:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,654
Активни 729
Страници 15,557
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Да пратим Бойко на село

Министър-председателят на България отиде до Кулата да се срещне с "гръцки фермери", съобщиха медиите. (Комшиите от десетина дни ту пущат, ту не пущат международния трафик през границата, с което докарват непредвидени загуби на бизнеса ни). Преди няколко дни пък в нашия вестник излезе интервю с музикант, който разказа как преди членувал в клуба "Да пратим Бойко на село", демек на майната си. Но сега му бил фен, щото за нашия народ само Бойко ставал...

Тук за коментари мегдан широк, но ще врътна темата към понятията.

Как така се оказа езиково и исторически, че гръцките селяни са фермери, а нашите фермери - селяни? Как се оказа, че най-презряното място, където да запратиш оногова, когото смяташ за смешен, неадекватен и примитивен, е селото ни?

Ще прощавате, ама смисловите послания зад терминологията "градско-селско" се изпразниха от предишното съдържание. Нищо не е каквото беше и няма да бъде. Когато градският нещастник се присмива на селския такъв, защото вторият не е отворен на някои технологични джаджи, не знае как да свие джойнт или кунилунгусът не е сред либидните му приоритети, първият не ми се вижда по венец на творението от втория. Таман никак не ми се вижда. Защото вторият освен по-скромните радости с мента и домашно винце знае как да прехрани поне себе си - лук, картофи, лозенце... Вторият (говоря за нещастника, разбира се), най-често е паразит - семейство, социални служби, хазартче, паланджос оттук-оттам...

В последно време все повече се замислям над факта, че ние кажи-речи нищо не произвеждаме. Ни самолети, ни автомобили, ни компютри, ни мобилни телефони, ни филми, които да носят приход, ни играчки, с които да си играе светът... Произвеждаме дрешки, туристически услуги, оръжие, енергия... В неголеми обеми, а първото, третото и четвъртото в по-скоро регресиращи такива. Винаги сме изнасяли жито, зарзавати и друга аграрна продукция, цели векове на практика. Пък



от няколко години внасяме



Нашите "фермери" емигранти хранеха поставстроунгарските бюргери с градинарска продукция - бяха прочути с това (и още са).

А у нас тук вече двайсетина години е проблем да си засеем декарите и да си приберем засятото.

Вече не вярвам, че нещо ще издърпа страната ни към истинското замогване освен нивата. Като казвам това, съм далеч от сиромахомилската идилия за възраждане на старото българско село - на Йовков и Елин Пелин. С многолюдни фамилии, в които всеки гледа по десетина завързака и им бърка бройката понякога, а венец на кариерата им е някое мъжко да стане унтер в армията. И където от сутрин до вечер се блъска - тежко, ръчно, според родената от немотията поговорка "Залудо работи, залудо не стой".

На петима селяни в края на XIX век се е падал един гражданин. На двама селяни в средата на миналия век се е падал един гражданин.



На един селянин сега се падат два и половина граждани.



Хич не е нужно селолюбите да се съкрушаваме по този повод; тази тенденция е такава, каквато е, и е демографски, и миграционно логична. Бедата е, че нашите селяни наистина не са фермери, а старци на доизживяване. Те нямат ни трактори, ни пари, ни сили да зашият този раздран парцал - хармоничната симбиоза между индустрия и селско стопанство, между полис и екосфера, между агора и нива-хранителка. Ще го зашиват бивши и бъдещи селяни, е - нека са фермери.

Срещам такива - ново поколение българи-предприемачи, които искат да произвеждат от земята. И го правят. Които искат да са богати, но не от това, че са продали инвентара на бившето АПК, изспекулирали са с декарите на петдесетина маломощни старци или са смукнали от някой еврофонд по партийна линия, пък после - куче влачи, диря нема. Те се оплакват, че няма достатъчно работници, когато им е нужно, че се бавят помощите, че са принудени да нарушават закони, за да оцелеят.

Но да кажа -



важни хора ми се виждат



И ако "да пратим Бойко някъде" е символ не на политическо отсвирване, а на заемане с проблем, то не при гръцките фермери трябва да ходи той, а при българските.

Българското село е най-трагичното доказателство за нашата бедност в сравнение с ЕС. Не големият град, не курортите, не транспортът - там се различаваме, но някак съпоставимо. Нашето село в сравнение с обикновеното село в Италия, Германия, Австрия, дори Гърция е като Хаити след земетръс, сравнено с Шан'з Елизе преди Коледа.

Мисля, че това ще се промени - или и нас няма да ни има. Мисля, че вече бавно се променя. Почна се със селата край големите градове и тези с курортен поминък, почна се от англичани (!), пенсионери-носталгици, семейства-ентусиасти без работа или с много добра такава в близкия град, от чиято гмеж бягат поне нощем.

Може би трябва за финал да уточня, че съм роден и живял в София (и други, още по-чудовищни градове), но ми харесва да се чувствам селянин. И се чувствам такъв. Уви - не фермер - късно е. Така че ако адашът не свърши работа, все едно съм адресирал горното към себе си, в по-скромни и главно съзерцателни измерения.
95
7800
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
95
 Видими 
25 Януари 2010 23:45
Съгласен съм с автора че сегашните български села коренно се различават от тези на другите страни от ЕС. Имам възможноста да сравнявам моето родно село със селото на полската ми съпруга , преди тридесет и няколко години моето голямо граовско село беше горе-доле равно по жители с полското пък и някак си изглеждаше по-уредено . Сега моето е три пъти по-малко пък за уреждането ме е страх дори да сравнявам , ами то излиза като сравнението на Бангладеш със Франция .
25 Януари 2010 23:47
Да го пратим на село, но не иска той на село, при Меркел иска!
25 Януари 2010 23:51
На двама селяни в средата на миналия век се е падал един гражданин.


През 1920 г. в градовете у нас живеят 19, 9 %, през 1944 г. те все още са само 24, 1 % (4 % увеличение за 20 г.), през 1969 г. за първи път гражданите стават повече от селяните - 51, 7 % (27 % увеличение за 25 г.) и продължават да се увеличават въпреки крепостната система на жителството и пр. Та е съвсем ясно, чини ми се, кой съсипа българското село (благодарение на което българите са оцелели, поне физически, като отделен народ през ония 5 века), чието възраждане е абсолютно невъзможно вече.


На един селянин сега се падат два и половина граждани.

Колкото и да са обругавани в случая, гражданите поне граматически са сепак одушевени същества, така че требе да биде "двама граждани и половина".
25 Януари 2010 23:56
Тъжна тема. В селото на мама преди 20 години живееха около 500 души и 2 цигански семейства. Сега са около 100 старци и около 100 цигани. Преди имаше сигурно 2000 овце и 100 крави. Сега не знам да има нещо освен няколко кози.
26 Януари 2010 00:29
Това са си размисли на Ламбовски и няма как да ги обсъждам. Те ми приличат на една бележка на Брезински, че някъде било писано, че черепът на костенурката е твърд. Брезински твърди, че има грешка и чирепът е твърд (понеже журналистите са неграмотни). Аз пък видях в гугъла, че костенурката наистина има твърд череп, като броня (Брезински явно няма гугъл). Има и друг свят отвъд стената, има и други хора, които казват някаква истина, а не твоята. Когато Ризов, определен от Ламбовски като "музикант", казва, че Бойко си е за село, той има предвид, че Бойко е от категорията хора, на които понятия като Аптека, ОЧЗ, Дупката, Синьто, селтик, селинджър, леле како, ама нищо не им говорят. Това са хората, които си знаеха Шабан, Весна, Мухарем и прочее талантливи артисти. Ами за къде са тези хора, за Версайския дворец ли?
26 Януари 2010 00:38
Доколку разбирам епа българската аристокрация според Васик живее у панелните блокове на Кремиковци
26 Януари 2010 00:48
Не се хващай за думите като Ламбовски. Този тип статии не ми харесват, защото приписват чужди мисли на самия тебе и ти се чудиш, казал ли си такова нещо, или не си казал. Радичков пишеше, че хлебарките като четат нещо, все търсят нещо между редовете, което се отнася за тях самите. И човек гледа собствените си писания и нищо не вижда, защото нищо не е написал между редовете. И така.
26 Януари 2010 00:49
Нашето село в сравнение с обикновеното село в Италия, Германия, Австрия, дори Гърция е като Хаити след земетръс, сравнено с Шан'з Елизе преди Коледа.
ТОВА Е САМАТА ИСТИНА, ГРОЗНАТА И НЕОСПОРИМА ИСТИНА!
Браво г-н Ламбовски, вие и Терзиев правите този вестник.
Селското стопанство беше умишлено умъртвявано, умишлено и методично съсипвано с ниски искупни цени, с невероятна спекула, с кретенско раздробяване на земята, на което са достойни само БГ-ДЕБИЛИ . Разбира се всичко това бе направено под непосредствените "грижи" на турската партия в продължение на 8 години и престъпното безхаберие на всички политически партии и Президент, начело с най- кадърната столетница и с най-големите специалисти от СДС . Хиляди декари плодородна земя вече е чужда собственост, закупена от подставени лица и оставена да чака приемането на Турция в ЕО.
Не съм видял друга страна в Европа, а сигурно и другаде, където уважението към земеделския производител да е толкова ниско, толкова чудесна земя да стои необработена. ЗАтова ще ядем наситените с пестициди домати от Турция, субсидираните дини от Гърция, ябълки и картофи от Македония и Полша и ще мълчим като говеда.

