Режисьорката Валерия Гай Германика залага на свободата на действие и не се интересува от никакви забрани. |
с новия младежки сериал "Школа"
(Училище), който преди няколко седмици се завъртя по държавната телевизия ОРТ. След първите няколко серии руснаците изведнъж осъзнаха, че в по-голямата част от руските училища много от учениците пият, пушат, постоянно псуват, правят секс, бият се и почти докарват до инфаркт учителите си. Сериалът е заснет от младата режисьорка с нестандартното име Валерия Гай Германика, чиято цел била да приближи работата си до реалността, което тя успя да стори, както показват и някои крайни реакции на лентата. Тя е родена през 1984 г. в Москва в семейство на журналисти. Странното си име получила от баба си в чест на жената на римския диктатор Луций Корнелий Сула. Валерия Гай е името, а Германика е фамилията. Тя е завършила училището за кино "Интернюз" и от 19-годишна снима различни филмови проекти. Вторият й филм "Девочки" (Момичета) попадна в програмата на руския кинофестивал "Кинотавър" и спечели наградата за късометражен филм. Другият й филм "Все умрут, а я останусь" (Всички ще умрат, а аз ще остана) бе показан в Кан през 2008 г. в конкурса "Златна камера" в отдела пълнометражен филм и бе похвален от журито на този конкурс. Валерия не е омъжена, има дъщеря, която отглежда сама.
В интервю за в."Комсомолская правда" Валерия обясни острата реакция за творбата й с това, че много хора не са свикнали да виждат подобни неща по федералните (държавните) телевизии. "Те приемат този сериал като документален филм, а това всъщност е една абстракция. Аз не съм пророк и не знам отговорите на всички въпроси, просто направих нещата така, както ги чувствам, и не разобличавам никого", твърди режисьорът.
"Ако искат да забранят сериала, да го направят
Който иска, ще намери начини да види лентата", допълни тя. Все пак Валерия е била изненадана от първоначалната остра реакция, но смята, че експериментът й е интересен. "Просто обществото за пореден път отново преоткри нещо, което знае, че съществува", казва тя. 25-годишната режисьорка е убедена, че филмът й не очерня реалността, а само показва "жалкото отражение на действителността".
След премиерата на сериала "Школа" по ОРТ цялата страна, от младоци до депутати, се хвърлиха да обсъждат сериала. Основният въпрос беше дали е показана истината във филма. Веднага се намериха експерти и политици, които поискаха неговата забрана. Дори директорът на гимназията № 945 Татяна Рибина, където е заснета лентата, заяви, че учениците били против това да се продължат снимките. Проверка на тези твърдения от страна на руските журналисти обаче показа друга истина. Повечето ученици от по-големите класове казват, че са харесали филма, защото "показва истината". "Ние вече свикнахме с постоянните снимки и дори вече не се учудваме, когато чуем: "Внимание, камера", заяви Иля от ХI клас за официоза в."Российская газета". Той не пропуска нито една серия и смята като цяло, че филмът не е лош и
отразява около 40% от реалността
Той разкри, че показаните младежи във филма всичките са млади актьори, само един от учениците участвал в няколко епизода, защото го харесал режисьорът. Другите му съученици от училището участвали в редица масовки. Неговият приятел Нарек от съседното 871-во училище дори съжалява, че сериалът не е сниман при тях, защото това било интересно и сега цялата страна обсъжда 945-то училище. Много от учениците в гимназията обясниха, че при тях в училището има такива, които пият бира и алкохол, но малко псуват и не наричат учителите си с обидни прякори, както е във филма. Редица работещи в училището възрастни обаче не харесват филма, защото имат внуци, и не приемат, че те живеят този живот, който показва филмът. Валентина Ивановна работи в гардероба на библиотеката и дори била заснета в един от епизодите, но няма да го гледа, защото вече не харесва сериала.
Редица политици, общественици и дори депутати, които са известни със своите популистки реакции, още след първата серия на 11 януари поискаха властите да забранят излъчването на филма, още повече, че той се излъчва по държавната ОРТ. Хубавото в случая е, че се намесиха други общественици и младежки организации, които застанаха в защита на "Школа". От Департамента за образованието в правителството на Москва уточниха наскоро, че лентата няма да бъде забранена. Неговият представител Александър Гаврилов все пак отбеляза, че е "недопустимо в 18.20 ч. да се показва филм, където
младежите пият, пушат и псуват"
Една учителка от провинциално училище обаче заяви за "Российская газета", че филмът въобще не е я шокирал, дори напротив. "Да дойдат да видят моя IХ"А" или VIII"Б", където м.г. една ученичка роди и в момента гледа бебе. При нас дори един наркоман учеше. Окраде цялото училище и умря от свръхдоза", отбеляза педагогът. Това, че различните поколения в Русия гледат по свой начин на нещата, показва мнението на руския министър на образованието и науката Андрей Фурсенко, който заяви, че това, което се показва в сериала, е страшно. "Аз не бих гледал този филм, защото в него е показана само черната страна в нашите училища. Трябваше да се покаже всичко и честно", смята Фурсенко. Той все пак добави, че подобни неща наистина са факт в училищата. Министърът е убеден, че "не цялото училище е толкова лошо", и все пак е доволен, че сериалът предизвика дебат в обществото, от който може да излезе нещо добро за младежите. Редица форумци в сайта на проправителствения в."Российская газета" пък заявиха, че филмът им е харесал, защото е обективен. Една ученичка дори коментира филма по следния начин: "Най-накрая някой да покаже ужаса и какво наистина става в нашите училища". Остава да се види дали този спор наистина ще помогне да се решат проблемите в руските училища, или просто ще е поредният епизод в този вечен сблъсък.
--------------
Кремъл стартира проекта "Нашето ново училище"
По ирония на съдбата тази години в Русия бе обявена за "Година на учителя" и точно в разгара на излъчването на сериала "Школа" руският президент Дмитрий Медведев даде старт на своята инициатива "Нашето ново училище", като възложи на правителството да представя ежегоден доклад за реализацията му. Той заяви това на заседание на Съвета за реализация на приоритетните национални проекти и демографската политика, което в значителна степен бе посветено на плана за модернизация на образованието в Русия. "Ние ще обсъдим плана за първостепенните действия за модернизация на общото образование през т.г., който е представен на правителството. За реализацията му от бюджета са отделени над 15 милиарда рубли (3.6 млн. евро). Всички мероприятия трябва да бъдат изпълнени в пълен обем и в срок", подчерта Медведев. Той отбеляза, че без реформа в образованието страната ще се лиши от висококвалифицирани кадри, от които има нужда. За това вече ще има специални премии за хората, които изберат професията на педагог. "Целите на инициативата са създаване на училища, които разкриват личния потенциал на децата, стимулират ги да учат, да имат духовен ръст и да водят здравословен начин на живот", гласи официалната версия на проекта.