:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,329
Активни 756
Страници 14,232
За един ден 1,302,066
Засечка

Гаранция има, поправка - не

Търговци, сервизи и производители на техника играят на "пиян морков" с клиентите си у нас
Снимка: архив "Сега"
Пералните машини са рекордьори по престой в сервизите. Затова при купуването им трябва да се внимава какво точно покрива гаранцията.
Една съвременна легенда разказва как преди години американска гражданка успяла да осъди производител на микровълнови печки за смъртта на котката си, която тя решила да подсуши след къпане в печката. Обезщетението, което й платила фирмата, е шестцифрена сума, а основният довод пред съда бил, че никъде в инструкцията за експлоатация не пишело, че е забранено да се сушат котки в микровълновата.

Това обяснява защо инструкциите за експлоатация и опаковките на някои стоки понякога изобилстват с абсурдно подробни описания за елементарни неща. Обяснението е, че законите могат да защитят и възмездят потребителя само ако той може да докаже документално, че е спазил всички изисквания на производителя и сервиза. А за да ги спази, те трябва да са описани, и то ясно и разбираемо.

Малцина у нас знаят например, че за уреди в гаранция важи правилото, че дефектите трябва да се отстранят в рамките на 30 дни. Минат ли те, Законът за защита на потребителите предвижда уредът да се върне обратно на продавача и потребителят да си получи платените за стоката пари или сам да избере друг начин за обезщетяване. Този 30-дневен срок почва да тече от деня, в който сервизът е издал бележка, че е приел уреда за поправка. Точно заради това правило някои сервизи, включително и фирмените, често отказват изобщо да приемат дефектиралия уред за поправка. Най-честото оправдание е, че липсват резервни части, че трябва да се прави специална заявка до производителя за тях и т.н.

Тук е моментът, в който потребителят трябва да внимава много и да



настоява за документ, който удостоверява



кога е оставил повредения уред в сервиза. Тъй като има части, които са редки или скъпи и сервизите нямат никакъв интерес да ги поръчват в големи количества, те карат хората да оставят уреда за поправка, без да издават протокол за това. Като един вид гаранция, че поръчаната част ще влезе в употреба.

По отношение на резервните части законите и наредбите не предвиждат никаква регулация. Това е оставено на добрата воля на производителя и вносителя и заради това е хубаво да се избягват уреди от слабо известни марки. Фирмите, които държат на репутацията си, са организирали поддръжката професионално. Сервизният мениджър на LG Electronics за България Александър Ангелов например казва, че неговата компания е организирала единен Потребителски информационен център в Полша с гореща телефонна линия за всички европейски страни. Над 80% от резервните части се доставят от логистичен център на корейската компания в Холандия в рамките на 3 дни. Услугите на такива европейски центрове ползват и сервизите на Sony и Samsung, но само по отношение на домакинските уреди. Сервизът на Sony за лаптопи например се намира в Солун.

Практиката обаче изобилства от оплаквания особено по отношение на мобилните телефони. Много хора се оплакват, че нови апарати с някакъв дефект отиват в сервиза и им се връщат обратно с протокол, че повредата е отстранена, и то в чужбина. А всъщност апаратът пак си показва същия дефект и дори по-лошо - корозирал е. Което после служи като мотив, че клиентът се е отнесъл небрежно към уреда и така гаранцията отпада. Защото в документите на всеки мобилен телефон ясно пише, че



гаранцията се прекратява, ако апаратът е падал или е бил намокрен



Според Комисията за защита на потребителите най-много оплаквания има точно от мобилните телефони - 1394. Доста по-малко граждани - 915, са имали проблеми с домакинска техника, а 326 - с аудио или видео уредби.