26 Януари 2010 01:00
В синхрон или по-скоро асинхрон с Вуте пък се сещам за едни турски бракониери дето ги бяха прибрали нашите да не се издавят по времето на недоразвития социализъм. Та ги бяха завели у едно варненско село да им покажат ТКЗС-то. И те ти булка спасовден - турчетата като видели недостатъците на каманизъма па като се опнат да искат политическо убежище. Май ги пратиха по-живо, по-здраво...
***
"Които искат да са богати, но не от това, че са продали инвентара на бившето АПК, изспекулирали са с декарите на петдесетина маломощни старци или са смукнали от някой еврофонд по партийна линия, пък после - куче влачи, диря нема."

Без да съм немощен старец станах и аз съпричастен към тяхната участ. Просто закъснях за раздаването на реституираните имоти. И получих за компенсация - е, па ше имаш да зимаш! Та така с българските общинари, предприемачи-фермери, адвокати и обикновени педеруги.
***
Що се отнася до хуленето срещу Бойко (явно е много куул) щото и куцо и сакато гледам си избива комплексите чрез него ми се ще да попитам - а, бе тарикати, то да сте имали по един нормален преди него, че поне да има с какво да сравнявате, а то?
26 Януари 2010 02:58
Не знам как ще се оправи селото, макар че и аз, като автора, искам то да се оправи бидейки по рождение абсолютно несвързан с проблемите му. Tези, които виждам по телевизора да изнудват държавата за пари и субсидии за земеделие, без да са плащали никакви данъци, не ми вдъхват никакво доверие. И според мен, те също не са селяни. Още по-малко пък са фермери. Същите запенени малоумни наивници съм виждал и по протестите в градовете. Но, къде са ония истинските селяни и има ли ги вече изобщо някъде, не знам. Понякога се надявам да са оцелели някакви остатъци, за да се запази поне семката. Едва ли, обаче, има обнадеждаващи изследвания на селската раждаемост, която със сигурност е много по-трагична от градската. Доколкото, според мен, може да се преценява отстрани – тя е ужасяващо зле. Така че няма никакво съмнение, че селяните са отдавна на изчезване. Също както, впрочем ... и фрезистите в града. Някой знае ли, че сега фрезистите са много дефицитна стока? Със свещ трябва да ги търси човек. На какво разчитат, при това положение, борците за външни инвестиции в държавата, не ми се побира в ума. Сигурно смятат да си внасят китайци отвън. Защото иначе просто няма как. Висококвалифицираната българска работна сила, която в началото на „реформите” преливаше като пълноводна река от предприятията, отдавна вече е изчезнала. Ами заварчиците по строежите? Както е добре известно, ако налудничавият проект за АЕЦ Белене тръгне да се реализира, ще трябва да си търсим заварчици в Румъния. Да не говорим изобщо за по-изтънчените инженерски специалности, където, освен добро висше образование, се изисква още и конструкторски и производствен опит, които са предавани като щафета между няколко поколения. Тези неща отдавна вече ги няма. Изчезнали са. Някой обръщал ли е внимание откога битовото електропотребление в държавата е започнало да надвишава силно промишленото? От самото начало на „реформите”. Макар че преди „реформите” то направо се губеше пред обемите на индустрията. Но, отдавна не е така, защото ние отдавна вече нямаме промишленост. Е, защо тогава трябва да имаме земеделие? Откъде – накъде? Икономическото състояние на една държава не допуска рязка граница между отделните си участъци. Тоест, ако по случайност някъде са се запазили някакви оазиси, пясъците на пустинята ги изяждат постепенно и тях. Двадесет години са напълно достатъчни за това.



