Д-р Евгений Желев е роден през 1957 г. в Стара Загора. Завършил е медицина, има специалност по ортопедия и травматология. Бил е директор на болницата в Стара Загора и два мандата кмет на града. Беше министър на здравеопазването в кабинета на Сергей Станишев, в момента е депутат от "Коалиция за България".
-------------
- Д-р Желев, БСП призова хората да протестират срещу здравната реформа, а болниците да съдят касата. Редно ли е така да се политизира ситуацията?
- Не съм останал с впечатление, че сме разделили страната на оперативни революционни зони, и се опитваме да правим революция. Според мен противоречиво се интерпретират някои общи изкази. Протести винаги е имало, когато и ние бяхме на власт - също, включително и срещу някои наши действия и решения. Нормално е. Важното е, че трябва да се получи политически и обществен консенсус за това, което ще се прави в здравната сфера, защото тежките промени, които така или иначе се налагат, изискват подкрепа от обществото като цяло. Иначе виждате, че се получава напрежение.
- Вие правите точно обратното. Не мислите ли, че колкото повече БСП се намесва и идентифицира с това гражданско недоволство, толкова по-малка е вероятността ГЕРБ да направи някакви компромиси?
- БСП не се идентифицира, тя е в протеста, защото хората имат различни политически убеждения и всички биха могли да бъдат един ден пациенти. БСП не е организатор на протестите. Виждате, че на много места съвсем спонтанно възникват такива протести.
- Именно - БСП се възползва от тях.
- Опозиция сме. Вие какво очаквате? Някой нас щадеше ли ни?
- Вие казвате, че реформа е нужна. Какво трябва да се направи, щом не е това, което се случва в момента?
- Да, нужна е, нужно е преструктуриране на болничната мрежа. Целта е качествено здравеопазване. Но то се крепи на три принципа - достъпност, достатъчност и качество. Те вървят заедно и няма как да постигнеш качество, при положение че няма достатъчност навсякъде. Ние казваме - да, трябва да има реформа, но не по този начин.
- А по кой?
- Този, по който ние го правехме. Може би по-бавно, забавено във времето. Ние първо укрепихме гръбнака на здравеопазването - областните и университетските болници. И това се признава и от управляващите. Само преди няколко дни премиерът откри поредния модерен апарат - в Националната кардиологична болница. Това е направено с пари от нашето правителство, въпреки че друго се говори. И това беше направено с ясната цел, че когато се направи преструктурирането, основният поток ще бъде поет от областните и университетските болници. Освен това първо трябваше да се координира дейността на спешната помощ, да се направят достатъчно здравни структури навсякъде, където предстои да се преструктурира болничното заведение. И то да се подготви за това - да има диагностично-консултативен център, лаборатория, няколко легла. Защо трябваше да се прави всичко по този административен начин? И защо бързаме да фалираме болниците? Заради фикс идеята да имаме балансиран бюджет, за да влезем в еврозоната? Затова ли е всичко? 1.4 млрд. лв. е вече резервът на здравната каса. А нас ни обвиняваха, че сме замразили 400 млн. лв. там през 2009 г.
- Ясно е, че в този резерв има само виртуални пари, той е празен.
- Не е вярно. Ние оставихме там 700 млн. лв. реални пари. Държавата отделно дължи около 900 млн. лв. субсидия на касата от парите за осигуровки на деца, студенти и пенсионери.
- Да, дължи ги, което значи, че ги няма.
- Това е проблем на управляващите. По наше време парите ги имаше, не сме ги скатали, и бюджетът на касата м.г. не завърши с дефицит и това всички го знаят. Какво наложи да се прехвърлят плащания от 2009 г. към тази година? Има от няколко месеца забавяне на плащанията в доболничната и болничната помощ, което е за пръв път от няколко години насам.
Всичко се прави, защото едни 350 млн. лв. бяха отрязани от бюджета за болнична помощ. И с този ограничен финансов ресурс започнаха да се правят реформите. В САЩ отделиха 70 милиарда долара за реформа, а ние отрязахме около 500 млн. лв. Реформа без пари няма как да стане. Сега Министерството на здравеопазването прави хвърковати чети да обяснява как и кое да се прави и откриват чак сега, по време на тежките промени, един или друг кабинет. Всичко това можеше да се направи предварително - 6 месеца до година преди промените. Иначе е ясно, че това трябва да стане.
- А защо вие не го направихте?
- Аз имах 1 година като министър. Освен това не съм авантюрист - системата не беше подготвена. Близо 500 млн. лв. се инвестираха в областните и университетски болници за реконструкция и снабдяване с модерна апаратура, целият автомобилен парк на спешна помощ беше подменен. Ако ние не бяхме направили това, как щеше да се направи следващата стъпка?
- При вас хоспитализациите скочиха.
- А сега ще намалеят ли? Сега просто хората ще боледуват вкъщи. Като им се ограничи достъпът, къде ще ходят? Няма да се разболяват ли?
- Но и вие позволихте системата да стане толкова раздута, което води до настоящите реформи.
- Всичко опира до финансов ресурс. Всичко се прави с пари. Тази реформа беше грешно замислена още преди 10 години, или по-скоро не беше изпълнена така, както беше замислена. Тя тръгна с 6% здравна вноска, с които в началото се покриваше само доболничната помощ. Следващата стъпка трябваше да бъде да се увеличат приходите в системата, когато здравната каса поеме и болничната помощ. А това става с увеличение на здравната вноска. Но нито едно правителство - нито на Иван Костов, нито на Симеон Сакскобургготски, не увеличи вноската. А ние я вдигнахме само 2%.
- Които така и не влязоха в касата, а в резерва, и не се ползваха за лечение.
- Да - 400 млн. лв. от увеличението са в БНБ. Аз настоявах да влязат за лечение, но парламентът реши да ги остави в резерва на касата. И се получава това, че по финансова принуда се правят много тежки промени. В същото време трябва да се подсигури спешната помощ, за което също са нужни пари. Въпреки че ние подменихме целия автомобилен парк и ако не бяхме го направили, сега щеше да е още по-тежко. Ние увеличихме с 45% заплатите на работещите в спешната помощ. Не че станаха високи, но все пак. Ние никога не сме казвали - не, няма да правим промени. Напротив - промените са наложителни. Но в една тежка, сложна и консервативна система, каквато е здравеопазването, не трябва да се действа по този начин.
- Един от основните проблеми, заради които се стига до раздута и неефективна система, е принципът на плащане - за отчетена дейност. Трябва ли той да се промени и как?
- Когато се мина към този принцип, действително разходите скочиха. И продължава да се плаща така, нищо не се е променило. Друг е въпросът за дискутираните диагностично свързани групи и какво би се променило с тях. Правени са проучвания в здравната каса и е доказано, че разходът при тяхното въвеждане расте с 30% повече. Самите управляващи в момента казват - за да има нормално плащане в сектора, са необходими още 2.5 млрд. лв. След като всички признаваме, че тази система е недофинансирана, как искаме болниците да са на печалба и да работят?
- Излиза, че ГЕРБ правят това, което и вие - преструктуриране, лимити и продължават вашата политика. Защо протестирате?
- Защото ограничават достъпа, ние поне това не направихме. И нямаше да го направим по този начин. Защото сложиха каруцата пред коня.
Редактирано от - Weed361 на 04/2/2010 г/ 23:31:23