Липсата на гаранция за всички дефекти или ограничаването й от прекалено много обстоятелства на езика на Закона за защита на потребителите се нарича "несъответствие на договора за продажба". Най-много оплаквания в комисията има точно заради това. Освен мобилните телефони, на чиито притежатели често им се случва да ги изтървават или намокрят, често срещан случай е и поражението от токов удар на домакинска техника. Поначало на уредите, които ползват ток, ясно пише, че не трябва да се включват в мрежата, ако напрежението е различно от 220-230 волта, и гаранцията почти никога не покрива дефекти, нанесени от това. Но никъде в България човек не може да е сигурен, че няма да се случи пробив и напрежението да стане 300 волта, макар и за няколко секунди. И когато в сервиза видят разтопените части, на пълно законно основание връщат уреда. Поправката на уреда може да стане за сметка на електроразпределителното дружество, но самите ЕРП са въвели доста усложнена процедура за доказване и обезщетяване на клиентите си в такива случаи.

"Със спецификата на дефектите трябва много да се внимава, тъй като в това отношение законът твърдо защитава потребителите. За разлика отпреди години, когато повечето оплаквания бяха от непреведени на български указания за експлоатация, сега почти няма такива сигнали. За сметка на това повече се оплакват от това, че гаранцията не покрива всички дефекти, и те са го открили твърде късно. 80% от тези случаи се решават в полза на потребителя", твърди шефът на КЗП Дамян Лазаров.

За да се разреши един спор в полза на клиента обаче, има важно обстоятелство - той трябва да е забелязал несъответствието



най-късно до 6 месеца от датата на покупката



И, разбира се, преди белята да се е случила. Веднага след като е забелязал, че гаранцията не покрива всички дефекти, той трябва да подаде оплакване в комисията - в столицата или в седемте й регионални центъра в страната. Според секретаря на неправителствената Федерацията за защита на потребителите в България Павел Кърлев обаче много често след такива жалби хората идват в неговата организация. Защото жалбите се разглеждат по тромавата помирителна процедура. "Помирителните комисии имат навик да закриват дела, след като търговците са се оттеглили от разговорите, което те често правят", коментира той. И единственият начин за решаване на спора е да се заведе дело. В което хората виждат смисъл само ако става въпрос за изключително скъп уред, а не за прахосмукачка, която струва 150 лв.

Тъй като фирмената сервизна дейност не подлежи на никаква регулация, всяка фирма е организирала тази дейност, както намери за добре. Някои марки производители на битова техника предлагат на клиентите си да удължат срещу заплащане гаранцията на уредите им. Трите мобилни оператора пък са организирали собствени сервизи за мобилни телефони, които разполагат с оборотни апарати за клиентите, оставили телефона си за поправка. Но и от това има доста недоволства. Особено ако човек е оставил за поправка скъп апарат с много функции, а сервизът му предлага да ползва за известно време евтин мобилен телефон.
Снимка: архив "Сега"
Когато напрежението на тока нарасне двойно, цялата домакинска техника вкъщи излиза от строя. Отстраняването на тези повреди обикновено не се покрива от гаранцията на уредите и единственият начин е притежателят им да си търси парите от енергото.
49
15991
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
04 Февруари 2010 22:59
... така и не разбрах - може ли да се суши котка в микровълнова печка или не ... много приказки за нищо ...
04 Февруари 2010 23:18
Може само ако е от късокосместа порода.
За ангорските не е препоръчително.
Излизат едни чорлави после...
04 Февруари 2010 23:22
Купих си китайски ГСМ "Сименс" от една от фирмите, работещи с Вивател, с едногодишен договор. Оказа се, че батерията не работи. Не ми я смениха. Апаратът остаряваше с дни, потъмня, екранът му потъмня също. Накрая го захвърлих.
04 Февруари 2010 23:27
Трябваше просто да им взривиш магазина.
04 Февруари 2010 23:33
Ами Сименс, Нокиа или Сони си е доста малоумна покупка...между другото, Сименс не произвеждат телефони от години, и по-добре че по-големи боклуци немаше...
04 Февруари 2010 23:41
До сега съм доволен от Моторола и Самсунг. Нокията често не се чува добре от нея, някакъв промишлен дефект е.
05 Февруари 2010 00:39
Не разбирам защо Samsung се инатят да сложат в иначе не лошите си телефони стандартен мини-USB жак за зареждане и стандартен 3.5мм жак за слушалки? Заради тези "дреболии" спрях да купуван Samsung-и след третия.
05 Февруари 2010 02:07
тъй като има много офтопик тук сега малко по темата..
Абсолютно правилно отбелязва авторът- изръсваш се с 1200 лева за хладилник и после се оказва че има дефект. Сбъркваш се от ядове докато докараш 3 пъти техника, след което на 3-та несполучлива поправка той отказва да се подпише под становище за подмяна, както и да провежда бъдещи поправки. Пита се едно
Тия бастуни може ли да видят една здрава блокада от страна на потребителите и 3-4 месеца никой да не купува нищо от тях. Да видим как омекват след твърдо варене.
05 Февруари 2010 02:42
А когато стоката е в гаранция, приемат я за ремонт и така 5 пъти, защото не успяват да отстранят дефекта? Комисията на Кърлев се изказа, че нищо не може да се направи-щом я приемат... Не е ли редно след втория или третия опит да я сменят с друга нова? В България естествено че не, нали?! Изкупиха Нокията/нито беше падала, нито корозирала/ на половин цена за радост на цялото българско човечество и след заплахи, че ще им заведа "Господари на ефира".
П.П Ремонтът се изразяваше в преинсталация на софтуера. Да живеят плашилата
05 Февруари 2010 03:43
Абе как си ги представяте тези ремонти? Особенно на телефон? Ми битовите уреди / особенно дребните / са просто неремонтируеми. Максимум у сервиза да пипнат софтуера, служебните менюта, или пък да го почистят тоз телефон.
05 Февруари 2010 04:05
аз затова си купувам само втора ръка техника ! много по-държелива е и уважават гаранцията винаги! също и дрехи втора ръка нося само, проверени са демек ! даже и собствена жена нямам , само с чужди и никога не съм правил рекламация !
05 Февруари 2010 06:33
Милата България...
У по-белите дръжави е малко по-другояче, приятели.
В зависимост от покупката имаш от 15 до 45 деня да върнеш стоката /NO QUESTIONS ASKED/ без абсолютно никакви проблеми.
Никакви.
Отделно от туй хората та питат дъл искаш да си закупиш екстра/ за след нормалната едногодишна/ гаранция за 1-3-5 години /срещу екстра мъни, разбира се/.
И... ако /както се случи със собата у кухнята на Айшето/ Кенмор-ът забуксува на четвъртата година, они отсреща или ти оправят собата за БЕЗ ПАРИ, или ти пращат чисто нова соба.
Нема едно, нема две.
За price-match /дето за рече, че ако видиш където и да е по-ниска цена в 30 или 45-дневен срок след покупката-ти се връщат парички/ има ли смисол да говорим, приятели?
Ама...едно са белите дръжави, а съвсем друго-дюкяните в майка България с тоз толкоз мил лозунг :"ЗАКУПЕНА СТОКА НЕ СЕ ВРЪЩА."
Нема пет, нема шест.
Милата България...

05 Февруари 2010 06:35
ами трамваите които не отговарят на стандарта за качество ИСО и не са нископлатформени за да са удобни за пенсионерите и децата имаиките с колички
05 Февруари 2010 06:43
Bay Hasan ньл ги правят в туркието и турците пращат стоките които не минат качествения контрол след производство специално за бьлгария или вьрнатите стоки от турските домакинства ги препакетирате щото бьлгарина мисли че като е пакетирано демек е неразпечатвано е ново и ги пращате за булгаристан
05 Февруари 2010 06:51
Права много. На хартия. Реалността - балканска.
Плюс възпитаното от социализма, попило в нас овчедушие и примирение.
Да не можеш да се бориш за личните си, битовите нужди - а искаме да решаваме обществени проблеми с "гражданско общество".
-----------------------------------------
Блогът на Генек
05 Февруари 2010 07:05
Много объркана статия. Автора не познава законодателството. Потребителя има много повече права. Например повредена стока в гаранция в никакъв случай не бива да се носи в сервиз, а в магазина. В сервиза не са длъжни да се обвързват със срок, докато в магазина са длъжни да приемат стоката, да запишат рекламацията в книгата за това и в рамките на месец да върнат стоката поправена или да възстановят парите. Както и че потребителя има правото да избира между гаранцията предложена от магазина и държавната общовалидна гаранция описана в закона. И т.н., с две думи статията е много зле.
05 Февруари 2010 07:07
генек
05.2.2010 г. 06:51:18 Права много. На хартия. ...
---
В случая не си прав! Продавачите и управителите са много нагли. Но като видят, че си знаеш правата много бързо клякат.
05 Февруари 2010 07:12
Не е само в България Бай Хасане. Веднъж в Германия изписах цял ФЕРМАН, докано върна един калкулатор, щото го намериг с 20 марки по-евтин през две пресечки. То не бяха цупене, расистко мърморене под сурдинка и атитюд, все едно беше на баща му калкулатора. Няма обслужване никъде по света както в Америка. Относно статията, препоръчвам на всички да си купят АРС и да включат техниката през тях. Сърдж протектър му викат тук.
05 Февруари 2010 07:19
Бай Хасане, тук нещата не са по-различни. Удължение гаранции се предлагат само за някои уреди. Тук също имаш право да върнеш стоката ако тя не отговаря на това за което са ти я продали. Например ако обувките ти стягат крака можеш да ги върнеш независимо, че са напълно здрави и т.н. ит.н. Моето лично мнение е, че правата на потребителите са свръхзащитени и за да се спазват при условията на Българския пазар би следвало това да се отрази на цените. Друг е въпросът, че потребителите у нас не си търсят павата въпреки свръхзащитеността. Ако човек започне да чете закона за защита на потребителите, определено ще се учуди колко прецакани са търговците.
05 Февруари 2010 07:26
калибардавърче нцето, мисля, че не си съвсем прав. По закон търговецът е задължен да съдейства. Т.е. ако потребителя се обърне към него то той е длъжен да съдейства, като например занесе стоката за ремонт в сервиза. Иначе нормалното поведение е да се ходи в сервиза. Замяната на стоката евентуално става в търговския канал след протокол от сервиза. Но не е вярно това, че в никакъв случай не трябва даходи в сервиза.
05 Февруари 2010 07:30
KNIGHT TEMPLAR, ако ще да си купиш три АРС и ги навържеш едно след друго няма гаранция за нищо. Просто увеличаваш шанса да изгори нещо друго а не последното свързано. Това е уточнение, не казвам, че няма смисъл от юпс или сърдж протектор. Просто искам да кажа на хората, че това не дава 100% сигурност и после въпроси от сорта ама защо стана, като имама сърдж потектор, нямат смисъл.
05 Февруари 2010 07:39
"Просто увеличаваш шанса да изгори нещо друго а не последното свързано."
Ми, анджак...за къв .ур ти е тоа сърдж протектор, ако за ти изгори ПОСЛЕДНОТО СВЪРЗАНО?
05 Февруари 2010 07:53
електроразпредлителните дружества са далавера с производителите на ЮПиЕс и нарочно не поддьржат електричеството с необходимите параметри
все пак компаниите в електрическия бранш трябва да произвеждат и нови модели и да ги продават
05 Февруари 2010 07:59
За компютрите и телевизорите - UPS. APC.
05 Февруари 2010 08:25
Бай Хасане, както казах в прединия пост, наистина има смисъл от сърдж протекторите. НО, ако знаеш принципа на работа на защитите ще разбереше, че не увеличават много шанса. Защитите, които дават почти 100% гаранция струват толкова много , че ще предпочетеш да ти изгорят всички домашни уреди вместода си купиш такава защита. Повечето защити, защитават добре от пренапрежение възникнало за относително дъло време, което в повечето случаи не е така. Когато става въпрос за кратковрменен пик на напрежението, което е вярно за повечето случаи нещата са горе-долу на късмет или на много скъпи защити. Същото важи и за тези протектори за ЛАН, които продават. Купете си но не разчитайте на тях и ако ви изгори компютъра, като следствие от някакъв проблем по мрежата не се сърдете на протектора той толкова си може
05 Февруари 2010 09:12
генек
05.2.2010 г. 06:51:18 Права много. На хартия. ...
---
В случая не си прав! Продавачите и управителите са много нагли. Но като видят, че си знаеш правата много бързо клякат.

Абе, не много бързо. Трябва си зор - и според закона на Нютън - обратна напористост.
А ние сме пропити с "науката", че продавачът е държавен служител и всяко противоречене нему е опълчване срещу държавата.
05 Февруари 2010 09:24
Розовата пантера пък се "къпеше" в пералня...?!
05 Февруари 2010 09:53
е хубу де - за ups и други подобни нямам кинти - аз съм си накупил български разклонители с някакъв дебел бушон на жицата преди самия разклонител и всичката техника ми минава през тях - те не вършат ли добра защитна работа?
05 Февруари 2010 10:04
Ето какво ми казаха като отидох в сервиза за микровълновата, която още беше в гаранция "Вие не знате ли че не бива да се пукат пуканки в нея?" аз я питам "Имате предвид "пуканки за микровълнова?!" "Да, точно!"
погледна я после и каза че вероятно е изгоряла защото съм сложил по-малък грамаж от минимално допустимия(пуканките били точно с такъв малък грамаж) какъвто нямаше даден в цялата инструкция, която пък не беше на български, но все пак поне числа разпознавам дори да са словом изписани. после ходих по КЗП, ама там набързо се насраха като разбраха че става дума за технополис. дадоха ми някакво обяснение тип че въобще не трябвало да купувам уред без указание на БГ и щом съм го купил оттам нататък проблемът си е мой. е тва беше 2003 или 2004 и в жертва паднаха едни 20-30лв. та дано нещата са се променили.
05 Февруари 2010 10:26
Тук да похваля родната "Елдом инвест". Правят доста боклучави бойлери, но ги сменят без особен проблем при повреда. Не е много елегантна процедурата, и се налага да се разкарваш два пъти до сервиза в Белите брези, а после да ходиш до склада на околовръстното(на около 10 километра от сервиза), но все пак сменят и не се правят на луди.
05 Февруари 2010 10:28
Проблемите на потребителя у нас далеч не започват СЛЕД закупуването на стоката, а още в процеса на нейното избиране. Прост пример:
Как се избира монитор за ПиСи в Германия? Отиваш, харесваш си няколко модела, вземаш един, работиш ден-два вкъщи, не оставаш доволен, връщаш го, вземаш някой друг и така до момента, в който истински ти легне на сърцето, и си остава твой.
Как се избира монитор за ПиСи в България? Трябват ти седмици на детайлен "рисърч", четене на спецификации на производителите, форуми на потребителите и какво ли още не, след което със свито сърце дали си направил най-точния избор (щото обикновено не си профи) заръчваш стоката и ако имаш късмет, я вземаш още същия ден, и ако хептен имаш късмет, тя действително ще е отговорила на твоите изисквания.
Не казвам, че немската методА е по-по-най-правилната, понеже с правилото за "връщам без да питате" се стига понякога до наистина тотален диктат от страна на купувачите. НО ... в родната действителност възможността да се запознаеш с възможностите на стоката преди да я закупиш са силно ограничени (най-често поради неподдържане в наличност) и обикновено човек е зависим от (не)компетентността на продавача.
05 Февруари 2010 11:19
Попе, виж си мейла, ако е актуален.
05 Февруари 2010 11:45
На клиента у нас продължава да се гледа като на безправен балък и се измислят разни тъпотии, само и само да се смъкнат повече пари от него.
Купихме си готварска печка Горение от Техномаркет - на ток и газ, клас А, абе слънце. Оказа се обаче, че липсва щепселът от захранващия кабел, и ми обясниха, че специализирана фирма извършва монтажа и пускането в експлоатация на уреда - даже ми показаха препоръка с предимствата от тази "услуга"...Транспорт - през седмицата в работно време, но щели да се обадят кога точно...
Аз пък им показах конфигурация от три пръста, метнах печката в комбито, купих си щепсел и си го монтирах сам в къщи.
Обаче!
Оказа се, че капутите са разменили местата на жиците от кабела, така че човек или жена, които не разбират, да се изръсят 30 кинта за пускане на печката.
И така си продават цялата бяла техника - без щепсел, без заханващ кабел дори и с объркани жици. Така били идвали от завода...
05 Февруари 2010 11:55
Моят съвет на потребител е:

С дефектната стока, фактурата (касовата бележка) и гаранционната карта отивате при търговеца. Негово е задължението да ви я подмени или да я представи на фирмения сервиз. При всеки опит да "прехвърли топката" се оплаквайте на Комисията за защита на потребителите . Тресват им такива глоби, че им се изпарява желанието да го правят.
05 Февруари 2010 13:24
за ups и други подобни нямам кинти - аз съм си накупил български разклонители с някакъв дебел бушон на жицата преди самия разклонител

Произвеждат ги в Силистра и са добри, сделано за Бългерия спешъл (условия на нестабилна ел. мрежа). Да кажа, че по едно време бях навързал тройна защита - сърдж, след него споменатия разклонител с бушон, и накрая UPS (Nova). Па тогава един техник ми каза, че трите уреда "се обърквали един друг" и било по-добре само с един. Е, махнах сърджа, другите оставих. Вършат работа при спиране на тока, най-малкото.
05 Февруари 2010 13:31
Не съм ползвал Технополис, но повечето ми уреди са от Техномаркет. Има какво да се желае, но проблеми с гаранциите не съм имал. Човек трябва да знае и как да говори със сервизите - в никакъв случай не се споменава токов удар, разливане на вода и т.н. - иначе излиза че сам си си виновен. Винаги неизправността се представя като открита при първите пускания.
Проблем в Техномаркет имах само с гаранционните карти - някои уреди са със стандартна търговска гаранция, други са с гаранция от производителя (в джобче отстрани на кашона), а продавачите не винаги са грамотни и дават грешни гаранционни карти. Бях си купил радиатор на Теси, а ми бяха дали гаранционна карта за Sony, LG, Samsung и т.н. Ходих да ми я сменят и ми дадоха търговска гаранция, където писаха "Теси" и "вентилаторна печка", което пак се оказа грешно (трябвало да пишат "радиатор" и чак в сервиза на Теси научих, че те въобще не ползвали картите на търговеца, а си имали собствени гаранционни карти, залепени на самия кашон - техникът ми я попълни на място, добре че си бях запазил оригиналния кашон на стоката.
05 Февруари 2010 13:44
обаждам се на сервиз с обяснение да ми преинсталират операционната система казват ми добре донесете компютара сьс сидито
отивам в сервиза с компютьра и ми казват
носте ли си гаранционната карта(компа е извьн гаранция) и касовата бележка от магазина дето сте го купил
аз им казвам що не ми казаха по телефона какво да нося
и си трьгнах и си преинсталирах операционната система в кьщи
05 Февруари 2010 13:48
... ако си резнеш и апендисита сам - еваллла ... очаквай изненадки ...
05 Февруари 2010 13:57
Пак повтарям, няма нормално поведение и не е важно каква е практиката и т.н. Има си закони! Повредена стока се носи при търговеца! Занесеш ли я в сервиза, просто си прецакан, защото сервиза не носи никакви отговорности за разлика от търговеца. Който се опитва да се прави на по-умен и действа, както той намери за добре, просто си гризва дръвцето. Има си закон за тази работа.
05 Февруари 2010 15:34
А тука по-бедните мингиш, накупуват маркови дрешки, поносят ги седмица две, в зависимост от религията си и ги връщат в бутика Хем са си винаги модерни, хем и не се занимават с пране, гладене и други такива дейности, неописани обстойно в религиозните им книжлета...Тука всичко можеш да върнеш, купувам обувки от един магазин, в следващия други по ми харесват, айде на обратно, взимай си чепиците, дай си ми париците. Няма въпроси защо и какво. Това важи в зависимост от магазина, 60-90 дена, само дето трябва да си пазиш касовата бележка и амбалажа на стоката. Само един път за един лампион ме питаха на френски, английски и испански по два пъти защо искам да го връщам, а аз на прав български и казах на продавачката - Ми не го щъ вече ма! Тя прояви ясновидски способности и си взе светилника. Нещо се опита да мърмори на френски, ама като я погледнах, се зае да чука по касата бързо бързо сякаш управляваше мездупланетен кораб и всеки момент някой може да и вземе пилотското място...

Та пожелавам на всички тука поне един път в зивота си да се почувстват като "Клиентът е господ бог!!!"
05 Февруари 2010 15:47
Тъжното е, че това отношение към клиента го има не само в т.нар. бели държави, а и в такива които го зачитат без за това да има регулации и закони. Просто хората са си търговци. В Истанбул на Капалъ чарши например и изобщо в Ориента - регион на който ние гледаме изотгоре малко...
Докато тук клиентът е един смотан досадник, който има наглостта да те откъсне от пасианса, судокуто или обследването на собствения нос...
05 Февруари 2010 16:32
Ловкия, абсолютно точно наблюдение.
Причините са в 45 години комунизъм, колкото и да звучи изтъркано. Тези, които разбират какво е липсата на пазарна икономика, ще разберат какво имам предвид.
05 Февруари 2010 18:35
Аз пък имам Нокиа 6300 и е железна, само, че от много работа батерията издиша за 2-3 дена и ше требе да я сменя!
05 Февруари 2010 18:48
Водачът на команчите- знаеш ли колко си прав- тоя номер моят син го върти в щатите докаго им пшсне и му дават уреда без пари само да им се махне от главата!
05 Февруари 2010 19:34
Ловък, "Горението" ти има ли валидна гаранция?
05 Февруари 2010 20:02
Има си, макар преди три години да не се знаеше толкова за правата на клиента.
Но пък днес купих на нашите същата печка от Зора, и ни я продадоха в същия вид - без кабел...
Учтиво ни обясниха, че това се прави с цел клиентът да бъде защитен
Поразпитах ги, окрилен от днешните знания, и се оказа, че при повреда в къщи идва техник, който отстранява проблема на място.
Има некъв прогрес в отношението демек.
05 Февруари 2010 20:20
Ловък, попитах те, защото съм чул друго - ако кабела не ти го монтират от сервиза (срещу допълнително заплащане), губиш правото на гаранция. По тази причина винаги отминавам тази марка и в къщи нямам нищо на "Горение" и няма и да имам.
05 Февруари 2010 20:36
Увериха ме, че гаранцията не покрива повреди, които от немарливост съм причинил на уреда.
Демек ако съм го изпуснал от осмия етаж докато съм го изтръсквал...

Монтажът на кабела не е сред тях.
Поне така казаха.
А иначе уредът е наистина качествен.
05 Февруари 2010 21:36
Мен пък ме прекараха с климатиците.След много избиране се навих на едни малайзийски Панасоници, не след облъчване на близък.Две години гаранция на електрониката и 5 на компресорите.Гот.Съобщиха ми цената, поръчах ги, сложиха ги, платих ги и тук, нови двайсет:за да се поддържа гаранцията, всяка година, до 5-тата включително, викаш педалите от магазина, идват и му правят "профилактика" - само му премериха охладителния агент, взеха по 40 кинта на машина, биха по един печат и си биха камшика.За тези пари отгоре щях да взема Дайкин или Митсубиши.Отсвирих да ги викам и сега чакам новината, че Панасоник имат дефектна серия компресори, като през 2007 година, за да лапна дървото.
Това с профилактиката ми напомни едни италиански виц:докторът казва на семейство с оплаквания на жената, че ще я излекува с няколко сесии коитус.Води я мъжът, взима си, по едно време решил да любопитства, надзърнал през ключалката, изправил се, почесал се и си рекъл:"Ако не знаех, че и прави коитус, бих се заклел, че я такова?"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД