаче Бойко се отклони от стила си. Той свърши глупост, без да я коригира овреме. И, по-лошо - съзря врага не само в родната опозиция, но и в европейския й еквивалент. Борисов така и не разбра, че неговото обяснение на Желевите несполуки - "БСП и НДСВ ни атакуват в Европарламента", е недодялано и не може да издържи най-слабия полъх на критиката. Каквото и да изприказваш за българите и казана в ада, няма как да убедиш някого, че 785 членове на ЕП могат да бъдат манипулирани от някоя си Антония Първанова. Евродепутатите атакуваха и Нели Крус, и Оли Рен, да не говорим за баронеса Аштън. Всеки един от кандидатите се опита да се защити, някои дори с цената на второ препитване. Само при Румяна Желева защитата бе оставена не на кандидатката, а на премиера, който я издигна. Желева успя да смотолеви нещо от рода на: "Елате ми на гости в Бургас", което направо бе пометено от Бойковото: "Имаше и по-зле от нашия еврокомисар!" И после
цялата държавна машина бе задействана за препирането на Желева
Спомняте ли си как подопечното на Борисов министерство на правосъдието сътвори най-абсурдното становище в правната ни история - то даде право на всички депутати да въртят бизнес и обяви вземането на заплати в парламента за незаконно? Щото правилникът не бил закон, а законът не бил правилник. Всички тези салтоморталета, чиито плодове вероятно ще берем дълго време, не спасиха неспасяемото.
Бойко оттегли Желева като еврокомисар твърде късно - когато за всички бе ясно, че кандидатурата й е неспасяема. По-лошо - в паническия си стремеж да я защити, той първоначално не прие оставката й като външен министър. Представяте ли си какво би станало, ако Желева се бе появила като външен министър след месец-два в Европа? Всички щяха да припомнят: "Пристигна българският външен министър, който се провали на изпита за еврокомисар". Какво друго да кажат? А "Билд" щеше да напише: Невястата на мафията ще се срещне с Ангела Меркел!
Да, преди седмица имаше проблем само с компетентността на Желева. Борисов направи така, че проблемът на една жена се стовари върху цялото му правителство.
Вътрешнополитическите резултати от скандала "Желева" са два.
И двата са лоши за Борисов
Първият е, че бе разклатена локалната увереност в неговата безгрешност. Гафът "Желева" бе разпознат от обществото и драстично намали феновете на Бойко, които досега бяха склонни да махнат с ръка на повечето му издънки. Вторият извод е, че левицата е на път да излезе от тупика, в който изпадна след изборите. Не благодарение на собствените си усилия, разбира се. Благодарение на гафовете на Бойко. Той бе прав, като твърдеше, че "единственият враг на ГЕРБ към настоящия момент може да бъде самият ГЕРБ".
Още по-лошата новина за управляващите е, че заради сляпата вяра към един провален кандидат и заради изцепки от рода на "има и по-некомпетентни комисари", Борисов и ГЕРБ загубиха част от симпатиите, които имаха в ЕС. Докато Бойко обясняваше, че председателят на ЕК Барозу стои зад кандидатурата на Желева, генералният директор на Генерална дирекция "Регионална политика" в ЕК Дирк Анер заплаши, че ще ни лиши от 1.8 млрд. евро. Това жест към приятел ли е? Къде остана промененото отношение на Европа?
Случаят с Желева показва, че Борисов май е загубил "втория си акъл". В момента действа инстинктивно, което съвсем не значи "лошо". Кристалина Георгиева - еврокомисар, и Николай Младенов - външен министър - това са правилни ходове, които просто закъсняха с половин година. Защо трябваше да експериментираме с Желева - това е друг въпрос. Кой е Илиян Михов и какъв ще го играе в кабинета - това тепърва ще видим. Дано не е поредният подшушнат на Борисов "експерт".
Желева е аут от политическата сцена. Но тя ще тежи на кабинета "Борисов", независимо от рокадите в него. Ще тежи, докато Борисов е премиер.
|
|