Редактирано от - ламбен на 26/1/2010 г/ 03:07:11

26 Януари 2010 05:34
Със същата логика може да се зададе и въпрос защо банките бяха продадени , и защо бяха избрани предимно гръцки собственици ??!!
Или защо застраховането е 100 процента частно и няма държавно и така нататък - всички тези въпроси имат един адресат - БеКаПе - или така наречения елит !!
26 Януари 2010 07:58
За статията -
Аз съм си селянче. макар да съм роден в град. Но родът ми е от село, на село съм бил всяко лято и зима, със селото съм свързан. И хич не се отричам от селския си корен.
Лошото за България не са селяните, а СЕЛЯНДУРИТЕ! Ония, дето се гордеят, че по биологическа случайност са се пръкнали в някой град. Да не говорим за тези, дето са родени близо до кестените на "Руски". И са не по-интелигентни от тях - но и те /кестените и съгражданите им/ си остават дървета.
Поведението на ББ не е селско, а селяндурско. Полуграмотност, необоиснована самоувереност, самонадеяност и ненавист към всичко, дето е по-знаещо и можещо от него. А това всичко май е бая всичко.
Селото умира. И го доудушават бавно, садистично. Ликвидираха училищата, ликвидират здравните пунктове, ликвидираха културата - селата остават без хора, загиват.
Ликвидираха възможностите за работа, ликвидираха вероятността млади хора да останат заети в селското стопанство, ликвидираха ползата и перспективите пред малките ферми и фирми...
---------------------------------------
Блогът на Генек
26 Януари 2010 08:17
Трудно е да си селянин в смисълът, който влага Ламбовски в това понятие.Имал съм щастието да живея животът на гръцките фермери за 6 месеца.Когато с колегата поискахме почивен ден за да отидем и да видим Димотика, чорбаджията ни каза-разберете се с кравите, ако те решат да почиват и вие почивайте.
Беше абсолютно прав.Вързан си целогодишно.А като знаеш, че има и друг начин на живот...Трудно е от гражданин да станеш селянин.Казвам го с уважение към Селянинът.Понякога изпадам дори в ерестта наречена физиократия.Само селяните произвеждат блага.Затова се и титулувам анархо-комунист
26 Януари 2010 08:38
Как се оказа, че най-презряното място, където да запратиш оногова, когото смяташ за смешен, неадекватен и примитивен, е селото ни?


ми как се оказа, как... ми като се напълниха градовете ни с бивши селяни, вастоящи граждани, как няма да се окаже така? Не Бойко - селяните трябва да пратим на село!
26 Януари 2010 08:56
Българското село е най-трагичното доказателство за нашата бедност

Г-н Ламбовски, като цяло , но именно
Тук за коментари мегдан широк, но ще врътна темата към понятията

Какво значи беден? Недохранен или нищ духом? Ако е първото, знайте, че между българско село и българско село разлика от земята до небето. Има наистина вопиющо бедни села, но има и такива, дето днес (а и по-рано) не си знаят/знаеха земите и продукцията. Старозагорско/новозагорско/радневските села (просто пример) като чуят понятието "луканова зима" гледат с недоумение. Щото "фцети в бурканити" решават всякакви проблеми.
Животът ми отреди да работя в селска среда (макар и не земеделие). Едва ли можете да си представите колко случаи на подагра срещнах сред българските "фермери" в днешно време. А това някога беше порядъчна царска болест ...
Едно обаче не може да се отрече - по-мръсно и неподредено нещо от български селски двор няма. Стари железа, (части от) автомобилни гуми, поне една купчинка пясък, някакви летви, полустрошена пейка, пробити бидони и какво ли още не може да се види из един български селски двор. И не може да се види никъде на северозапад от Железни врата. И това, вече, не зависи от паричната бедност. Не.
Не ме разбирайте погрешно. Не обвинявам, не соча с пръст. Българския селянин аз обичам, той непрекъснато ме обогатява и изумява с начина си на мислене и светоусещане, който аз, като градско чедо, нямам. Но той - както и никой от нас - не е някаква идеална фигура и не е редно да гледаме на него само като на жертва на "злия днешен свят", понеже той не е такава. Огромна част от проблемите на днешното българско село могат да се срещнат и в книгите на изследователи от преди 500 години. Ако знаете колко от пътеписите на чуждите пътешественици между XV-XIX век натъртват на бедността и мръсотията на българските села в сравнение с тези из Средна Европа ... А именно тези наши някогашни села ние днес идеализираме. Те са нашият "Парадайс лост" и отново не умеем да погледнем истински навътре в себе си.
Иначе, авторе, отново: поздрави за темата!
26 Януари 2010 09:01
Министър-председателят пред българските селяни в Берлин:



Ако имаше Западна България и сега Западна да ни е взела, и София щеше да е като Берлин. Сега София играе Западна България за останалите.


26 Януари 2010 09:10
На петима селяни в края на XIX век се е падал един гражданин. На двама селяни в средата на миналия век се е падал един гражданин.

Ех, не можеше ли поне без този "лозУнг", толкова популярен в началото на 90-те. Ако преобладаването на селяните над гражданите е символ на някаква Аркадия/Лъчезария, то днешна Западна Европа с нейния нищожен процент селско население е пред закриване - морално и материално.
26 Януари 2010 09:19
Глуповато е да се иска връщане на хората в селата. Това е регресия.
Навсякъде в развитите страни, градското население е доста повече от селското, а със земеделие се занимават не повече от 5% от хората. Всичко е механизирано и се получава големо КПД.
Ако некой си мисли, че България шъ живне със селско стопанство, жестоко се лъже. Европа е преситена с продукция, там има от пиле мляко.
На България и требе селско стопанство което да премахне нуждата от внос, но на хората требе техника, требе укрупняване на земята, с това дребно разпокъсано земеделие до никде нема да се стигне.
Не случайно в Добруджа има най-много фермери, защото там площите са укрупнени.
26 Януари 2010 09:30
Тормозчиян
Та е съвсем ясно, чини ми се, кой съсипа българското село (благодарение на което българите са оцелели, поне физически, като отделен народ през ония 5 века), чието възраждане е абсолютно невъзможно вече.
На теб ти ясно, като негър в тъмна нощ. Твоят постинг съвсем изтормози здравият разум. Я виж статистика, колко са фермерите в САЩ (4-5%) или в Западна Европа. Не можеш да имаш модерна икономика с 80% селяни. Ще имаш икономика като при Османската империя - пълно самозадоволяване и носене на шаечни дрехи. Така, че съвсем не ми цитирай онези 5 века, никой не иска да се връща през тях.
Най-големият удар на селското стопанство бе нанесен след 1990г., когато на селянина, който обработва земята - тя му бе отнета и дадена на гражданите, които съвсем не мислят да я обработват. Също му бяха отнети и средствата за производство - машините, към 1989г. в България е имало около 118 000 трактори. Така с така нареченото връщане в реални граници ликвидационните съвети практически ликвидираха селското стопанство. Тогава селяните си намериха поминък в градовете и в Испания, Гърция и Италия. Проблемът в село не е, че селяните са малко, а че тези, които могат да работят напуснаха селото.
С така наречената приватизация пък бяха отнети средствата за производство на работниците от града - в цялата подбалканска долина имаше работа за около 500 000 работници в оръжейните заводи, сега те се броят на пръсти. Да не говорим за залеза на гигантите, някои построени от водещи фирми -типичен пример Ямболена в Ямбол построен от Круп и Лунге и закрит за да не конкурира подобно турско производство.
26 Януари 2010 09:32
Не разбрах, кой Бойко да пратим на село, Ламбовски или Борисов?
сиромахомилската идилия за възраждане на старото българско село - на Йовков и Елин Пелин.

И туй от де го взе? Еле пък за Йовков?
А Премиеро вместо на село можеш да си го сложиш отзад, в смисъл, на задното стъкло.
26 Януари 2010 09:32
Че сме бедни - бедни сме,
АМА ЗАЩО СМЕ МРЪСНИ?

Защо същият този селяк за 130 години не е сложил камъни по двора, а гази кал до коляно. Окрал е камъните от римските крепости за да си подпре полусрутения кокошарник, ама по двора не е сложил.
26 Януари 2010 09:34
Защо като се качиш в български автобус имаш чувството, че някакъв зъл поробител(турчин, руснак и американец на едно) ограничава достъпа на българина до течаща вода и му дава колкото за пиене?
И ти иде да извикаш...
26 Януари 2010 09:37
Автора,
26 Януари 2010 09:39
Григор Груев,
ти първо виж именно ти какво си сложил в поста си, умнико, а после се грижи за селяните.
26 Януари 2010 09:49
АмЪ азЪ съм против...Тоя лозунг - Назад към природата - сиреч към земята - ни гу приемам...Тъкмо сме се кротнали и ще ни се надовлекат разни гражданя които викат на мотиката - копачка...И като почнат едни: Дай магданоз...ела да ми посееш курмита...Винце имаш ли?...И ни отиде пасторалната идилия...Шъ замирише и тукънка на градски салами от талаш и на скоропукница от мушмули...Нцъъъ...ни съм съгласен...Стойте си там...живейте...пък ний тукънка - шъ си мрем...


***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Януари 2010 10:04
В последно време все повече се замислям над факта, че ние кажи-речи нищо не произвеждаме.
Най-после и инелигенцията взе да проглежда
26 Януари 2010 10:06
Mrx++ 26.1.2010 г. 09:30:47
Добра и вярна логика. И после? Скоро няма да има управия, нали? Просто няма как и откъде да дойде.
26 Януари 2010 10:36
Много приятна статия, но с някои работи не съм съгласен - у нас обществото много отдавна не е само селяни и граждани - има и мъже. Та ББ ходи напред-назад, за да се праи на мъж, така че по-добре да не го пращаме при българските фермери, че да не стане бау
26 Януари 2010 10:38
Истината е, че трябват данъчни облекчения и стимули за малцината останали на село кооперацийки и фермери.Виждал съм дори и цигани да работят на село.Само с иронични подмятания и "намиране на проблема" нещата няма да се решат.Урбанизацията е световно явление.
26 Януари 2010 10:41
КунилУнгус от лунгур ли идва?
26 Януари 2010 10:48
Имах един братовчед, лека му пръст. Та той казваше " Най-опасни граждани са току що дошлите от селата." Между другота, Ловкий, какво стана с твойто кисело зеле. От ноемврийски форум останах с впечатление, че си водещ специалист в технологията. Моето е отлично и хруска като кристал.
26 Януари 2010 10:49
Язе права разлика между селянин и селяндур. Селяндурите живеят в градовете , особено в София. БГ ще тръгне напред и нагоре, тогава и само тогава, когато земеделската земя е земеделска , а не пустееща.Това значи, тука вече има условия за работа(бизнес)!.!
26 Януари 2010 10:53
Пък язе гледам, че след сагата "Желева" има остра криза в жанра. Чудят се къде да заръфат Боко. И се лигавят само. Комуне-лингус.
26 Януари 2010 11:02
Добра статия на Ламбовски.
Но само е зачекнал темата.
Състоянието на нашето село е резултат от 66 години унищожение.
Заради вечният страх на партийните сатрапи че земеделеца е независим от тях бе причина за системното унищожение на селото. На думата благосъстояние беше забранено да се появява на село, защото там то е най-лесно достижимо.
Как няма да е мръсно и неподредено?
Какво да е, след десетилетия на МИЗЕРИЯ?
На ОЦЕЛЯВАНЕ, без пари, при постоянно изцеждане на ресурсите.
Да, естественото спасение и шанс за измъкване на държавата от блатото е в земеделието. Обаче то е вече съсипано от комуноидната мафия.
Заради лична изгода съсипаха държавата. Съответно - и бъдещето на децата си в нея. Във всяка страна е тест за държавническо поведение политиката на управляващите към земеделието.
Един българин не може да изостави Земята си.
Но ето че именно това наблюдаваме.
66 години
26 Януари 2010 11:04
ЗИП-е, има от пиле мляко в Европата, ама не е вкусно. Ти ял ли си европейски домати и краставици? Пълен боклук са на вкус, но видът им е супер. За да ги овкусят ги поливат с разни сосове, не ти е работа. Така, че не бързай с изводите! Има място и за българското земеделско производство, но няма кой вече да произвежда
26 Януари 2010 11:05
наблюдател 3 26.1.2010 г. 10:38:08
„Урбанизацията е световно явление.” А за Курбанизацията какво мислиш? Защото именно тя, а не другото, за което казваш, съсипа селото на Бълария. Трябвали им били данъчни облекчения, според теб. На всички ни трябват, не само на тях. Но, ако всички не могат да ги имат, значи не могат да ги имат и те. Знаеш ли, всъщност, какво им трябва наистина? Едно младо, подготвено и желаещо да работи истински, ново поколение. Но, откъде ще дойде то? Няма откъде, поне в обозримото бъдеще. Така, че – днес просто няма за какво да въздишаме и да си говорим глупости – катастрофата, която сами си направихме в началото на 90-те години, беше пълномащабна и от нея скоро няма да има оправяне.
26 Януари 2010 11:09
Вместо коментар:
Да влязат Желю и Фильо с тричленките...



***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Януари 2010 11:22
Статията на Бойко Ламбовски не трябва да се чете само буквално - "назад към селото" от страна на гражданите, а като повик да не се доразруши това малко, което още не е съсипано. Никой нормален човек (и той го казва) не мечтае за връщане към патриархалното село на Йовков и Елин Пелин. Става дума за това, че в България, с нейните прекрасни природни дадености и традиции в производството на селскостопанска продукция този отрасъл е поставен в тотален "нокдаун", който ще се превърне и в нокаут, ако правителството не вземе спешни мерки за спасяването и вдигането му на крака, използвайки ефективно и еврофондовете за тази цел.


"Що се отнася до хуленето срещу Бойко (явно е много куул) щото и куцо и сакато гледам си избива комплексите чрез него ми се ще да попитам - а, бе тарикати, то да сте имали по един нормален преди него, че поне да има с какво да сравнявате, а то?"
26 Януари 2010 11:23
Mrx! Точно връщането на земята "в реални граници" разби селото. казвам го като наследник на 20дка земеделски имоти разпилени на 8 парчета вкл. от подивели овощки през ливади до части от големи блокове със зърнени к-ри че и няколко реда лозе. едновременно с радостта на родителите ми(израсли в близкия си окръжен град, с "тежки" промишлени специалности и почти толкова далеч от селото колкото и аз) помня и че никога не е ставало дума да ходим да ставаме фермери а винаги говорехме за ренти или изгодна продажба.
от друга страна в суровия свят на капитала лозунга "земята на тези, които я обработват" е малоумие. затова ТКЗС-тата и АПК-тата трябваше да се преобразуват в АД-та и всеки с дела си, пък който иска да напуска. разбира се пак можеше да стане като с масовата приватизация но поне щяхме да приемем принципно правилен модел. сега комасацията става по най-болезнения начин, с бавно и фалитно осъзнаване че няма как да печелиш от 20-30дка с 5-6 култури+10 овце и 3 крави независимо дали можеш някак да си позволиш техника и пари за нитрати и смески. просто щото няма как да реализираш "печалба от мащаба". кога ли ще го осъзнаят и гръчулята дето искат капитализъм ама с гарантирани от държавата/ес печалби?
26 Януари 2010 11:59
дъртреалист Че си дърт ти личи, ама реалист - хич. Заплакал си за селото преди 1944г. - мизерия на квадрат. Моят прадядо е владеел земята на цяло село, сега на мен се падат 2 декара и аз не съм ги потърсил. Това на математичен език се казва "комбинаторна експлозия" - много наследници през поколенията. Като отидех в къщата му - 1 ден не можех да изкарам, ни клозет, като клозет, никакви условия за модерен живот. А как са били ратаите му можеш да си представиш. Не си ли гледал филма "Господин за един ден" по Г. Стаматов. Ей това беше нашето село- беднотия до шия. А то до 1944г трудно се променяше. Ти като дърт за такова село си се разплакал. Нужна беше революция да се промени. През 80-те години селата бяха в сравнително добро сътояние - и промишлеността беше влязкла в тях. Сега пак върнагха мизерията такива дърти реалисти като теб.
26 Януари 2010 12:07
Другаре,
гледам тука се е заформило едно убеждение че гражданята слушат Роял Синематик Орчестра, а селените - Валя, Бони, Живка и други подобни с едно име. Може и така да е, ама аз знам едно много приятно изключение. Един мой авер от малък град от селски тип, има обичая да отиде у хоремага (таверна по новому), да плати консумацията на тинейджърите вътре, слушащи тея с по едното име (обикновено водчици с колички) и да каже на дъ-джъто: "Пускай тавариш Кавардалидзе и ансамбл "Белый змей" чи ши та прибия". Така да се каже - възпитава у тинейджърите вкус към извечното и непреходното. И не е само той - вече има цял идеен кръжец около него. Скоро сметат да ходят у съседното градче, мисионери ше стават, ама им липсва още един член на групата (деветият), хем да са тек, хем да го докарат тон и двеста общо тегло.
П.П. Бат Димчо е 136, предимно месо.
26 Януари 2010 12:08
Бат Ицо, прав си на 100%.
Така трябваше да стане и то не понеже ние с теб мислим така.
Обаче първо трябваше да се ликвидират ТКЗС-тата като "бастион
и източник на социализъм" /макар, че кооперациите в селското
стопанство са още от царско време/ и второ макар и малък все
пак сме някакъв пазар /като територия и население/. Като затрием
нашето производство отваряме ниша за чуждото.
За всичко това си има конкретни виновници и те се знаят.
Един д-р Тренчев като гост на наш форум си призна /прави му
чест/, че нещата не се развиха така както са ги мислели и се извър
шиха много "дивотии".
Пак се сещам за каруцата и коня. В нормалните държави политиката
е следствие и обслужва икономиката, докато при нас с груби полити
чески вмешателства се съсипа всичко което даваше национален доход.
26 Януари 2010 12:34
Не знам дали ще е на място, но искам да припомня на колегите от форума, че през първата половина на 20век, българи са ходели в Унгария и Чехия/за други не се сещам/ да ги учат на земеделие, по-точно на овощарство..........а сега.......
26 Януари 2010 12:38
Тръгнааме от Гераците, пак свършииме как брадатите седесаре разсипая селото... То, понеже, в ликвидационните съвети и поземлените комисии, които раздаваха земя на родата на партийците, дето едно време не са имали нищо, само избрани демократи беха...
То, комунилингусът, верно требе да е някаква страшна перверзия с трайни увреждания за активната страна.
Венерико-марксическо заболяване!
26 Януари 2010 13:01
Православният марксист за сетен път разказва за циганьорското село на дядо си.Абе, аланкоолу, не всички са били лентяи като във вашето село.
26 Януари 2010 13:15
Тука само си чешем езиците със сладки спомени от детството, но никой от нас няма да отиде на село и да произвежда, макар и само за лично потребление. Тя, връзката със земята и добитъка е отдавна прекъсната. Фермер се става по рождение. Ей го как е в Европа. Бащата, дядото, прадядото - все фермери. Синът наследява фермата и работи в нея, готов и обучен още от малък. Виждала съм 12-13 годишно момче на трактора на баща си. Всичко точно, отмерено, ако не го загледаш ще помислиш, че е възрастен.
След няколко изгубени поколения нереализирани фермери връщането назад към селото ще стане много трудно. Освен ако някоя суперкриза не ни принуди да го направим.
26 Януари 2010 13:25
Много умни неща съ написаха за селяните, селяндурите, гражданите, кестените, комунистите и велосипедистите.

А проблема с гражданите и селяните е просто, че се събраха много бързо на едно местоживеене. Иначе "селската" или "градската" идилия са хубави неща за едни, не особено за други - вкусове всякакви, само да не ги събираме вкупом щот става манджа с грозде...
26 Януари 2010 13:31
Ми ний Бойко го пратихме на село бе майна, Банкя та баш насред Софето го пратихме Хак му е сега - делят един мегдан с Гоце
26 Януари 2010 13:41
гражданята слушат Роял Синематик Орчестра, а селените - Валя, Бони, Живка и други подобни с едно име.

Аз пък като ходя на село обичам да слушам музика на вън. Акустиката е убийствено добра и слушам, айде поне някаи неща:
Alan Parsons Project
Asia
Black Sabbath
Blue Murder
Boston
Bruce Springsteen
Chicago
ELO
Dire Straits
Foreigner
Gary Moore
Jean Michel Jarre
Joe Satriani
Kansas
Marillion
Pink Floyd
Queensryche
Robert Plant
Roger Waters
Rush
....
Supertramp
Toto
.....
Winger
Yes
Yngwie J. Malmsteen
26 Януари 2010 13:45
Круелке, ами то сегашната криза не е ли "супер"? Кой както си е послал както се казва. Двете лозенца на дядо, лека му пръст, ги спасих и си цоцам винцок и ракийка. И на авери давам. Земите на мама не съм ги продал. Сега един кооператор нещо ми бяга по тъчевата линия ама че го изловиме. Изпонаучиха се да подписват бабичките под разни договори, зарад тиез пусти европейски кинти, и съвсем през просото почнаха да я карат. Покрива на къщата потегнах, ама там още има да се прави. С един братчед от махалата стана заварка и човеко помага из двора и за лозето. Много е работлив и не крадне, пък челядта му голяма. Давама му по някой друг лев и брашно на корем.
Гората ги спрях да я секат, щот горските само далавери връткат пък файда няма за мен никва.
Фермер не знам дали ще стана, ама от глад няма да умра. Да му мислят другите.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД