:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,251
Активни 763
Страници 24,816
За един ден 1,302,066
Стратегии

Кой има интерес от мутанти в земеделието?

Следите водят към концерните за генномодифицирани семена и към земеделските фондове с инвестиции в производството на биогорива
Снимка: Велислав Николов
Въпреки протестите срещу ГМО правителството не се отказа от най-скандалните поправки в закона с обещанието да не ги прилага в следващите пет години.
От няколко седмици трите букви ГМО са повод за протести, политически декларации, неудобни въпроси и неубедителни отговори. Зад абстрактната абревиатура се крие слабо познато чудовище, което, пуснато веднъж в природата, може да причини неизчислими вреди - генномодифицираните организми. Повод за тревогата станаха внесените от правителството промени в закона, с които се облекчава режимът за отглеждането им. Екоорганизации, фермери, майки и обикновени граждани се вдигнаха на протест.

Насреща им държавни чиновници сконфузено обясниха, че промените са неизбежни и изискване на ЕС. В общата шумотевица така и не се разбра кой и защо реши да промени генерално статуквото. Поправките обслужват мощен бизнес - производството на генномодифицирани сортови семена, от една страна, и големите земеделски фондове - от друга. Трансгенните култури покачват в пъти добивите. В случая има съвпадение на интереси. Първите продават на вторите, а всички заедно печелят. Хипотетично полза от ГМО би трябвало да имат и българските фермери, но те категорично се обявиха против.

У нас крупните поземлени фондове имат интерес в производството на биогорива. Навън основните подозрения падат върху биотехнологичните гиганти, най-крупният от които - американският "Монсанто", държи половината от пазара за продажба на генномодифицирани семена в света. Търговската му политика е, меко казано, спорна. Концернът вече бе уличен в подкупване на държавен служител в Индонезия.

Според еколозите новият закон за ГМО ще обслужи изцяло корпоративни интереси, а пускането на ГМО в природната среда е само страничен продукт на енергийния бизнес. За тях 5-годишният мораториум върху отглеждането на ГМО е трик за успиване на обществеността. Няма логика в това да се променя радикално законът, за да не бъде прилаган. Освен това мораториумът ще падне лесно. Първо, защото за това е нужно само едно гласуване в парламента и второ - Еврокомисията вече заяви, че според европейските закони никоя страна няма право да налага едностранно мораториум. Падне ли забраната, промененият междувременно закон за ГМО ще влезе автоматично в сила.

Според протестиращите лакмусът за реалните намерения на правителството са т.нар. буферни зони. Според законопроекта те се намаляват драстично, а това ще е победа за корпорациите, смятат еколозите.



Виж кой говори



Преди месец в сп. "Мениджър" се появи статия - манифест в защита на ГМО. Авторът й - бизнесменът Светослав Божилов, лобира за генномодифицирано земеделие, от което по негови изчисления страната ни може да печели над 1 млрд. евро годишно. Божилов е съосновател на СИбанк и крупен инвеститор във възобновяеми енергийни източници. В статията си, озаглавена "Другата зелена България", той декларира, че не познава никого от "Монсанто" и не притежава акции в компанията. Справка в регистрите показва, че Божилов е съсобственик в няколко холдингови дружества, които инвестират в земеделска земя чрез публични емисии на акции на фондовата борса. Това са "Агроенерджи" АДСИЦ, "Агро финанс" АДСИЦ (чрез дъщерни дружества) и "Фонд за земеделска земя Мел инвест" АДСИЦ, който се контролира от неговата дъщерна фирма "Вентчър Екуити България" ЕООД. Тези дружества отдават под аренда стотици хиляди декари земеделска земя на по-малки производители. Инвестират и във възобновяеми енергийни източници - слънчеви генератори и биогорива. В статията си Божилов твърди, че ако се либерализира политиката по отношение на генномодифицираното земеделие и ако "българските производители бъдат стимулирани да използват генномодифицирани семена, то добивите на единица площ биха се удвоили. Бизнесменът дава за пример САЩ, където средният добив от генномодифицирана царевица е 1000 кг от декар, докато традиционното българско земеделие у нас гарантира в най-добрия случай 415 кг от декар".

"Подобна сметка би била валидна и за маслодайните култури", вметва авторът и подчертава как това би направило нашето земеделие "много по-банкабилно" и рентабилно. Впрочем царевицата, рапицата и слънчогледът са базисни култури за производството на биогориво. Божилов пропагандира възможното мирно съвместно съществуване между органичното и генномодифицираното земеделие, и то само на 300 метра отстояние едно от друго, а не 30 000 м, както е записано в сегашния закон. "Сега законът прави генномодифицираното земеделие у нас невъзможно", констатира бизнесменът. А страховете на противниците на ГМО оборва със следния аргумент: "Не вярвам американската държава, която напълно подкрепя генномодифицираното земеделие, да се отнася към гражданите си по-зле от българската, която досега по-скоро ги отхвърля". Само бегъл поглед към вида на средностатистическия американец е достатъчен, за да ни накара да се усъмним в доводите му.

В друга публикация под заглавие "Новата "аграрна революция" 2008" същият автор отива по-далеч и развива теорията за износ на демокрация чрез ГМО. Той подчертава геополитическото значение на въпроса. И пресмята, че ако през 2020 г. биогоривата съставляват 20% от течните горива, то всеки ден 4 млрд. долара, вместо да поемат към Персийския залив, Русия и Венецуела, ще се насочат към предприятията за биогорива и земеделските производители в САЩ, ЕС, Бразилия, Аржентина и Украйна. "Ефектът ще е и стимулиране на икономическото и социалното развитие на държави с демократически политически системи за сметка на авторитарни, каквито са повечето от износителите на петрол", анализира Божилов. Освен това ще се даде тласък на битката с глобалното затопляне и ще се реши проблемът с изхранването на бедните по света. "Вероятно поради социални, икономически и политически причини дебатът за генномодифицираните култури скоропостижно ще приключи в полза на "Монсанто". Макар и на последно място, роля ще изиграе и очевидната безвредност на генномодифицираните култури за здравето на хората", заключава авторът.



Виж кой слуша



Ремонтът на закона за ГМО бе предшестван от няколко "интересни" законодателни инициативи. През ноември 2009 г. парламентът приема поправки в закона за възобновяемите енергийни източници и биогорива, според които от 1 септември 2010 г. 2% от всеки литър дизел трябва да е био, а от март 2011 г. - 4%. Бензинът също ще се смесва задължително с биоетанол от 2011 г. Тоест бизнесът с биогорива е законово обезпечен, без законът да разглежда от какви култури ще се добива горивото - традиционни или ГМО.

Правителството вече успя да издейства от ЕК разрешение за въвеждане на държавна помощ за биогоривата чрез освобождаването им от акциз. Лидерът на СДС Мартин Димитров лично се ангажира до средата на 2010 г. да внесе измененията в закона за акцизите и данъците. "Ние също мислим по тази тема", потвърди и финансовият министър Дянков. Виден лобист по темата е и шефката на аграрната комисия в парламента Десислава Танева, която бе в борда на директорите на "Фонд за земеделска земя Мел инвест". Ако се въведе нулев акциз за биогоривата и едновременно с това се либерализира режимът за отглеждане на генномодифицирани култури, печалбите в този бизнес гарантирано ще скочат в пъти. Законодателните промени облагодетелстват директно големите поземлени фондове, които владеят над 1 млн. декара земя. Инвестициите им са за над 55 млн. евро, част от тях взети на кредит. В момента всички те са ударени силно от кризата. Оттук и трескавото търсене на нови възможности.

ГМО е средството за постигане на тази цел. Проблемът е, че голяма част от терените попадат в 30-километровите буфери около "Натура 2000", откъдето и силният натиск тази дистанция да бъде драстично скъсена. Според защитниците на ГМО 30% от територията на България влиза в "Натура 2000". Ако бъде запазен размерът на сегашната буферна зона, това означава, че около 80% от територията на страната остава забранена за ГМО.

Представителите на правителството и парламента отричат да са подложени на корпоративен натиск. Но за пред общественото мнение подменят проблема с отглеждането на ГМО с темата за етикетиране на храните, съдържащи генномодифицирани организми. Едното няма нищо общо с другото.



Опроверженията



"Нямаме отношение към закона за ГМО", категоричен е Борислав Петков, шеф на Асоциацията на собствениците на земеделски земи, в която членуват 14-те най-големи фонда, в т. ч. "Агроенерджи" АДСИЦ, "Фонд за земеделска земя Мел инвест" АДСИЦ, "Еларг Фонд за земеделска земя" АДСИЦ, "Земеделски инвестиционен фонд "Серес" АД и др. По думите му към темата за ГМО в земеделието има нулев интерес от страна на фондовете и изразените от техни представители мнения с нищо не ангажират асоциацията. "Бяхме вкарани индиректно в дебата по промените в закона, който дори не познавахме добре. След като се запознахме, мисля, че той дава една добра основа", коментира Петков за "Сега". Личното му мнение е, че отглеждането на ГМО едва ли може да се забрани, но трябва строг регулаторен режим. Почти всички фондове, членуващи в асоциацията, инвестират във възобновяеми енергийни източници, а няколко - и в биогорива. Групата ще излезе с официално становище по въпроса на кръгла маса след месец.

"Обществената реакция не е в състояние да промени мнението ми за генномодифицираното земеделие", категоричен бе Светослав Божилов пред "Сега". Според него разговорът трябва да се проведе след приемането на закона, след като утихнат "страховете" и "истериите" около ГМО, като на първо място трябва да се постави експертизата. Според него дискусията сега е чисто популистка, а аргументите на противниците - несъстоятелни. "Не казвам, че моята позиция е единствено правилната, но тя също трябва да бъде чута", настоя Божилов. Той отрече да има лична изгода от поправките в закона, защото и без ГМО в България има свръхпродукция на зърнени култури, които напълно покриват нуждите за производство на биогорива. По въпроса за вредата от ГМО бизнесменът заяви, че за 25 години няма нито едно доказателство, че генномодифицираните растения са по-опасни от другите хибридни сортове, които се сеят в момента. Той лично застава на страната на учените, за които 25 години са меродавен срок. Божилов изрази съжаление, че вносителите на промените не са ги защитили убедително и е надделяла крайно негативната обществена реакция.



Рисковете



Справка в интернет показва, че всяка година големите земеделски фондове покачват с 20% исканията си за размера на рентата, която получават от арендаторите на земите си.

Мотивират се с кризата и задължението да раздават дивиденти на акционерите си. Подложени на този натиск, земеделските кооперации и фермерите ще се видят принудени да сеят генномодифицирани семена, за да увеличат добивите и да покриват нуждите си. "Ако съседът ти е засадил ГМО рапица, няма как да останеш настрана, иначе фалираш", описва рисковете Ивайло Асенов, консултант по оперативни програми на ЕС и противник на генномодифицираното земеделие. Според него пускането на ГМО в природата постепенно ще измести биологичното земеделие, като този процес е необратим. "Не може да има съвместно съществуване на двете. Генномутиралите растения "изяждат" останалите", убедена е природозащитничката Валентина Данева. Според нея загубите на страната ни от това, че ще се раздели с образа на биопроизводител, се неизмеримо по-големи в перспектива в сравнение с преките печалби от засаждането на ГМО култури. Местните производители на биокултури няма да могат да изнасят в ЕС, стане ли ясно, че в България ГМО са вече позволени. 80% от европейците отказват да консумират ГМО. Отделно от това България ще загуби европейски средства по програма "Развитие на селските райони", която изцяло подкрепя биоземеделието. Вредите върху здравето на населението пък не могат да бъдат изчислени.



За зелен хайвер



Добрият пример на страни като Италия и Ирландия, въвели забрана за отглеждане на ГМО, показва, че икономическите ползи от етикета "БИО" са много повече от генномодифицираното земеделие. В последните години валят все повече доказателства за зловредния ефект от производството на "зелена" енергия. Проблемът не е в самата енергия, която e по-милостива към природата и се явява благородна алтернатива на изчерпващите се петролни запаси, а в начина, по който се добива. И ГМО е част от престъплението. Като причина за намаляването на тропическата гора се сочи отглеждането на генномодифицирани рапица, царевица и тръстика за биогорива. Само за 3-4 години тези култури превръщат земята в пустиня и се налага изсичането на нови горски терени за засяването им. Горчива истина е, че земеделието за енергийни нужди е безмилостен конкурент на земеделието за прехрана. "Какво от това, че след 10 години всички продукти в магазина ще са обозначени с печата "съдържа ГМО", когато в България няма да е останала незаразена земя?!", възмущава се Валентина.
Снимка: "Сега"
"Обществената реакция не е в състояние да промени мнението ми за генномодифицираното земеделие", категоричен е бизнесменът Светослав Божилов. Според него разговорът трябва да се проведе след приемането на закона, след като утихнат "страховете" и "истериите" около ГМО. Той смята, че дискусията сега е чисто популистка, а аргументите на противниците - несъстоятелни.
138
5744
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
138
 Видими 
08 Февруари 2010 23:36
А аз да добавя че Монсанто беше уличе в предлагане на подкуп от 1-2 милиона на канадаски служител също. Това 1-2 милиона не е грешка, буквално казано е....
08 Февруари 2010 23:58
Един човек да каже истината в прав текст! Поздравления за автора
Бог да пази България!
09 Февруари 2010 00:45
От няколко години у нас по разрешение на "кабинета Станишев" се сее гмо царевица за фураж. От миналата година и сега масово блоковете където е имало слънчоглед се засаждат с ГМО рапица(за олио-биогориво), а не с родната естествена такава. Това закони, това ЕС, това Бойко на никой не му дреме. А и "производителя" като през крив макарон не му е ясно, че повече слънчоглед няма да види на тези площи, съответно и пчелите "странно" ще започнат да измират.
09 Февруари 2010 00:54
Браво, Галя!
09 Февруари 2010 01:00
Браво на Галя и браво на вестника!
09 Февруари 2010 01:04
Защо Бг обществените телевизии не дават филмите, изобличаващи генните мутанти, така както се прави по обществените телевизии в Западна Европа? Защо нашите политици и парламентаристи продължават да заблуждават общественото мнение, че Европейската Комисия ни натискала да либерализираме режима на отглеждане на ГМО? Това е откровена лъжа.
ББ, който се кълнеше, че казва само истината пред обществото, в случая лъже като дрът мангал.
Отглеждането на генни мутанти само след 10 години ще доведе до масов глад в Родината, така както е в Индия и Бразилия, страни опитни полета на Монсанто и другите световни производители на семена за растения- мутанти.
Когато в Родината всичко бъде необратимо натровено с растения мутанти, мулти милионери като интервюирания защитник на генните мутанти ще си живее спокойно в някое резерватче дето всяко растение се контролира и пази от генни мутанти. Той и сега сигурно се храни с добре контролирани храни.
Ама къде ще отидат обикновените българи? Те ще останат на тази земя и ще заприличат на триста килограмовите мутанти от американските гета за черни и индианци.

09 Февруари 2010 01:06
Що ли Гоце не организира един референдум по въпроса? Ей тъй, малко за покачване на имиджа?

Познахте защо, нали?
09 Февруари 2010 01:07
Браво на Галя! Браво на вестник Сега!
09 Февруари 2010 01:27


Ган, как така?

Нали рапицата не е разрешена за отглеждане на територията на Европа?

Ако има гмо рапица, то тя подлежу на изкореняване моментално и тоя, който я сади отива на съд и му се начислява оромна глоба.

Поне така е във френскя закон, днес го попрочетох оттук-оттам.
09 Февруари 2010 01:37
Сиби,
за мен опасността в четвъртък бандитите в Парламента да си изгласуват поправката си виси със страшна сила .
Моля,
поискай от мамите да депозират копия на протестното писмо на:
Председателя на Конституционния съд, Омбудсмана и на Главния прокурор, че ако това се случи, да имам поне за какво да се хвана .
Да го занесат на крака и да вземат входящ номер с дата и печат
09 Февруари 2010 01:45
Аууу, ама то отдавна се замисляло това с рапицата -

България да стане основен европейски производител на генномодифицирана рапица за биогориво.

Тия наистина са престъпници:

Какъв е тоя завод "Екопетролиум" във Видин?


"На практика световното търсене изпревари световното предлагане. Трябва да имаме предвид и климатичните промени, както и пренасочването на част от производството на храни към производство на биогорива, каза Петя Ставрева. Ние в Европарламента дискутирахме пакет от мерки, които са насочени към разумен контрол върху нарастващия дял на биогоривата. На въпрос на „PTS" за това, дали според нея е достатъчно застъпен делът на производство на биогорива в България, Петя Ставрева отговори, че според доклад на Световната банка 75% от ръста на храните се дължи на нарастващия дял на гориво, произведено от биопродукти. Има и други тези, поясни Ставрева. Да, страната ни има потенциал да произвежда биогорива, но е добре да имаме предвид и предстоящите промени в Общата селскостопанска политика, които предвиждат известно ограничаване на субсидиите за тези продукти. Разбира се, това още не е решено, но има такива предложения - каза още евродепутатът. Когато говорим за рапицата като продукт за производство на биогорива, трябва да имаме предвид и нещо друго - днес се говори за стимулиране на производството на биогорива второ поколение. Така Петя Ставрева коментира въпроса на „Country_folk" във връзка с въвеждането на рапицата като масова култура в България и превръщането на Северна България в „рискова монокултурна зона". Моля, информирайте ни за степента на готовност на завода, започнат от „Екопетролеум" във Видин, за опасността цяла Северна България да се превърне в зона за отглеждане на генномодифицирана рапица и за лишаването на българския пазар от жито - призова този участник в чата. По реплика на „Country_folk" относно въпроса на „PTS", че това да се разчита само на „Екопетролеум" би било монополизиране на пазара, Петя Ставрева обобщи, че монополът винаги е опасен.


„Country_folk" разказа на участниците в онлайн-дискусията, че тяхната община е сред първите 12, които се обявиха за „Зона, свободна от генномодифицирани продукти". Сега пък ни убеждават, че единствено генно модифицираната рапица е стопански изгодна. Това е най-лошият опит - моят чист от генно модифицирани продукти пчелен мед е застрашен от модифицираната рапица - вероятно знаете, че тя е и медодайна, допълни юзърът. Екипът на чата поясни за незапознатите, че рапицата (Brassica napus) е растение с ярко жълти цветове. Основните и приложения са за фураж, производство на растително масло и биодизел. Голямото търсене на европейския пазар, относително благоприятните почвено-климатични условия в България я определят като повече от наложителна в модерното зърнопроизводство. Тя цъфти в Средна и Северна България от около 15 април до 5-10 май т. е. явява се като относително ранен източник за прашец и нектар в обилни количества.


Натиснете тук


Редактирано от - Сибила на 09/2/2010 г/ 01:45:48

09 Февруари 2010 01:47


Док, сега метнах един поглед натам, то има две писма, а дори едното няма кой да го разнася по толкова много адреси.

Те са най-малкото десет и в това време снежно....
09 Февруари 2010 01:49
На тези три адреса!
С входящ номер, дата и печат.

Знам защо го искам.
09 Февруари 2010 02:52
Галя Горанова
09 Февруари 2010 03:05
Знам, че българинът на приказки не вярва. За това на знаещите чужди езици изпращам филми давани по телевизия Arte.

http://www.youtube.com/watch?v=hErvV5YEHk E

Коментариите са излишни.
Трябва да се мобилизираме и да не допуснем корупционните игрички на политическата класа в Бг.
ББ, българите не те избраха, за да продаваш здравето и бъдещето на децата ни на генно модифициращите империалисти.
09 Февруари 2010 03:09
Ето и за франкофоните.

http://www.youtube.com/watch?v=kcLOywuRtc Y
09 Февруари 2010 04:22
С осветляването на името на Божилов картинката наистина се прояснява:

Основатели на сдружението ["Глобална България"] са Цветелина Бориславова - председател на Надзорния съвет на СИБанк, Светослав Божилов - акционер в СИБанк, Франк Бауер - изпълнителен директор на Българо-американския инвестиционен фонд, Красимир Гергов - шеф на рекламна агенция „Крес", Венелина Гочева - главен редактор на в. „24 часа", Иван Кръстев - директор на Центъра за либерални стратегии, Иво Прокопиев - издател на вестниците „Дневник" и „Капитал", Левон Хампарцумян - директор на Булбанк, шефът на bTV Алън Парсънс, Красен Станчев - директор на Института за пазарна икономика, Сашо Дончев - „Овъргаз", Валентин Златев - „ЛУКойл", Огнян Шентов - Център за изследване на демокрацията, Стефан Попов - председател на „Отворено общество".


Натиснете тук

Всъщност картинката става много по-мрачна. С парите на този кръг беше създаден пиар продуктът Б. Б. и сега той трябва да връща вложеното в него.
09 Февруари 2010 04:37
Основатели на сдружението ["Глобална България"] са Цветелина Бориславова - председател на Надзорния съвет на СИБанк, Светослав Божилов - акционер в СИБанк, Франк Бауер - изпълнителен директор на Българо-американския инвестиционен фонд, Красимир Гергов - шеф на рекламна агенция „Крес", Венелина Гочева - главен редактор на в. „24 часа", Иван Кръстев - директор на Центъра за либерални стратегии, Иво Прокопиев - издател на вестниците „Дневник" и „Капитал", Левон Хампарцумян - директор на Булбанк, шефът на bTV Алън Парсънс, Красен Станчев - директор на Института за пазарна икономика, Сашо Дончев - „Овъргаз", Валентин Златев - „ЛУКойл", Огнян Шентов - Център за изследване на демокрацията, Стефан Попов - председател на „Отворено общество".

Интересно списъче
09 Февруари 2010 04:55
... и още нещо интересно за г-н С.Божилов

- съосновател заедно с Иван Кръстев, Цветелина Бориславова и Александър Божков във фондация "Типинг пойнт", ("повратна точка" - име на американска теория за контрол над обществените настроения)

Натиснете тук
09 Февруари 2010 06:03
Сега е моментът народът да настоява за провеждане на референдум за ГМО.
България може само да спечели, ако отхвърли този проект. И без това цената на сегашните зърнени продукти ще се качи няколкократно на международните пазари.
09 Февруари 2010 06:16
Браво на в-к Сега! Нито ден спокойствие за тях!
09 Февруари 2010 06:40
Да бе, сигурно си умират от страх от форума на "Сега"и мамите
Само неокастрена сопа оправя кривиците.
09 Февруари 2010 06:44
Хубава статия!
Заслужава си! Но има някои моменти, които ме смущават с близостта до съботната "Тема". Коментарът за статията на тоя Божилов в "Мениджър", по-конкретно. Някак си - епигонство.
Що се отнася до рапицата, драга Сибила - иди виж как се сее. От години. По-специално в Добруджа и някъде из Северозападна България. Цели полета.
Точно затова питах аз - защо се иска забрана, а не разрешение? Разрешението трябва да се докаже. А забрана...просто не се проверява.
Днес в "Стандарт" една джурналистка - Ончева, вряка срещу протестиращите против ГМО. "Като че утре ще се появят продукти по магазините" /цитат по памет/???
Тая патка ли е или не вижда пилетата-гиганти, примерно? И дали би оставила на децата си свят, пълен с какви ли не гадости?
Не става дума за вредност дори. Говоря за гнусотията да ядеш какво ли не.
Има си създаден хранителен стереотип. И...Абе, "Крилце или кълка".
--------------------------------------
Блогът на Генек
09 Февруари 2010 07:45
Автора !
Та кой казвате беше собственик на в-к СЕГА?
И сега сериозно : Тази статия дава отговор колко струва/в пари/ "въпроса ГМО". В крайна сметка някаква хартия.... Тъжно...
Както казваше един приятел, първо бананите, а после и другите продукти ще се продават от американски корпорации.
И ще ми предлагат виза за щатите....
09 Февруари 2010 07:45
ДОЛУ ГМО! Тотална забрана

Moratorium е дъвка за наивници! отална забрана
09 Февруари 2010 08:12
Вярно хубава статия.Да видят че т.нар"зелени енергии" се прокарват от нагли гешефтари...
09 Февруари 2010 08:28
Само бегъл поглед към вида на средностатистическия американец е достатъчен, за да ни накара да се усъмним в доводите му.
Ето това е бъдещето ни ако си мълчим
09 Февруари 2010 08:35
Току що министърът на земеделието излъга при Ани Цолова!
По памет:
На въпрос вярно ли е, че е гласувал за онази царевица, отговори, че не било точно така. Че ЕС винаги си бил гласувал така, защото трябвало (?) да се разреши вносът. От отговора му излезе, че всички са гласували "за".
На въпроса дали в България ще се внася, каза, че на практика (?) не било така. После измънка нещо като, че щяло да влезе в процедура (?) и ... минаха към други въпроси.



Ани Цолова или не беше подготвена, или имаше указание да приеме какъвто и да е отговор. В рамките на 10 секунди.


Редактирано от - Simplified Solutions на 09/2/2010 г/ 08:47:07

09 Февруари 2010 08:50
След статията на Галя Горанова, прокурорът би трябвало да каже: "Нямам повече въпроси".
----------------------
ГМО - Големи Мръсници Отгледахме
09 Февруари 2010 09:01
Ква излезе тя, НС е лобистко сборище на гешефтари, преди години бази, сега ГМО, утре да купуваме само стоки мейд ин Америка, съвсем скоро подписахме за "операта"...Който е против ГМО е срещу светлите ни перспективи?!
09 Февруари 2010 09:04
Който яде ГМО зеленчуци ще стане здрав и силен като Дарт Вейдър . Сметката ще се плаща обаче на следващите избори
09 Февруари 2010 09:20
(снимка: натиснете тук)
09 Февруари 2010 09:30
Българинът си мечтае целия свят да отглежда ГМО , само у нас земеделието да е био и да смучим пари от износ. Дай боже , ама просто звучи съвсем невероятно.
09 Февруари 2010 09:37
за България се дават милиарди само и само да ни заразят, не знам дали оставката само на Караджова и Манева ще спасят положението, не се ли дигне народа като един пред парламента както беше 89-та няма да стане, лошото , че е от ЕС сега могат да ни извъртят номер , не сезнае дали не са принудили по някакъв начин противника на генните организми да подаде оставка, за да може другия да си разиграва коня както си иска....а в САЩ не е вярно, че няма щети и че добре бил средностатичстическия американец, просто прах в очите на хората
09 Февруари 2010 09:40
80% от европейците отказват да консумират ГМО

Последните бастиони на нормалното се подкопават откъм ерозиралите източноевропейски краища.
Браво на Галя Горанова.
09 Февруари 2010 09:41
toly,
[Златен]
от Bulgaria
Може да си сигурен(на), че тези, които прибират парите от ГМО не се хранят с ГМ храни. И това е най-гадното!
Не бих казал, че европейски страни като Германия и още 21 са по-глупави и по-неосведомени по въпроса от Румъния и България.
09 Февруари 2010 09:56
бизнесменът Светослав Божилов, лобира за генномодифицирано земеделие, от което по негови изчисления страната ни може да печели над 1 млрд. евро годишно

Хубаво лобира, ама кой в страната ще ги печели тия "над 1 млрд. евро годишно"?
И той е твърд по отношение на ГМО. А "държавата", защо тя не е твърда по отношени на него? Риторични въпроси! Да се запитаме: "ръце няма, а краде, уста няма, а яде; що е то?" Ами отговорът е: тези в "държавата", дето се слагат за нея.
09 Февруари 2010 10:21
Браво на автора! Поздравления!
Само ще си позволя едно уточнение - Закон за акцизите и данъчните складове, не "Закон за акцизите и данъците".
09 Февруари 2010 10:36
ВЪН ОТ БЪЛГАРИЯ! МОИТЕ ПОЧИТАНИЯ ГАЛЯ ГОРАНОВА!
09 Февруари 2010 10:36
О Б Р Ъ Щ Е Н И Е на Пловдивския митрополит Николай от 08 февруари 2010 21:03

„...нашето решение за така наречените ГМО е взето отдавна и е безкомпромисно ясно. На църковна земя - НЕ!
Дано не дойде ден, в който това ще е единствената останала земя, която ще изхранва народа ни
09 Февруари 2010 10:51
Добре написана статия!
Аз искам РЕФЕРЕНДУМ. Искам да ме попитат, дали съм съгласен да превърнат България в пустиня? Дали съм съгрласен аз и децата ми да ядем безвкусни и небезопасни за нас храни? ДА МЕ ПОПИТАТ!
09 Февруари 2010 10:56
Май нещата ще се окажат доста по-сложни и интересни:
Натиснете тук
09 Февруари 2010 10:56
За референдум съм с две ръце. Каква беше процедурата?
09 Февруари 2010 11:28
МА тоя ли е великият бизнесмен Божилов?
Че той някакъв пикльо!
И участвал в бордове насам натам, че кога успя, бе?
Явно е мамино детенце. Като руса двайселетка в джип за 100х.
Затуй ги приказва такива, зелена тиква, самовлюбена.
Живота такива ги отвява бързо, но лошото е че може да направят поразии до тогаз, защото слабо осъзнават какво вършат.
09 Февруари 2010 11:31
Кой има интерес ? - еврейчетата от Монсанто-
09 Февруари 2010 11:42
Генната модификация е намеса в божиите дела - считат мнозина, вкл. атеисти и биотехнолози. За каква намеса иде реч обаче - май не е ясно.
Съвременните биотехнологии (advanced biotech) навлязоха в икономиката първо в САЩ, където през 1985 г. бе приета национална програма по биотех. Още тогава бяха определени основните видове генно инжинерство (геномно, клетъчно, ензимно) и сфери на приложение (селско стопанство, фармация и др.) Днес годищният оборот на биотех продукти/ГМО се изчислява в трилиони.
Спорът за забрани на ГМО-та без ясно разграничаване на различни биотехнологии и техните рискове ми мяза повече на търговска корпоративна война, отколкото на граждански дебат.

Редактирано от - Азъ на 09/2/2010 г/ 11:43:15

09 Февруари 2010 11:46
Браво на вестника, че поддържа огъня, благодарско!
Браво на Галя!
-
По същество, смятам, че този проблем не е за референдум. Много е трудно да се изчисти до 1 въпрос са отговор Да/Не.
Все още.
А и строго погледнато - още тече процес на избистряне в общественото мнение на това какво точно искаме.
Докато някои обсъждат някаква санитарна зона от 30км ЗА САДЕНЕ - това означава ли, че са съгласни да се засаждат ГМО у нас?
Други обсъждат етикирането на стоките - съгласни ли са пазара да ни залива с такива продукти?
Навлизането в диалог по тези 2 въпроса ни вкарва в капан - че ги приемаме като даденост.
Такава неувереност и лъкатушене може да се види и в нашето писмо и в писмата на Мамите.

Ето какво аз смятам, че трябва да искаме, ясно и конкретно:
1 - Никакво стопанско засаждане на ГМО в българска земя, никакъв внос в България на ГМ продукти за храна на хора и животни.
2 - Работа по ГМО - само
а) за целите на науката при контролирани условия
и б) за производство на лечебни средства и др. активни субстанции от особено значение. Като всеки отделен казус публично се разглежда и одобрява от НС.
09 Февруари 2010 11:48
Като причина за намаляването на тропическата гора се сочи отглеждането на генномодифицирани рапица, царевица и тръстика за биогорива. Само за 3-4 години тези култури превръщат земята в пустиня и се налага изсичането на нови горски терени за засяването им.

По какъв начин превръщат земята в пустиня?
09 Февруари 2010 11:49
На Светльо Божилов само за мутрата 3 години ефективно, пък после и останалите 50 годинки за подготвян ГЕНОЦИД!!!



Галя Горанова и СЕГА
09 Февруари 2010 11:59
Именно, Азе, именно
Спорът за забрани на ГМО-та без ясно разграничаване на различни биотехнологии и техните рискове

1 Не можеш да разграничаваш различни биотехнологии, защото няма прозрачна информация за тях.
2 Не можеш да им сравняваш рисковете, защото не са изследвани ПУБЛИЧНО. Само от тук и там идва несистемна информация за вредни ефекти.
И вместо Монсанто, с трилионните си печалби да заложи един мащабен експеримент, с който веднъж за винаги да докаже, че ГМХ са безвредни - какво наблюдаваме? Масиран пазарен натиск и извиване на ръце на цели държави, че и на ЕС.
Това какво ти говори?
...
На мен ми говори, че е изключено да не са направили изследване за ефектите върху здравето от ГМХ.
...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД