:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,031
Активни 714
Страници 14,934
За един ден 1,302,066
Дилеми

Защо са им университети на Перник и Бухово?

Този въпрос изобщо нямаше да стои, ако имаше надеждни измерители на качеството на висшето образование
Откриването на нови висши училища у нас винаги е пораждало спорове. Когато за проекта лобират силни политици, включително президенти, инвестират се милиони, а адресът е екзотичен - като града на металургията Перник, разположеното на хвърлей от София Бухово или живописната Сапарева баня, дискусията съвсем става карнавална. Така въпросът трябва ли му на Перник университет и от колко университета има нужда България измества по-значимото питане - какви искаме да са те, защо не могат да са такива и как си представяме като цяло политиката по осигуряване на достъп до качествено образование.

В последното десетилетие, че и повече (от времената на платеното обучение насам), тези въпроси се оглеждат в стихийна реалност. Висшето образование стана масово, без да заявява открито това като своя философия и на фона на потресаваща всеядност. Което впоследствие послужи и като



своеобразно алиби за ниско качество



Едва ли не се приема, че след като става все по-задължителна, бакалавърската диплома следва да е получена без особени усилия - и от двете страни.

По парадоксален начин този стихийно разраснал се пазар можеше да е още по-уродлив, ако държавата не бе загърбила желанието си да се намесва в него. Тя се отказа да определя приема на студенти по специалности (тоест да задоволява лобистите) и спря да финансира университетите на исторически принцип (тоест да поддържа сгради вместо функции). След изчисляването на капацитета на всеки един университет правителството вече само формално регулира пропускливостта на входа на системата. Висшите училища са свободни да решават колко студенти в рамките на капацитета да приемат, а местата са повече от предходни години, тоест студентите имат по-голям шанс да бъдат приети на мястото, в което наистина искат да учат, вместо да бъдат ограничавани от външни и изкривяващи предлагането ограничения. Системата не товари и бюджета, защото колкото повече са студентите, толкова по-нисък при предварително определена субсидия за висше образование става нормативът за издръжка на един студент.

На фона на тази либерализация в откриването на нов частен университет не би следвало да има нищо притеснително. Инициативата, инвестициите и рискът са частни, а изборът на студентите дали да пътуват за час до София, или да си останат в Перник си е тяхна работа. Единственото, което държавата би следвало в този случай да гарантира чрез контролните си механизми, е качеството на образование. Във връзка с това намесата на парламента, който трябва да реши окончателно дали да пусне университета, или не, е необяснима на фона на липсващата компетентност и вече получената положителна оценка на проекта от Агенцията за оценяване и акредитация.

Точно тук се пропуква цялата постройка - и при новите, и при старите университети. Акредитацията бе натоварена с много очаквания



да отсее добри от лоши университети,



а оценките да бъдат обвързани с финансирането. Това не се случи. Университетите ни са от добри по-добри, а това няма никакво значение за финансирането им. Нещо повече - законът у нас съвсем официално допуска системата да е двойно раздута. Един преподавател има възможност да участва в акредитацията на два университета и тази "ограничителна" мярка, представете си, е въведена едва през 2007 г. Чисто статистически това води до следния резултат - 270 хиляди студенти за учебната 2008/2009 г. срещу 224 000 през учебната 2001-2002 г. При преподавателите показателите са съответно 22 672 през 2008 г. срещу 23 888 през 2001 г. Тук не броим изцяло незаконните звена и не поставяме въпроса за административните разходи по поддържане на толкова много университети при относително малките разстояния между населените места.



Отстраняването на абсурда "две в едно"



е сред предложените поредни поправки в закона за висшето образование (дали пък с университета в Перник не се бърза точно заради това?). Ако ограничението бъде прието и приложено, то вероятно ще принуди университетите най-сетне да се откажат от специалностите, които не са им присъщи. Дано да доживеем и по-добри механизми за оценка на университетите. Самото очакване държавата да ги принуждава да закриват звена и да сочи слабите им места обаче е показателно и ги изобличава в най-тежкия им грях - компромиса с академичното, прикриван от приказката за автономията.

