:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,618
Активни 764
Страници 31,183
За един ден 1,302,066
На килограм

Всички обещани небостъргачи в България се появиха... в интернет

Дори еколозите вече не вярват на намеренията за строеж на 40-50-етажни билдинги
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Тук ще има небостъргач. Някога, но не сега.
Ако дадените обещания се изпълняваха, София може би вече щеше да прилича на Дубай. Или поне на едно по-скромно негово копие. Към днешна дата от всичките си страни столицата трябваше да е заобиколена от небостъргачи, кули и всякакви други подобни огромни градежи за чудо и приказ. И не само там, ами още четири града се гласяха да се наредят и те я до Токио, я до Куала Лумпур по високо строителство. От пет-шест години насам не минава и месец, без да изскочи някой бизнесмен, който гордо обявява, че аха-аха и ще построи първия небостъргач у нас. Друг е въпросът що за небостъргач е сграда с 30-40, че и 50 етажа, каквито са обещаните досега.

Впрочем освен по различните нива на тирания именно небостъргачите са другият пример за разликата между демократичните и тоталитарните държави. Там, където няма гражданско общество и независим съд, високи сгради се строят бързо, защото няма протести, няма дела на недоволни собственици на терени - държавата взима решение, очиства парцела и го връчва на частната фирма да го строи. В свободния свят лесно се дават само обещания. Оттам-нататък нещата стават сложни. Което, разбира се, не пречи на инвеститори и политици да се надпреварват един през друг да градят словесни билдинги.



Сценарият е неизменен



Явяват се инвеститорът Хикс и министърът Игрек. Обявяват, че на дадено място ще се извисява най-високата сграда на Балканите. Правят първа копка. След това различни медии с радост и патос отразяват новината. Минава известно време, тъкмо върху терена за небостъргача вече високо са се извисили храсталаци и тръни, и се появява следващият с обещанията.

По едно време разни екоорганизации само чакаха някой да се покаже с архитектурен план за небостъргач и вкупом скачаха отгоре му, че застрашавал прелетните птици, които по заблуда можели да се забият в сградата. Напоследък обаче и те взеха да не се връзват много, та най-новите репортажи за поредните нечувани и невиждани градежи минават без екологично присъствие.

Както например в края на януари, когато не друг, а лично регионалният министър Росен Плевнелиев гордо обяви, че София вече щяла да си има небостъргач. Хайде, бе - това не го ли бяхме чували? Още през 2005 г. столичната община



показа цели 28 проекта за първи български небостъргачи



Два от тях трябваше вече да са построени в "Зона Б5", а други четири - по бул. "Тодор Александров". То не бяха снажни, все най-високи на Балканите и с какви ли не екстри. Единият щеше да си сменя цвета всеки сезон. Сградата трябваше да е окичена с цветя, които да се разлистват в различните месеци на годината. Друг бе кръстен "небостъргач планина", защото архитектът му бе ползвал като първообраз Стара планина, а билдингът имаше начупен вид и правеше диагонална връзка с площад "Света Неделя". Имаше още небостъргач змия, галактическа кула и дори във вид на триумфална арка, за да може в Париж много да ги е яд. В еуфорията по високите сгради се включи даже и наскоро уволненият треньор на ЦСКА Любо Пенев. Преди 3 години той пък обеща, че на пъпа на София срещу НДК ще построи небостъргач. "Ропотамо плаза" (до бившия едноименен ресторант) трябваше да е 103 м висок. Невидими за човешкото око са и двете кули в "Младост", които също трябваше да се съзерцават откъм "Цариградско". Обещанието бе вече да са почти построени до бул. "Александър Малинов" в комплекса.

До днес нито едно от тези обещани чудеса не се е пръкнало на бял свят. Всъщност има една изкопана дупка до завод "Сердика".

Но всичко, изредено дотук, са едни буквално миниатюрни сгради в сравнение със 180-метровата "Европа тауър", която трябваше да изникне на мястото на завод "Балканкар" на бул. "Цар Борис Трети". Нейният сценарий се разигра през 2007 г.: теренът бе зачистен, околността оградена, бяха дадени няколко банкета, медиите се захласнаха. После е ясно - треволяци и бурени, с което историята около небостъргача приключи.

Иначе София и сега е пълна с 18-20-етажни сгради, ама, като изключим два-три хотела, са все грозни панелки от комунизма, нацвъкани като шахматна дъска с изолации в най-различни разцветки, и към тях никой и няма желание да гледа. Улисани в първи копки, управляващите не се сещат, че могат да направят нещо красиво с тях - да пребоядисат тези панелки в едни и същи свежи цветове. Както отдавна е направило кметството в Берлин със своите, завещани от комунизма 18-етажни жилищни блокове. Но пък всичко това си има и някои предимства - на този етап вратните жили на хората не са застрашени.

Както и сетивата на моряците. Преди четири години един бизнесмен предупреди капитаните на плаващи около Бургас съдове, че вече



отдалеч ще се ориентират къде е морският град



Току до плажа към днешна дата трябваше да има 50- или дори 60-етажно страшилище. Както при повечето български миражни небостъргачи и тук покрай начинанието се завъртя име на политик - покойния бивш министър на културата Божидар Абрашев. Ведомството на Абрашев бе собственик на 1 декар от морския парк на Бургас и през 2007 г. наместо да го прехвърли на общината, го продаде на въпросния бизнесмен. После е известно какво се случи - райончето бе разчистено от постройки, сложиха му ограда, имаше банкети, прехласнати репортажи, даже се раздаваха етажи на зелено - културните дейци получиха например 12-ия. Инвеститорът курдиса в центъра на декара мощен фенер, който вечер да свети към небето - високият лъч трябваше да се явява като временен заместител на небостъргача, докато го построят. Лампата свети така цели три години. През есента на 2009 г. я изгасиха, за да не хаби ток. Ами, небостъргачът? Ами, забравете...

2008 бе възлова година за Варна. Ръководството на града сбра на чаша кафе репортери, за да им се похвали, че вече и в морската столица ще има 30-етажен билдинг. Плановете бяха да е на мястото на шахклуба срещу хотел "Черно море" и да го засенчи с повечето си етажи. В морската столица обаче не спазиха обичайния сценарий - разчистено районче и оградка, защото се оказа, че шахклубът е май архитектурен паметник и не може да се събаря. Но затова пък обещанията за небостъргача спокойно могат да го заместят - бяха грандиозни и нечувани.

През същата година с небостъргач мираж бе ощастливена и Стара Загора. Впрочем не с един, а с цели два. Първият трябваше да е 100-метров и да се намира до новия мол, а другият им го обеща бившият кмет на града Цанко Яблански. Идеята бе той да е в центъра зад Универсалния магазин.

Но понякога един и два небостъргача не стигат. Фирма от Пловдив се зарече през 2007 г. да построи в града под тепетата цели три! Върху 32 декара трябваше вече да има "Скай билдинг". Впрочем има го в целия му блясък, ама в интернет. Там е пълно с български небостъргачи на килограм - за всеки вкус и по всякаква мярка.
 Проектите за издигане на небостъргачи в България изглеждат грандиозни, но...
снимка: Михаела Катеринска
....засега стигат само до фазата "разчистване на терена от излишното".
 Ако в София бъде осъществен този проект за небостъргач, в Париж сигурно много ще ги е яд.
30
9599
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
09 Февруари 2010 21:30
Авторе, панелките в София не надвишават 8 етажа...
Друга една дума трябва да беше правилната, ама коя?
09 Февруари 2010 22:09
Пълзящ кофраж?
09 Февруари 2010 22:24
Не знам що се тръшкате за мегаструктури.
Ние в Русе имаме вече 6 мола, в София май са по-малко.
С парите за тях можеше да се отворят 18 завода от калибъра на "Оргахим" и да бълваме продукция, а не стотици мацки с висше образование да си чоплят маникюра в скъпарските бутици и да оглеждат унило дефилиращите по коридорите сиромаси.
09 Февруари 2010 22:45
В България трябва да построим паметник на първата копка.
09 Февруари 2010 22:54
Нека СЕГА всички дружно да благодарим на Световната Финансова Криза.
Не ме разбирайте погрешно, все пак язе сум шопин и си много си го обичкам моя си град - от Него по убав нема![/u]
09 Февруари 2010 22:54
ЕПК
Едроплощен кофраж.
300-500 говеда в един вход!
Ред и чистота има единствено ако в блока живеят бивши военни.
09 Февруари 2010 23:32
Много етажи, много квадратни метри. Обичат да умножават господа предпримачите. Умножават метри по евро и строят ли строят.
09 Февруари 2010 23:54
Тоше -бедна ти е фантазията брат, какво става с един вход в който някои от собствениците са "пуснали"под наем настоящи военни!По-надоло от това са само циганските блокове!
10 Февруари 2010 00:54
Плановете бяха да е на мястото на шахклуба срещу хотел "Черно море" и да го засенчи с повечето си етажи.
Етем ти и шахклуба, дето му требе небостъргач за да го засенчи. Как нема да си имаме световен шампион с такива клубове.
А иначе тошето явно не е и минавал даже покрай блок на овенни и не е виждал как се гледат пилета у гаража и се трупат дърва за зимата. Т'ва в 15-етажен блок у голем град.
10 Февруари 2010 02:03
бе почти навреме удари кризата, инак софия можеше още повече да заприлича я на пхенян, я на пампорово.
10 Февруари 2010 03:37
С парите за тях можеше да се отворят 18 завода от калибъра на "Оргахим" и да бълваме продукция...

Ама нали трябват и хора умеещи да бълват продукцията, пък те се намират трудно, виж строители има във всяка паланка.
10 Февруари 2010 03:40
Сега във Варна има една дупка. Отчуждаваха за пътен възел, пък в един момент небостъргач щяло да бъдело. На днешните пирамиди тъй им викали. Ха честито
10 Февруари 2010 06:39
Така е.За сега само у интернето - по-нататък и у градовете.Ето вече си имаме император/сливенски/, а на хоризонта вече се вижда и/био/петролен Шейх.Те ще построят не само близнаци , но и тризнаци кули.
10 Февруари 2010 06:43
nanyac , в Русе ги има или може би вече ги имаше тия работници , "бълващи" такава продукция - работещите в "Петър Караминчев" , "Найден Киров" , "ЗЕИМ" , "Леон Таджер" , "Гавраил Генов" и още три-четири по-малки .
10 Февруари 2010 06:52
И там да си стоят!
---------------------
Блогът на Генек

10 Февруари 2010 07:38
В България трябва да построим паметник на първата копка.


Чарли Дарвин, мноого свежо предложение. С едно малко паметниче може да се направи епитафия на 20г. демократичен преход у нас. Ако не бях на заплата сигурно щях да хвърля някой лев за идеята.
10 Февруари 2010 09:26
Чакайтге сега, дори и при ЕПК строителството е чрез панели.
Даже най-високата панелна сграда (доколку си спомням) беше у Прага и беше 30 етажа.
А инак афторът е неправ - 40-50 етажа си е небостъргач.
10 Февруари 2010 09:30

Според мен, нищо лошо няма, че сме се "лишили" от тези билдинги. Поправете ме ако греша, но строителството на един небостъргач, дори и с нашенски размери, е с пъти по-скъпо от построяването на сгради с по-умерена етажност и същата разгъната площ. Т.е. небостъргачите са предимно за престиж и са скъпо "удоволствие". В нашия случай, с нашата неразвита и разбита инфраструктура, това би било нещо от рода на "дрипав ходи, ама със златен часовник на ръката".


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
10 Февруари 2010 09:41
Зависи Пенке. В София един небостъргач може да ти излезе по скъпо като РЗП, в Манхатън по евтино. Всичко може да се пресметне, ама нашите бизнесмени когато строят дори един елементарен бизнесплан не си правят.
10 Февруари 2010 10:09
Чарли Дарвин:

В България трябва да построим паметник на първата копка.


Или, поне да направим първата копка на паметника на първата копка.
10 Февруари 2010 11:23
Чула мухата, че подковават коня....
В целата цигания на панелки, мръсни улици и 40 годишни трамваи само остава да боцнете у центъро едно небоскрьобченце, което след това ще си го бутате в четирибуквието....
Някой не се ли сети, че трябва да има бизнес зона с високо строителство, офиси, удобен транспорт, че пръснахте проектите из цяла София?!
10 Февруари 2010 12:03
Пикачу
09.2.2010 г. 22:24:45 Не знам що се тръшкате за мегаструктури.
Ние в Русе имаме вече 6 мола, в София май са по-малко.
С парите за тях можеше да се отворят 18 завода от калибъра на "Оргахим" и да бълваме продукция, а не стотици мацки с висше образование да си чоплят маникюра в скъпарските бутици и да оглеждат унило дефилиращите по коридорите сиромаси.
------


Грандоманията и простотията на селяндурите и селяндурките край няма. Че са изпрали милиони ясно, поне да бяха направили нещо полезно. Ама то и акъл трябва.
10 Февруари 2010 12:08
Темата е забавна - браво на автора. Но и изглежда и той искрено вярва, че небостъргачите се правят за красота.
Небостъргачите са измислени по един единствен простичък житейски мотив: за пестене на място. Колкото по-голям е един град, толкова по-скъпо е мястото в центъра. А не за да се хвърля прах в очите на нискоетажното население.
Иначе, ако земята не е скъпа, това е просто разхищение! Дадена покрита площ е много по-евтино да се изгради на 10 етажа, отколкото на 40. Да не говорим за много по-скъпата поддръжка. Не предприемаческа сметка, а парвенющина е в основата на тази мания у нас.
В разни емирства султаните имат същата асоциация между високо и хубаво. Затова имитират Манхатън, който е красив колкото струпване на контейнери. През 30-те години в сталинска Москва са искали да докажат, че не Ню-Йорк е столица на света и затова имат тези смазващо големи „высотные дома”. Нашите прости и енергични предприемачи също за жалост са гледали филми, но първо да бяха поживели в тъмния бетонен лабиринт на Чикаго, преди да тръгнат да градоустройват. Само в Северна Европа хората са имунизирани срещу това Кенли и правят удобни, човешки по размер, икономични градове, в които може да се живее.
10 Февруари 2010 12:12
Аз само да попитам, нищо че съм стр.инженер, какво , аджеба, е небостъргач?
Щото оная сграда с ЦЕЛИ 38 !!! етажа може да е най високата у БГто, ма дребнее пред това дето сме виждале по Европата (за дубай на коментирам).
Преди 5-6 годинки взех участие (скромно) в идейния проект на един от небостъргачите (35 етажа) у нас.
Може аз да не разбирам, ама винаги съм си мислел че небостъргача по дефиниция е по скоро висок, от колкото широк. Те нашия беше 100 м висок и 100 метра дълъг, толко дълъг че трябваше да се цепи на две със земетръсна фуга.
Салва богу, че в един момент се оказа че в основите на чудовището имало тайни тунели да бягат партийните другари като додели американците, та спряха проекта.
10 Февруари 2010 14:40
тошето явно не е и минавал даже покрай блок на овенни

Явно ти е убягнало прилагателното "бивши" в постинга ми.
Има такива ЕПК, строени от Строителни воиски, в които после военни си накупиха апартаменти. Та точно в тях все още има ред и е чисто.
Малко са, но се намират. В Лагера, в Овча купел, в Младост до Билла и няколко зад кино Изток, но там живеят много културни и разбрани хора.
10 Февруари 2010 15:24
Кой ще ми обясни по какво думата "билдинги" се различава от "сгради"
То бива прости журналисти ........
10 Февруари 2010 16:34
Откровение , точно така един небостъргач трябва да много ама много по-висок отколкото широк за да е такъв и едвали някой от т.н.р. инвеститори е наясно с генезиса на възникването на този тип строежи пак ако ги попиташ защо точно в Манхатън са основните образци а не например отсреща в Куинс или Бронкс няма и идея за отговора. Аз имим привилегията да присъствам на първичните геоложки проучвания за проекта на местото на Балканкар. Като започно едно сондиране не ти е работа по-голям майтап настъпи като започна да извира подпочвената вода то не бе дебит не бе чудо и едни угрижени германци от проектантската фирма се слунят около сондажите и гледат тъжно тъжно. Та тогава леко се измайтапих като им споменах че всичките тези пари можеха да си ги спестят като поговорят с някой първокурсник от нашият институт ВИАС то всеки знае ч Софийското поле ако няма друго барем подпочвени води бол. Та до тук с небостъргачите в София
10 Февруари 2010 16:38
zelen
разликата е като от земята до небето:като между гей и пед*аст.
10 Февруари 2010 16:46
но първо да бяха поживели в тъмния бетонен лабиринт на Чикаго

*
10 Февруари 2010 16:49
Ние в Русе имаме вече 6 мола, в София май са по-малко.
*

*
Почти колкото в Чикаго.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД