Фирма на бизнесмена Христо Ковачки се е докопала до тлъст пай от държавния екофонд за завод за преработка на гуми. |
ПУДООС е създаден през 2002 г. и е правоприемник на Националния фонд за опазване на околната среда. Според правилника на фонда е допустимо отпускане на безлихвени кредити или заеми с облекчена лихва, но при определени условия - например за строителство на екологични обекти, за закупуване на оборудване с екологично предназначение, за провеждане на екологични мероприятия и за покриване до 50% от лихвите по кредити, предоставени от търговски банки за екопроекти.
Проверката на Сметната палата установява, че към края на септември 2009 г.
не са възстановени пари по заеми от фонда в размер на 47.3 млн. лв,
като над 40% от тях (20 млн. лв.) са били раздадени преди 2005 г. И открива купища скандални примери как определени фирми са се облагодетелствали с помощта на държавата.
През 1997 г. например русенската "Приста" получава безлихвен заем от 400 000 екю (680 920 лв.). При отпускането на кредита не е представена банкова гаранция, а впоследствие банката, в която е внесена гаранцията, фалира. През март 2006 г. ПУДООС подава искова молба пред Русенския окръжен съд за главницата и още 180 987 лв. лихви, но до края на септември миналата година дължимите суми не са възстановени.
От януари 2005 г. до края на септември 2009 г. - срокът на одита, ПУДООС е завело само 23 иска за възстановяване на дължими суми, но и при тях е подходило доста небрежно. Част от исковете за усвояване на банковата гаранция са предявени след изтичане на валидността й, а по други е допуснал още по-груби процедурни грешки. Така например делото срещу "Орвитекс Индустри" ООД за 967 460 лв. главница и 241 865 лв. лихви е загубено, защото се оказало, че страна по иска е МОСВ, а трябвало да е ПУДООС. Сред собствениците на фирмата е Орлин Владиков, един от първите строителни предприемачи у нас.
Сметната палата установява още, че
досиетата по безлихвените кредити не са окомплектовани
с необходимите документи и не може да се проследи спазени ли са процедурите за кандидатстване и отпускане на заемите. Не всички предоставени банкови гаранции са с валидност най-малко два месеца след падежа на последната вноска. Честа практика във фонда е важните решения да се вземат в оперативен порядък, когато министърът еднолично ги подготвя. Това е възможно по правилник, но само по изключение.
Скандалното е и че условията за погасяване на безлихвените кредити са определяли тези, които ги получават, а фондът просто се е съгласявал с тях. Част от отпуснатите на общини безлихвени заеми пък са били трансформирани в безвъзмездна помощ. Подобен случай има в община Севлиево. УС на фонда решава, че след като локална пречиствателна станция за отпадни води, собственост на фирма "Севко" АД, е станала притежание на общината, ПУДООС автоматично ще опрости 5.9 млн. лв., които фирмата дължи по 8 безлихвени заема от фонда. Сметната палата твърди, че взетото решение е без правно основание. "Севко" е севлиевска фирма и сред собствениците й са "Финанс консултинг", "Ледекс груп" и ЦКБ.
За четирите години, за които е направен одитът, са дадени 25 млн. лв. за неинвестиционни проекти, като
половината от тях са по договор с фирмата на Христо Ковачки
"Ел Ем Импекс" ЕООД за събиране, временно съхранение и третиране на отпадъци от автомобилни гуми.
Управителният съвет на ПУДООС, който се е председателствал от екоминистъра, е действал напълно безпринципно при одобрение на инвестиционни проекти. Някои молби са били одобрявани ден след подаването им, а други - след години. Кметът на община Гърмен например подава молба до ПУДООС за проект "Водоснабдителна група Рибново", която трябва да осигури три села - Рибново, Скребатно и Осиково. Там ДПС има много сериозен електорат. Молбата е подадена на 8.12.2004 г. и следващия ден е одобрена от УС на фонда, без да е направен предварителен подбор на постъпилите заявления и без оценка от съответната дирекция дали проектът отговаря на изискванията. Въпреки това до края на одитирания период все още не били направени връзките към две села - Скребатно и Осиково. В същото време молбата на кмета на община Гурково за "отводняване на 4 квартала в с. Паничарево" е разгледана от УС четири години след подаването й.
Одиторите са установили и че има голяма разлика в цената на един линеен метър за различни селища. От населените места от V и VI функционален тип най-скъпа се оказва цената на 1 метър ВиК мрежа в с. Долно Осеново, община Симитли - 183.77 лв., а най-ниска в с. Маслиново, община Хасково - 54.07 лв. Одиторите отбелязват все пак, че първата е изградена м.г., а втората - през 2007 г.
В община Родопи пък са открити опити за манипулация на фонда от страна на изпълнителя на обществената поръчка и общината. Оказало се, че под различни номера и от различни години фигурират обществени поръчки за строително-монтажни работи, които са отчетени и платени два пъти - веднъж в края на 2007 г. от фонда и втори път през 2008 г. от общината.
--------------
Фаворити
-----------------
Фирмите, на които ПУДООС е отпуснал безлихвени или облекчени заеми, са оповестени на интернет страницата на фонда. Проверка на "Сега" показа, че те не са сред официалните спонсори на партиите, но не са случайни. Така например фондът е отпуснал 1.2 млн. лв. безлихвен заем на фирма "Петрол Комерс" ЕООД за реализация на малка ВЕЦ "Гьоврен" на р. Триградска в землището на с. Гьоврен, област Смолян. Реализацията на проекта ще допринесе за намаляване на газовите и прахови емисии и до повишаване качеството на атмосферния въздух. Собственик на фирмата е Карамфил Фиданов Каров, който е шеф на общинския съвет в Девин и е избран от квотата на ДПС. Заемът е с двегодишен гратисен период и ще се връща за срок от 5 години.
Повечето фирми са получили заем при облекчени условия - обикновено трябва да го върнат за 5 години, като имат 2-годишен гратисен период. "Монолит" АД например е получил на 18.07.2008 г. 1.4 млн. лв. заем за реконструкция и модернизация на шламохранилищата. Фирмата е за добив на скални материали. "Колхида Сливен" АД получава 340 293 лв. за модернизация на локална пречиствателна станция за отпадни води. Кюстендилската "Ралица-73" взема 715 000 лв. за изграждане на малка ВЕЦ "Манастирска". "Бул екоенергия" получава заем от 1.5 млн. лв. за система за екологично топлоснабдяване на Банско с биомаса. "Ка-5" АД е взела 1.5 млн. лв. за изграждане на малка ВЕЦ-Черепиш, а "Стройексперт инженеринг Ел" ще строи малка ВЕЦ в с.Караново за малко над половин милион лева.