Иначе в Перник сигурно ще има университет. И ако държавата не възнамерява да мери с два аршина, такива скоро ще видим и в Бухово и Добрич. Сапарева баня засега отпада. Да им е честито!
47
3744
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
26 Януари 2010 00:24
Егати кефа да завършиш в Бухово. Сигурно с диплома от филиала на Илинойския Южночикагски Свободен и Прогресивен Университет в гр. Гари, Индиана.
*
Бичкиджийница за дипломи и пари, това са тези нови Университети. Даваш пари, получаваш диплома. Няма приемни изпити, няма скъсвания (кой е луд да се лишава от доход). Кеф ти бакалавър, кеф ти магистър (де gmat де), кеф ти дофтур (PhD).
*
Образователен кючек на ента степен.
26 Януари 2010 00:46
Що, ако целта в живота ти е да станеш началник в митнцата, от какъв зор да се буташ да учиш в СУ, или в нормален западен университет?
Плащаш си за дипломата, а за останалото си имаш връзки.
Ако нямаш- и в Харвард да завършиш все тая.

В България ако има човек за съответната служба, има и учебно заведение което да му даде диплома. И както виждаме конкуренцията между учебните заведения за привличане на съответните хора се засилва.

Иначе в наши дни ако искаш да получиш образование, а не диплома за службата, няма особен смисъл да учиш в България. Университетите в Германия, Франция и Великобритания бяха пълни с български студенти и преди да влезем в ЕС. В Германия още 2004-2005та година българите бяха третите по численост чуждестранни студенти след тези от Китай и Русия.
Да му мислят в Хайделберг и Мюнхен как ще привличат студенти като отворят гоцевото учебното заведение в Перник.
26 Януари 2010 01:55
Поредната пералня на Гоце и компания.
26 Януари 2010 02:25
Яз това го знам, бе! Джкоер ми не требва. УНИВЕУСИТЕТ.
26 Януари 2010 03:19
Един преподавател трябва да участва в акредитацията на само един университет и толкова. Ако това досега се беше приело, повечето измислени нови колежи и "университети" щяха да бъдат закрити.
Първанов, воден от местен патриотизъм, се опитва да пробута този проект за университет в Перник, но човекът, който казва дали да има или да няма такъв университет, е Б.Борисов. Така че "Гоце и компания" означава Първанов и Борисов.
Подготвяният от ГЕРБ ‌ нов закон за научните степени и звания цели да легитимира именно нововъзникналите през последните 10-15 години многобройни измислени колежи и университети. Тъй като само с гастролиращи преподаватели не става, новите "университески центрове" решиха да си произведат собствени доктори, доценти и професори. Досега ВАК беше естествена спирачка в това отношение, от след няколко месеца няма да е така.
Че трябва да има промени в закона за научните степени и звания, е ясно. Че структурата и дейността на ВАК трябва да се опрости, това е повече от ясно. Например т.н. НК (научни комисии) и въобще третите "защити" на дисертациите пред тези комисии (с последващ 2-месечен "карантинен" период на изчакване) са напълно излишни - т.н. "вътрешни" защити, последвани от "външни" защити пред СНС ( специализиран научен съвет) са напълно достатъчни. Но тоталното премахване на една централна държавна структура, която да налага общи стандарти и да назначава специализираните научни съвети, и замяната и с "местни" петчленки, само ще задълбочи корупцията и профанизацията и на висшето образование в България. Няма да се учудя, ако след време Първанов и Борисов станат професори "университета" в Перник-като благодарност за положените усилия.
26 Януари 2010 06:02
"Порше" ще спонсорира политехниката, няма начин ...
В архитектурата, ще им специалност - "Фаянсови кенефи и вътрешно пространство" , факултета по химия сигурно " Цървули и полимери" , билогията "ДНК у шопо" , селкостопаснкия профил " Компиро и селекционни дилеми" " "Борба с поганецо " , ... а мотото на университета " Що си требе ...оно си сака!" ...
26 Януари 2010 06:12
Разбира се, че трябва да има голямо учебно заведение в Перник!! Производителите на хапченца и прахчета напоседък го закъсаха в миньорския град, а в Софето ги бият.Идеята да си направят и те Студенски град е навременна. Търговията е тласкачо на напредъко, нъл'така!!!
26 Януари 2010 07:47
Факултетът по история може да се открие само по един единствен начин ... с лекция на тема " Рицарството и навущата", понеже ще присъстват високопоставени гости ... Елизабет II, Хуан Карлос, Карл XVI Густав, Харалд V ...
Мистерията на българските гласове ще омае височайшите гости с песните "Има-нема" , която ще е симултантно превеждана ... , "Моме Костадино" и "Ой шопе, шопе". Македонските ни колеги ще изнесат приветствена ... лекция на тема "Го ли има пилото во авионот ? " и вселебата ще завърши с граовско хоро и ... традиционното състезания за ходене по голяма нужда в дървена постройка на двора на университета.



Редактирано от - San De Cannes на 26/1/2010 г/ 08:01:24

26 Януари 2010 08:02
Троловете с книжка под мишница...
----------------------------
Блогът на Генек
26 Януари 2010 08:43
сега шъ запиша докторантура на тема "Отражението на шопската салата при поглъщането на третата гроздова ракия и съотношението на ингредиентите сирене, домат и олио за оптимизирането на процеса и неговото приближаване до изискванията на ЕС"
26 Януари 2010 09:29
Долу ръцете от граовската ковачница на интелект!
Нема само компир да садим , я !
Перник, Враца, Благоевград - бастионите на интелекта в България !
Боже, Боже, до къде я докарахме след 20 години на никъде.....
26 Януари 2010 09:37
Е па защо им е на мутрите инженерно образование? Досега идеално се справяха само с бизнес и мениджмънт!
26 Януари 2010 09:42
Несериозното отношение по темата не ме прави по-малък оптимист.
Станишев не трябва да стои на страна от това благородно начинание , a може да напише нещо по темата " От шопа до Шопенхауер" ... и нека да бъде все пак в поредица озгалвена "Светът-желания и представи" ( тук могат да влезнат и предишните му съчинения ) . Ако има катедра по икономика ... с голям интерес бихa се посрещнали лекции по икономикс на тема " Strategic Livestock Markets in Buhovo" , създаването на BLSE ( Buhovo Livestock Exchange ) ще оживи района , ще му придаде динамика ... Направо ще е хит курса от лекции "Shop and shopping" , според мен . Откриване на филиал на косерваторията е само въпрос на време , следват опера , балет ... Как биха ви звучали имена на бизнеси като : ShopInvest, ShopVenture - капитал и инвестиции , ShopBrothers - одитори , Shop&Shop - адвокатска фирма , ShopFirst - магазин за хранителни стоки, ShopWizard - търсачка, TeleShop - телешопинг по бТВ, ShopN - продуцентска къща , ShopIN-ShopOUT - магазин, Shop-Shop - уебсайт за комуникация между шопи, Shopees Beauty - това е ясно ... за жени, eShop - еквивалент на еBay , Shoptopia-издателска къща, ShopenZBitte- маркетингова компания и консултации , Shophosting - ясно е, PremiumShop-вид сървър, XShop-дискртетно , Shop Exchange - обмяна на дрехи за шопи ( обмяна на запазени маркови дрехи) , Shop Engineering, Shopidia- търсачка за евтини самолетни билети, хотели , TravelShopAR-туристическа агенция , ShopAIR, NinjaShop-продажба на шопски комикси, Shopomania, HotShop, ShopCom Wireless , Shop2Shop - Skype за шопи ... Това е само едно добро начало ...
26 Януари 2010 09:58
Я да ви питам, майтапчиите по-горе и авторката. Ако въпросните университети ги преместят в София ще имате ли нещо против? Защото не съм чул да протестирате срещу бичкиджийниците на дипломи, разположени в центъра на просветата София. СВУБИТ , ВУЗФ, ВСУ "Любен Каравелов" и десетките незнайни училища и колежи не ви пречат и възмущават. Но са в София. Там може, но в Перник е неприлично. Да ви превзетите принстънци и харвардичани.
26 Януари 2010 09:58
Ка се не усети Суполя кат най-хитрия пулитик, да прасне едно Уни у Драндар, та взе че Гоце го изпревари и тури у Сиришник!!
Да е честит на дудукарията новия СУ
26 Януари 2010 10:05
Сандокане,
сабуди са от тез опери, требе и публиката да се закара от Софето у новите дестинации Сиришник, Бухово, ........................
26 Януари 2010 10:07
Всички, които врещят че не трябва университет, да предложат ЗАНЯТИЕ на младежите.
26 Януари 2010 10:09
А Дупница изостава...Що?


***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Януари 2010 10:11
За нас истината, която прилича на лъжа, не е по-добра от лъжата, която прилича на истина.
26 Януари 2010 10:12
Хм, насъбрале са се тука едни елитарници...
26 Януари 2010 10:15
University of Assville ... интересно !
26 Януари 2010 10:25
И‌ братя Галеви - доктори хонорис кауза на University of Assville
26 Януари 2010 10:31
Сериозен въпрос. Някой запознат ли е с проекта за университет в Перник?
Какви специалности ще има? Кой ще ги преподава?
Доколкото е известно университета не е проект на политици, а на частни инвеститори. Те просто са избрали Перник като удобна локация - близо до София. А Перник, както и цяла България търси инвеститори. Не знам град, който би изгонил подобна инвестиция?
26 Януари 2010 10:31
Защо ли не виждам коментар на Мишо Константинов под тази статия ?
26 Януари 2010 10:38
Дали пък инженерната мисъл на Борисов няма да извърти една професура в Перник? Той май само такава титла си няма - е, сега Гоце ще му бутне
26 Януари 2010 11:34
Лейтенанте,
не си прав!
През цялото време тук сме се базикали или откровено критикували фалшивите "университети" И в София. Особено са го отнасяли НБУ, УНСС и други "известни".
А виж, за полуизвестните имаше статия миналата година - не помня кога - изброяваха кой къде. В София, че в Подбалкана, че къде ли не...
Така че - не само на Невидимия университет в Перник се смеем.
----------------------------------------- --
Блогът на Генек

26 Януари 2010 12:18
генек,
да слагаш "утре носете съответната сума" и НБУ в една графа си е гавра. В УНСС има шансове и да излезне нормален вишист - от НБУ тц ... от там се пръкват министри
26 Януари 2010 12:28
Дипломи издадени в България от 1995 г. насам вече не се признават никъде по нормалния свят. Затварят училища, в университетите приемат без изпите и всеки циганин може да запише медицина, право или NBA, а Гоце Клекалото създава нови? С нашите пари!
26 Януари 2010 12:47
Абе, то гаврата почва с наименованията - университети!!!
Но гавра не с тях - гавра с учението изобщо.
26 Януари 2010 12:51
Rego, това го пиша от месеци, колегите също настояват за подобна система, но нали знаеш - не е целта добро образование, а лапане на държавни субсидии, препиране на пари с печатници на дипломи и всите наши безмозъчни да имат завършен "университет" оод.
26 Януари 2010 13:29
KGK, в нашенската преса, па и по радия и телевизии, място за сериозни въпроси няма. Няма значение кой, какво и как ще преподава. Щом е у Перник, ще е нещо за спържа и голфове. Пък и тиквениците пригласят. Като че ли са завършили университетите от Бръшляновата лига, а не габровската политехника и ШУ. Но тук е така. Който се е уредил да се набута в някой от старите вузове, или си е регистрирал нов, не подбира средства да пречи на напиращата конкуренция. Някакви хора са решили да дадат милиони за да построят и организират ново училище и ще ги изядат с парцалите:" ама то ще е фалшиво", "ама то ще е в Перник", "ама защо ви е нов университет, я вижте какви хубави стари си има в София", "и са само на 30 км". Сигурно същите приказки са се сипели и преди 120 години по адрес на братята Евлоги и Христо Георгиеви и преди 80 години за Димитър Ценов: "абе защо ви е университет в това забутано село София (Свищов)? Я вижте колко много и какви хубави университети има във Виена, Будапеща, Берлин, Париж, Москва, дори и в Букурещ . Че са и наблизо, с трена за ден-два и си там."
26 Януари 2010 13:51
Гоце - ректор на пеунишкиот унивеуситет. Бате гойко - доктор кауза пердута на същиот. Гейчето може да стане професор там и шеф на катедра поне.
26 Януари 2010 14:06
Сичкото народ висшист стана, са нема кой една магистралка да копне през полята...
26 Януари 2010 14:19
Грубер,
Прав си. Гледах предаването за този университет по Би Ти Ви. Въпросите на водещата бяха неиздържани. Ректорите на ТУ и СУ реагираха като че ли ще им вземат хляба. Може би последните биха се радвали, ако въобще нямаха конкуренция - нито за студентите, нито за кадрите си. Интересно как биха ме убедили, че те предлагат качествено обучение - с преподаватели, заплатени дотолкова, че не могат един нов автомобил да си купят, камо ли да участват редовно в международни конференции, а за финансиране на научни изследвания - с по няколко стотин лева на човек годишно.
26 Януари 2010 14:43
Бе некой нема ли да каже като къв ше е профила на ВУЗа в Бухово?
26 Януари 2010 15:06
Новина от последния час : Славчо Трифонов ще строи Университет в Сатовча.
26 Януари 2010 15:33
А Дупница изостава...Що?

Изобщо не изостава. Там има Педагогически колеж. От 1935 година, впрочем...
26 Януари 2010 15:52
И, долу ръцете от Пернишкия университет! Вашето прилича на богаташа със 100-те свещника, дето завидял на кандилцето в бедняшката колиба. Пак ви казвам, Перник е дал толкова много на страната ни и е получил толкова малко, че просто сме длъжни да подкрепим всеки принос за града. Или вече няма неща като справедливост? Освен това, много подценявате будния ум на граовците. Там има нелоша традиция, например единственото учебно заведение за минни специалисти до 1955. След това е София, та само София. Изборът на Бухово също е добър. Заслужава поне нещичко след десетилетия негативи от уранодобива и "Кремиковци".
26 Януари 2010 16:29
А у Долно Уйно - колеж за мъжки пилонджийки.
26 Януари 2010 16:39
Ситуацията с "новите", "свободните" и всякакви други у-тети е чиста профанизация, както някой отбеляза по-горе.
*
Няма нище лошо да се правят вузове в малките градове, даже е много хубаво. И в САЩ го има. Само че те обикновено са филиали на големите щатски университети. Така според мен се избягва профанизацията.
26 Януари 2010 17:35
Преподавател на първокурсници от спец. "Специална педагогика" идва пиян на изпит. Не може да си отключи кабинета и моли за помощ. Не изпитва. Но пише само "пет" и "шест". За което получава букет цветя, кутия бонбони и бутилка евтина водка. Всички са щастливи.
Познайте в кой "престижен" български нечастен университет се случва това.
26 Януари 2010 17:48
В същия "университет" същите студенти, но вече изпечени, крадат стари курсови работи от кабинета на една професорка. Сменят заглавните страници и ѝ ги дават за рецензия и оценка. Последните са положителни.
26 Януари 2010 18:31
Едва ли има смисъл да коментираме къде и какво може и не може да има. Само си мисля, че май много се обезцени самата форма на висшето училище. Криво-право, "Университет"!? Колко от нашите отговарят на някакви критерии за това име?
26 Януари 2010 18:54
.... и до сий ден си мисля, че идеята за университет в перник е майтап на сексуално увредени личности ...
26 Януари 2010 20:15
Защо им е университет в Благоевград?
26 Януари 2010 20:56
Що бе, Мето, нужда да нямат - там учени ли се раждат?!

п.с. Ник- а, както и слабостите ти по кулинария директно въздействат на въображението ми с любимото ми и традиционно немско блюдо - печена наденица „Метвурст“ с картофи и кисело зеле.
26 Януари 2010 21:06
ама ти да не се обидиш, че като те чета си мисля за тези работи, а не за други
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД