:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,806
Активни 689
Страници 14,709
За един ден 1,302,066
Развитие

Сблъсъкът на титаните

Демократична република Гугъл тества желанието на Китай да бъде демократична държава
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китайският министър-председател Вън Цзябао (вдясно) и външният министър Ян Цзечъ присъстваха през декември на конференцията за климатичните промени в Копенхаген. Там китайците демонстрираха открито пренебрежение към САЩ.
Решението на "Гугъл" да не се подчини на цензурата, налагана от Пекин на интернет сайтовете, може да се приемe като изолиран случай - една компания да изтегли дейността си от Китай заради точно определени причини. Много други компании работят по начин, чрез който се надяват да продължават да реализират печалби на най-бързо развиващия се пазар в света. Всъщност решението на "Гугъл" има важен отзвук вътре в Китай, както и върху отношенията на азиатската страна с останалата част от света.

"Китай поставя необичайни ограничения върху достъпа до информация", изтъква изпълнителният директор на "Гугъл" Ерик Шмит. Това е единствената голяма държава, където е установена официална цензура и всички компании, занимаващи се с разпространение на информация, трябва да я приемат. Ето защо в Китай, ако напишете думите "Площад Тянанмън" или "Далай Лама" в "Гугъл" (или в Baidu, най-голямата търсачка в страната), ще установите, че повечето сайтове са блокирани. В същото време Китай активно разработва най-сложния апарат в света за кибершпионаж и за кибератаки.



Китайските хакери активно работят



в последните няколко години, като действията им са насочени не само към организациите, защитаващи човешките права, но и към чуждестранни компании и правителства. Много, ако не по-голяма част, от тези атаки идват от Китай; директорът на бившата Агенция за национална сигурност в САЩ Уилям Стюдмън ги нарича "най-големия единичен проблем", пред който е изправена националната сигурност на САЩ.

Великите сили се шпионират една друга, но усилията на Китай изглеждат необичайно усърдни. Страната е нова в тази сфера. Американците, които работят в азиатската държава, казват, че само преди едно десетилетие не е било необходимо да претърсват посолството на САЩ в Пекин за бръмбъри, тъй като китайското правителство никога не би си позволило да ги шпионира толкова банално заради страха, че ако бъдат разкрити, ще се компроментират.

Най-сериозната промяна, която може да бъде извършена точно сега в Пекин, е властите да засилят пренебрежението към отношенията с Вашингтон и със Запада като цяло. През 80-те и 90-те години на ХХ век стратегията на Пекин да се модернизира създаде обикновена външна политика, която се изразяваше в следното: бъдете любезни със Запада, особено с американците.



Китайското правителство се нуждаеше от САЩ



като източник на капитал, като пазар за износителите, доставчик на технологии и ноу-хау, както и като политически съюзник, за да може Китай да постига целите си, сред които бе членството в Световната търговска организация. Лидерите на Китай от Дън Сяопин до Цзян Цзъмин следваха тази политика и наблюдаваха резултатите от нея.

В последните няколко години обаче Китай се променя. Много членове на управляващия елит на страната изглежда смятат, че вече нямат нужда от САЩ, както в миналото. По какъв друг начин може да се обясни китайското поведение към американските представители и бизнесмени? На климатичната конференция, провела се в Копенхаген през декември м.г., Китай показа изключително пренебрежение към САЩ и към други западни държави. Бившият служител в Съвета по национална сигурност на САЩ и изследовател на Китай Кенет Либертал анализира ситуацията и стратегията на преговори, прилагана от китайския премиер Вън Цзябао, така:

"Китайските дипломати на тази среща се държаха някак странно. Китайски представители от втория ешалон се появиха на важните срещи, на които присъстваха държавните глави, в петък следобед - тактика, която Пекин обикновено използва изключително разумно. Изказаха открито несъгласие на срещата - един от участниците в делегацията, водена от Вън Цзябао, си позволи да повиши глас и да размаха пръст на американския президент Барак Обама. Появиха се съмнения, че Вън е изгубил контрол над преговорния си екип. (Вън каза на преводача да не превежда избухването на китаеца, а когато за втори път той повиши глас, премиерът напълно го игнорира)."

Независимо от обясненията,



поведението на Пекин е непознато досега



Правителството на Китай обикновено стриктно се придържа към протокола и никога не си е позволявало да се отнася с държавни глави като Обама, които ги превъзхождат в йерархията, толкова арогантно.

Времената се променят и може би тези промени оказват влияние върху Пекин. В миналото десетилетие вътрешният пазар на Китай се разраства; износът към държави, които не са от Запада, сега е значителен; има огромни капиталови излишъци. Всичко това може да накара Китай по-малко да се съобразява с идеите на Запада, на компаниите и на правителствата. Западните бизнес лидери казват, че китайското правителство честно признава, че иска да развива местните първенци и няма да дава на западните компании свободен достъп до китайския пазар.

В това отношение Китай не прилича на другите малки източноазиатски държави, като Сингапур или Южна Корея, които поддържат външната си ориентация, въпреки че все повече се разрастват. Заради размерите си Китай изглежда се е съсредоточил върху вътрешната си динамика и по-малко гледа извън пределите си, докато се изкачва по икономическата стълбица. Китайската културна склонност към солипсизъм (пълно отричане на всякакво познание освен това на собственото си съществуване) и ленинска политическа система, които се чувстват застрашени от някои глобални тенденции, също са част от нарастващите ограничения.

Друга наскоро извършена промяна е възобновената централизация на държавата. Яшън Хуан, учен в Мазачузетския технологичен институт, отбелязва, че през 80-те и в началото на 90-те години растежът на Китай се дължи главно на селските райони и на частния сектор. В последните години растежът се дължи на градските райони и на обществения сектор. Това засилва икономиката на страната, която харчи 12.3% от БВП за фискални стимули.

Дали действията на Пекин срещу "Гугъл", срещу другите западни компании и държави и срещу администрацията на Обама са част от нова стратегия остава да видим. В Китай се надигат гласове, често наричани "новото дясно", които подкрепят по-силен,



агресивен подход от страна на Пекин



Ръководството на Китай може да се окаже разделено, несигурно и объркано по този въпрос. Действията на властите вероятно са резултат от тактики и груби грешки, а не от стратегия. Пекин се изправя пред нови предизвикателства в чужбина и вкъщи, като не на последно място стои битката за постове, която се вихри в Комунистическата партия.

Ще се отрази ли новото поведение на Китай върху икономическото развитие? Може би. Много учени, сред които е и Минсин Пей от института "Карнеги", са на мнение, че напрежението между авторитарния режим на управление в Китай и икономическите амбиции се увеличава, докато икономиката и обществото се модернизират. Шефът на "Гугъл" Ерик Шмит е съгласен, че ограничаването на информацията и на комуникациите не може да създаде икономическото развитие, креативността и продуктивността, към които Китай се е устремил. Едно нещо обаче е сигурно: интернет променя Китай, но и Китай също променя интернет. И докато глобализацията оформя облика на Китай, то Китай също променя глобализацията.

Приемаме, вероятно прекалено лесно, че възходът на Китай ще бъде съпътстван от процес на модернизация в страната и това ще улеснява общуването с Пекин. И в много отношения това се оказва вярно. Но сега трябва да се изправим пред перспективата, че възходът на Китай ще засили китайския национализъм и чувството за уникалност, а това ще затрудни страната по пътя към интегрирането й в глобалната система.

Ако Китай наистина иска да бъде световна сила, тя ще трябва да покаже външна ориентация, да бъде отворена към новите условия, които превземат света. Начинът, по който Пекин ще избере да отговори на "Гугъл", ще бъде тест за желанието и умението на Китай да бъде глобален лидер.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Изпълнителният директор на "Гугъл" Ерик Шмит (вляво) заедно с представителите на компанията в страната. Според Шмит ограничаването на достъпа до информация, налаган от китайските власти, ще окаже негативно влияние върху желанието за икономически растеж на азиатската държава.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китайци оставят цветя и прощални писма пред офиса на "Гугъл" в Пекин, след като компанията обяви, че планира да изтегли дейността си от страната.
122
4234
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
122
 Видими 
26 Януари 2010 00:01
"Правителството на Китай обикновено стриктно се придържа към протокола и никога не си е позволявало да се отнася с държавни глави като Обама, които ги превъзхождат в йерархията, толкова арогантно." !????????
26 Януари 2010 00:44
Света София,
наистина по протокол министър-председателят на Китай е на по-ниско ниво от Обама. В Китай тов. Ху е главен.
Но реднеците да се не правят на ощипани госпоици шот са длъжници а Жълтия инкасатор тов. Ху е леко недоволен от тяхното поведение, затуй мое да е дал зелена светлина на тов. Вън Цзябао и дори на неговите зам-министри да покажат това му недоволство.
Тов. Обама да си прави изводите
26 Януари 2010 02:09
Великите сили се шпионират една друга, но усилията на Китай изглеждат необичайно усърдни.
Дааа, някак си неприемливо е да си по-усърден от хамериканците в шпионажа. Ех, на мен ми е късно да се мъча с йероглифи, да му мислят унуците и унуките, те ще имат шанса да говорят и четат китайски, колкото и да не им се иска.
26 Януари 2010 03:46
Интересно какво ще стане, като КНР покаже "недоволство" от САЩ? Ще спрат износа ли?
26 Януари 2010 04:58
Да , Фич, пример - Китай са изнасяли магнитни възглавници до сега , от сега за САЩ ще се изнасят само възглавници ... Това е икономическа блокада - износ на пера и перушина и малко памук ... само. Целта е следната - след наптрупване на критична маса възлгавници в САЩ, започва бой ... с възглавници ... и да не продължавам трагедията, че ме побиват тръпки ...
26 Януари 2010 07:47
И все пак Китай е доста по-стара култура от Гугъл, не подценявайте мъдростта и опита, нищо че ви изглеждат като оризопроизводители.
26 Януари 2010 08:01
Гугъл "демократична република" ли е или частна фирма?
-----------------------------
Блогът на Генек
26 Януари 2010 08:08
Поднебесната без да спира какъвто и да е износ за Реднистан мое да направи световен апокалипсис който да унищожи долара. Требе само да рече да си обмени доларите в евро или какво и да е друго. Тогава шъ настъпи нещо неуписуемо, от Небостръгачите на Уолтстриит шъ има дъжд от мъже на средна възраст 35-45 г с очилца. Разбира се и Поднебесната ще пострада, но тя която има 5000 г история и е виждала какво ли не през своето съществуване ще го преживее несъмнено по-леко. Нима някой се съмнява в това?
26 Януари 2010 08:17
Не забравяйте, че всеки арогантен рано или късно си получава заслуженото. Четете за Китай и се сещайте за Станишев. Въобще много е трудно да се правиш на комунист(социалист) и да прилагаш дясна политика. Все ти се иска да бръкнеш в кацата с меда(пазара) и да го направиш такъв какъвто на теб ти изнася.
26 Януари 2010 08:49
Имайте едно наум и за Гугъл - дали пък службите на САЩ нямат директен достъп до информацията на Гугъл?? Според мен - имат. Така, че доколко е демократична Гугъл си е доста интересен въпрос.
26 Януари 2010 09:12
Колко е демократичен Гугъл ли ? Ами колкото му разрешат
В Калифорния разрешават едно, в Китай друго
26 Януари 2010 09:27
Какъв достъп бе? То си е филиал на НСА.


Наскоро споменатият като ужким авторитет на "слободата и димукрацията по здападен образец" Шмидт, в отговор на въпрос следи ли Гугъл хората в нета, каза следното:
Ако искате да направите нещо, което искате да остане в тайна, по-добре не го правете.
Демек, няма начин да остане скрито от нас нещо което правите в интернет, защото всичко което правите в интернет, е под наш обзор, следи се, и се записва.
26 Януари 2010 09:37
При тези информационни технологии се чудя защо изобщо има някакви си граници, може би защото не всички използват Гугъл, но не е далеч деня когато ...
26 Януари 2010 09:42
Някой задавал ли си е някога простичкия въпрос:
От КАКВО пичели либерталската компания Гугул?
Microsoft продава софтуер.
КАКВО и на КОГО продава Гугул?
26 Януари 2010 09:43
В последните няколко години обаче Китай се променя. Много членове на управляващия елит на страната изглежда смятат, че вече нямат нужда от САЩ, както в миналото.
Абе аз на вас не ви ли казвах (и вчера също), че след като деиндустриализиарт Запада Китай ще му ритнат текмето. Това, че могат сериозно да сринат доларът или като ги превърнат в евро или като въведат своя валута заедно с Русия, Бразилия, Индия. Латиноамериканските страни вече правят това, а и арабските страни са се раздвижили в тази посока. Китсй имст достатъчно голям вътрешен пазар, пък и пазарите на Русия, Индия, Латинска Америка и др. енергоресурси могат да вземат от Русия и Латинска Америка - от САЩ те се нуждаят само от технологии. В един момент могат да решат, че нямат повече нужда от тези технологии, както е случая с Гугъл.
26 Януари 2010 09:45
Отдавна беше ясно, че гугул ще се сблъска челно с КНР.
В КНР има малко мюсюлмани и християни,
но либертали няма никакви.
26 Януари 2010 09:49
Относно наивната хипотез на др.ЗИП, че гугул е филиал на НСА ще кажем -
гугул се подчинява на началниците на началника на началника на НСА -
т.е. гугул е на едно ниво с Бернанке.
Немецът е турен само за парлама...
26 Януари 2010 09:55
Григоре, май моя ник ти се привижда под всеки постинг?
26 Януари 2010 10:00
Явно САЩ и Запада са направили грешка по отношение на Китай като са пренебрегнали някои основни принципи:
1. информацията е не само най-скъпата стока, тя е сила, затова тя трябва да се пази.
2. ако все пак се дава някому информация, предварително този някой трябва да бъде основно проучен дали поради традициите му, религията му и националните особености няма да се възползва от дадената информация във вреда на този, който я дава.
3. никога не се дава цялата информация- винаги трябва да се оставя малко, но незаменимо ключе скрито.
4.информация не се дава на големи държави, защото тя ще ги направи силни и опасно могъщи.
Когато грешката е допусната, трябва да се използват слабостите на онзи, на когото е дадена информацията, да му бъдат създадени проблеми за да се намали ефекта от придобитата чрез информацията сила и грешката да не се повтаря...
26 Януари 2010 10:14
Като чета тази статия на вестник Нюзуик изпадам в носталгия и има чувството че се връщам в миналото и чета вестник Работническо дело от своите младини. Искам още такива статии от американската преса, ама в тях да се подчертава повече ръководната роля на САЩ в световен план и вярата в светлото демократично бъдеще. Моля ви в-к. СЕГА намерете някоя такава статия, ами човек понякога иска и само да се повесели, не е ли така?
26 Януари 2010 10:31
BWW - много свежо!!!
26 Януари 2010 10:50
От сий писание разбрах сал едно: Сблъскали се титаните...Единият - сиреч Прометей (разбирай Гугъл) май загубил битката и го приковали към скалата (разбирай китайският пазар) с вериги - разбирай печалба


***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Януари 2010 11:05
Аналогиите са винаги хлъзгави, но в случая е доста добра, само чакаме орлите дето да кълват дроба на Прометей
26 Януари 2010 11:21
Каквото и да си приказваме - чрез своето прокси Гугулят, контрареволюционните сили пробваха налягането на кинезите. И они фъснаха страшно. Страшно, ама за който се плаши от фъскане де. Другарете от ККП колкото и пренебрежително да се държат с Обамата требе да са наясно със следните факти:
1. Наличието на 5000 години писана история, не означава че им предстоят още 5000 години писана история. Или поне писана от тях.
2. Колкото и да вряка неизвестният старши заместник на младшият мандарин, никога не мое да го докара до левела на предишният архисупостат - СССР. Пръво никой мандарин не може толкова художествено да тропа със сапогата по масата, главно щото един е шумът от сапога с цинтове 44 номер а съвсем друг от пантофка 34 номер.
Второ - колко дивизии има тов. Ху - това го питаме сериозно.
3. Цветята оставени пред централата на гугулят са най-сериозният намек за Жълтият импе, пардон инкасатор - налице са несъзнателни елементи, които в своята нечувана наглост не са съгласни некой чиновник с потни длани да им казва какво да киризят у интернето. А борбата с несъзнателните елементи във всяко едно строго организирано общество може да се развие по два сценария:
3.1. Компетентните органи не си гледат съвестно работата, несъзнателните елементи стават прекалено много и накрая целата държава става несъзнателна, докато накрая се стигне до промяна на системата и задължителният в случая всеобщ крах.
3.2. Компетентните органи си гледат съвестно работата и като резултат популацията на несъзнателните се свежда под критичният минимум, при което компетентните органи бидейки компетентни единствено в свеждане на популацията на несъзнателните под критичният минимум започват да търсят несъзнателни елементи насекъде, включително в собствените си редици, че да им сведат популацията под критичния минимум, при непрекъснато увеличаващи се разходи за издръжка на компетентните органи, докато накрая се стигне до критичен максимум на разходите, всеобщ крах и последваща промяна на системата.
Цугцванг. Добре поне че политбюро-мандарините са скатали някоя и друга бала сос зелена шума че да паднат на сравнително меко.
П.П. Баси 3.2. го докарах направо като Филип Димитров..
26 Януари 2010 11:58
Поздравления за товарищ Маузер!!!
26 Януари 2010 11:59
И ко тана сеа, Гугълъ плаши гаргите в Китай. От това плашене обаче се уплашиха само акциите на Гугъл, та спаднаа. Какво да правят като китайската търсачка има два пъти по-голям дял, Китай е най-големия е-commerce пазар и с най-много мобилни абонати? Просто ще се сгъне и ще подвие опашка. Квиченето на Гугъл не е защото има цензора, те бяха съгласни с това right from the start. Всяка чужда компания може да оперира в Китай, като съблюдава местните закони! Иначе шамар зад врътъ! Квичат защото хакери не само хакват мейли на несъгласни с режима, ами посягат на сорс кода им. Там ги стяга чепикът. Преди всичко е въпрос на философия и отношение към познанието – в Китай познанието е БЕЗПЛАТНО, та за това им дреме за измислените копи райтс!
26 Януари 2010 12:01
5.3. Компетентните органи изпущат коня у ряката и наблюдават как на Площада на Антиимпериализма в Хавана тристахилядното множество изпада в екстаз пред забравени в останалия свят кумири с незначително 50-годишно закъснение. Това в Куба де. Мащабите на Китай са различни.
26 Януари 2010 12:08
Не са добри тези симптоми и не знам защо някои колеги много се кефят от това показване на мускули от страна на Китай... Не трябва да се смесват хилядолетната истлория на тази велика нация и апетитите на нейните сегашни управници.

Преследвайки своите тесно-фирмени цели за максимална печалба, западните компании пренесоха изцяло производството си в Китай, предавайки технологии и информация на местните фирми. Разрушавайки собствената си индустриална база и съответните работни места. И сега почваме да наблюдаваме резултата: Китай все повече държи Запада "за топките" и когато е сигурен, че Западът ще е достатъчно зависим, и финансово, и производствено, ще стисне яко юмрук. От което на Запада (и на нас покрай него) не само ще му потекат сълзи от очите, но и ще почне газ да пи-ае. И ще си хапе задника от яд, но ще бъде вече късно ! Не става дума да се държат 1500 милиона китайци на каишка - това не е възможно, но да се поддържа баланс е просто необходимо. Иначе каруцата се катурва (същото стана при превръщането на САЩ в единствена свръхсила на световната арена, пък и с президент като Буш-син, хептен стана пълно мазало).
26 Януари 2010 12:16
Маузер,
Марсе,
не знам защо някои колеги много се кефят от това показване на мускули от страна на Китай...

Такъв чип са им начукали в канчетата навремето- силно да либят всичко, що има петолъчки на знамето и силно да мразят САЩ, Запада и империализъмъ... така и до днес- нема оправия.
26 Януари 2010 12:28
Марсе, стига с тия топки бе. Че държат - държат. Ама са хванали не ташаци ами космаци, пардон. Да, опинянето на окосмяването в половата област води до сълзи в очите, ама ако hairholder-а опъне по-силно ще си остане само с неколко косъма. И с един твърде разядосан опонент.
Сега може да погледаме нещо друго: дали Гугъл ще изплува след тая авантюра. Ако изплува това ще е мнооого неприятен знак за другарете от ККП - това е clear message че има живот и след като се набълбукаш в Китай.
26 Януари 2010 12:29
Статията е пълен гювеч, писан без елемнтарно познаване на проблема или технологията, но за сметка на това с доста силен полит. привкус.
26 Януари 2010 12:34
Китай няма 5000-годишна писана история. Писмеността по онези земи - държавата Шан - се появява през 14 век преди Христа, повече от 2000 години след египетската литература и 500 години след Линейното писмо А. Това писмо е малко подценено, на фона на огромната и непреходна по-късна гръцка култура... несравнима по качество с примитивната китайска... но трябва да помним, че на него са писали не само критяните, но и жителите на Атина при основаването й през 1850 г. пр. Христа.
26 Януари 2010 12:43
Лянча, и историята ти е мътна, освен другото.
26 Януари 2010 12:43
Лянча,
несъмнено културата на класическа Гърция е венец на античността, но това не означава че трябва да се принизява китайската такава.
Да си зададем въпроса, "какво общо има днешна Гърция и Италия с някогашна Гърция и Рим?".
За Китай уникалното е че това е една континюитетна 5000 години цивилизация и днешните китайци са преки потомци на онези от преди 5000 години. Това е уникалността.
Имаше една теория не знам на кой, че нациите просъществуват 1500-2000 години, но кинезите я опровергават напълно.
Едно е ясно, кинезите са най-организирания народ на земята, мноо са издръжливи, още си спомням че вадеха живи от земетръсите след 20 дена под срутените блокове и Е аБцолютно сигурно че ако има оцелели след термоядрения апокалипсис то голема част от оцелелите шъ са именно кинези.
26 Януари 2010 12:44
Мащабите на Китай са различни.

Е да де. Там триста хиляди души е една смяна в средностатистически завод за червени знамена
Лянча, да го кажем имат проследима история от 5000 години. Пък за писмото - историята на Турция не почва наново от въвеждането на латинската азбука, нали?
26 Януари 2010 12:52
И изобщо, какво значение има тук историята?
Другарите, дето се прехласват по 5000-годишната история на Китай, биха ли си купили индийски автомобил или египетски телевизор? Нали Индия и Египет също имат хилядолетна история?
Глупости на търкалета - другарите знаят кое е хубаво. Нищо, че мразят загниващия капитализъм...
26 Януари 2010 12:54
Енчо, ти откакто си купи телевизор и се снабди с хладилник си станал мноо кОлтурен бре. Ц-ц-ц...
26 Януари 2010 12:55
кинезите са най-организирания народ на земята, мноо са издръжливи,

Аха, по Дискавъри гледах как организирано изтребват врабчета, че да си пазели реколтата, и също тъй организирано лееха метал в импровизирани леярни в селските дворове, като сипваха вътре всичко, което можеше да се нарече метално, че да имали най-много чугун в света...
Толкоз организирано действаха, че не им оставаше време за мислене над въпроса " защо аджеба ги вършим тия простотии"...

Редактирано от - Benedicta на 26/1/2010 г/ 12:56:36

26 Януари 2010 13:09
Тов. Маузер,


Съдя (за хващането за "топките" ) от индустриите, които познавам непосредствено от работата ми: не са "косми", ами са си направо "топки" ! Закриване на стотици хиляди работни места във всички европейски страни (не само в Изт. Европа). Целта ? Ами да се шие там един готов костюм (с материалите) за 25 евро и после да ти го продават тук за 250-300.

Лакомията и егоизма ще погубят света !

Редактирано от - Mars Attack на 26/1/2010 г/ 13:10:09

26 Януари 2010 13:11
Интересно, кинезите дали признават Дарвин? И забраниха ли вече Твен, Хелър и Ръсел, или още се мотаят?
26 Януари 2010 13:20
между впрочем аз си купих китайски телевизор за 175 лв и си е много гот с него
А докато гуглетата и подобни не престанат да изнасят протестантска демосрация в Китай а и на други места, ще слещат много трудности по "места", много ...... Афганистан, Ирак, Палестина едно на ръка...
26 Януари 2010 13:20
И още нещо. Изключителен стратегически поглед.
Наскоро попитаха един високопоставен кинез какво мисли за факта че Китай изпревари Япония по БВП. Китаеца за изумление на журналюгата отрече тоя факт( въпреки категоричните числови данни) и каза че Китай е все още развиваща се страна със 150 милиона души живеещи под чертата за бедност.
Не можело да става въпрос за изпреварване на Япония.
Това показва начин на мислене и стратегическа цел. Не просто твоя БВП по числови стойностти да е на първо място я качествтото, структурата на това БВП, неговото разпределение сред широките народни маси.
26 Януари 2010 13:26
Китай има два непростими недостатъка:
- нация монолитна
- няма китайски евреи


Ерго, за каква демокрация може да става въпрос?!
26 Януари 2010 13:32
Та да си продължа мисълта. Всички, които са се втренчили в захлас пред 5000 годишната китайска цивилизация и култура, да вземат да се замислят над факта, че представителите на тая култура не са се научили, че изтребвайки врабците, за да си пазят реколтата, дават шанс на всякакъв род буболечки, гъсеници и подобен род твари да свършат същата работа. Също така тези потомци на 5000 годишна цивилизация не са схванали, че металургията е доста сложна работа и не е за импровизирани самоделни леярни, инсталирани в задния двор до кочината...
Таааа по-леко със суперлативите за културата на поднебесната и нейните потомци...
26 Януари 2010 13:36
Мда това за евреите е право в десетката. Там "йодейските" врътки със банки, фондове и т.н не хващат дикиш.
Моеби шот наричат кинезите "евреите на изтока". Не върви некак си да продаваш краставици на краставичар. Още повече че кинезите имат 1-2 хилядолетия в повечко от законодателите на модата в борсовите и всякъкви други спекулации
26 Януари 2010 13:37
- нация монолитна
- няма китайски евреи

Като се има предвид сепаратистите уйгури и тибетци, а и кой знае още какви малцинства, чиито щения още не са стигнали до западните медии, това твърдение има стойността на дрънчене на празен бидон. Колкото до китайските евреи, трябва да изчакаме да свърши бана на Динаин и той да се изкаже по въпроса...
26 Януари 2010 13:41
Другарите, като ги четеш, ще речеш , че всека вечер в леглото им идва един еврей и прави нещо много льошо с тях, милите
26 Януари 2010 13:45
Биробиджан е в Русия, моме. А, не знаеш що е то Биробиджан, ли? Чети бързо в Гугъл, докато не е фалирал


За неудоволствие на скимтящите демократи трябва да кажем, че Мао е бил дълбоко прав - вкарал е Китай с ритници в индустриалната епоха, както това са направили Мусолини в Италия и Сталин в Русия. Епизоди като петте шибани канонерки в опиумните войни и паршивия френски генерал, който хвърлял томове от Имперската библиотека в калта, за да си изтегли оръдията повече няма да се повторят. Да му мислят гранитните задници във Вашингтон.
26 Януари 2010 13:46
Лянча, и историята ти е мътна, освен другото

Така си е. Като не залягам достатъчно върху безсмъртното учение на Маркс - Енгелс - Мао.
ЗИП-е, не са уникални в "континюитетната" си история, още по-малко в това, че са потомци на пра- бабите и дедовците си. Уникални са с това, което статията нарича "солипсизъм", а всъщност си е конфуцианство - самоизолиращо самосъзнание. Това е причината за изостаналостта на Китай и залогът за по-нататъшното му оставане встрани от ролята на що-годе световен водач.
26 Януари 2010 13:48
Залягай повече над научно-популярната литература. Все нещо ще ти просветне.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД